דליות האשך (Varicocele)

ראשי
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

דליות האשך (ואריקוצלה) הן הרחבה של מיקלעת הוורידים המנקזת את האשכים.
תופעה זו קיימת אצל כ-10% מכלל הגברים, ואצל כ-30% מהגברים הלוקים בהפרעות בפוריות.
כ-90% מהמקרים הדליות מופיעות בצד שמאל, קרוב ל-10% הן דו-צדדיות, ורק במיעוט המקרים הן מופיעות בצד ימין בלבד.
דליות האשך מתבטאות בנפיחות בחלקו העליון של שק האשכים הניתנת למישוש בבדיקה גופנית, ולעיתים גם נראית לעין, בדרך כלל בעמידה, בהתאם לגודלה.
היארעות של דליות האשך יכולה להיות ללא כל הסתמנות קלינית, אך יכולה גם לגרום לכאב מקומי, וכן להפרעה בפוריות הגבר. אם הן מופיעות בגיל ההתבגרות, יכולה להיגרם הפרעה בגדילה התקינה של האשכים.
הסיבה המדויקת להפרעה בפוריות הגבר היכולה להיגרם על ידי דליות האשך אינה ידועה.
הוצעו מנגנונים שונים כהסבר. העיקריים שבהם הם עלייה בטמפרטורה סביב האשכים הנגרמת כתוצאה מהצטברות הדם בוורידי האשך המורחבים, או הצטברות חומרים המזיקים להתפתחות האשך ו/או לייצור הזרע בהיעדר ניקוז הולם של דם מאזור האשכים.
ההוריות המקובלות לניתוח דליות האשך הן הפרעה בפוריות הגבר, הפרעה בגדילת האשך בצד הפגוע, או כאב בלתי נסבל המפריע לתפקוד היומיומי.
במקרים של אי-פוריות הגבר הקשורים בדליות האשך, התיקון בניתוח מסייע בשיפור איכות הזרע אצל כ-70% מהגברים, ובהשגת הריון ב-50% לערך אצל בנות זוגם.
ד"ר משה ולד

טיפולים ותרופות

קיימות מספר גישות לטיפול בדליות האשך. הקבוצה הראשונה כוללת צורות שונות של ניתוח. העיקרון המשותף לאלה הוא בידוד ורידי האשך המורחבים וקשירתם, כך שהניקוז הוורידי מהאשך מתבצע בערוצים חלופיים, מבלי לפגוע בייצור הזרע או בהתפתחות האשך. התערבות זו יכולה להתבצע באילחוש מקומי או בהרדמה כללית. הניתוח עצמו יכול להתבצע דרך חתכים שונים בבטן התחתונה, וכן בשיטת הלפרוסקופיה שהיא החדרת סיב אופטי ומכשירי ניתוח זעירים דרך חתכים קטנים בדופן הבטן לשם ביצוע הפעולה.
בנוסף לסיבוכים הכלליים היכולים להיגרם בכל ניתוח (זיהום, דימום), הסיבוכים הייחודיים לתיקון דליות האשך הם הצטברות נוזל בשק האשכים, תופעה הקרויה הידרוצלה (Hydrocele) והישנות דליות האשך. אם הניתוח מתבצע בעזרת מיקרוסקופ (Operating microscope) הסיכוי להיארעות סיבוכים אלו קטן, מאחר שניתן לזהות גם ורידים מורחבים קטנים וכן כלי הלימפה, שפגיעה בהם גורמת להישנות דליות האשך או להתהוות הידרוצלה, בהתאמה.
השיטה השנייה לטיפול בדליות האשך מבוססת על חסימת הוורידים המורחבים בעזרת חומרים כדוגמת סליל מתכתי, המוחדר למערכת הוורידים בהנחיית צילומי רנטגן. מעצם טיבה, שיטה זו כרוכה בחשיפה לקרינת רנטגן, והיא מקובלת פחות משיטות הניתוח כמו אפשרות הטיפול הראשונה לעיל.
פורומים, אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כתמים לבנים זעירים על עטרת הפין טאטא 15/07/2019 18:37
 • שלום, יש לי 2-3 כתמים לבנים קטנים מאוד על העטרה, אין כאב, אין רגישות. נראה כמו יובש רק בצבע לבן ונקודתי בלבד. האם אפשר לדעת מה זה יכול להיות?

