הרפס סימפלקס (Herpes simplex virus)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

נגיף השלבקת הפשוטה (הרפס סימפלקס) מכיל DNA וכולל שני סוגים: נגיף השלבקת הפשוטה מסוג 1 (הרפס סימפלקס מסוג 1, HSV-1) ומסוג 2 (הרפס סימפלקס מסוג 2, HSV-2) הדומים אך לא זהים אנטיגנית, ונבדלים בתבנית הצמיחה בתרבית תאים, באפידמיולוגיה ובביטוי הקליני. האדם הוא המאכסן היחיד. מהלך המחלה לאחר ההידבקות דומה, ללא קשר לסוג או למיקום האנטומי.
ההידבקות מתרחשת בעקבות מגע הדוק בין ריריות או בין עור סדוק לבין ריריות, דרך נגעים בעור, או הפרשות שמכילות את הנגיף. הנגיף מתרבה בתאי האפיתל.

הזיהום בראשיתו יכול להיות תסמיני, תלוי בכמות הנגיפים שהועברו בהדבקה. לרוב הכמות המועברת קטנה ולכן רוב הזיהומים ההתחלתיים הם אי-תסמיניים (הנבדק אינו מודע לכך שנדבק). מאתר הזיהום הראשוני, מהגר הנגיף אל הגנגליונים הטריגמינלים או הסקרליים, עובר למצב רדום ונותר שם למשך שנים, לעיתים אף לכל החיים.

גירויים שונים כגון זיהום אחר, חבלה, קרינה על-סגול (חשיפה לשמש), ואולי גם מצב דחק רגשי או שינויים הורמוניים, יכולים לעורר את הנגיף. הנגיף משתפעל ונע בחזרה לשטחי העור והרירית המעוצבבים על ידי אותם עצבים. הפרשת הנגיף על פני העור או הריריות בעקבות שיפעולו, יכולה להיות תסמינית או בלתי תסמינית (בשני המקרים המחלה מדבקת).

כ-95% ו-10% עד 15% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל נחשפים להרפס סימפלקס מסוג 1 ולהרפס סימפלקס מסוג 2, בהתאמה. נגיף הרפס סימפלקס יכול לזהם כל אזור אנטומי, אבל הזיהום שכיח יותר בשני מוקדים: הפה והלוע, שם המזהם הוא לרוב הרפס סימפלקס מסוג 1, ואיברי המין שם היסטורית הרפס סימפלקס מסוג 2 הוא הנפוץ, אך לאחרונה הרפס סימפלקס מסוג 1 שכיח יותר גם באזור זה.

זיהום התחלתי תסמיני יכול להיות קשה יותר מאשר האירועים הנישנים שעוצמת ביטויים ושכיחותם פוחתת עם הזמן. בפה ובלוע ההידבקות מתרחשת לרוב בקרב ילדות, והסימנים כוללים שלפוחיות, כיבים ודלקת חניכיים. באירועים הנישנים הנגעים מופיעים בצורה קלה יותר על השפתיים וסביב הפה. בשלבקת של איברי המין ההידבקות במגע מיני (כולל אוראלי-גניטלי - פה-איברי מין).

אירוע תסמיני ראשון מתאפיין בשלפוחיות או כיבים בעיקר בפות ובצוואר הרחם, בפין ובסביבתו, או בפי הטבעת (בעקבות מגע אנאלי). תופעות אחרות (שכיחות יותר אצל נשים) כוללות ביטויים עצביים אזוריים (גורמים לאצירת שתן, עצירות, הפרעות בתחושה, ועוד) ודלקת מעטפות המוח שתחזיתה טובה.

האירועים הנישנים, התסמיניים, מצומצמים יותר בהיקפם ובפרק הזמן שהם נמשכים, ושכיחים יותר כשהגורם הוא הרפס סימפלקס מסוג 2. ביטויים קליניים אחרים כוללים דלקת מוח (לרוב על ידי הרפס סימפלקס מסוג 1), זיהום מערכתי (כולל במוח) ביילוד בעקבות הדבקה בלידה - תחזיתם חמורה, וכן שלבקת קרנית העין, שלבקת האצבע, ועוד.

פרופ' מיכאל דן

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

אבחון ובדיקות

האבחון נעשה על פי ההסתמנות הקלינית (אם כי הביטוי באיברי המין יכול להיות בלתי אופייני), תרבית על מצע תאים (יש חשיבות לדיגום טוב ולהעברה בתנאים מתאימים), איתור חומצות גרעין (PCR), ובדיקת סרולוגיה המאפשרת להבחין בין הנוגדנים לנגיפים משני הסוגים.

טיפולים ותרופות

הטיפול באירועים תסמיניים ולמניעת התלקחויות (אינו מכחיד את הנגיף) באמצעות אציקלוביר (Acyclovir) או דומיו (ואלאציקלוביר - Valacyclovir, פמציקלוביר - Famciclovir). הוא יעיל רק אם ניתן בשלב מוקדם של המחלה. מומלץ לזיהומים מערכתיים ומקומיים קשים, לחולים עם מנגנון חיסון פגום.
פורומים, מחלות מין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פצע בפין ועגבת Jjk 26/06/2019 12:33
  • היי, לחבר שלי הופיע פצע או כיב קטן ממש על הכיפה, ונעלם לאחר שלושה ארבעה ימים.. צילמתי תמונה ורציתי לדעת אם יש סיכוי לעגבת, איך שולחים תמונה?

  • + הוסף תגובה
כלמידיה שואלת 19/06/2019 10:39
  • לאחר שלא משיגה תשובה ברורה באף מקום מנסה כאן. לפני כשנה הפרטנר הקבוע נדבק בכלמידיה, באותו זמן קיימנו יחסי מין מוגנים. שנינו עשינו את הבדיקה ורק אצלו הבדיקה יצאה חיובית. לאחר כשנה שוב יצא אצלו חיובי ואצלי שלילי בבדיקת הכלמידיה, הפעם לאחר יחסי מין לא מוגנים. בדיקת השתן שביצעתי הגיעה לאחר יום עם תשובות. רציתי לדעת כמה דברים- 1-האם הגיוני שהבדיקה חזרה לאחר יום עם כל התשובות? 2- האם הבדיקה מכסה את כל חיידקי הכלמידיה או שקשורים להידבקות בכלמידיה? יש אפשרות לבקש בדיקה מקיפה יותר באופן פרטי או דרך קופת החולים שבה ניתן לאתר את החיידק? 3- הפרטנר לא שכב עם אחרות ולמרות זאת שוב אותר אצלו החיידק (כלמידיה), זה אומר שהוא כרונית יחיה עם כלמידיה? יש דרך להעלים את החיידק או שהוא יחזור כל פעם? 4- הגיוני שלא נדבקתי ממנו בחיידק למרות שלא קיימנו יחסי מין מוגנים?

  • + הוסף תגובה
מחלת הזיבה ענת 06/06/2019 15:32
  • שלום האם גבר יכול להידבק בוירוס הזיבה וההתפרצות של המחלה תהייה רק לאחר שנים רבות. כלומר האם יכול להיות רדום בגוף אפילו 10 שנים ופיתאום להתפרץ? האם יש סיבה להתפרצות פתאומית ועוד שאלה אם זה רדום בגוף הוא עדיין יכול להדביק נשים או שההדבקה יכולה להיות רק בעת התפרצות המחלה תודה מראש על התשובה

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!