נגיף רוטה (Rotavirus)

ראשי

תאור

נגיף הרוטה הוא בעל צורה עגולה הנפוץ בכל העולם ובכלל זה בישראל. הוא מהווה את הסיבה השכיחה ביותר לשלשול מזיהום בקרב ילדים עד גיל 3, ולאשפוז מסיבה זו. הוא נפוץ בארץ בעיקר בחודשי החורף.
השלשול מימי ונלווים אליו בחילות, הקאות וחום. ייתכנו זיהומים נישנים מכיוון שקיימים מספר זנים של הנגיף, אולם הזיהום הראשון הוא בדרך כלל החמור ביותר. עקב הימנעות מאכילה ושתייה, נוצר מצב של חוסר נוזלים.

הטיפול העיקרי הוא במתן נוזלים המכילים מלחים וסוכר, בדרך פומית, ובמקרים חדים - בהזלפה דרך הווריד.

פרופ' שי אשכנזי

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


פורומים גסטרו ומחלות כבד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שלשולים והקאות ומעט דם בצואה מירב 21/09/2020 21:54
 • אדם שסובל מהיום משלשולים והקאות בדרך כלל בריא עם אי ספיקת לב מרגיש חולשה מעט דם בצואה האם זה מקרה דחוף?

 • + הוסף תגובה
שלשולים, הקאות, דימום רקטאלי ד"ר אייל הירש 21/09/2020 22:51
 • התסמינים הללו לרוב מעידים על זיהום במערכת העיכול ולעיתים דורשים טיפול אנטיביוטי. במידה והמחלה מלווה בחום יש לשלול, ביחוד בתקופתנו, גם זיהום בקורונה (שלשולים והקאות יכולים להיות ביטויים של זיהום). במידה ויש מחלות רקע כמו סכרת או יל"ד הן יכולות להחמיר עקב אי ספיגה של התרופות הנלקחות. יש להקפיד על שתייה על מנת להמנע מהתייבשות, רצוי שתיה עם מלחים (למשל מרק צח), מאחר שמלחים כמו נתרן ואשלגן אובדים בשלשול. במידה ויש אי ספיקת לב משמעותית, שתיית נוזלים מרובים עלולה להכביד על התפקוד הלבבי ולכן, אם מדובר באי ספיקת לב קשה, צריך להזהר. אין דחיפות לגשת בלילה, ולרוב בדיקת רופא משפחה או רופא במוקד בבוקר יכולה להספיק. בריאות שלמה, אייל הירש

 • + הוסף תגובה
קל בטן לאה 13/09/2020 18:56
 • האם יכול להיות בחילה וסחרחורת כתוצאה משימוש בקל בטן?

 • + הוסף תגובה
תופעות לוואי של ביסמוט סובסליצילאט Bismuth subsalicylate ד"ר אייל הירש 14/09/2020 15:03
 • שלום לאה, תופעות הלוואי השכיחות של קלבטן הן צביעה של הלשון או הצואה בצבע אפור-שחור. למרות שאינן שכיחות, בהחלט יכולות להיות גם תופעות לוואי של סחרחורות, בחילות ואף הקאות. בריאות שלמה, אייל הירש

 • + הוסף תגובה
כאב בטן עליונה אוריאן 09/09/2020 17:42
 • שלום דוקטור , אני בן 26 סטודנט , מזה זמן רב אני מרגיש כאב (עיוות ) בבטן בחלק העליון יותר לפעמים מקרין לצדדים ולפעמים לא הייתי אצל רופא גאסטרו שנתן לי אומפרדקס 40 למשך חודש בגלל צרבות שחוזרות על עצמן ושיעול, אכן התרופה עזרה לצרבות ולשיעול אך עדיין נשאר כאב עמום בחלק העליון של הבטן . יציאות תקינות לגמריי כולל בדיקות דם שהכל תקין , צילום חזה תקין גם כן מה עליי לעשות מפה ? מדוע אני מרגיש ככה?

 • + הוסף תגובה
כאב בטן עליונה ד"ר אייל הירש 12/09/2020 21:30
 • שלום אוריאן, לכאבים בבטן עליונה יכולות להיות סיבות רבות ולערב איברים מרובים. כאבים ברום הבטן יכולים להיות קשורים לקיבה עם זיהום בחיידק בשם הליקובקטר פילורי, שימוש בתרופות נוגדות כאבים, דלקת בקיבה או רגישות למרכיבים במזון. מקורות אחרים לכאב יכולים להיות דרכי המרה, הלבלב ואף הקרנה מאיברים סמוכים. על מנת לנסות להבין מהיכן נובעים הכאבים הרופא ישאל אותך מספר שאלות: סיפור משפחתי של מצבי מחלה, תזמון הכאבים במהלך היום, קשר למזון או יציאות, תופעות נלוות כמו בחילות\הקאות\שינוי ביציאות\ירידה במשקל, הרגלים כמו שימוש במשככי כאבים או עישון. כמו בהרבה מצבים, גם בכאבים אלו יש מקום למצב הנפשי. לאחר שיחה ובדיקהגופנית הרופא יכול לייעץ לבצע בדיקות מעבדה מתאימות (דם ולעיתים צואה), תבחיני נשיפה, אולטראסאונד או גסטרוסקופיה. הטיפול הוא בהתאם לממצאים.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!