זיהומים בפטריות (fungal infections)

ראשי

תאור

פטריות הן קבוצה של מיקרואורגניזמים חד-תאיים (אאוקריוטים) חסרי תנועתיות (Nonmotile). למשפחת הפטריות שייכות פטריות מאכל (Mushrooms), שמרים (Yeasts), פטריות קוריות או עובש (Moulds), ופטריות הגורמות למחלות בצמחים (Rusts, Smuts). הפטריות בעלות דופן תא מוגדר, חסרות כלורופיל ומתרבות בעזרת נבגים.
בתנאים הנכונים הנבגים יכולים להתפתח לשתי צורות מורפולוגיות: קורים או שמרים. יש פטריות היכולות לעבור מצורה אחת לאחרת בהתאם לתנאי הגידול (פטריות דימורפיות).

שמרים הם פטריות מיקרוסקופיות העשויות מתאים בודדים אשר צורתם יכולה להיות עגולה, סגלגלה או מוארכת. הם מתרבים לרוב על ידי הנצה ויוצרים מושבות לחות וריריות.

עובש מופיע כקורים ארוכים ומתפצלים הנקראים היפות (Hyphae), ומתארכים על ידי צמיחה בקצה הרחוק (Apical extension). הקורים מכילים גרעין אחד או מספר גרעינים, הם לרוב מתחלקים לתאים על ידי יצירת מחיצות, אך מיעוטם אינו יוצר מחיצות. הקורים המתארכים יוצרים צברים הנקראים מיצליום או מיצליה ברבים (Mycelium, Myceliae pl.).


מבנה ותפקוד
כל הפטריות הן הטרוטרופיות (Heterotrophic), דהיינו, מעכלות את מזונן מחוץ לתא על ידי הפרשת תססים (אנזימים) לסביבתן המיידית, ולאחר מכן סופגות את המזון המעוכל דרך הדופן.

גרעין הפטרייה מכיל DNA. הפטריות מיוחדות בדופן תא המכיל ליפי כיטין המקנים את הקשיות, וכן חלבונים, שומנים, רב-סוכרים וליין (פיגמנט). מוליקולת הרב-סוכר העיקרית בדופן התא היא הגלוקאן, לרבות תרכובות דמויות גליקוגן, מאנאן (פולימר של מאנוזה), כיטוזאן (פולימר של גלוקוזאמין) וגאלאקטן (פולימר של גאלאקטוזה). השיעור היחסי של המרכיבים הנ"ל משתנה לפי זן הפטרייה.

חלק מהפטריות מכילות מוליקולות פפטידומאנאן מסיסות, כגון מאנאן, גאלאקטומאנאן ולפעמים ראמנומאנאן. אלו אחראיות לתגובה החיסונית של הפטריות הגורמת למחלות בבני אדם, והן הבסיס לבדיקות הדם הנערכות לשם אבחון הזיהום מפטריות. לדוגמה, השמר Cryptococcus neoformans, ייחודו ביצירת קופסית עבה ורירית העשויה מרב-סוכרים. הקופסית מהווה גורם מזהם (וירולנטי), בכך שהיא עוזרת לפטרייה להתחמק מהתאים הבלענים, אך גם מסייעת לזיהוי הפטרייה בנוזלי הגוף וברקמות.

סוגי זיהומים ומקורותיהם
חלק מהפטריות הן פתוגניות לבני אדם, דהיינו יכולות לגרום זיהומים, לרבות זיהומים שטחיים, זיהומים עוריים, זיהומים תת-עוריים או זיהומים מפושטים (עמוקים). פטריות הגורמות למחלות יכולות להגיע ממקור חיצוני (בשאיפה, מהעור או דרך העור), או פנימי (מהצמיחה, הפלורה, הטבעית או כתוצאה מהתעוררות של זיהום קודם). זיהום מפטריות יכול להיות ראשוני, דהיינו פוגע במאחסן עם מערכת חיסון תקינה, או שניוני, אופורטוניסטי, דהיינו פוגע במאחסן עם מערכת חיסון פגועה.

