דיזנטריה (Dysentery)

ראשי

תאור

דיזנטריה מוגדרת כשלשול דמי חד. שלשול הוא עלייה במספר הצאיות (לרוב מעל 3 ביממה) או ירידה במוצקותן, דהיינו צואה רכה או מימית. דיזנטריה נובעת מנזק לרירית המעי, לרוב עקב זיהום מקומי מחיידקים חודרניים או מרעלנים שהם מפרישים. הזיהום חודר בדרך פומית באמצעות מזון או מים מזוהמים.
פרופ' שי אשכנזי

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

סימפטומים


הופעה פתאומית של שלשול דמי, אשר מלווה לרוב בחום, בבחילות והקאות ובכאבי בטן מחזוריים הנובעים מהתכווצות המעיים. מכיוון שלרוב מדובר בזיהום במעי הגס, מתעוררים כאבים באזור פי הטבעת וצורך תכוף לתת צואה.

אובדן הנוזלים העלול להיגרם מצאיות מרובות וממיעוט שתייה יתבטא במתן שתן מועט, בעור, לשון וריריות יבשים, ובחולשה המלווה לעיתים בסחרחורת.

מכיוון שמדובר במחלה זיהומית מדבקת, צפויים חולים נוספים בסביבה הקרובה: בבית, במעון או בגן.

סיבות וגורמי סיכון

זיהומים מסוגים שונים יכולים לגרום לדיזנטריה. ראו  את רשימת הגומרים העיקריים להלן. בישראל זיהומים מחיידקים הם הגורמים השכיחים ביותר, ובעיקר חיידקי השיגלה והסלמונלה. לעיתים הנזק ברירית המעי נגרם לא על ידי החיידקים עצמם, אלא על ידי רעלנים (טוקסינים) שהם מפרישים.

הידבקות באמבות נדירה בישראל, אך שכיחה בקרב נוסעים לאזורים כמו מקסיקו, ארצות דרום אמריקה, הודו ואפריקה. יש להדגיש כי שלשול דמי, ממושך לרוב, יכול להיגרם גם ממחלות שאינן זיהומיות.

הגורמים העיקריים לדיזנטריה הם חיידקים, רעלנים שהם מפרישים, או טפילים:

חיידקים
א. שיגלה - הגורם השכיח ביותר בישראל
ב. סלמונלה - שכיח בישראל
ג. קמפילובקטר - קיים בישראל
ד. אשריכיה קולי חודרני - נדיר בישראל
ה. ירסיניה אנטרוקוליטיקה - נדיר בישראל
ו. ויבריו פרהימוליטי - נדיר בישראל

רעלנים המופרשים על ידי חיידקים
א. קלוסטרידיום דיפיצילה - שכיח במטופלים באנטיביוטיקה
ב. אשריכיה קולי דמי - נדיר בישראל

טפילים
א. אמבות - שכיח בקרב נוסעים לארצות מתפתחות

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

המטרה העיקרית של הטיפול היא למנוע חוסר נוזלים, כלומר להקפיד על שתייה מרובה ולעיתים יש צורך בתוספת של תמיסה רפואית המכילה מלחים וסוכר. במקרים חמורים, נדרש אשפוז ומתן נוזלים לווריד.

לא מומלץ לטפל בשלשול באמצעות תרופות, הוא חולף על פי רוב מעצמו תוך ימים ספורים. במקרים נבחרים - על בסיס נתונים סביבתיים או על פי תוצאות של בדיקת צואה - נדרש טיפול אנטיביוטי ספציפי, נגד שיגלה ברוב המקרים, או טיפול נגד אמבות (בנוסעים).

פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!