שתן דמי (דם בשתן) (Hematuria)

ראשי
אבחון ובדיקות
שאלות ותשובות

תאור

דם בשתן (שתן דמי) או המטוריה (המט = דם ואוריה = שתן, ביוונית) הוא מצב של נוכחות כדוריות אדומות בשתן.
די בכמות של 5 מ"ל דם לליטר שתן, כדי שהשתן ייצבע בוורוד או אדום. מצב זה נקרא המטוריה מאקרוסקופית. לעומת זאת, יש מצבים שבהם צבעו של השתן נראה רגיל, אך בבדיקה מיקרוסקופית או כימית מתגלות כדוריות דם אדומות. מצב זה נקרא המטוריה מיקרוסקופית.
אצל נשים חשוב שבדיקת השתן תיעשה כאשר הן אינן בתקופת המחזור, כי לעיתים מגיע הדם מהנרתיק ומתערבב בשתן. בכל מקרה, שתן דמי מעיד על מחלה בדרכי השתן. הגבול העליון התקין הוא 3 כדוריות דם לשדה בדיקה של מיקרוסקופ. מעל ערך זה, מדובר בממצא חריג. אם כדוריות הדם מופיעות בשתן בצורה מעוותת או בקבוצות (גלילים), בדומה לאשכול ענבים, או אם בשתן יש בנוסף לכדוריות האדומות הפרשה של חלבון, ניתן לומר שמקור הדימום הוא בכליות (בדרך כלל כתוצאה מדלקת כליות) ולא בשופכנים, ואף לא בשלפוחית או בשופכה. לפעמים צבע השתן ורוד-אדום, אך לא מוצאים כדוריות דם בבדיקה מיקרוסקופית, הסיבה יכולה להיות תרופות כמו סדורל (צבע תפוז), או מחלות כמו הרס שרירים או אחרי אכילת סלק.

רופא מחזיק בדיקת שתן עם דם בשתן
הסיבות השכיחות להופעת שתן דמי: שתן דמי אינו ממצא נדיר ויכול להופיע אצל עד 10% מהאוכלוסייה. דם בשתן יכול לנבוע מדימום מכל איבר לאורכה של מערכת השתן, החל בכליות, בהמשך משתי הצינוריות שמנקזות שתן מהכליות ונקראות שופכנים, משלפוחית השתן, ולבסוף מבלוטת הערמונית שמתנקזת לצינור המנקז שתן משלפוחית השתן ונקרא שופכה. כמו כן יכול הדימום להיות בשופכה עצמה.
כדי להקל על סיווג המחלות הרבות שבהן קיים שתן דמי, ניתן לסווגן לשתי קבוצות:
שתן דמי שמלווה בכאבים ושתן דמי שאינו מלווה בכאבים.

ד"ר שטרוך שמעון

סיבות וגורמי סיכון

א. הסיבות השכיחות לשתן דמי שמלווה בכאבים:
1. אבנים בכליות או לאורך דרכי השתן. הכאב יכול להיות במותניים להקרין לפין או לשק האשכים;
2. דימום עקב חבלה באזור המותניים בדרך כלל או באגן. יכול לנבוע מחבלה קהה, או ממכשיר חד שפגע בכליות או בשופכנים או בשלפוחית השתן;
3. זיהום בדרכי השתן, בדרך כלל זיהום מנגיפים בשלפוחית השתן, בעיקר אצל נשים, יכול לגרום לשתן דמי. לזיהום מתלווים תסמינים כמו חום, צריבה ותכיפות במתן השתן.

ב. סיבות לשתן דמי שאינו מלווה בכאבים:
1. גידולים ממאירים בכל איבר לאורך מערכת השתן החל מגידול בכליה, בשלפוחית השתן או גידול בערמונית;
2. הגדלה לא ממאירה של בלוטת הערמונית;
3. דלקות בכליה המכונות בשם הכולל גלומרולנפריטיס, לפעמים מקור התהליך הדלקתי הוא במחלות מערכת החיסון, כמו זאבת אדמנתית, או דלקות של כלי דם המכונות ואסקוליטיס, ומערבות איברים שונים בגוף כמו ריאות, מערכת העצבים;
4. דימום בציסטות (שלפוחיות) שפירות בכליה;
5. דימום בשתן כתוצאה מהפרעות במערכת הקרישה כמו באי-ספיקה בכבד, צמקת הכבד או ליקמיה;
6. תרופות: שכיח מאוד בתרופות נוגדי קרישה, כמו אספירין וקומדין, אך יכול להיגרם גם מתרופות אחרות;
7. מחלות מלידה כמו המחלה ע"ש ון-היפל-לנדאו;
8. מחלת אנמיה חרמשית (נדירה מאוד בארצנו);
9. דימום בשתן אצל אצנים לאחר ריצה ממושכת או בעקבות מאמץ גופני מתמשך.
לעיתים אין מוצאים את מקור הדימום במיוחד אם הוא מיקרוסקופי, במקרים אלו מקורו בדרך כלל מהכליה ואין מדובר במחלה כלל.

