דליות האשך (Varicocele)

ראשי

תאור

דליות האשך (ואריקוצלה) הן הרחבה של מיקלעת הוורידים המנקזת את האשכים.
תופעה זו קיימת אצל כ-10% מכלל הגברים, ואצל כ-30% מהגברים הלוקים בהפרעות בפוריות.
כ-90% מהמקרים הדליות מופיעות בצד שמאל, קרוב ל-10% הן דו-צדדיות, ורק במיעוט המקרים הן מופיעות בצד ימין בלבד.
דליות האשך מתבטאות בנפיחות בחלקו העליון של שק האשכים הניתנת למישוש בבדיקה גופנית, ולעיתים גם נראית לעין, בדרך כלל בעמידה, בהתאם לגודלה.
היארעות של דליות האשך יכולה להיות ללא כל הסתמנות קלינית, אך יכולה גם לגרום לכאב מקומי, וכן להפרעה בפוריות הגבר. אם הן מופיעות בגיל ההתבגרות, יכולה להיגרם הפרעה בגדילה התקינה של האשכים.
הסיבה המדויקת להפרעה בפוריות הגבר היכולה להיגרם על ידי דליות האשך אינה ידועה.
הוצעו מנגנונים שונים כהסבר. העיקריים שבהם הם עלייה בטמפרטורה סביב האשכים הנגרמת כתוצאה מהצטברות הדם בוורידי האשך המורחבים, או הצטברות חומרים המזיקים להתפתחות האשך ו/או לייצור הזרע בהיעדר ניקוז הולם של דם מאזור האשכים.
ההוריות המקובלות לניתוח דליות האשך הן הפרעה בפוריות הגבר, הפרעה בגדילת האשך בצד הפגוע, או כאב בלתי נסבל המפריע לתפקוד היומיומי.
במקרים של אי-פוריות הגבר הקשורים בדליות האשך, התיקון בניתוח מסייע בשיפור איכות הזרע אצל כ-70% מהגברים, ובהשגת הריון ב-50% לערך אצל בנות זוגם.
ד"ר משה ולד
מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

קיימות מספר גישות לטיפול בדליות האשך. הקבוצה הראשונה כוללת צורות שונות של ניתוח. העיקרון המשותף לאלה הוא בידוד ורידי האשך המורחבים וקשירתם, כך שהניקוז הוורידי מהאשך מתבצע בערוצים חלופיים, מבלי לפגוע בייצור הזרע או בהתפתחות האשך. התערבות זו יכולה להתבצע באילחוש מקומי או בהרדמה כללית. הניתוח עצמו יכול להתבצע דרך חתכים שונים בבטן התחתונה, וכן בשיטת הלפרוסקופיה שהיא החדרת סיב אופטי ומכשירי ניתוח זעירים דרך חתכים קטנים בדופן הבטן לשם ביצוע הפעולה.
בנוסף לסיבוכים הכלליים היכולים להיגרם בכל ניתוח (זיהום, דימום), הסיבוכים הייחודיים לתיקון דליות האשך הם הצטברות נוזל בשק האשכים, תופעה הקרויה הידרוצלה (Hydrocele) והישנות דליות האשך. אם הניתוח מתבצע בעזרת מיקרוסקופ (Operating microscope) הסיכוי להיארעות סיבוכים אלו קטן, מאחר שניתן לזהות גם ורידים מורחבים קטנים וכן כלי הלימפה, שפגיעה בהם גורמת להישנות דליות האשך או להתהוות הידרוצלה, בהתאמה.
השיטה השנייה לטיפול בדליות האשך מבוססת על חסימת הוורידים המורחבים בעזרת חומרים כדוגמת סליל מתכתי, המוחדר למערכת הוורידים בהנחיית צילומי רנטגן. מעצם טיבה, שיטה זו כרוכה בחשיפה לקרינת רנטגן, והיא מקובלת פחות משיטות הניתוח כמו אפשרות הטיפול הראשונה לעיל.

