גידולים במיצר בית החזה (Mediastinal tumors)

ראשי
אבחון ובדיקות

תאור

מדיאסטינום (מיצר) הוא האזור בין החללים הצידריים.
גבולותיו הם: גבול קדמי - עצם הסטרנום, גבול אחורי - עמוד השדרה, גבול עליון - כניסה לבית החזה,
גבול תחתון - סרעפת.
גידולים במיצר יכולים להיווצר בחלקים הקדמי, האחורי, או האמצעי של המדיאסטינום.
האיברים החשובים של המדיאסטינום הקדמי: בלוטת התריס, שומן סביב הלב (פריקארדי), קישריות לימפה וכלי דם מנקזים ומזינים את דופן בית החזה.

האיברים של המדיאסטינום האמצעי: הלב ומעטפת הלב, אב העורקים (אאורטה) וקשת אב העורקים, הווריד החלול העליון, הקנה (הטרכיאה) ודרכי האוויר הראשיות לריאות, העורקים הוורידיים בריאות, קישריות הלימפה, כלי הדם שמנקזים ומזינים את פלג הגוף העליון, עצבי הסרעפת.

האיברים של המדיאסטינום האחורי: אב העורקים היורד, ושט, צינור לימפטי, קישריות לימפה, ורידים מנקזים של החלק התחתון של הגוף ועצבים סימפתטיים ובין-צלעיים.

גידולים במדיאסטינום הקדמי:
- תימומה, גידול ההרת, ציסטה של ההרת (תימוס);
- טראטומה או גידולים מתאי אב אחרים (Germ cell’s);
- גידולים אקטופיים, אדנומה של בלוטות יותרת התריס, מיקום של בלוטת התריס מאחורי עצם החזה (הסטרנום);
- לימפומה, לימפאנגיומה;
- גידולים נדירים יותר: ליפומה, פיברומה, המנגיומה, פיברוסרקומה.

גידולים במדיאסטינום האמצעי:
- גדילת קישריות הלימפה (לימפאדנופתיה) מישנית לסרטן, מחלה גרורתית מסוג אחר, או תהליך דלקתי;
- ציסטות ממקורות שונים, כגון דרכי אוויר, מעטפת הלב או מעטפת ריאה, ושט, קנה, צינור לימפטי או ממקור עצבי או מזותלי; - לימפומה;
- מיפרצות (אניריזמות) של אב העורקים, עורקי הריאה או כלי דם אחרים;
- פיאוכרומציטומה; - בקע בסרעפת.

גידולים במדיאסטינום האחורי:
- שוואנומה (גידול של מעטפת העצב), שפירה או ממאירה; - נירופיברומה, נירובלסטומה;
- לימפומה, פיברוסרקומה; - גנגליונירומה, פאראגנגליומה, גנגליונירובלסטומה;
- גידולים בוושט, ציסטות או סעיף (דיברטוקולה) של הוושט; - בקע בסרעפת; - המאנגיומה.
ההסתמנות הקלינית של הגידולים אינה ספציפית וקשורה ללחץ חיצוני על האיברים שמסביבם. התלונות השכיחות הן על כאבים בבית החזה, על קוצר נשימה, על שיעול, ועל דיספגיה (קושי בבליעה).

ד"ר בר אילן ד"ר מיכאל פאפיאשווילי

אבחון ובדיקות

בדיקות לאבחון גידולים במדיאסטינום:
- צילומי בית חזה, CT בית חזה, MRI, מיפוי מסוגים שונים;
- צילום לאחר בליעת בריום לשלילת בעיות בוושט;
- יוד 131 להדגמת בלוטת התריס בתוך בית החזה;
- ביופסיה (ביופסיית מחט או ביופסיה פתוחה באמצעות ניתוח): מדיאסטינוטומיה, מדיאסטינוסקופיה, תורקוסקופיה, תורקוטומיה. הטיפול והתחזית תלויים באבחון המחלה.
פורומים, סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאות קולונוסקופיה אב 12/07/2019 16:54
  • בן 66, הופניתי לקולונוסקופיה לבירור דם סמוי בצואה. תוצאות קולונוסקופיה: 2 פוליפים קטנים מאוד במעי הרוחבי.שני הפוליפים נכרתו. אחד נשלח לפתולוגיה ואילו השני אבד באגמי צואה. שאלה: בהנחה של תשובה פתולוגית שפירה מהי ההמלצה בנושא תדירות המשך מעקב בהתחשב בעובדה שפוליפ אחד נכרת אך לא אובחן? תודה

  • + הוסף תגובה
DALM? רונית 03/07/2019 20:52
  • שלום מזה 25 שנה מאובחנת באולצרטיב פרוקטיטיס. עד לפני 3 שנים ללא ממצאים חריגים בבדיקות קולונוסקופיה. לפני חודש בוצעה קולונוסקופיה ונלקחו 4 ביופסות. הממצאים: 1. Hepatic Flexure -שני מוקדים מיקרוסקופיים של תסנין דלקתי חריף וכרוני עם ריבוי אאוזינופילים. 2. Cecum - רירית מעי גס עם תסנין דלקתי חריף וכרוני בינוני - כבד בלמינה פרופריה. תאי דלקת בודדים חודרים לבלוטות. נראה דלדול בתאי גביע. לא נראו Crypt abscesses 3. Flat 6mm rectal polyp - ביופסיה. קטעי רירית מעי גס עם תסנין דלקתי חריף וכרוני וריבוי אאוזינופילים. תאי דלקת רבים חודרים לבלוטות אך לא נראו Crypt abscesses. נראה דלדןל בתאי גביע. 4. Distal 5cm of rectum - ביופסיה. קטע מעי גס הוא Tubular adenoma, low grade dysplasia DALM? מה משמעות הממצאים 3 ו- 4? מה הטיפול המומלץ (הפוליפים לא הוסרו ורק נלקחה ביופסיה)? האם ייתכן שהדלקת החריפה שאובחנה בחלקים במעי היא תוצאה של ההכנה לקולונוסקופיה (פיקולקס)? יש לציין שמאז הקולונוסקופיה סובלת מכאבים ("שורפים") משני צידי הבטן. תודה

  • + הוסף תגובה
האם כדאי לעבור קולונוסקופיה? שירה 30/06/2019 14:47
  • בת 29, עם שלשולים ועצירויות לסירוגין משך שנים. לאחרונה המצב החמיר עד כדי ביטול ימי עבודה. בדיקת גסטרוסקופיה הראתה גסטריטיס ובקע סרעפתי. הוצע לבצע קולונוסקופיה. לאחרונה חשה גרד חזק באיזור פי הטבעת וחשבתי כי ייתכן שכל הסיפור נובע מפרזיטים, על אף שבוצאו בדיקות צואה אשר לא מצאו נוכחות כזו. האם יש טעם לבצע קולונוסקופיה? זה פשוט מאוד קרוב. ייתכן שהכל מוסבר ע"י פרזיטים?

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!