 • + הוסף תגובה
כתמים דר' שמואל רויזמן 15/07/2019 20:47
רופא עור או אורולוג? טאטא 15/07/2019 23:28
UTI חוזרים אביטל 11/07/2019 09:59
 • בת 36 אחות במקצועי. ברקע מחלת כליות כרונית מסוג IGAN. סובלת מס' שנים מ UTI חוזרים (כמעט כל חודש וללא קשר ליחסי מין). לרוב צמיחה של אי קולי (לפעמים גם ESBL) ומס' פעמים גם קלבסיאלה פניאומוניה. מס' פעמים יצאו לי תרביות עם עמידות לאנטיביוטיקה ונאלצתי לקבל IV. הייתי במעקב אורולוגי וביצעתי את כל הבדיקות האפשריות כולל ציסטוגרפיה, CT אורוגרפי והכל יצא תקין. ב US כליות הידרונפרוזיס קל. הייתי מס' פעמים על טיפול מניעתי למ' חודשים עם הפסקות כגון: צפורל, מונורול, ומאקרודנטין. את המאקרודנטין הפסקתי כיוון שהקפיץ לי את תפקודי הכבד ל- 800 ומומחה כבד אמר לי שזו כנראה סוג של רגישות אצלי אז שלא אקח יותר מאקרודנטין. יש לציין שגם אם טיפול מונע לסירוגין הופיעו דלקות. כעת הופניתי לייעוץ זיהומולוג כדי שימליץ על טיפול מונע שיעזור ולא יזיק כפי שהאורולוג כתב. שאלתי היא: 1. אם אין כל בעיה אנטומית במבנה מדוע יש לי כ"כ הרבה דלקות? 2. מה ניתן לעשות כדי למנוע את הדלקות החוזרות? 3. מהן המלצותיך ודעותיך לגביי טיפול מניעתי? האם יעיל? 4. האם ישנן עוד בדיקות שכדאי לבצע ושטרם עשיתי אותן? 5. הרבה פעמים מתקבלות לי תשובות של תרביות שנכתב עליהן "פלורה מעורבת". יש לציין שאני תמיד מבצעת אותן לפי ההוראות. שוטפת עם מים וסבון, מגבון מקופ"ח, אמצע הזרם וכו'. יש עוד משהו שניתן לעשות כדי שייצא אולי סטרילי יותר? 6. השבוע שלחתי שוב תרבית ובתשובה היה כתוב צמיחה של 30,000 מושבות ולא של 100,000 ולא נכתבו מחוללים ספציפיים אלא נכתב "צמחו גרם שליליים"(ולא נבדקו רגישויות או עמידויות לאנטיביוטיקה). רופאת המשפחה התעקשה שאתחיל בכל זאת טיפול אנטיביוטי בטענה שאני בתחילתה של דלקת ולא רוצה שאסתבך עם הכליות. האם לדעתך המלצתה נכונה? האם למרות שהצמיחה היא רק 30,000 ולא 100,000 אכן מצדיקה טיפול אנטיביוטי? אשמח אם תחזור אליי בהקדם.

 • + הוסף תגובה
דלקות חוזרות בשתן אביטל 15/07/2019 09:49
דלקות דר' שמואל רויזמן 15/07/2019 13:23
 • -אפשר להשלים ציסטוסקופיה . -לרוב אנחנו לא יודעים את סיבת הדלקות בנשים צעירות טיפול מניעתי הוא יעיל ,לא אמרת לי אם היו דלקות תחת הטיפול . -לא מקובל לטפל החיידק בשתן אם אין סימפטומים אופייניים לדלקת בלי קשר לכמות החיידקים בתרבית. -דלקת כיס שתן פשוטה בלי הפרעה אנטומית לא אמורה להוביל לפגיעה כלייתית . בברכה דר' רויזמן שמואל

 • + הוסף תגובה
דלקות חוזרות בשתן אביטל 15/07/2019 15:35
 • ציסטוסקופיה זו הבדיקה היחידה שעוד לא עשיתי. הייתי המון זמן על טיפול מונע בצפורל, מאקרודנטין ומונרול. היתה תקופה טובה יותר מבחינת הזיהומים עד שהתחלתי לפתח עמידות והדלקות הגיעו ביחד עם הטיפול המניעתי. הייתי היום אצל זיהומולוגית והיא טענה שרק תרביות עם צמיחה ללא שתן לכללית אינו מדד טוב לזיהום ויכול להיות שסתם לקחתי אנטיביוטיקות. אני בתור אחות לא שמעתי על כזה דבר. יצא לך פעם לשמוע כזה דבר? כעת ביקשה ממני לעשות כל פעם שאני סימפטומטית גם כללית וגם תרבית. האורולוג שהייתי אצלו בזמנו אמר שמספיק רק תרבית. מה דעתך?

 • + הוסף תגובה
Uti דר' שמואל רויזמן 15/07/2019 20:48
 • בחיידק מטפלים אך ורק אם יש תלונות אופייניות לדלקת ,אחרת אין צורך. בברכה דר' רויזמן

 • + הוסף תגובה
דלקות חוזרות בשתן אביטל 15/07/2019 21:17
 • האם זה נכון שבדיקת הבחירה לגילויי של UTI היא לא תרבית? בעבר האורולוג ביקש ממני לעשות רק תרביות והיום הזיהומולוגית אמרה לי שבגלל שבכל 2018-2019 לא ביצעתי בדיקות של שתן לכללית אלא רק תרביות לא ניתן להוכיח או לא מספיק רק תרבית כדי להוכיח דלקות. האם זה נכון? היו לי בעבר מס' בדיקות שתן לכללית שלא תמיד הראו סימני דלקת כגון לויקוציטים, ניטריטים וכו' ובכל זאת בתרבית היו צמיחות.

 • + הוסף תגובה
מה המחיר של ניתוח לתיקון היצרות בשופכה בפרטי? גברי 12/07/2019 22:38
 • שלום, מה המחיר של ניתוח לתיקון היצרות בשופכה בפרטי? (סדר גודל)

 • + הוסף תגובה
מחיר דר' שמואל רויזמן 15/07/2019 13:26
 • שלום, תברר מול חברת הביטוח שלך . בברכה דר' רויזמן

 • + הוסף תגובה
אין לי ביטוח. כמה זה יעלה לי בערך? גברי 15/07/2019 16:23


הצטרפו לאינדקס הרופאים!