כתף קפואה (Adhesive capsulitis)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

כתף קפואה (קפסוליטיס דביקה) היא הגבלה מכאיבה של תנועת הכתף עקב מעורבות של מפרק הכתף עצמו, ללא מעורבות של הרקמות הרכות (גידים, רצועות, שרירים) שבאזור הכתף. הסיבה להתפתחות מצב זה אינה ידועה. השכיחות של קפסוליטיס היא 2%-3% מקרב האוכלוסייה, הגיל הממוצע הוא העשור השישי ויותר, והוא שכיח יותר בנשים. תיתכן מעורבות של הכתף השנייה ב-6%-17% מהמקרים אשר תופיע בתוך 5 שנים.
הסיבות להתפתחות קפסוליטיס הן משניות למחלות כוללות סוכרת, מחלה בבלוטת התריס, מחלות ריאה (שחפת), מחלה ממארת, מחלות לב או לאחר ניתוח בלב. אוטם שריר הלב, אוטם במוח או חבלה בכתף עלולים להאיץ את התפתחות הקפסוליטיס בכתף.

בדרך כלל יש לחולי כתף קפואה סיפור קודם של נזק לכתף. בתחילה לוקה החולה בכאב בכתף ללא נוקשות, מצב הנמשך 8-3 חודשים, מאוחר יותר מופיעה נוקשות (במשך 6-4 חודשים), ובהמשך הכאב דועך ונשארת נוקשות ניכרת (3-1 שנים). ל-61%-33% מהחולים נשארת הגבלה קבועה בתנועת הכתף. בשלב ראשון (שלב הכאב), מתפתח כאב באופן הדרגתי, תוך כדי תנועת הכתף באזור שריר הטרפזיוס העליון. בנוסף מופיע כאב במצב מנוחה ובשנת הלילה. ייתכן כיווץ שרירים המגביר את ההפרעה בתנועת הכתף.

בשלב הבדיקה, הכאב דועך והנוקשות מתגברת, פחות כאב במנוחה ובלילה, אך תנועת הכתף מוגבלת יותר. בשלב ההחלמה, התסמין העיקרי הוא הגבלה בתנועת הכתף. קיים שיפור איטי במשך הזמן, אך החזרה לטווח תנועה תקין נדירה.

הגורם האחראי להתפתחות כתף קפואה אינו ידוע. בתחילה, קיים ריבוי של רקמה דלקתית ושל מספר פיברובלסטים, אך אין שינוי בציפוי (סינוביום) הפנימי של המפרק, ולא יימצאו תאי דלקת כמו בדלקת מפרקים. לא אותרה כל הפרעה במערכת החיסון הקשורה למחלה.

ד"ר ג'יזל גודארד


האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

אבחון ובדיקות

אבחנת כתף קפואה מתבססת על הסיפור ועל בדיקת החולה. אין בדיקת דם או תמונת רנטגן טיפוסית. בצילום של המפרק ניתן לאבחן ירידה בנפח המפרק ופגיעה במיקום של המעטפת העוטפת את הצוואר האנטומי של עצם הזרוע (עצם ההומרוס).

טיפולים ותרופות

הטיפול כולל הקלה בכאבים ומניעת הגבלה קבועה בתנועת הכתף. תרופות להקלת כאב בלבד (אנלגטיקה) ותרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים יעילות להקלת הכאב.

הטיפול בעזרת פיזיותרפיה חשוב ביותר על מנת לשמור על טווח תנועת הכתף, ועל מנת לצמצם את כיווץ השרירים באזור.

הזרקת סטרואידים למפרק הכתף יעילה כטיפול בכאב ולשיפור התנועה. נטילת סטרואידים בדרך פומית יעילה נגד כאב, אך אין לסטרואידים השפעה על שיעור ההחלמה.

טיפולים נוספים הם בניתוח כמו מניפולציה בהרדמה כללית, או ארתרוסקופיה.
פורומים, פיברומיאלגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הריון, מריחואנה ופיברומאלגיה אנונימית 25/06/2019 10:40
  • שלום, אני סובלת מזה כעשור מפיברומאלגיה מאובחנת, והדבר היחיד שעוזר לישון בתקופות של התקפים הוא עישון מזדמן של מרחיאונה (מה שאני מצליחה להשיג). אני לא מעשנת כבדה, לרוב לא יותר מפעם פעמיים בשבוע, בתקופות שאין התקפים בכלל לא מעשנת, אין כאן עניין של הנאה. אני מנסה להיכנס להריון מזה כחודשים. במהלך ההריון אני אמנע מעישון באופן גורף, החל מהרגע שאקבל בדיקה חיובית. אבל אני תוהה האם זה מזיק לעשן בתקופה הקודמת לכניסה להריון, ואם כן מהם הסיכונים. אציין שאני מפחדת שיקח לי זמן להיכנס להריון, היות ובעברי אנורקסיה , וויתור על העישון יפגע מאוד ביכול שלי לתפקד בתקופות של התקפים.

  • + הוסף תגובה
כאבי מפרקים/פיברומיאלגיה נאני 23/06/2019 21:47
  • לום לכם, אני בת 22 אני סובלת כבר משנתיים מכאבים מופשטים בכל הגוף בעיקרון בעמוד שדרה, צוואר ,ידיים ורגלים. קשיי שינה, הירדמות בכפות ידיים, מצב רוח על הפנים וכאבי ראש כל הזמן. לצורך העניין אמא חולת בכצ׳ט/ דוד מצד אמא חולה ספחת. פניתי כמה פעמים לכל מיני מרפאות ורופאים וכל אחד מאבחן אותי אחרת או שפשוט מקשרים את זה לפיברומלגיה וזהו. לוקחת גלולות סימפלטיה/אלטרולט זאלדיאר בדיקות דם ANTI-CCP +HLA תקינות בדיקות הדם מ 2017 תמיד מעידות על ערכי שקיעת דם גבוהים ב 2017 בדיקה ראשונה 26 שנייה 29 ב 2018 בדיקה אחת 35 ב 2019 42 מיפוי עצמות עדכני: קליטת יתר באזור מטטרסו-פלנגיאלי אצבע שני כף רגל שמאל ובקרסול שמאל באזור טלו-קלקניאלי. אשמח מאודה אם מישהו יכול לעזור או לכוון אותי! תודה מראש.

  • + הוסף תגובה
תוצאה תמידית - EBV IGM - BORDERLINE חיים 14/06/2019 16:44
  • שלום רב, כבר למעלה מעשר שנים שתוצאת בדיקת הדם שלי לEBV הינה BORDERLINE. נבדקתי לראשונה עקב עייפות מרובה שלא נמצא לה מקור. הרופא נתן לי בדיקה נוספת לאחר מספר שבועות שגם בה הייתה אותה תוצאה. היום, לאחר כ10 שנים - עדיין אותה תוצאה. אדגיש שמדובר במעבדות אחרות לגמרי (עברתי קופה מאז) מה זה אומר ? והאם יש טיפול שיוכל לעזור לי בזה ? תודה מראש, חיים.

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!