אנטרובקטריאצה (Enterobacteriacea)

ראשי
מניעה וטיפול

תאור

אנטרובקטריאצה היא משפחה גדולה ורב-גונית של חיידקים, בעלי תכונות ביוכימיות משותפות ובעלי חשיבות מדעית ורפואית גדולה. צורתם מתגים והם שליליים בצביעת גרם, חיים היטב בנוכחות חמצן גם בכמויות מזעריות, מתסיסי גלוקוז לחומצה, וחסרים את האנזים אוקסידזה. במשפחה זו לפחות 31 סוגים ובהם מעל ל-100 מינים. מרבית המינים במשפחה אינם גורמים למחלות לבני אדם.
חיידקי משפחת אנטרובקטריאצה גדלים בקלות על קרקע של מזון במעבדה מיקרוביולוגית, וקל יחסית לזהות אותם על סמך מראה ותגובות ביוכימיות אופייניות.

מבין החיידקים המשתייכים למשפחה זו, החיידק Escherichia coli הוא הגורם השכיח ביותר למחלות. חיידק זה הוא גם המנוצל ביותר במחקר של מבנה גנטי, של תכונות ביוכימיות ושל מנגנוני אלימות.

חיידקי אנטרובקטריאצה נפוצים מאוד בטבע ונמצאים באדמה, על גבי צמחים ובעיקר מאכלסים את מערכת העיכול בבעלי החיים ובבני אדם. נוכחותם במקום שאינם צפויים להיות בו (לדוגמה במי שתייה), מצביעה פעמים רבות על זיהום צואתי. לכן, במעקב אחר זיהומים במים ובמזון, בתנאי מעבדה, בודקים את נוכחותם של חיידקים אלו (Coliforms) ומעריכים את מספרם.

חלק מהחיידקים המשתייכים למשפחת אנטרובקטריאצה גורמים למחלות זיהומיות בבני אדם, כגון זיהומים של מערכת העיכול שנגרמים על ידי חיידקי Shigella, Salmonella, Yersinia המתבטאים בשלשול, בכאבי בטן, או בחום. יש לציין כי אלו הגורמים מחלה לבני אדם, יכולים לאכלס דרכי עיכול של חיות ללא הפרעה (דוגמה לכך הוא חיידק הסלמונלה שעלול לגרום מחלה לבני אדם ולשהות במעי העופות או הצבים מבלי לגרום כל נזק או זיהום).

זיהומים של מערכת השתן נגרמים על ידי חיידקי E. coli, Klebsiella, Proteus, Enterobacter, אך במערכת העיכול הם מתאכסנים בלבד ואינם גורמים לזיהום.

לעתים נדירות עלולים חיידקים ממשפחת אנטרובקטריאצה לאכלס גם אזורים אחרים בגוף, ולגרום לזיהומים משמעותיים כמו דלקת ריאות, מורסות, דלקת מעטפות המוח או אלח דם. הם עלולים לזהם גם מכשירים בבתי החולים, ולגרום זיהום לחולים בדרך זו.

בשנים האחרונות התפתחו חיידקים ממשפחת אנטרובקטריאצה עמידים לסוגי אנטיביוטיקה רבים ולכן יעילות הטיפול באמצעותם פחתה. הדרך העיקרית למנוע זיהומים בחיידקים שמקורם במערכת העיכול היא הקפדה על רחיצת ידיים וחיטוין לאחר הליכה לשירותים.

ד"ר רות אורני-וסרלאוף

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

מניעה

הדרך העיקרית למנוע זיהומים בחיידקים שמקורם במערכת העיכול היא הקפדה על רחיצת ידיים וחיטוין לאחר הליכה לשירותים.
פורומים, אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאות בדיקת טסטים לאלרגיה עודד 16/07/2019 13:20
  • בבדיקת טסטים לאלרגיה שביצעתי בביה"ח. נמצא כי אני אלרגי לשלוש אלרגנים שנמצאים בשמפו. האלרגיה באה ליידי ביטוי באדמומיות במצח כמו סבוריאה. אודה למי מכם אם תסייעו לי במציאת שמפו לשיער רגיל ו/או נגד קשקשים שאוכל להשתמש בו ושאינו מכיל את האלרגנים שלהלן: Fragrance Kathon CG Methylisothiazolinone בתודה ובהערכה רבה עודד

  • + הוסף תגובה
אין רשימות מסודרות יש לעשות חיפוש על המדפים או באינטרנט ד"ר קובי שדה 17/07/2019 13:09
העניין הוא שמבדיקה פיזית שעשיתי.... עודד 17/07/2019 14:59
  • ביצעתי בדיקה פיזית על אחד ממוצרי שמפו של חברה מוכרת וידועה וברשימת המרכיבים לא נמצא זכר לאחד משלושת האלרגנים שלהם נמצאתי אלרגי. בפנייה בשאלה דרך האינטרנט אל שירות הלקוחות כתבו לי בתשובה כי לאחר שהם בדקו את הסוגיה מול צוות פיתוח המוצרים שלהם התברר שיש לכל מוצרי השמפו שלהם את האלרגן Fragrance . אז על מי לסמוך, האם על התווית שעל גבי המוצר או על תשובתם ? חבל שחברה זו לא מציינת זאת באופן גלוי על כל המרכיבים של מוצריהם. לדעתי זה גובל בבעיה אתית משפטית ואולי גם בתקנות של גוף ממשלתי כזה או אחר. מה דעתך ? אם בכל זאת אתה או מי מבאי האתר יודע על שמפו כזה אשמח להתנסות. בתודה ובהערכה רבה

  • + הוסף תגובה
תורשתיות של אלרגיה למזון אמא 17/07/2019 14:09
  • שלום, יש לי בן אלרגי לאגוזים בוטנים וביצים. כרגע אני שוקלת הריון נוסף אך המחשב על אפשרות לילד נוסף עם אלרגיה למזון ממש מרתיעה אותי. מניחה שמבחינה סטטיסטית אכן הסיכון שלנו עולה. נוסף על כך אני משערת שזה שילד אחד אלרגי למזונות X כלל לא אומר שבילד הבא לא תופיע אלרגיה למזונות Y מה שיהפוך את ההתנהלות בבית למאוד בעיתית. אמא שלי אומרת שאני "משוגעת לגמרי". הואמנם?

  • + הוסף תגובה
חשיפת תינוק לתמ"ל אסתר 17/07/2019 13:02
  • יש לי ילדה בת 6 אלרגית לאגוזים ואחיינית עם אלרגיה לחלב. לפני כחודש ילדתי והתינוק קיבל מנת תמ״ל בבית החולים. מאז על הנקה מלאה. האם מומלץ לחשוף לתמ״ל כדי למנוע אלרגיה לחלב? אם כן, באיזה מינון/תדירות? האם יש המלצות בספרות בנושא? יש לציין שכרגע הוא עם תפרחת אדמומית בצוואר חזה פנים. לא יודעים אם זה אטופיק דרמטי טיס או לא. תודה רבה

  • + הוסף תגובה
הנקה ד"ר קובי שדה 17/07/2019 13:08
  • הנקה היא הדבר המומלץ לא תמל אלרגיה לחב גם בד"כ ממילא חולפת ויש שמפתחים אותה גם כאשר הם נחשפו לתמל

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!