ריכוז אלבומין נמוך בדם (Hypoalbuminemia)

ראשי
אבחון ובדיקות

תאור

אלבומין (Albumin) הוא חלבון המיוצר על ידי תאי הכבד, מופרש לאחר מכן לדם ומנוצל לבנייה של רקמות שונות ולשמירה על הלחץ האונקוטי בתוך כלי הדם. רמתו התקינה של החלבון בדם היא 5-3.5 גר'/ד"ל. חסר משמעותי של אלבומין (Albumin) מוגדר כשרמתו נמוכה מ-3 גר'/ד"ל. לאלבומין יש זמן מחצית חיים של 20-15 יום, ורק כ-4% ממנו מפורק ביום.
אם חסר אלבומין אך תפקוד הכבד תקין, הכבד מגביר את קצב הייצור של האלבומין. החסר מתבטא רק כאשר קצב האיבוד של האלבומין עולה על קצב הייצור שלו על ידי הכבד.


ריכוז נמוך של אלבומין, היפואלבומינמיה


בהיפואלבומינמיה (ריכוז אלבומין נמוך בדם) יורד הלחץ האונקוטי בתוך כלי הדם במגמה למשוך את הנוזל לתוך כלי הדם, ונגרמת בשל כך בריחה של נוזל מתוך כלי הדם למדור הבין-תאי (אינטרסטיטיום), ומתהווה בצקת מפושטת.


ד"ר רוני ברוך

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

סיבות וגורמי סיכון

גורמים אפשריים לריכוז אלבומין נמוך בדם (היפואלבומינמיה):

1. תת-תזונה - במצבים קיצוניים של תת-תזונה נוצר חסר באלבומין. במדינות המתועשות, חסר חמור באלבומין קיים במחלות כרוניות קשות כמו מחלות מעיים דלקתיות שאינן מטופלות, לדוגמה מחלת קרוהן, או סרטן. הטיפול במצבים אלו הוא באמצעות מזון מועשר בחלבון.2. אי ספיקת כבד (שחמת הכבד - Cirrhosis) - האלבומין מיוצר כולו על ידי הכבד. מכיוון שכאמור, האלבומין מפורק בקצב איטי, הפרעה קלה בתפקוד הכבד לא תשפיע על רמת האלבומין בדם באופן משמעותי. חסר משמעותי של אלבומין (רמת אלבומין נמוכה מ-3 גר'/ד"ל) קיים בדרך כלל במחלות כבד כרוניות עם הרס גדול של הכבד, כגון שחמת הכבד. הבצקת במקרים אלה אינה מפושטת בדרך כלל, אלא ממוקמת בעיקר בחלל הבטן Ascites3. תסמונת נפרוטית - מחלות שונות הפוגעות בכליה כמו סוכרת, גורמות לעלייה בהפרשת האלבומין בשתן מעל ל-3.5 גר' ב-24 שעות. הטיפול במצבים אלה הוא טיפול במחלה הבסיסית יחד עם טיפול בבצקת על ידי משתנים כגון פוסיד. במקרים קיצוניים מטפלים באמצעות אלבומין סינתטי דרך הווריד, אך טיפול זה אינו יעיל בטווח הארוך מכיוון שגם האלבומין הסינתטי מופרש בשתן.


4. איבוד אלבומין דרך מערכת העיכול (Protein losing enteropathy) - במצב תקין רק כ-10% מהחלבון העובר דרך מערכת העיכול מופרש אל מחוץ לגוף ורובו עובר פירוק לחומצות אמינו שנספגות בחזרה במערכת השער בכבד (פורטלית) לשם ייצור חלבונים חדשים. מחלות שונות של מערכת העיכול כמו מחלות מעי דלקתיות, מקטינות את הספיגה מחדש של חומצות האמינו מהמעי, ומגדילות את הפרשתן אל מחוץ לגוף. גם כאן נוצרת בצקת, בעיקר בגפיים התחתונים בשל ירידה בלחץ האונקוטי. הטיפול במצבים אלו מתן תזונה עשירה בחלבון וטיפול במחלה היסודית אם הוא אפשרי.

אבחון ובדיקות

בדיקת כימיה של הדם

בדיקת תפקודי כבד

פורומים, מחלות כבד מבוגרים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
hepatitis c rna geno rocker 17/07/2019 12:50
  • HEPATITIS C RNA QUAN 2.2*10 HEPATITIS C RNA GENO 1b 1 מה זה אומר בבקשה?

  • + הוסף תגובה
תפקודי כבד ופיאוכרומוציטומה אני 15/07/2019 15:58
  • לפני כ4 שנים התגלה אצלי (במקרה) פיאוכרומוציטומה . נותחתי. ובשעתו לשאלתי אם זה יכול לחזור אמרו לי לא. אולי בצד השני. לפני פחות מחודש בבדיקות דם תפקודי הכבד שלי היו גבוהים. חזרתי היום על הבדיקה והתוצאות יותר גבוהות. alt (gpt) 77 לעומת יוני 52 ומרץ 12. ggt 43 לעומת יוני 39 ומרץ 22 79 (ast (got לעומת 67 ביוני ו18 במרץ שאלתי האם יכול להיות שיש קשר לפיאוכרומוציטומה? ומה כעת עם התוצאות? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
אנזימי כבד פרופ' זיו בן ארי 15/07/2019 17:34
  • אין קשר לפאוכרומוציטומה. התוצאות מצביעות על צורך בהמשך הברור רופא המשפחה יידע כיצד

  • + הוסף תגובה
תודה רבה אני 15/07/2019 17:50
גרד בידיים בעיקר בשעות היום קרן 09/07/2019 13:54
  • צהריים טובים, אני בת 41 מטופלת בכדור טטירייס ללחץ דם . בשלוש החודשים האחרונים יש לי תופעה של גירוד בעיקר בידיים שמתעורר במהלך היום לא מתעוררת ממנו בלילה . ניתנו לי תרופות לאלרגיה שלא עזרו . אין סימנים על העור אך היום הופיע יובש מין פסים על העור . נעשו לי שבוע שעבר בדיקות דם שהתוצאות החריגות הן : Monocytes 0.28 K/uL asophils 0.01 K/uL ESR 31 mm/h Glucose 109.1 mg/dL Creatinine 0.39 mg/d ALT(GPT) 36 U/L HDL Cholesterol 28 mg/dL C-Reactive Prot. 10.6 mg/L eGFR >60 eGFR IU בנוסף AST (GOT 35 גבול עליון האם מדובר על בעיה בכבד אני מאוד לחוצה תודה על המענה

  • + הוסף תגובה
גרד פרופ' זיו בן ארי 15/07/2019 17:32
  • תוצאות בדיקות הכבד בתחום הנורמה. ALT מעט מאוד חורג. בקשי מהרופא אל כת בדיקות הדם של אנזימי הכבד (ALP, GGT, בילירובין)

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!