דליות האשך (Varicocele)

ראשי

תאור

דליות האשך (ואריקוצלה) הן הרחבה של מיקלעת הוורידים המנקזת את האשכים.
תופעה זו קיימת אצל כ-10% מכלל הגברים, ואצל כ-30% מהגברים הלוקים בהפרעות בפוריות.
כ-90% מהמקרים הדליות מופיעות בצד שמאל, קרוב ל-10% הן דו-צדדיות, ורק במיעוט המקרים הן מופיעות בצד ימין בלבד.
דליות האשך מתבטאות בנפיחות בחלקו העליון של שק האשכים הניתנת למישוש בבדיקה גופנית, ולעיתים גם נראית לעין, בדרך כלל בעמידה, בהתאם לגודלה.
היארעות של דליות האשך יכולה להיות ללא כל הסתמנות קלינית, אך יכולה גם לגרום לכאב מקומי, וכן להפרעה בפוריות הגבר. אם הן מופיעות בגיל ההתבגרות, יכולה להיגרם הפרעה בגדילה התקינה של האשכים.
הסיבה המדויקת להפרעה בפוריות הגבר היכולה להיגרם על ידי דליות האשך אינה ידועה.
הוצעו מנגנונים שונים כהסבר. העיקריים שבהם הם עלייה בטמפרטורה סביב האשכים הנגרמת כתוצאה מהצטברות הדם בוורידי האשך המורחבים, או הצטברות חומרים המזיקים להתפתחות האשך ו/או לייצור הזרע בהיעדר ניקוז הולם של דם מאזור האשכים.
ההוריות המקובלות לניתוח דליות האשך הן הפרעה בפוריות הגבר, הפרעה בגדילת האשך בצד הפגוע, או כאב בלתי נסבל המפריע לתפקוד היומיומי.
במקרים של אי-פוריות הגבר הקשורים בדליות האשך, התיקון בניתוח מסייע בשיפור איכות הזרע אצל כ-70% מהגברים, ובהשגת הריון ב-50% לערך אצל בנות זוגם.
ד"ר משה ולד

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

קיימות מספר גישות לטיפול בדליות האשך. הקבוצה הראשונה כוללת צורות שונות של ניתוח. העיקרון המשותף לאלה הוא בידוד ורידי האשך המורחבים וקשירתם, כך שהניקוז הוורידי מהאשך מתבצע בערוצים חלופיים, מבלי לפגוע בייצור הזרע או בהתפתחות האשך. התערבות זו יכולה להתבצע באילחוש מקומי או בהרדמה כללית. הניתוח עצמו יכול להתבצע דרך חתכים שונים בבטן התחתונה, וכן בשיטת הלפרוסקופיה שהיא החדרת סיב אופטי ומכשירי ניתוח זעירים דרך חתכים קטנים בדופן הבטן לשם ביצוע הפעולה.
בנוסף לסיבוכים הכלליים היכולים להיגרם בכל ניתוח (זיהום, דימום), הסיבוכים הייחודיים לתיקון דליות האשך הם הצטברות נוזל בשק האשכים, תופעה הקרויה הידרוצלה (Hydrocele) והישנות דליות האשך. אם הניתוח מתבצע בעזרת מיקרוסקופ (Operating microscope) הסיכוי להיארעות סיבוכים אלו קטן, מאחר שניתן לזהות גם ורידים מורחבים קטנים וכן כלי הלימפה, שפגיעה בהם גורמת להישנות דליות האשך או להתהוות הידרוצלה, בהתאמה.
השיטה השנייה לטיפול בדליות האשך מבוססת על חסימת הוורידים המורחבים בעזרת חומרים כדוגמת סליל מתכתי, המוחדר למערכת הוורידים בהנחיית צילומי רנטגן. מעצם טיבה, שיטה זו כרוכה בחשיפה לקרינת רנטגן, והיא מקובלת פחות משיטות הניתוח כמו אפשרות הטיפול הראשונה לעיל.

פורומים אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פציעה באיבר מין דור 21/02/2020 17:58
 • בן 25 כרכתי רצועת דבק מסקנטייפ חום חזק סביב איבר המין לפני יחסי המין כשהפין עדיין לא בזיקפה, והפין החל להתמלא דם ולגדול תוך כדי שהדבק עליו ואז קיימתי יחסי מין (במקום קונדום). בזמן קיום היחסים הרגשתי לחץ חזק מאוד בפין ואיבוד תחושה. הורדתי את הדבק בקושי, חלק מהעור התקלף ונשאר סימן חזק על עור הפין. האם ייתכן שהלחץ החזק של הדבק תוך כדי שהאיבר מתמלא יכל לגרום לתזוזה או שינוי במיקום של כלי הדם שמתחת ל-buck’s fascia ? הורידים והעורקים ה-circumflex

 • + הוסף תגובה
זקפה אמיר 13/02/2020 20:11
 • שלום דוקטור, מזה זמן מה אני חש בזקפה לקויה באיבר המין. איני יודע אם זה בשל חרדת ביצוע או בעיה רפואית, כיוון שנכון להיום אני לא חש זקפה כמו פעם וכרגע האיבר מתחיל לעמוד לעיתים יותר רחוקות מאשר פעם וגם מרגיש את הזקפה בחלק היותר קדמי של האיבר. לא יודע מה לעשות ואשמח לייעוץ. תודה.

 • + הוסף תגובה
ירידה בעוצמת הזקפה דר' שמואל רויזמן 21/02/2020 16:07
 • חסרים לי פרטים כמו גילך, מחלות הרקע, בכל מקרה כבר בגיל 40 כ 40 אחוז מהגברים סובלים מירידה בתפקוד המיני, אני ממליץ לך לפנות לאורולוג.

 • + הוסף תגובה
זקפה אמיר 21/02/2020 17:28
 • היי דוקטור, תודה על ההענות, אני בן 22 , בריא בדרך כלל , אין מחלות רקע ידועות. מה שכן פעם החשק המיני שלי היה מאוד גבוה(איזור גיל 18-19) זקפה ישרה וחזקה. היום החשק ירוד וכאשר יש זקפה מלאה היא עולה למעלה. לא יודע אם יש לציין שבפעם הראשונה עם אישה היה לי אין אונות ואני חושב שזה פגע בי לאורך הדרך. האם יש מה לעשות ואיזו בדיקה ממליץ לעשות אם בכלל?

 • + הוסף תגובה
אורוגרפייה mri או ct ירון 20/02/2020 20:20
 • הרופא שלי אותי ל CT אורוגרפייה אני מפחד מהקרינה האם MRi יכול לעשות את אותה בדיקה ? עם אותה רמת אבחנה ?

 • + הוסף תגובה
Mr אורוגראפיה דר' שמואל רויזמן 21/02/2020 16:20
 • בדיקת mr אורוגראפיה גם יכולה לאתר פגמי מילוי במערכת השתן

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!