אבחון ובדיקות

אם לא ברורה סיבת הדימום, יש לברר ביסודיות רבה כדי לא להחמיץ גידול במערכת השתן,
במיוחד אם הנבדק מעל גיל 50. בירור ראשוני נעשה בעזרת בדיקת על-שמע (אולטרסאונד) של דרכי השתן.
זו בדיקה שאינה פולשנית ונוחה לביצוע.
אם עדיין אין מוצאים את סיבת הדימום מומלץ לבצע בדיקת ציסטוסקופיה.
זו בדיקה שבה מוחדר טלסקופ עם סיב אופטי ובאמצעותו ניתן לראות את השלפוחית ואת השופכנים מבפנים, ולהגיע אל מקור הדימום. בדיקה זו ניתן לבצע באילחוש מקומי או בהרדמה כללית.
בדיקות נוספות שיכולות לסייע בבירור מקור הדימום הן: פיאלוגרפיה לתוך הווריד (IVP),
טומוגרפיה מחשבית (CT) או סורק מגנטי (MRI). אם מדובר בדלקת בכליה,
מומלץ להפנות לרופא נפרולוג, שמברר את מהות הדלקת, לעיתים בעזרת דגימה של רקמה (ביופסיה) באמצעות מחט.

פורומים, אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאת בדיקת תרבית זרע משה 17/07/2019 13:38
 • שלום, אני בן 25 נשלחתי בעקבות כאבים בערמונית (גם בזמן בדיקה ידנית אצל רופא) לתרבית זרע כדי לבדוק אם יש דלקת אלה התוצאות: SPERM CULTURE BACT. CULTURE: SKIN FLORA FUNGAL CULTURE: CANDIDA NEGATIVE N. GONORRHOEAE: NEGATIVE image description SPERM MICROSCOPY בודדים :EPITHEL. CELLS לא נמצא :ERYTHROCYTES לא נמצא :LEUKOCYTES גם נשלחתי לתרבית שתן שיצאה תקינה. רציתי לדעת מה זה אומר שנמצאו תאי אפיתל בודדים בתרבית זרע? תודה.

 • + הוסף תגובה
כתמים לבנים זעירים על עטרת הפין טאטא 15/07/2019 18:37
 • שלום, יש לי 2-3 כתמים לבנים קטנים מאוד על העטרה, אין כאב, אין רגישות. נראה כמו יובש רק בצבע לבן ונקודתי בלבד. האם אפשר לדעת מה זה יכול להיות?

