תסמונת טיצה (Tietze syndrome)

ראשי

תאור

תסמונת שבה מופיעה דלקת של סחוס בצלעות, אשר מתאפיינת בכאבים ובנפיחות במפרקים הקדמיים של בית החזה, בין החוליות לעצם בית החזה, ללא השפעות כלליות. מופיעה לרוב אצל צעירים, לאחר שיעול, טראומה, או לאחר ניתוחי בית החזה. התסמינים נמשכים ימים עד שנים בצורת התקפים נישנים, עד להיעלמותם העצמונית. האבחון מבוסס על ההסתמנות הקלינית ועל אמצעי דימות, תוך שלילת דלקות מפרקים, שברים, זיהום וממאירויות. תרופות וזריקות מקומיות הוכחו כיעילות.
ד"ר דניאל שפירא

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

פורומים, ראומטולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בהמשך לתשובתך בנוגע לפרדניזון אבי 16/08/2019 17:38
 • מאז שאני נוטל פרדניזון בבוקר הכדור מתחיל להשפיע רק אחרי יומיים? הבנתי נכון?

 • + הוסף תגובה
פרדניסון פרופ' משה טישלר 16/08/2019 18:45
בדיקות לשלילת דלקת מפרקים ומחלות מפרקים אחרות שיר 15/08/2019 15:21
 • שלום דוקטור, בת 53 סובלת מכאבים בכפות הידיים ובכפות הרגליים ובקרסולים. בכפות הידיים הכאב הכי חזק. בנוסף לכאבים יש גם עקצוץ בכפות ידיים ורגליים, נימול בשוקים בעת עמידה וחולשה בכפות הידיים. בדיקת אי.אמ.ג'י לכפות ידיים יצאה תקינה. כמו כן יש לי יובש בפה ובעיניים וכאבים מפושטים בפה בעת אכילה (לא נובע משן ספציפית אלא בכל צד שאני אוכלת, אבל אין דימום ואין דלקת חניכיים לפי רופא השיניים). בדיקות דם של המדדים שלהלן גם יצאו תקינים. RF / ANA MULTIPLEX / C-REACTIVE PROTEIN / בדיקות דם כלליות, הכל תקין פרט לכולסטרול גבוה. אני שמה סד בשתי הידיים בלילה מזה כחודשיים ואין שפור של ממש. קורטיזון ניתן ליד אחת והיה שפור מסוים למשך כשבוע ואז שוב חזרו הכאבים החזקים. מאחר והראומטולוגים של הקופה לא זמינים בחודשים הקרובים, רציתי לפנות לרופא המשפחה בבקשה לבצוע בדיקות נוספות. אילו בדיקות נוספות היית ממליץ לבצע לצורך שלילה ודאית של דלקת מפרקים או מחלות מפרקים אחרות? קראתי ברשת שיש בדיקות anti ccp ובדיקת esr שקשורות גם כן לדלקת מפרקים ושבדיקת anti ccp יכולה להראות הימצאות דלקת מפרקים גם כשיתר המדדים לא מראים זאת. האם זה נכון? והאם כדאי לבצע בדיקות אלה במקרה שלי? אני פשוט סובלת מאוד ורציתי להגיע לראומטולוג עם כמה שיותר תוצאות בדיקה רלבנטיות לזרוז התהליך. תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
דלקת מפרקים ? פרופ' משה טישלר 15/08/2019 16:00
 • הבדיקות שעשית מספיקות לשלילת דלקת מפרקים ובשלב זה הבדיקות לא יוסיפו דבר ויש צורך בבדיקה קלינית של המפרקים לצורך איבחון

 • + הוסף תגובה
DNA DS AB קרן 15/08/2019 13:30
 • שלום, כתוצאה מדלקת במרפק ואחרי שבועיים כאב במפרק הירך, הרופאה שלחה אותי לב.דם שכוללות בדיקת מפרקים, קיבלתי תוצאות להלן: הבדיקהDNA (ds) Ab תוצאהBorderline 8.0 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהDNA Ab CONF תוצאהבעבודה תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהANA PATTERN תוצאהבעבודה תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהANA TITER תוצאהבעבודה תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהRNP תוצאה<0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהSm (anti Smith Ab) תוצאה<0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהRNP A תוצאה<0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהRNP 68 תוצאה<0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהSmRNP תוצאה<0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהSSA-60 תוצאה<0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהSSA-52 תוצאה<0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהCHROMATIN תוצאה0.2 Index תוצאה לעומת טווח הנורמה 0 סמן - ערך תקין 0.2 0.9 שם הבדיקהAnti Jo-1 Ab תוצאה<0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהScl-70 Ab תוצאה<0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהANTICENTROMERE Ab תוצאה<0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהSSA (Ro) SINGLE תוצאה<0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהSSB (La) SINGLE תוצאה<0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה שם הבדיקהRIBOSOMAL P Ab תוצאה<0.2 תוצאה לעומת טווח הנורמה יש שלוש תוצאות שלא חוזרות כל הזמן נשארות בסטטוס בעבודה, ה DNA DS AB הוא גבולי, 8. אשמח לדעת אם יש חשש על סמך תוצאות אלו. תודה.

 • + הוסף תגובה
בדיקות פרופ' משה טישלר 15/08/2019 13:32
 • הבדיקות תקינות ולא מראות מחלה אוטואימונית פעילה

 • + הוסף תגובה
ANA קרו 15/08/2019 13:36
 • יש סיבה שיש 3 בדיקות שכבר די הרבה זמן בסטטוס בעבודה? ANA TITER ANA PATTERN DNA CONF האם לאחר שיגיעו יש סיכוי שהמצב ישתנה ולא יהיה תקין? מלחיץ אותי שה DNA DS AB מעל הנורמה. בת 38 ברקע סכרת נעורים. תודה גבה רבה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!