גידולי ההרת (Thymic tumors)

ראשי
שאלות ותשובות

תאור

ההרת (תימוס) מתפתח כבר בראשית התקופה העוברית, בסוף השבוע השישי להריון.
להרת צורת H והוא ממוקם קדמית למעטפת הלב ולכלי הדם הגדולים ואחורית לעצם בית החזה, באזור האנטומי המוגדר כמיצר הקדמי. ההרת ממשיך לצמוח עם השנים עד גיל ההתבגרות ואז מתחיל להתנוון ולהצטמק, בגודלו ובמשקלו. תפקידו חיוני להתפתחות המערכת החיסונית בכך שהוא מקנה לתאי דם לבנים הקרויים לימפוציטים מסוג T, יכולת חיסונית. לרקמת התימוס יש פוטנציאל להפוך לגידול. גידולי ההרת נדירים מתחת לגיל 16 והם מסווגים לשלושה סוגים עיקריים: תימומה, Thymic carcinoma וגידולים ממקור נירואנדוקריני.
תימומה (Thymoma): אין מאפיינים מיקרוסקופיים קלאסיים של ממאירות, אך התנהגות הגידול יכולה להיות ממאירה. הגידול ממוקם במיצר הקדמי וצורתו עגולה או סגלגלה. ברוב המקרים מקורו ברקמת הרת תקינה. מידת תוקפנות הגידול קשורה לקופסית העוטפת אותו. ריפוי תימומה השמורה בתוך הקופסית שלה נעשה באמצעות כריתה של הגוש בניתוח, והתנהגותה נחשבת לשפירה כמעט. תימומה החודרת את הקופסית ואפילו חדירה מיקרוסקופית, או חודרת לרקמות או לאיברים סמוכים, נחשבת לתוקפנית ויש להתייחס אליה כאל גידול ממאיר לכל דבר. משמעות הדבר היא המשך טיפולים הכוללים טיפולים כימיים והקרנות, אם צריך, בכדי למנוע הישנות מקומית או רחוקה (בצורת גרורות) של הגידול.
רוב החולים מעל גיל 40 והגידול פוגע במידה שווה בגברים כבנשים. מרבית הגידולים אינם מורגשים על ידי הנושא אותם ומתגלים באקראי, בעת ביצוע צילום בית חזה. אם קיימים תסמינים, הם יכולים להיות ממוקמים ו/או מערכתיים. תסמינים ממוקמים יכולים להיות כאבי חזה, קוצר נשימה או שיעול. התסמינים המערכתיים העיקריים הם: מחלת Myasthenia gravis - חולשת שרירים המופיעה אצל 30% מחולי התימומה, Pure red cell aplasia- אנמיה קשה כתוצאה מדיכוי מרכז יצירת תאי הדם האדומים בלשד העצם (מופיעה אצל 5% מחולי התימומה).
כאמור, לצורך אבחון ראשוני של התימומה מבצעים צילום בית חזה ולאחריו טומוגרפיה מחשבית. בדיקת ה-CT אינה מספקת כדי להבדיל בין גוש שפיר לממאיר. ברוב המקרים יש צורך בביופסיה טרם החלטה על המשך הטיפול.
האפשרויות להתקנת ביופסיה כוללות ביופסיית מחט עדינה (FNA), מדיאסטינוסקופיה, מדיאסטינוטומיה או תורקוטומיה.
לכל החולים עם תימומה מבוצעת כריתה, מלאה ככל האפשר, של הגידול, למעט מקרים שבהם ברור כי אין אפשרות טכנית לכרות את הגידול, או שהגידול כבר התפשט אל מחוץ לבית החזה. הניתוח מתבצע לרוב דרך סטרנוטומיה אמצעית אך לעיתים, כאשר הגידול ממוקם ברובו בצד אחד של בית החזה, נדרשת תורקוטומיה של צד ימין או שמאל. שיעור התמותה בניתוח לכריתת תימומה נמוך מאוד. אם התימומה חדרה את הקופסית העוטפת אותה או אם היא נמצאת בשלב מתקדם יש צורך בהמשך הקרנות. חולים הנושאים תימומה מתקדמת שאינה ניתנת לכריתה בניתוח או ששלחה גרורות, מטופלים בכימותרפיה. סיכויי ההישרדות של חולי תימומה אשר הוצאה בשלמותה עם קופסית שלמה מתקרבת לזו של האוכלוסייה הכללית. לאלו הנושאים תימומה מתקדמת ביותר, סיכויי ההישרדות לחמש שנים מגיעים ל-50% לערך.
גידולי הרת נוספים הם: Thymic Carcinoma שהוא גידול נדיר, וקבוצת גידולי Tumors of neuroendocrine cell origin הכוללת שני גידולים: Thymic carcinoid ו-Small cell carcinoma of the thymus.
ד"ר בר אילן
ד"ר בני צוקרמן
פורומים, טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיה בסרטן ריאה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מוטציה A1k רבקה 15/07/2019 09:26
 • הי, יש לי סרטן ריאה עם מוטצית Alk. קראתי על טיפולים ביולוגיים שונים לAlk,תוכלי להסביר איזה טיפול טוב יותר? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
Alk- טיפולים ביולוגיים דר' אליזבטה דודניק 15/07/2019 09:44
 • שלום, יש כבר 3 דורות של תכשירים העובדים על מוטציה מסוג Alk. כאשר דורות חדשים של תכשירים (אלקטיניב, בריגטיניב, לורלטיניב, אנסרטיניב) הם בדרך כלל מקנים שליטה ארוכה יותר במחלה ומתאפיינים בשליטה טובה מוחית ומניעת הופעת גרורות במוח. לא עבור כל התכשירים שציינתי יש תוצאות בשלות ממחקרים קליניים, אך הם בדרך. בחירת התרופה נעשית גם בהתאם לאיזה תרופות החולה קיבל בעבר וגם בהתאם לזמינות התרופה (לא כל התכשירים זמינים דרך הסל, יש כאלה שניתנים דרך תוכניות חמלה. אנו בתקווה שזמינות תרופות אלו תשתפר בשנה הבאה אם הסל יורחב).