זיהומים שטחיים או בעור הם הזיהומים השכיחים ביותר שגורמות פטריות, הן מבחינת שיעור הופעתם והן מבחינת הפיזור הגיאוגרפי. השטחיים מוגבלים לשכבת הקרנית בעור או לשיער, ואינם גורמים לתגובה דלקתית. המקומות המעורבים הם כפות הרגליים וגוף השערה, בשיער הראש ובשיער הגוף. הזיהומים בעור פוגעים בכיסוי הגוף (טגומנט), בציפורניים ובזקיקי השיער, ונגרמים לרוב על ידי סוגי הפטריות Microsporum spp., Epidermophyton floccosum ו-Trichophyton spp.

התגובה הדלקתית עלולה לחדור לשכבות עמוקות יותר. הזיהומים בעור מסווגים כדרמטופיטוזות הנגרמות על ידי עובש (שכיחות יותר), וכדרמטומיקוזות הנגרמות בעיקר על ידי זני קנדידה (Candida spp). הפטריות הגורמות לדרמטופיטוזות מכונות דרמטופיטים או Ringworm fungi, שכן הן יוצרות נגעים בצורת עיגולים עם התבהרות מרכזית על העור והקרקפת. המחלה השכיחה הנגרמת על ידי הדרמטופיטים היא גזזת, וההתבטאות הקלינית תלויה באזור הגוף המעורב בזיהום, כגון רגליים, בעיקר באזור בין האצבעות (Tinea pedis), קרקפת (Tinea capitis), עור הגוף (Tinea corporis) לרבות אזור המפשעה (Tinea cruris), והציפורניים (Tinea unguinum).

זיהומים תת-עוריים נגרמים על ידי פטריות שונות המתפתחות לאחר חדירה חבלתית דרך העור. הצורות השכיחות הן ספורוטריכוזיס (זיהום לאורך דרכי הלימפה הנגרם על ידי Sporothrix schenckii), כרומובלאסטומיקוזיס (זיהום הנגרם על ידי עובש עם ליין שחור, בעיקר באזורים טרופיים וסוב-טרופיים) ופיטריומת או מיצטומה (זיהום הפוגע בדרך כלל ברגליים ושכיח באזורים טרופיים וסוב-טרופיים).

זיהומים מפושטים (עמוקים) שגורמים פטריות עלולים להיות מסכני חיים. הזיהומים הראשוניים נגרמים בעיקר על ידי פטריות דימורפיות ובדרך כלל מוגבלים לאזורים גיאוגרפיים מוגדרים. הפטריות העיקריות הגורמות לזיהומים אלה הן Coccidioides immitis, Histoplasma capsulatum, Blastomyces dermatitidis, ו-Paracoccidioides brasiliensis. הזיהום הנגרם לאנשים בריאים הוא לרוב אי-תסמיני, אולם אם החשיפה מוגברת (או אם קיימת פגיעה חיסונית) המחלה יכולה להיות מסכנת חיים.

הזיהומים השניוניים או האופורטוניסטיים נגרמים על ידי כמה עשרות זני פטריות, שהשכיחות שבהן הן Candida spp., Cryptococcus neoformans, Aspergillus spp., Zygomycetes/Mucor, Trichosporon beigelii ו-Fusarium spp. בזיהומים אופורטוניסטיים מפטריות אופייני שחולים בראש ובראשונה אנשים המאושפזים בבתי חולים, לרבות פגים, חולים לאחר ניתוחים, חולים עם צנתרים מרכזיים, חולים במחלקות לטיפול נמרץ וכן חולים מדוכאי חיסון, כגון חולי סרטן, מושתלי איברים ומושתלי לשד עצם. חולים בקהילה העלולים ללקות בזיהומים שניוניים מפטריות הם בעיקר חולי איידס, חולים המקבלים טיפולים המדכאים את המערכת החיסונית (טיפולים באמצעות סטרואידים בעיקר) וחולי סוכרת.

ההתבטאויות הקליניות השכיחות הן אלח דם (לרוב כתוצאה מקנדידה), דלקת מעטפות המוח (מנינגיטיס, לרוב כתוצאה מקריפטוקוקוס נאופורמאנס), זיהום בריאות (לרוב כתוצאה מאספרגילוס), זיהום מערות האף (לרוב כתוצאה מאספרגילוס או זני מוקור), או זיהום מפושט (במספר איברים). הזיהומים העמוקים האופורטוניסטיים מתאפיינים בשיעורי תחלואה ותמותה גבוהים, בעיקר באלו הנגרמים על ידי פטריות קוריות.

