קדחת כתמים ים תיכונית (Mediterranean spotted fever)

ראשי

תאור

מחלת חום זיהומית הנגרמת מחיידק ריקציה קונורי (Rickettsia conorii), ונפוצה בארצות אגן הים התיכון. בארץ מאובחנים כמה עשרות מקרים מדי שנה. באזורים אחרים בעולם - אפריקה, יפן, חבר העמים (אסיה) ואוסטרליה - מצויים סוגים אחרים של החיידק הגורמים גם הם למחלות הדומות לקדחת הכתמים. באמריקה הצפונית קיימת מחלת קדחת הכתמים של הרי הרוקי שהסתמנותה הקלינית חמורה יותר.
גורם קדחת הכתמים הים-תיכונית מועבר לאדם בעקיצה מקרצית הכלב החומה. הקרצית נמצאת על כלבים, על חיות בר שונות ועל ציפורים, בכל רחבי הארץ. הקרציות נמצאות גם על צמחייה והן עלולות להגיע משם לגוף האדם.

המחלה מתבטאת בחום גבוה, מעל 40-39 מעלות צלזיוס, ובתפרחת עור אופיינית המופיעה על הגפיים ועל הגוף.

במיעוט המקרים גורמת המחלה לכשל מערכות כללי ולתמותה.

הטיפול קדחת כתמים ים תיכונית נעשה באנטיביוטיקה מקבוצת הטטרציקלינים.

ד"ר אבי קיסרי

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007
פורומים, מרפאת מטיילים רמב"ם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
זיקה בהודו ובסרילנקה מתעניינת 17/07/2019 20:25
  • שלום ד"ר, בעלי ואני מתכננים לנסוע להודו (צפון וגם דרום הודו כולל גואה ואנדמן) ולאחר מכן להמשיך לסרילנקה. אנחנו מתכננים לנסות להכנס להריון מיד עם חזרתנו. יש הרבה מידע על זיקה מלפני שנתיים / שלוש אך קשה לדעת, מהי רמת הסיכון לחשיפה באזורים אלו היום? תודה על המענה!

  • + הוסף תגובה
זיקה בהודו וסרי לנקה ד"ר עמי נויברגר 17/07/2019 22:48
  • המידע אכן חלקי וישן. סביר כי הסיכון נמוך מאוד.

  • + הוסף תגובה
הריון לפני טיול למקסיקו מיטל דהרי 14/07/2019 23:02
  • שלום רב דוקטור. אני ובעלי טסים ב14.8.2019 למקסיקו לחודש. אנחנו לא משתמשים באמצעי מניעה ככה שיכול להיות שאכנס להריון לפני הטיול או במהלכו. אשמח לדעת לגבי סיכונים בעניין נגיף הזיקה. והאם כדאי לא לטוס:/

  • + הוסף תגובה
זיקה במקסיקו ד"ר עמי נויברגר 15/07/2019 07:46
  • לפי כל הדיווחים הסיכון להידבק במקסיקו נמוך מאוד מאוד, בעיקר לטיול שכולל לינה במלונות ממוזגים. כימות של רמת הסיכון אין, וההחלטה לבסוף היא שלכם. אם תחליטו לנסוע ותכנסי להריון - תבדקו בחזרתכם.

  • + הוסף תגובה
גרודים וצריבה חזקים הודיה 14/07/2019 05:33
  • שלום ד"ר, כרגע אני נמצאת בסרי לנקה, ורציתי לדעת האם יש דרך לטפל בגרודים וצריבה ממש חזקים במפשעות ובנרתיק? כשהייתי בארץ אצל רופאת נשים היא אמרה לי שזה כנראה פטריות והביאה לי אגיסטן לטיפול(3 כדורים) , טיפלתי בארץ,זה עבר אבל פה(בסרי לנקה ארוגם ביי) זה חזר ממש חזק ואני לא יודעת מה לעשות. הייתי בבריכה ובים-יכול להיות שזה משם? אני נשואה וזה מציק לי כ"כ, רציתי לדעת גם לגבי זה. האם יש דרך לטפל בזה מכאן? יש לי את הקרם של אגיסטן אבל זה לא כ"כ עוזר,ואני כבר לא יודעת מזה, אשמח לתשובתך המהירה. תודה רבה

  • + הוסף תגובה
סליחה ד"ר עמי נויברגר 15/07/2019 07:44


הצטרפו לאינדקס הרופאים!