פורומים, אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דלקת בלוטות המין? אחד שסובל 14/08/2019 13:09
  • שלום רב, לפני כשלושה חודשים הופיעו אצלי כאבים חדים בקצהו של איבר המין. לאחר מספר בדיקות דם ושתן (ללא תרבית שתן או כדומה) לא נמצאו עדויות למחלת מין כלשהי (אם כי חשוב שאומר שכן קיימתי יחסי מין לא מוגנים באותה תקופה). לאחר מספר ימים הכאבים היו חזקים מדי ובלתי נסבלים, לכן ניגשתי למיון שם קיבלתי זריקת פניצלין, ערכו לי בדיקת ערמונית ועוד בדיקות דם ושתן ושוב ללא עדות למחלה כלשהי. כמה ימים מאוחר יותר התחלתי בנטילת אנטיביוטיקה שנרשמה לע לפרק זמן של שבוע - הכאבים פחתו בצורה דרסטית אך עדיין נרשמו שינויים בתכיפות מתן השתן. כשסיימתי את האנטיביוטיקה הרגשתי שהכאב חלף לגמרי, וכך היה למשך חודש וחצי לערך, עד ששוב חזרו להם הכאבים והפעם התמקדו בעיקר באזור התחתון של האשכים. נכון להיום, אני סובל מכאבים באזור ולעיתים גם בקצה הפין או לאחר פורקן מיני, כמו כן, באופן יומיומי אני חש אי נוחות באזור. לפני כשבוע התחלתי טיפול אנטיביוטי + פרוביוטיקה שיימשך לפרק זמן של חודשיים על פי ההנחיה. לאחר שאף רופא לא השכיל לומר לי מהי הסיבה לכאב,באיזה נגיף מדובר או האם ישנן בדיקות אחרות שעליי לבצע על מנת לגלות את מקור הבעיה - ניגשתי שוב לאורולוג שטען כי "יש לי דלקת בבלוטות המין". אני מאוד חרד להשלכות של הטיפול הרשלני לו "זכיתי" ומכך שלא יודעים לומר לי כבר חודשים מה מתחולל אצלי בגוף. אני סובל עדיין מכאבים ואי נוחות (אין הפרשות כלשהן או צריבה במתן שתן) ואני נורא רוצה לדעת מה אפשר לעשות כדי לגלות מהי המחלה הזו שתוקפת אותי כבר חודשים, והאם ישנה אפשרות לנזק בלתי הפיך או השלכות כבדות בכל הקשור לפוריות או לתפקוד המיני. בתודה מראש, אחד שסובל.

  • + הוסף תגובה
דיבטיקולוזיס ועיבוי דפנות כיס שתן דוד 05/08/2019 16:20
  • ממצאים: אברי האגן מודגמים בצורה תקינה. מזוהים דיברטיקולים בודדים ללא סימני דלקת בסיגמה. אין לזהות גושים אגניים. כיס השתן במילוי חלקי למרות הנאמר רושם כדפנותיו מעובות עד 8.0 ס"מ. אין לימפאדנופתיה אגנית. מספר קשריות לימפה ברוחב עד 7.0 ס"מ איליאקליות חיצוניות דו"צ. אין נוזל חופשי באגן. לסיכום: - דיברטיקולוזיס של הסיגמה. - רושם לעיבוי דפנות כיס השתן. ממליץ לבצע US עם כיס שתן מלא.

  • + הוסף תגובה
קישריות דר' שמואל רויזמן 13/08/2019 20:04
אפידידמוס אנונימי 09/08/2019 16:25
  • שלום, הבדקתי אצל אורולוג שאבחן דלקת באפידידמוס, אני מקבל טיפול אנטיביוטי של אופלודוקס. הרופא המליץ לא לעשות סקס במשך שבוע. שאלתי היא האם ניתן לאונן / מין אוראלי בתקופה הזו או צריך להימנע לגמרי משפיכה? תודה.

  • + הוסף תגובה
שפיכה בזמן אפידידימיטיס דר' שמואל רויזמן 13/08/2019 20:03
  • אם סיבת הדלקת היא מחלת מין ,אזי רצוי לקיים יחסי מין מוגנים עד וידוא שהשתן סטרילי. בברכה, דר' רויזמן

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!