תופעת ריינו (Raynaud’s phenomenon)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

תופעת ריינו (ת"ר), (Raynaud’s phenomenon), היא תופעה קלינית שכיחה הבאה לידי ביטוי בהתקפים נישנים של כיווץ כלי הדם בקצות אצבעות הידיים והרגליים, בדרך כלל בעקבות חשיפה לקור. התופעה נקראת ע"ש Maurice Raynaud שתארה לראשונה ב-1862.
תופעת ריינו מתבטאת בשינויי צבע המאופיינים בשלושה שלבים: לובן, כיחלון מלווה לעיתים בהרגשת כאב ונימול, בשלב השלישי - עם חימום האצבעות - אודם.

המקומות השכיחים לתופעת ריינו הם אצבעות הידיים והרגליים, אולם התופעה עלולה להופיע גם בקצוות נוספים: קצה האף, תנוכי האוזניים, הלשון והפטמות - במקרים נדירים.

תופעת ריינו שכיחה ברחבי העולם, כ-5% בנשים, 4% בגברים, ובשכיחות גבוהה יותר במקומות קרים. התופעה נגרמת על ידי פגיעה בתהליכי הוויסות בכלי הדם הקטנים וכוללת: שחרור עודף של חומרים הגורמים לכיווץ כלי הדם, תגובות מוגזמות של כיווץ כלי הדם לחומרים אלו, וכישלון התגובות שמתפקידן להרחיב את כלי הדם.

תופעת ריינו מבודדת ללא מחלת רקע מכונה תופעת ריינו ראשונית או מחלת רינו. במקרים אלו, התופעה שכיחה יותר אצל נשים. גיל ההופעה בעשור השני או השלישי, התופעות סימטריות, המהלך קל יותר ללא התפתחות כיבים או נמק.

אין לחולים תלונות המחשידות למחלת רקע, הבדיקה הכללית הגופנית מפורשת כתקינה, שקיעת הדם תקינה ואין סימנים מעבדתיים אימונולוגיים. בדיקת נוגדן נגד גרעין התא (ANA) מפורשת כשלילית.

קורה שתופעת ריינו היא תסמין המתווסף לתלונות וממצאים אחרים המעידים על מחלת רקע. התופעה מכונה, "תופעת ריינו משנית" (נקראת גם תסמונת ע"ש ריינו). תופעת ריינו שכיחה במיוחד במחלות אוטואימוניות. בקבוצה זו, השכיחות במיוחד הן סקלרודרמה, זאבת אדמנתית (לופוס) ותסמונת הנוגדנים הפוספוליפידים. מחלות נוספות בקבוצה זו: תסמונת סיוגרן, דרמטומיוזיטיס, פולימיוזיטוס, דלקת מפרקים שגרונית ומחלות רקמת החיבור שאינן מוגדרות היטב.

מצבים נוספים שבהם מופיעה תופעת ריינו משנית כוללים נזק מכני לכלי דם משני לכוויות קור או לעבודה עם מכשירים שגורמים לריטוטים (ויברציות) קשים (כגון מקדחות); הפרעה באספקת דם על רקע איסכמי במחלה טרשתית, תסחיפים או לחץ על כלי דם ממערכת השלד;מצבים אנדוקריניים כגון תת-פעילות של בלוטת התריס, פיאוכרומוציטומה, קרצינואיד; מצבים הקשורים בנוכחות חלבון זר כגון קריוגלובולינים, Cold agglutinins, או בנוכחות חלבון עודף, כמו פרה-פרוטאין או מספר גבוה מדי של כדוריות אדומות (פוליציתמיה).

תופעת ריינו עלולה להיות ביטוי למחלות זיהומיות, משנית למצבים ממאירים ולתרופות שונות, השכיחות במיוחד - תרופות החוסמות קולטני בטא, ארגוטמינים ותרופות כימותרפיות שונות.

ד"ר רחל פאוזנר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

אבחון ובדיקות

בתופעת ריינו משנית גיל ההופעה בדרך כלל מעל 30. התופעות לא סימטריות, עלולים להתפתח כיבים עד נמק אצבעות. עלולות להיות תלונות המחשידות למחלת רקע, בהן חום, ירידה במשקל, כאבי מפרקים, שרירים, יובש בעיניים, ותלונות המעידות על מעורבות הריאות והלב.

הממצאים היכולים להימצא בבדיקות המעבדה כוללים שקיעת דם מוחשת, או ממצאים חריגים בנוסחת תאי הדם, תפקודי הכליות, תפקודי הכבד, ובדיקת השתן. בדיקות מעבדה לאיתור מחלות אוטואימוניות כוללות בדיקת ריכוזי משלים, נוגדנים המכוונים נגד גרעין התא (ANA), גורם שגרוני (Rheumatoid factor), נוגדנים מסוג Anti-centromer, ונוגדנים מסוג Anti-topoisomerase. לכ-50% מהחולים עם תופעת ריינו יש נוגדן ANA. ניתן לאבחן מחלה אוטואימונית ובנותרים תוגדר המחלה בהמשך. יש חולים עם תופעת ריינו ו-ANA במידה קלה שבמעקב ממושך לא יפתחו מחלה מוגדרת.

