דם בשתן (שתן דמי) (Hematuria)

ראשי

תאור

דם בשתן, שתן דמי או המטוריה (מיוונית: המט = דם, אוריה = שתן) הוא מצב של נוכחות כדוריות דם אדומות בשתן. כדוריות הדם האדומות מגיעות לשתן מדרכי השתן (שלפוחית השתן, כליות וכו') והן עלולות לאותת על מחלה בכליות או בדרכי השתן. 

המטוריה שניתן לזהות נקראת המטוריה מקרוסקופית. המטוריה מסוג זה מאופיינת בשתן בצבע אדום או ורוד, והיא נגרמת כתוצאה מכמות של 5 מ"ל דם לליטר שתן. 

לעומתה, המטוריה מיקרוסקופית היא מצב שבו קיימות כדוריות דם אדומות בשתן, אך ריכוזן נמוך מדי על מנת שיראו לעין ולכן צבעו של השתן נראה רגיל. במצבים אלו, יש צורך בבדיקה מיקרוסקופית או בבדיקה כימית, על מנת לאבחן דם בשתן. 

דם בשתן הוא תסמין נפוץ, המופיע אצל כ-10% מהאוכלוסייה. 

רופא מחזיק בדיקת שתן עם דם בשתן


סימפטומים


במצב של המטוריה מקרוסקופית, דם בשתן עלול לצבוע את השתן באדום או בחום, ועלולים להופיע קרישי דם בשתן. 

המטוריה מיקרוסקופית אינה נראית לעין. 

סיבות וגורמי סיכון

המטוריה נגרמת בעקבות פגיעה בדרכי השתן, לרבות פציעה, זיהום או ציסטה בכליות הנמצאים בשופכנים (צינוריות הניקוז של השתן מהכליות), בשלפוחית השתן, בשופכה או בבלוטת הערמונית (בגברים). הסיבות הנפוצות להופעת המטוריה הן:

 • דלקת בדרכי השתן עלולה לגרום לשתן דמי בעיקר בנשים, אך לא רק. לזיהום מתלווים תסמינים כמו תכיפות במתן השתן, צריבה, כאבים ואף חום. 
 • המטוריה כתוצאה משימוש בתרופות מסוג נוגדי קרישה (כמו אספירין וקומדין) מתרחשת בשכיחות גבוהה מאוד, אך קיימות תרופות נוספות שעלולות לגרום להמטוריה.
 • עקב המבנה האנטומי הנשי, לעיתים קשה להבין האם מקור הדימום הוא בדרכי השתן, בפי הטבעת או באיבר המין. כיוון שכך, ייתכן כי הדימום שמופיע בעת הטלת השתן נגרם מסיבות שאינן קשורות למערכת השתן, בהן קיום יחסי מין ומחזור.
 • אבנים בכליות או בדרכי השתן. במצב כזה, ההמטוריה תלווה בכאבים באזור המותניים, שעלולים להקרין לאזור איברי המין. 
 • חבלה קהה או חבלה ממכשיר חד באזור המותניים או האגן, שגרמה לפגיעה בדרכי השתן. המטוריה מסוג זה תלווה לרוב בכאבים.
 • מחלות כמו אנמיה חרמשית (מצב נדיר מאוד בארץ) ומחלות מולדות כמו המחלה על שם ון-היפל-לנדאו.
 • דלקת כליות המכונה גלומרולנפריטיס. יש לאבחן מהו מקור התהליך הדלקתי ולשלול מצבים של דלקת כלי דם, מחלות מערכת החיסון ועוד.
 • שלפוחיות שפירות (ציסטות) בכליה.
 • הגדלה לא ממאירה של בלוטת הערמונית.
 • גידול ממאיר במערכת השתן.
 • הפרעות במערכת הקרישה, בהן אי ספיקת כבד, צמקת הכבד ולוקמיה.
 • המטוריה כתוצאה ממאמץ גופני משמעותי וממושך – המנגנון לא ידוע. 
 • לעיתים השתן נצבע בצבע אדום-ורוד-כתום כתוצאה מאכילת סלק או משימוש בתרופות כמו סדורל או רפרמין, המטפלות בדלקת בדרכי השתן.
 • לעיתים לא ניתן לאבחן את הסיבה להמטוריה, ואין גורם ספציפי לתופעה. מצב זה נפוץ בעיקר אם הדימום הוא מיקרוסקופי ומתגלה במקרה בבדיקת שתן, ולרוב אין מדובר במחלה.

תופעות נלוות וסיבוכים

הדימום כשלעצמו עלול לגרום להיווצרות קרישי דם שעלולים לגרום לחסימה בדרכי השתן, המאופיינת בכאבים משמעותיים ובחוסר יכולת לתת שתן. 

עם זאת, כיוון ששתן דמי עלול להיות תסמין למחלה הדורשת בירור, יש לפנות לקבלת ייעוץ רפואי בכל מקרה של דם בשתן, גם אם מדובר במקרה חד פעמי. יש לפנות בדחיפות במידה ויחד עם הדימום מופיעים אחד או יותר מן התסמינים הבאים: חום, צמרמורות או אבדן היכולת לתת שתן. 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

יש לפנות לייעוץ רפואי על מנת לאבחן את המקור להמטוריה בכל מקרה של הימצאות דם בשתן.  מומלץ לברר ביסודיות רבה מהו המקור לדימום, על מנת לא להחמיץ מצב מורכב שמצריך טיפול, בייחוד ככל שעולה גיל המטופל. 

במידה והמטופל מגיע עם תלונה על דימום בשתן, לרוב הרופא יבקש ביצוע של בדיקת שתן.