 • + הוסף תגובה
קיטרודה נופר 16/06/2019 09:58
 • שלום, אבא שלי עם סרטן ריאה מקבל טיפול בקיטרודה מזה 4 חודשים. הגוש בריאה הצטמצם. אבל אבא סובל מגרד וכאבים בפרקים. האם זה קשור לטיפול? מה עושים? נכון שאפשר להתרפא עם קייטרודה? תודה על תשובתך.

 • + הוסף תגובה
תופעות לוואי של קייטרודה, שליטה ארוכת טווח במחלה עם קייטרודה דר' אליזבטה דודניק 18/06/2019 09:06
 • אכן, סביר שמדובר בתופעות לוואי של הטיפול. יחד עם זאת, גידור וכאבים קלים בפרקים ניתנים לרוב לשליטה עם טיפול בתרופות אנטיהיסטמיניות (כגון, אהיסטון, טלפסט- כנגד גירוד) ותרופות אנטידלקתיות מסוג non-steroidal anti inflammatory drugs (כגון, נקסין- כנגד כאבים), ולא מהווים סיבה להפסקת הטיפול. שכן בזכות הטיפול ניתן להגיע לשליטה ארוכת טווח במחלה. כך, על פי תוצאות מחקרים אחרונים, כ15-25%מחולי סרטן ריאה מקבלי קייטרודה שורדים יותר מ5 שנים. ובקרב מטופלים עם ביטוי גבוה של PDL1 אף 30-50% מהמטופלים חיים 5 שנים ויותר.

 • + הוסף תגובה
אפשר לייצור איתך קשר ? רחל 10/07/2019 21:55
יצירת קשר דר' אליזבטה דודניק 11/07/2019 20:46
 • שלום, פרטי הקשר שלי מצויים בדף האישי שלי באתר אינפומד. לגבי התייעצויות קצרות- עדיף להעלות את השאלה בפורום- כך ששאר המשתתפים יוכלו ליהנות מהמלצות בנושא הנדרש.

 • + הוסף תגובה
טיפול בטגריסו עליזה 07/07/2019 19:13
 • אחותי עם סרטן ראות גרורתי (עצמות, אגן תחתון, עמוד שדרה..) התגלתה מוטציית efgr ומטופלת בטגריסו כחודשיים. בהנחה והטיפול יהיה יעיל לאורך זמן, אני מנסה להבין את המונח "המחלה תהפוך לכרונית". ניתן להחלים מהסרטן? הגרורות יכולות להיעלם לגמרי? מבחינת תוחלת חיים מה הסטטיסטיקה אומרת? כמה זמן באמת ניתן להאריך חיים?

 • + הוסף תגובה
EGFR Tagrisso דר' אליזבטה דודניק 08/07/2019 11:46
 • שלום רב, אכן סבירות שמחלה תגיב לטיפול בטאגריסו, התרופה מהדור החדש של תכשירים מסוג זה, היא גבוהה. כך, ב-80% מהחולים מחלה תצטמצם משמעותית וב17% תיעצר כתוצאה מהטיפול. היעלמות של גרורות במהלך טאגריסו היא תופעה נדירה (ב-3% בערך). הטיפול הביולוגי הוא טיפול מדכא משמעותית את תאי הסרטן אך לצערי לא מביא לריפוי מוחלט. כך, במרבית החולים המחלה תיעצר למשך 19 חודש ולאחר מכן תגדל שוב. חשוב לציין, שגם בשלב בו תרופה תפסיק לפעול, ישנם טיפולים יעילים (ראי פוסט קודם הנקרא EGFR- טיפולים חדישים). שרצף טיפולי זה מביא לשליטה במחלה למשך שנים, ותוחלת החיים של חולי סרטן ריאה עם מוטציה בEGFR עומדת כיום על כ5 שנים בממוצע. בתקווה שעם פיתוחים נוספים בתחום (והם בדרך!) ניתן יהיה לשפר את התוצאות עוד. מאחלת הצלחה רבה בטיפול!

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!