מחלה מנינגוקוקאלית (meningococcus)

ראשי
מניעה וטיפול

תאור

החיידק Neisseria meningitides או מנינגוקוקוס מהווה את אחת הסיבות החשובות לדלקת מעטפת המוח, וכן לצורה קשה של אלח דם - מנינגוקוקסמיה. קיימים מספר זנים של החיידק. ארבעה מהם, A, B, C, Y הם אחראים למרבית התחלואה. למרות שהמחלה קיימת בכל העולם, במרכז ומערב אפריקה שיעור המקרים גבוה יותר (אזורים אלה זכו לכינוי "רצועת המנינגיטיס").
בני אדם הם המאגר היחיד של חיידק זה. אתר הקינון הטיפוסי הוא הלוע, ודרך ההדבקה העיקרית היא על ידי זיהום טיפתי. הסיכוי להעברת המחולל אינו גבוה, ולרוב נדרש מגע הדוק עם החולה, כגון בין בני משפחה. במתאר של אוכלוסייה צפופה כגון בבסיסי טירונים, שיעור הנשאות וההדבקה יכול לעלות מאוד. התפרצות מגיפתית של דלקת מעטפת המוח ממנינגוקוקוס לרוב תופיע בתנאים אלה.

המנינגוקוקוס הוא המחולל העיקרי של דלקת מעטפת המוח החיידקית, ובמיוחד בחולים צעירים. דלקת מעטפת המוח אינה נבדלת בסימניה מזו הנגרמת על ידי חיידקים אחרים, למעט אם נלווה אליה סיבוך אחר שגורם החיידק - מנינגוקוקסמיה.

אחד ממנגנוני ההגנה בגוף להילחם בחיידק המנינגוקוקוס, הוא ניקוב דופנו על ידי מרכיבי המשלים ובעיקר המרכיב C9. עקב חסר מלידה של המרכיב הנ"ל תיתכן נטייה גוברת לזיהום בחיידק.

ד"ר אייל מלצר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

תופעות נלוות וסיבוכים

סיבוך אפשרי של דלקת מעטפת המוח שמחולל מנינגוקוקוס הוא מנינגוקוקסמיה. זו צורה קשה של אלח דם (ספסיס) הנגרמת מנוכחות המנינגוקוק בזרם הדם, ושחרור מרכיבים רעילים מדופן החיידק - אנדוטוקסין B.

התוצאה של פעולת רעלן זה היא תגובה דלקתית קיצונית, עם ירידת לחץ-דם, התפתחות הלם וכשל רב-מערכתי, ובמקביל הפעלה של מערכת קרישת הדם, עם התפתחות קרישה תוך-כלית מפושטת, ומחלת דמם קשה.

מנינגוקוקסמיה מתאפיינת בהופעה פתאומית של מחלת חום, חולשה וכאבי ראש, ובהמשך התפתחות הלם ותפרחת. התפרחת מתאפיינת בשטפי דם בתת-עור ובריריות (כגון לחמיות העיניים), והתקדמותה יכולה להיות מהירה מאוד.

מוות יכול להיגרם תוך שעות, וקיימת חשיבות גדולה להתחלה מהירה של טיפול אנטיביוטי. זיהוי מהיר ומתן טיפול הולם יביאו להחלמה של עד 90% מהחולים.

מניעה

קיים חיסון יעיל נגד שלושה מארבעת זני המנינגוקוק, למעט זן B. החיסון ניתן למניעת המחלה בתנאי צפיפות. בארץ החיסון ניתן לכלל המתגייסים לצבא, וכן הוא מותווה לפני יציאה לחאג' במכה, ולמטיילים לפני יציאה לאזורים בסיכון גבוה.
פורומים, אטופיק דרמטיטיס מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צלוליטיס חוזר הילה 01/07/2019 12:38
  • שלום דר' אשמח אם תמליצי לי את אנטיביוטיקה לטיפול בצלוליטיס שחוזר כל פעם מחדש בעיקר באזור הרגליים. הפצעים מוגלתיים מאוד וכואבים מאוד. עד עכשיו לקחתי אנטיביוטיקה קלינדמיצין תודה רבה הילה

  • + הוסף תגובה
צלוליטיס דר רמית מעוז סגל 01/07/2019 13:28
  • כדאי שתפני לזיהומולוג פורום זה אינו עוסק בבעיה זו

  • + הוסף תגובה
תרופה חדשה crisaborole אור 22/02/2018 12:46
  • היי. אני בן 31 ויש לי אקזמה באצבעות הידיים כבר מעל 5 שנים. טיפלתי עד כה בבטאקרוטן g משחה. לאחר שהדיים שלי בלבד נדבקו בוירוס הפה והגפיים מילדי, החלטתי שכדאי שאפסיק עם הטיפול בסטרואידים. מה גם הבנתי שאחת ההשפעות של בסטרואידים הוא דילול העור. אם אני טועה תקנו אותי, אבל לדעתי הטיפול אולי טוב לטווח הקצר אך לטווח הארוך הוא מעקב את היהירפאות הטבעית של הגוף. 1) אשמח לשמוע המלצות לטיפולים אחרים. 2)קראתי פה קצת על טיפול באור. האם ניתן לבדוק את האפקטיביות עלי על פי ההשפעה של חשיפה חד פעמית לשמש כמו בילוי בים? 3) באחת התגובות היה רשום על טיפולים סיסטמים, ביולוגים ועוד משהו. במה מדובר? 4)קראתי שיצאה תרופה חדשה בצורת קרם. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Crisaborole האם היא צפויה להגיע לישראל ומתי?

  • + הוסף תגובה
אטופיק ד"ר רמית מעוז-סגל 23/02/2018 10:27
  • שלום לך. פוטו תרפיה היא טיפול מקובל ויכול להיות יעיל , אך לא מדובר באורכי גל כמו בשהייה בחוף הים. יש היום מגוון טיפולים יעילים לאטופיק דרמטיטיס. הטיפולים הללו מותאמים באופן אישי לכל מטופל , עליך להבדק על אלרגולוג על מנת לקבל מידע על טיפול המיטבי עבורך. בברכה

  • + הוסף תגובה
מכון מומלץ לאטופיקס דרמטיטיס לילדים רים 31/05/2019 00:21
  • שלום , אני אמא ל 3 ילדים..! יש לי אקזמה בעור , ולשני ילדים יש להם אטופקס דרמטיטיס. נסיתי הרבה תרופות , הלכתי והתייעצתי עם הרבה רופאים , אבל לצערי אין שום שיפור. המצב של העור והפצעים בעור אצל הילדים הולך ומתדרדר . יש תקופות שאני מגיעה למצבים שחודש שלם אני בחופש ואיתם בבית סגורה ולא שולחת אותם לגן רק בגלל שהמצב של העור מאוד רגיש. אשמח אם תוכלו להמליץ לי על מכון או מרפאה שהיא עוסקת בתחום הזה , שהוא " אטופקס דרמטיטיס ". בתקווה שתעזרו לי..! תודה רבה...

  • + הוסף תגובה
טיפול דר רמית מעוז סגל 04/06/2019 16:45


הצטרפו לאינדקס הרופאים!