אמצעי נוסף להבדיל בין תופעת ריינו ראשונית למשנית הוא הסתכלות ישירה על כלי הדם במיטת הציפורניים בעזרת מיקרוסקופ או אופתלמוסקופ: בתופעת ריינו ראשונית כלי הדם תקינים, בתופעת ריינו משנית כלי הדם מורחבים ומפוצלים.

טיפולים ותרופות

הטיפול בתופעה נעשה ללא קשר לסיבתה. הטיפול המונע, כולל הימנעות מחשיפה לקור ושמירה על חום גוף גבוה. יש להימנע מטיפול בתרופות או חומרים הגורמים לכיווץ כלי דם, כולל עישון.

הטיפול כולל נטילת תרופות מרחיבות כלי דם. לקבוצה זו, שייכות תרופות מסוג חוסמי תעלות סידן, חוסמי קולטן 1α אדרנרגי, ותרופות המעכבות קליטה מחדש של סרוטונין. במקרים קשים ניתן לטפל במתן לתוך הווריד של אנלוג סינתטי של פרוסטציקלין - Iloprost. במקרים מסוימים יעילות התרופות הגורמות ל"דילול הדם" כולל אספירין ותרופות נוגדות קרישה - קומדין.

הניתוחים נשמרים למקרים קשים וכוללים סימפתקטומיה - ניתוק ניתוחי של המערכת הסימפתטית הצווארית המביאה להרחבה של כלי הדם. השפעה חיובית מתמשכת מושגת רק בכ-20% מהחולים העוברים טיפול זה. קיימת אפשרות לסימפתקטומיה מקומית בשיטות של מיקרוכירורגיה.
פורומים, פיברומיאלגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תרופה לכאב חושש 21/07/2019 15:06
  • האם שימוש כרוני בתרופות לכאב, באבחון פיברומיאלגיה הוא הפיתרון? חוששת שלא יהיה מה שיעזור לי בהמשך, כי אני מטופל מגיל יחסית צעיר בתרופות כאב. מרגיש שהן פחות עוזרות..

  • + הוסף תגובה
הריון, מריחואנה ופיברומאלגיה אנונימית 25/06/2019 10:40
  • שלום, אני סובלת מזה כעשור מפיברומאלגיה מאובחנת, והדבר היחיד שעוזר לישון בתקופות של התקפים הוא עישון מזדמן של מרחיאונה (מה שאני מצליחה להשיג). אני לא מעשנת כבדה, לרוב לא יותר מפעם פעמיים בשבוע, בתקופות שאין התקפים בכלל לא מעשנת, אין כאן עניין של הנאה. אני מנסה להיכנס להריון מזה כחודשים. במהלך ההריון אני אמנע מעישון באופן גורף, החל מהרגע שאקבל בדיקה חיובית. אבל אני תוהה האם זה מזיק לעשן בתקופה הקודמת לכניסה להריון, ואם כן מהם הסיכונים. אציין שאני מפחדת שיקח לי זמן להיכנס להריון, היות ובעברי אנורקסיה , וויתור על העישון יפגע מאוד ביכול שלי לתפקד בתקופות של התקפים.

  • + הוסף תגובה
כאבי מפרקים/פיברומיאלגיה נאני 23/06/2019 21:47
  • לום לכם, אני בת 22 אני סובלת כבר משנתיים מכאבים מופשטים בכל הגוף בעיקרון בעמוד שדרה, צוואר ,ידיים ורגלים. קשיי שינה, הירדמות בכפות ידיים, מצב רוח על הפנים וכאבי ראש כל הזמן. לצורך העניין אמא חולת בכצ׳ט/ דוד מצד אמא חולה ספחת. פניתי כמה פעמים לכל מיני מרפאות ורופאים וכל אחד מאבחן אותי אחרת או שפשוט מקשרים את זה לפיברומלגיה וזהו. לוקחת גלולות סימפלטיה/אלטרולט זאלדיאר בדיקות דם ANTI-CCP +HLA תקינות בדיקות הדם מ 2017 תמיד מעידות על ערכי שקיעת דם גבוהים ב 2017 בדיקה ראשונה 26 שנייה 29 ב 2018 בדיקה אחת 35 ב 2019 42 מיפוי עצמות עדכני: קליטת יתר באזור מטטרסו-פלנגיאלי אצבע שני כף רגל שמאל ובקרסול שמאל באזור טלו-קלקניאלי. אשמח מאודה אם מישהו יכול לעזור או לכוון אותי! תודה מראש.

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!