ד"ר מרים וינברגר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007
פורומים, השתלת שיער

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חברת DHI ביוון נימרוד 08/05/2019 09:38
 • לדעתי הכי איכותיים שיש 3 חברים שלי עשו בסניף סלוניקי ויצא להם פצצה! וטבעי הרבה יותר מכל השתלה שראיתי בטורקיה

 • + הוסף תגובה
השתלה DHIביוון סלוניקי דודו 30/06/2019 18:09
Www.hairtransplant.org.il Nimrod 30/06/2019 19:25
בקשר ללינק דודו 01/07/2019 00:16
 • זה הסניף שלאותה קבוצת DHI אבל שנמצא בארץ בתל אביב לא ביוון ובכלל מה ההנבדל בין הסניף שננמצא בארץ לעומת יוון ?

 • + הוסף תגובה
אין סניף בארץ זה רק מרכז אבחנה ויעוץ בר 05/07/2019 21:21
בקשר לסניפים באתונה ויוון דודו 06/07/2019 00:32
 • תודה על התשובות הקודמות באיזה שיטוך DHI וה FUE עובדים הסניף בסלוניקי ,והסניף באתונה ,? איזה שיטה מביאה יותר הצלחה ? ואיזה סניף מבין השתיים הוא יותר טוב ויותר אמין

 • + הוסף תגובה
אותו דבר שניהם חלק מרשת DHI אבי 08/07/2019 15:02
 • זו רשת ענקית המונה כיום 75 סניפים בעולם והקונספט היחידי בו הרופא מבצע את כל ההליך מהתחלה ועד הסוף זה לא קורה באף מקום!

 • + הוסף תגובה
מבולבל לגבי שיטות השתלת שיער nan 30/10/2018 19:15
 • אחת ולתמיד האם שיטת השתלת שיער dhi זה שיווק פרסומי או פריצת דרך בתחום השתלות השיער? מה השיטה הכי יעילה היום?

 • + הוסף תגובה
מקור מוסמך אוריאל 26/12/2018 14:38
 • אני שמעתי ממקור מוסמך מתוך בית החולים MEDICAL שביצע אלפי השתלות ששיטת DHI מצליחה על אחד מתוך 10 אנשים. מעדיף באופן אישי את שיטת FUE שמבטיחה יותר הצלחה

 • + הוסף תגובה
תשובה ל DHI קובי 29/06/2019 17:46
 • בעיקרון DHI זה טיפה יותר ישן אבל אני אסביר את ההבדלים,בDHI מוציאים זקיק זקיק מהאזור התורם מה שגורם לשיטה להיות איטית יותר ובגלל זה בדרך כלל מזתילים עד 2000 זקיקים,גם ראיתי כאלה שמשתילים יותר אבל לקח 14 שעות ועלה אקסטרה,ההחלמה בשיטת DHI היא הרבה יותר מהירה מFUE יותר מדוייקת והשתלים נשמרים יותר. פשוט FUE עושים למי שצריך הרבה שתלים זה יותר אפקטיבי ומהיר

 • + הוסף תגובה
הסרת שיער בלייזר אבג 31/05/2019 18:06
 • שלום, האם הסרת שיער בלייזר יכולה לפגוע בעור או בבריאות? האם הסרת שיער בלייזר יכולה לפגוע בפרומונים המופרשים בבית השחי ובמפשעות? לא יופרשו פרומונים כשאין שיער שצומח? האם הסרת שיער בלייזר פוגעת בבלוטות האפוקריניות? מה ההבדל בין הסרת שיער בשעווה או בסכין להסרת שיער בלייזר בעניין הפרומונים וכדו'? מה ההשפעות על הגוף בהסרת שיער? האם הסרת שיער בלייזר יכולה לפגוע בעוד תחומים? אני רוצה להתחיל בהסרת שיער בלייזר אבל חוששת. תודה רבה

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!