דלקת בלבלב (Pancreatitis)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

הלבלב הינו בלוטה אשר ממוקמת מאחורי הקיבה בסמוך לתריסריון (החלק הראשון של המעי הדק). 

ללבלב שני תפקידים:

·               להפריש אנזימי עיכול חזקים אל תוך המעי הדק על מנת לסייע לעיכול הפחמימות, החלבונים והשומנים.
·               לשחרר את ההורמונים אינסולין וגלוקגון אל תוך זרם הדם. שני הורמונים אלה אחראיים לעיבוד הסוכרים בתוך זרם הדם, הם מסדירים את האופן אשר בו הגוף אוגר מזון ומשתמש בו עבור ייצור של אנגריה. 
הנזק בעת דלקת בלבלב מתרחש כאשר אנזימי העיכול הופכים פעילים עוד בטרם הם מופרשים למעי הדק והם מתחילים לתקוף את רקמת הלבלב עצמו.


אילוסטרציה של מיקום וצורה של לבלב בגוף האדםישנם שני זנים של דלקת בלבלב: דלקת חמורה ודלקת כרונית.
דלקת חמורה של הלבלב

דלקת בלבלב ברמה זו הינה דלקת אשר מתפתחת תוך פרק זמן קצר. במרבית המקרים, דלקת בלבלב  יכולה להתפתח למצב כזה כאשר היא נגרמת על ידי אבנים בכיס המרה או על ידי צריכת יתר של משקאות אלכוהוליים. גורמים אחרים יכולים להיות נטילת תרופות, זיהומים, טראומה, הפרעות בחילוף החומרים או כתוצאה מניתוח.
דלקת כרונית של הלבלב

דלקת בלבלב ברמה זו מתרחשת על פי רוב לאחר אירוע של דלקת בלבלב ברמה חמורה והיא באה כתוצאה מדלקת מתמשכת של הלבלב. ביותר מ- % 70 מן המקרים דלקת כרונית של הלבלב באה כתוצאה מצריכת יתר של משקאות אלכוהוליים במשך תקופה ארוכה. גורמים אחרים, אשר נפוצים פחות, כוללים בין השאר הפרעות בחילוף החומרים של הגוף.

תרופות לטיפול בדלקת בלבלב:
פנצילין  

סימפטומים


התסמינים אשר מצביעים על דלקת בלבלב ברמה חמורה הם:

·         כאבים ברום הבטן אשר מקרינים אל עבר הגב. ייתכן והחולה יתאר אותם כתחושה הדומה לניקור ושיפוד, המתגברת בזמן שהם אוכלים, במיוחד כאשר הם צורכים מזונות עתירי שומן.
·         נפיחות ורגישות בחלל הבטן
·         תחושת בחילה והקאות
·         חום
·         קצב לב מואץ

התסמינים אשר מצביעים על דלקת בלבלב ברמה כרונית

התסמינים אשר מצביעים על דלקת בלבלב ברמה כרונית דומים לאלה של דלקת בלבלב ברמה חמורה.

סיבות וגורמי סיכון

במרבית המקרים, דלקת בלבלב ברמה חמורה יכולה להיגרם על ידי אבנים בכיס המרה או על ידי צריכת יתר של משקאות אלכוהוליים. גורמים אחרים יכולים להיות נטילת תרופות, הפרעות שומניות בדם (טריגליצרידים), זיהומים, ניתוח, או טראומה באוזר חלל הבטן. אצל כ- % 10 עד % 15 מבני האדם אשר סובלים בלבלב ברמה חמורה הגורם לדלקת כלל אינו ידוע.

אצל מרבית בני האדם אשר סובלים מהיווצרות דלקת בלבלב ברמה כרונית, היא מתפתחת כתוצאה מצריכת יתר של משקאות אלכוהוליים על פני תקופה ארוכה, אשר מובילה לפגיעה והצטלקות הלבלב. במקרים אחרים, הגורמים להתפרצותה של דלקת בלבלב ברמה כרונית  יכולים להיות כתוצאה מבעיות בחילוף החומרים, על בסיס תורשתי או שהם אינם ידועים כלל.

גורמי סיכון

דלקת בלבלב יכולה להתפרץ אצל כל אחד, אולם היא נפוצה יותר להופיע אצל בני אדם אשר נמצאים בקבוצות סיכון מסוימות.

גורמי הסיכון אשר יכולים לגרום להתפרצותה של דלקת בלבלב ברמה חמורה כוללים בין השאר:

·        
אבנים בכיס המרה 
·         צריכת יתר של משקאות אלכוהוליים

דלקת בלבלב ברמה חמורה יכולה להיות התסמין הראשוני של אבנים בכיס המרה. הקשר שבין דלקת בלבלב ברמתה החמורה ביותר ואבנים בכיס המרה הוא על בסיס השיתוף האנטומי של הצינורית אשר אחראית על ניקוז הלבלב וכיס המרה, המכונה אמפולה (ampulla) או הפטמה הראשית של התריסריון (major duodenum papilla). 