הגבול העליון התקין להימצאות שתן בדם בבדיקת מעבדה הוא 3 כדוריות דם לשדה בדיקה של מיקרוסקופ. מעל ערך זה, מדובר בממצא חריג. 

אם כדוריות הדם מופיעות בשתן בצורה מעוותת או בקבוצות (גלילים), בדומה לאשכול ענבים, או אם בשתן יש בנוסף לכדוריות האדומות הפרשה של חלבון, ניתן לומר שמקור הדימום הוא בכליות (בדרך כלל כתוצאה מדלקת כליות).

אצל נשים יש לשים לב כי בדיקת השתן לא מתבצעת בתקופת הווסת החודשי או מאוד סמוך לה.

במידה והדימום יתגלה בבדיקת שתן (לרוב דימום מיקרוסקופי), הבירור הראשוני ייעשה לרוב באמצעות אולטרסאונד של דרכי השתן, שהיא בדיקה לא פולשנית שאינה מלווה בכאבים. 

במידה ולא מוצאים את סיבת הדימום, ייתכן כי הרופא או הרופאה המטפלים יפנו לבצע בדיקת ציטוסקופיה. בבדיקה זו מוחדר סיב אופטי לדרכי השתן שבאמצעותו ניתן לראות את השלפוחית ואת השופכנים מבפנים, ולהגיע אל מקור הדימום. ניתן לבצע בדיקה זו באלחוש מקומי או בהרדמה כללית.

בדיקות נוספות שיכולות לסייע בבירור מקור הדימום הן: פיאלוגרפיה לתוך הווריד (IVP), טומוגרפיה מחשבית (CT) או סורק מגנטי (MRI) .

אם מדובר בדלקת בכליות, המשך הטיפול יהיה אצל רופא נפרולוג, שיברר את מהות הדלקת, לעיתים בעזרת דגימה של רקמה (ביופסיה) שתילקח באמצעות מחט.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

כיוון שהסיבות להופעת דימום בשתן הן רבות, הטיפול תלוי בגורם לדימום.

 • הסובלים או הסובלות מדימום כתוצאה מדלקת בדרכי השתן זקוקים לטיפול אנטיביוטי בזיהום.
 • אם הסיבה לדימום היא מאמץ גופני משמעותי, אין צורך בטיפול וניתן להסתפק במעקב רפואי בלבד.
 • במידה ומקור הדימום הוא אבנים בכליות או בדרכי השתן, לאחר הטיפול באבנים באמצעות ריסוקן בגוף, הדימום אמור להיעלם. 
 • במידה ומתפתחים קרישי דם במערכת השתן, מדובר במצב חירום המחייב התערבות רפואית מידית.
 • הסובלים ממחלות כליות זקוקים לאבחון, טיפול ומעקב על ידי נפרולוג או נפרולוגית. 

מניעה

אמנם שיעור ההמטוריה משתנה בהתאם לגיל הנבדק ומינו, שני גורמים שאינם בשליטתנו, אך עישון עלול לגרום למחלות רבות שגורמות להמטוריה. הפחתה או הימנעות מעישון חיוניים לשמירה על אורח חיים בריא ולמניעת מחלות. 

במידה והמקור לזיהום הוא דלקת בדרכי השתן שחוזרת על עצמה לעיתים תכופות, יש להתייעץ עם גניקולוג/ית. 

טיפולים אלטרנטיביים

אמנם שיעור ההמטוריה משתנה בהתאם לגיל הנבדק ומינו, שני גורמים שאינם בשליטתנו, אך עישון עלול לגרום למחלות רבות שגורמות להמטוריה. הפחתה או הימנעות מעישון חיוניים לשמירה על אורח חיים בריא ולמניעת מחלות. 

במידה והמקור לזיהום הוא דלקת בדרכי השתן שחוזרת על עצמה לעיתים תכופות, יש להתייעץ עם גניקולוג/ית. 


פורומים אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אימפוטנציה אהרון 21/10/2020 20:54
 • אני בן 18 סובל כחודש מסוג של אימפוטנציה ושפיכה מהירה לפני כחודש וחצי הייתי חולה (סוג של וירוס) ולקחתי איבופרופן 2 כדורים כל יום ואני צורך אלכוהול בכמויות גדולות לפעמים ומעשן סיגריות לפעמים מה אפשר לעשות?

 • + הוסף תגובה
פריאפיזם בלילה לאון 21/10/2020 14:28
 • שלום רב, לאחר תקופה מה של אימונים אינטנסיביים בחדר הכושר לפני הסגר, אני מתעורר כבר במשך החודש וחצי האחרון עם זקפה חזקה וכואבת בשעות הלילה המאוחרות.הזקפה מתרחשת בעיקר כשאני ישן על הגב ונחלשת בשכיבה על הצד או על הבטן. האם יתכן נזק לעמוד השדרה? שגורמת לתופעה הזו? חשוב לציין שעשיתי בדיקה הורמונלית והערכים יצאו תקינים.

 • + הוסף תגובה
אשכים אוסנת 21/10/2020 05:32
 • שלום השאלה שלי היא לגבי הבן שלי. בגיל 14 היו לו כאבי ביצים הגענו למיון והסתבר שהכל תקין ושאלו כאבי גיל ההתבגרות. בגיל 20 היה לו סבב אשך הגענו למיון והרופא פתר לו את הבעיה באופן ידני שאלתי היא: 1. האם יכול להיות שבפעם הראשונה היה גם סבב אשך, שחזר למקומו באופן טבעי? 2. האם בפעם השניה לא היה צריך לעשות ניתוח מונע .אפילו שהרופא שחרר לו את זה ידני? תודה לתשובתך

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!