 • + הוסף תגובה
כתמים דר' שמואל רויזמן 15/07/2019 20:47
רופא עור או אורולוג? טאטא 15/07/2019 23:28
UTI חוזרים אביטל 11/07/2019 09:59
 • בת 36 אחות במקצועי. ברקע מחלת כליות כרונית מסוג IGAN. סובלת מס' שנים מ UTI חוזרים (כמעט כל חודש וללא קשר ליחסי מין). לרוב צמיחה של אי קולי (לפעמים גם ESBL) ומס' פעמים גם קלבסיאלה פניאומוניה. מס' פעמים יצאו לי תרביות עם עמידות לאנטיביוטיקה ונאלצתי לקבל IV. הייתי במעקב אורולוגי וביצעתי את כל הבדיקות האפשריות כולל ציסטוגרפיה, CT אורוגרפי והכל יצא תקין. ב US כליות הידרונפרוזיס קל. הייתי מס' פעמים על טיפול מניעתי למ' חודשים עם הפסקות כגון: צפורל, מונורול, ומאקרודנטין. את המאקרודנטין הפסקתי כיוון שהקפיץ לי את תפקודי הכבד ל- 800 ומומחה כבד אמר לי שזו כנראה סוג של רגישות אצלי אז שלא אקח יותר מאקרודנטין. יש לציין שגם אם טיפול מונע לסירוגין הופיעו דלקות. כעת הופניתי לייעוץ זיהומולוג כדי שימליץ על טיפול מונע שיעזור ולא יזיק כפי שהאורולוג כתב. שאלתי היא: 1. אם אין כל בעיה אנטומית במבנה מדוע יש לי כ"כ הרבה דלקות? 2. מה ניתן לעשות כדי למנוע את הדלקות החוזרות? 3. מהן המלצותיך ודעותיך לגביי טיפול מניעתי? האם יעיל? 4. האם ישנן עוד בדיקות שכדאי לבצע ושטרם עשיתי אותן? 5. הרבה פעמים מתקבלות לי תשובות של תרביות שנכתב עליהן "פלורה מעורבת". יש לציין שאני תמיד מבצעת אותן לפי ההוראות. שוטפת עם מים וסבון, מגבון מקופ"ח, אמצע הזרם וכו'. יש עוד משהו שניתן לעשות כדי שייצא אולי סטרילי יותר? 6. השבוע שלחתי שוב תרבית ובתשובה היה כתוב צמיחה של 30,000 מושבות ולא של 100,000 ולא נכתבו מחוללים ספציפיים אלא נכתב "צמחו גרם שליליים"(ולא נבדקו רגישויות או עמידויות לאנטיביוטיקה). רופאת המשפחה התעקשה שאתחיל בכל זאת טיפול אנטיביוטי בטענה שאני בתחילתה של דלקת ולא רוצה שאסתבך עם הכליות. האם לדעתך המלצתה נכונה? האם למרות שהצמיחה היא רק 30,000 ולא 100,000 אכן מצדיקה טיפול אנטיביוטי? אשמח אם תחזור אליי בהקדם.

 • + הוסף תגובה
דלקות חוזרות בשתן אביטל 15/07/2019 09:49
דלקות דר' שמואל רויזמן 15/07/2019 13:23
 • -אפשר להשלים ציסטוסקופיה . -לרוב אנחנו לא יודעים את סיבת הדלקות בנשים צעירות טיפול מניעתי הוא יעיל ,לא אמרת לי אם היו דלקות תחת הטיפול . -לא מקובל לטפל החיידק בשתן אם אין סימפטומים אופייניים לדלקת בלי קשר לכמות החיידקים בתרבית. -דלקת כיס שתן פשוטה בלי הפרעה אנטומית לא אמורה להוביל לפגיעה כלייתית . בברכה דר' רויזמן שמואל

 • + הוסף תגובה
דלקות חוזרות בשתן אביטל 15/07/2019 15:35
 • ציסטוסקופיה זו הבדיקה היחידה שעוד לא עשיתי. הייתי המון זמן על טיפול מונע בצפורל, מאקרודנטין ומונרול. היתה תקופה טובה יותר מבחינת הזיהומים עד שהתחלתי לפתח עמידות והדלקות הגיעו ביחד עם הטיפול המניעתי. הייתי היום אצל זיהומולוגית והיא טענה שרק תרביות עם צמיחה ללא שתן לכללית אינו מדד טוב לזיהום ויכול להיות שסתם לקחתי אנטיביוטיקות. אני בתור אחות לא שמעתי על כזה דבר. יצא לך פעם לשמוע כזה דבר? כעת ביקשה ממני לעשות כל פעם שאני סימפטומטית גם כללית וגם תרבית. האורולוג שהייתי אצלו בזמנו אמר שמספיק רק תרבית. מה דעתך?

 • + הוסף תגובה
Uti דר' שמואל רויזמן 15/07/2019 20:48
 • בחיידק מטפלים אך ורק אם יש תלונות אופייניות לדלקת ,אחרת אין צורך. בברכה דר' רויזמן

 • + הוסף תגובה
דלקות חוזרות בשתן אביטל 15/07/2019 21:17
 • האם זה נכון שבדיקת הבחירה לגילויי של UTI היא לא תרבית? בעבר האורולוג ביקש ממני לעשות רק תרביות והיום הזיהומולוגית אמרה לי שבגלל שבכל 2018-2019 לא ביצעתי בדיקות של שתן לכללית אלא רק תרביות לא ניתן להוכיח או לא מספיק רק תרבית כדי להוכיח דלקות. האם זה נכון? היו לי בעבר מס' בדיקות שתן לכללית שלא תמיד הראו סימני דלקת כגון לויקוציטים, ניטריטים וכו' ובכל זאת בתרבית היו צמיחות.

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!