המעבר של אבני כיס המרה יכול להיחסם בתוך האמפולה, דבר אשר יוצר הפרעה בצינורית הלבלב, הגורמת בסופו של דבר להתפתחותה של דלקת  בלבלב ברמה חמורה.

גורמי הסיכון אשר יכולים לגרום להתפרצותה של דלקת בלבלב ברחמה חמורה כוללים בין השאר:

·        
צריכת יתר של משקאות אלכוהוליים על פני פרק זמן ממושך

בני האדם אשר סובלים ממצב של דלקת בלבלב ברמה כרונית הם בדרך כלל גברים בין גיל 35 ל- 40, אולם דלקת בלבלב ברמה זו יכולה להופיע גם כן אצל נשים.

אבחון ובדיקות


בדיקות תפקוד הלבלב
בדיקת העמסת סוכר
אולטרה סאונד
סקירת סי. טי. (טומוגרפיה ממוחשבת) 
אנדוסקופיה של דרכי המרה והלבלב -ECRP
אולטרה סאונד אנדוסקופי (EUS)
 

טיפולים ותרופות

בני אדם אשר סובלים מהיווצרות דלקת בלבלב במצבה החמור מטופלים בראש ובראשונה בבית החולים על ידי מתן תרופות תוך ורידיות (אינפוזיה) ותרופות לשיכוך כאבים. אצל כ- % 20 מן החולים, ייתכן ויהיה צורך לטפל בדלקת חמורה של הלבלב במסגרת המחלקה לטיפול נמרץ. 

במחלקה לטיפול נמרץ ישנו ניטור ומעקב צמוד של החולה, וזאת מכיוון שדלקת חמורה של הלבלב יכולה לגרום להופעתם של נזקים בלב, הריאות או הכליות. חלק מן המקרים החמורים יותר של דלקת בלבלב יכולים להביא לידי מוות של רקמות בלבלב (נמק בלבלב pancreatic necrosis). במקרים חמורים מאוד, ייתכן ויהיה צורך בביצועו של הליך ניתוחי על מנת להסיר את הרקמה הפגועה במידה ומתפתחת דלקת משנית.

התקף חמור של דלקת בלבלב אורך בדרך כלל מספר ימים בלבד, וזאת כל עוד לא מתפתח סיבוך של הופעת נמק ברקמות הלבלב או הצטברותם של נוזלים בתוך או מסביב לבלוטה. התקף חמור של דלקת בלבלב יכול להתפתח כתוצאה מהתפתחותן של אבנים בכיס המרה, אשר מצריכה בדרך כלל הסרה של כיס המרה או ביצוע הליך אנדוסקופי בצינוריות כיס המרה. לאחר הסרת האבנים של כיס המרה, הדלקת נסוגה, והלבלב חוזר בדרך כלל לצורתו הרגילה.


ביצוע הליך ניתוחי בלבלב או בכיס המרה יכולה להתבצע בעזרת ניתוח לפרוסקופי, או הליך פולשני מינימלי. במהלך ביצוע הליך ניתוחי לפרוסקופי, מבוצעים מספר חתכים זעירים (בדרך כלל בין 5 ל- 10 מילימטר) בחלל הבטן. 


הלפרוסקופ הינו מכשור רפואי אשר מוכנס דרך חתכים אלה אל תוך חלל הבטן. הרופא המנתח מונחה על ידי הלפרוסקופ, אשר מציג תמונה של האיברים בתוך חלל הבטן על גבי צג הממוקם בתוך חדר הניתוח. היתרונות של ביצוע הליך ניתוחי לפרוסקופי כוללים ביצוע חתכים קטנים הרבה יותר, הקטנת הסיכון להתפתחותם של זיהומים, פחות כאב וצלקות קטנות יותר, כמן גם הליך החלמה מהיר יותר.

אפשרויות הטיפול של דלקת בלבלב ברמה כרונית

הטיפול של דלקת בלבלב ברמה הכרונית שלה מסובך קצת יותר. הרופא המטפל ינסה להקל על הכאבים של החולה וינסה לשפר את בעיות חילוף החומרים שלו, אשר מקורם בחוסר היכולת של הלבלב לתפקד באופן תקין. בדרך כלל יינתנו לחולים אלה אנזימי לבלב או אינסולין, במידה וחומרים אלה אינם מופרשים על ידי הלבלב. 

אנזימי הלבלב יינתנו בצורה של כדורים שיש צורך ליטול אותם יחד עם הארוחה על מנת לשפר את ספיגת חומרי ההזנה. שמירה על משטר תזונה בעל רמות נמוכות של שומנים יכול לסייע אף הוא.

