גרדת (Scabies)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

גרדת,  המוכרת גם בשם סקביאס, היא הופעתו של גרד חמור מאוד בעור אשר נגרם כתוצאה מקרדיות אשר מתחפרות בתוך העור. 

גרדת יכולה לפגוע בבני אדם בכל גיל ומכל שכבות האוכלוסייה. גם בני אדם אשר מאוד מקפידים על ההגיינה האישית שלהם יכולים ללקות במחלת גרדת.

סימפטומים


גרדת גורמת להופעתו של גרד עז אשר בדרך כלל מחמיר בשעות הלילה. אצל ילדים קטנים ובני אדם קשישים נוטה הגרד להופיע באופן חמור יותר. ילדים נוטים בדרך כלל לסבול מתופעות לוואי חריפות יותר על פני העור.

במידה וזו הפעם הראשונה שאתה סובל ממצב של סקביאס, ייתכן ויחלפו שבועות מספר בטרם תבחין בהופעתם של תסמינים כגון גרד או פצעים על גבי העור. במידה וחלית במחלת גרדת בעבר, סביר להניח כי התסמינים יחלו להופיע אצלך כעבור ימים מספר.

סיבות וגורמי סיכון

קרדיות סקביאס מופצות על ידי מגע קרוב עם בן אדם אשר חולה במחלה. מחלת גרדת יכולה להתפשט גם על ידי שימוש משותף במגבות, מצעי מיטה, וחפצים אישיים אחרים.

גרדת יכולה לפגוע במספר בני משפחה בעת ובעונה אחת. אתה תוכל להדביק מישהו אחר במחלת גרדת עוד בטרם תבחין בהופעת תסמינים של המחלה אצלך.

אבחון ובדיקות

רופא עור יוכל לקבוע אבחנה של גרדת על ידי בדיקת התסמינים שלך. סביר להניח כי לקית במחלת גרדת במידה והיית במגע קרוב עם בני אדם אשר סובלים מתסמינים דומים.

לעיתים יוכל הרופא לאשר אבחנה של סקביאס על ידי חיפוש אחר סימנים לנוכחות קרדיות על גבי דגימה (ביופסיה) שתילקח מן העור שלך. הרופא יגרד בעדינות קצת עור יבש מן האזור אשר נראה נגוע ויבחן את הדגימה תחת המיקרוסקופ. אצל מרבית בני האדם נטילת דגימה זו אינה כרוכה בכאב או אי נוחות.

טיפולים ותרופות

מחלת גרדת אינה חולפת מעצמה ללא טיפול. יהיה צורך למרוח משחה או תחליב כלשהו אשר יירשם לך על הרופא המטפל בך. במקרים חמורים במיוחד, הרופא יוכל לתת לך מרשם לכדורים שאותם תצטרך ליטול נגד סקאביאס.

חלק מן התרופות לטיפול במצב של גרדת אינן מתאימות לטיפול של ילדים, קשישים או נשים שהן בהיריון או מניקות. על מנת למנוע את הופעתן של תופעת לוואי חמורות, יש לוודא לעקוב אחר הוראותיו המדויקות של הרופא המטפל.

במידה ויש לך גרדת, אתה וכל מי שנמצא בסביבתך הקרובה צריך לקבל טיפול בו זמנית. דבר זה ימנע מן הקרדיות לעבור הלוך וחזור מאדם לאדם. ישנה חשיבות לכבס את כל הבגדים, המגבות וכלי המיטה.
לאחר השלמת הטיפול במצב של סקביאס, הגרד עלול להימשך עוד פרק זמן של בין שבועיים עד ארבעה שבועות. הגוף שלך זקוק לפרק זמן זה על מנת להתגבר על תגובות אלרגיות אשר נגרמות על ידי הקרדיות של מחלת גרדת. במידה ואתה ממשיך לסבול מתסמינים מעבר לפרק זמן של ארבעה שבועות, ייתכן ותהיה זקוק למחזור טיפול נוסף.

מניעה


הימנעות ממגע גופני קרוב עם בן אדם אשר יש לו גרדת או עם חפציו האישיים (כגון בגדים, מגבות ומברשות שיער) ימנע ממך ללקות במחלה גם כן. יש לעודד בני אדם אשר יש להם גרדת להישמר בכדי לא להעביר את הקרדיות לבן אדם נוסף.
פורומים, מלנומה והסרת שומות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חוו"ד תוצאת ביופסיה לנקודת חן ישראל ישראלי 25/06/2019 15:58
  • בבקשה חוודעתך לבדיקה כאשר נאמר עי רופאת הילד שזה תקין וזו התוצאה skin excisional biopsiy from left upper back Dysplastic compound nevus with congenital features compltely excised Beta catenin p16 HMB45 melanocytic cocktail immunostains were performed. התקבל קטע עור בפורמלין לא מסומן בצורת פוליפ בממדים 0.7×0.6×0.4 סמ במרכזו על פני העור נמצא כתם בצבע חום ללא גבולות ברורים השוליים הנתוחיים נצבעו בדיו שחור ניתן בשלומותו לבדיקה בחתכים רוחביים. דעתך בבקשה ??? תודה

  • + הוסף תגובה
הסרת שיער בלייזר אבג 10/06/2019 18:31
  • שלום, האם הסרת שיער בלייזר יכולה לפגוע בעור או בבריאות? האם הסרת שיער בלייזר יכולה לפגוע בפרומונים המופרשים בבית השחי ובמפשעות? לא יופרשו פרומונים כשאין שיער שצומח? האם הסרת שיער בלייזר פוגעת בבלוטות האפוקריניות? מה ההבדל בין הסרת שיער בשעווה או בסכין להסרת שיער בלייזר בעניין הפרומונים וכדו'? מה ההשפעות על הגוף בהסרת שיער? האם הסרת שיער בלייזר יכולה לפגוע בפוריות? אולי בעוד תחומים? אני רוצה להתחיל בהסרת שיער בלייזר אבל חוששת. תודה רבה

  • + הוסף תגובה
הסרת שיער בלייזר פרופ' אסתר עזיזי 11/06/2019 21:04
  • שלום רב, הפורום מוקדש למלנומה והסרת שומות. מומלץ להפנות את השאלות לרופא המטפל. בברכה, פרופ' אסתר עזיזי

  • + הוסף תגובה
נבוס דיספלסטי שהוסר אורנית 16/05/2019 09:42
  • לפני יומיים הסירו בשיטת כריתה ותפירה נבוס דיספלסטי בכף רגל שמאל. הסרת תפרים תוך 14 יום. מתי אפשר לחזור להתאמן במכון כושר?

  • + הוסף תגובה
נבוס דיספלסטי שהוסר פרופ' אסתר עזיזי 04/06/2019 14:13
  • שלום רב, ניתן להניח שאפשר יהיה לחזור ולהתאמן במכון כושר לאחר הסרת התפרים. בכל מקרה, מומלץ להוועץ ברופא המטפל. בברכה, פרופ' אסתר עזיזי

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!