הליך ניתוחי יכול לסייע בהורדת רמות הכאב שהחולה חווה בחלל הבטן, לסייע בשיפור הניקוז של הפרשות הלבלב, לטפל בדלקת כרונית של הלבלב אשר מקורה בחסימה בצינוריות הלבלב, או לצמצם את תכיפותם של ההתקפים.

על החולים להפסיק לצרוך משקאות אלכוהוליים, להקפיד על מלוי אחר הוראותיהם של הרופא והתזונאי המטפל בהם, כמו כן עליהם להקפיד על נטילת התרופות על מנת לצמצם ולמתן את ההתקפים של דלקת בלבלב.

מניעה


מכיוון שמרבית המקרים של דלקת בלבלב נגרמים כתוצאה מצריכת יתר של משקאות אלכוהוליים, המניעה היא בראש ובראשונה לנהוג באחריות עם משקאות אלכוהוליים, או שלא לצרוך אותם כלל וכלל. 

במידה וישנה בעיה של צריכת יתר של אלכוהול, שוחח עם הרופא המטפל בך על מנת לקבל הפניה למרכז אשר מטפל בגמילה משתיית אלכוהול. יתר על כן, ייתכן ותפיק תועלת מהשתתפות בקבוצת תמיכה כגון אלכוהוליסטים אנונימיים.
פורומים, ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפרעות קצב חיה 18/06/2019 21:41
 • היי ביצעתי בדיקת הולטר עקב לחצים בחזה ומתח נפשי ככה נכתב: קצב סינוס 48-140 ללא טכיקרדיה חדרית ללא חסם פרוזדורי/חדרי ללא פרפור פרוזדורי תוצאות:הפרעות על חדריות: בודדות apbs. אשמח לדעת מה זה אומר.

 • + הוסף תגובה
הולטר לב ד"ר דוד יעקובי 20/06/2019 06:34
 • חיה שלום, מטבע הדברים חסרים נתונים כגון; גילך, ההתוויה לבדיקה, מחלות רקע וכו׳. הפרעות חדריות בודדות יכולות להיות ממצא בגדר הנורמה בחלק לא קטן מהחולים. עלייך לפנות לקרדיולוג המטפל על מנת לקבל תשובות פרטניות למקרה שלך. בברכה, ד"ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי וולפסון.

 • + הוסף תגובה
לאחר ניתוח לב פתוח ורד 18/05/2019 13:34
 • שלום אני 7 חודשים לאחר ניתוח לב פתוח. רציתי לדעת לגבי הצלקת של הניתוח - האם אפשרי להשתזף בשמש ואין מניעה? תודה

 • + הוסף תגובה
שיזוף לאחר ניתוח לב ד"ר דוד יעקובי 21/05/2019 10:10
 • ורד שלום, במידה והניתוח עבר ללא אירועים מיוחדים וההחלמה של הפצע הייתה טובה אין מניעה בספרות המקצועית מלחזור לפעילות שגרתית חצי שנה לאחר הניתוח. למרות האמור לעיל, חלק מהפלסטיקאים ממליצים על הימנעות מחשיפה לשמש במשך שנה בשל הסיכוי/סיכון לפיגמנטציה באותו האיזור. הייתי ממליץ להתייעץ עם רופא עור בנושא. בברכה, ד״ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה מרכז רפואי וולפסון

 • + הוסף תגובה
הסתיידויות באאורטה הבטנית שלומית 18/05/2019 10:51
 • שלום רב, בתוצאות בדיקת C.T לכאבי גב, רשום כי יש הסתיידויות באאורטה הבטנית. בפניה לרופאת המשפחה נאמר לי כי אין לי מה לדאוג ואין צורך בבדיקות נוספות. אני בת 56, סובלת מתת פעילות לבלוטת התריס, מאוזנת ומטופלת באלקטרוקסין. עישנתי במשך 9 שנים ועברו מאז 14 שנים ללא עישון. אולם אין ברקע מחלות כגון; לחץ דם, סכרת או כולסטרול. יש במשפחה רקע של סכרת, כולסטרול ולחץ דם. אודה על תשובתך בנושא והאם עלי לדאוג ולפעול אחרת?

 • + הוסף תגובה
הסתיידות של האאורטה הבטנית ד"ר דוד יעקובי 21/05/2019 10:06
 • שלומית שלום, הסתיידות של האאורטה הבטנית הינה אכן תופעה יחסית שכיחה אשר, בדרך-כלל, אינה דורשת התייחסות מיוחדת. למרות האמור לעיל יש לשלול הרחבה של האאורטה הבטנית, פרט שלא ציינת בשאלתך, שכן הרחבה כזו יכולה להוות סכנה ממשית. עלייך לפנות לרופא המטפל על מנת לקבל תשובה ובמידת הצורך לקבל הפנייה לכירורג כלי דם לצורך ייעוץ. בברכה, ד״ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה מרכז רפואי וולפסון

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!