אלבומין נמוך בדם (Hypoalbuminemia)

ראשי

תאור

אלבומין הוא חלבון המהווה כ-60% מסך החלבונים בדם. אלבומין מיוצר על ידי תאי הכבד, מופרש לדם וממלא תפקידים חשובים כגון שמירה על לחץ אונקוטי והובלה ואחסון של מגוון רחב של חומרים בדם. 

רמתו התקינה של החלבון בדם היא 5-3.5 גר'/ד"ל. חסר משמעותי של אלבומין מוגדר כשרמתו נמוכה מ-3 גר'/ד"ל. אם קיים חסר באלבומין אך תפקוד הכבד תקין, הכבד יכול להגביר את קצב הייצור של האלבומין. החסר מתבטא רק כאשר קצב האיבוד של האלבומין עולה על קצב הייצור שלו על ידי הכבד.

לבורנט ורופאה מבצעים בדיקת דם מקרוסקופית במעבדה, אלבומין נמוך בדם, היפואלבומינמיה

צילום: Shutterstock

סימפטומים


כאשר יש ריכוז אלבומין נמוך בדם (מצב הנקרא היפואלבומינמיה) יורד הלחץ האונקוטי בתוך כלי הדם, נגרמת בשל כך בריחה החוצה של נוזל מתוך כלי הדם, ומתהווה בצקת מפושטת.

בנוסף, בשל הקשר של היפואלבומינמיה למחלות כבד וכליה, פעמים רבות המצב מלווה בסימפטומים הקשורים למחלות אלה כגון נפיחות בטנית, צהבת, ירידה במשקל, חולשה, שתן כהה וצואה בהירה, גרד ועוד. 

סיבות וגורמי סיכון

גורמים אפשריים לריכוז אלבומין נמוך בדם:

• תת תזונה - במצבים קיצוניים של תת-תזונה נוצר חסר באלבומין. 

• אי ספיקת כבד (שחמת הכבדCirrhosis ) - האלבומין מיוצר כולו על ידי הכבד. חסר משמעותי של אלבומין (רמת אלבומין נמוכה מ-3 גר'/ד"ל) קיים בדרך כלל במחלות כבד כרוניות עם הרס גדול של הכבד, כגון שחמת הכבד. הבצקת במקרים אלה אינה מפושטת בדרך כלל, אלא ממוקמת בעיקר בחלל הבטן (מצב המכונה Ascites).

• תסמונת נפרוטית - מחלות שונות הפוגעות בכליה כגון סוכרת, גורמות לעלייה בהפרשת האלבומין בשתן מעל ל-3.5 גר' ב-24 שעות. 

• איבוד אלבומין דרך מערכת העיכול (Protein losing enteropathy) - במצב תקין רק כ-10% מהחלבון העובר דרך מערכת העיכול מופרש אל מחוץ לגוף. מחלות שונות של מערכת העיכול כמו מחלות מעי דלקתיות או סרטן, מקטינות את הספיגה מחדש של חלבונים מהמעי, ומגדילות את הפרשתם אל מחוץ לגוף. 

מצבים נוספים העלולים לגרום לירידה ברמת האלבומין הם כוויות נרחבות, הריון, ונטילת תרופות כגון סטרואידים, הורמונים גבריים (אנדרוגנים) ונשיים (גלולות למניעת הריון) ואינסולין. 

תופעות נלוות וסיבוכים

סיבוכים של היפואלבומינמיה משמעותית כוללים ירידה חדה בלחץ הדם, אשר עלולה להוביל למצב של שוק כתוצאה מההשפעה על הלחץ האונקוטי. בנוסף, אלבומין נמוך בדם עלול להוביל לבצקת מפושטת. 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בדיקת הבחירה לאבחון רמות נמוכות של אלבומין היא בדיקת רמות האלבומין בדם ע״י בדיקת דם. במקרה של חשד למחלות כליה, ניתן לבצע גם בדיקת אלבומין בשתן. 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בהיפואלבומינמיה משתנה כתלות בגורם: 

- הטיפול במצבים של היפואלבומינמיה כתוצאה מתת תזונה הוא באמצעות מזון מועשר בחלבון. 

- כאשר יש איבוד של אלבומין דרך מערכת העיכול, יש לטפל במחלת הבסיס אם אפשר, וכן לתת מזון מועשר בחלבון.

- במקרה של היפואלבומינמיה כתוצאה ממחלות כליה יש לתת טיפול במחלת הכליה הבסיסית יחד עם מתן משתנים (כגון פוסיד) על מנת לטפל בבצקת.

- במקרים קיצוניים מטפלים באמצעות מתן אלבומין סינתטי דרך הווריד, אך טיפול זה אינו יעיל בטווח הארוך מכיוון שגם האלבומין הסינתטי מופרש בשתן.

מניעה

מניעה של אלבומין נמוך בדם קשורה למניעת הגורמים לו. יש לשמור על תזונה מועשרת בחלבון וכן לקבל טיפול עבור מחלות כבד, כליה או מערכת העיכול, במידה וקיימות.


פורומים סרטן הלבלב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סרטן בלבלב שני 24/06/2020 16:44
  • יש לי כבר שנה כאבי בטן באים והולכים. עשו ctשהיה תקין. לאחרונה חזרו כאבי הבטן ושבועיים רצוף כואב לי. אני פוחדת שזה סרטן בלבלב. הרופא אומר לי לקחת כדור נגד כאבים ומסתמך על הבדיקה מלפני שנה. מה לעשות? האם יש מרקרים בדם שאפשר לבדוק?

  • + הוסף תגובה
בדיקות דם למרקרים גוד 04/06/2020 17:15
  • שלום רב, הייתי חולה בהרפס זוסטר הרגשתי רע וחולשה ולא יכולתי לאכול וירדתי במשקל 3 ק"ג.עכשיו לאחר 3 חודשים נשארתי עם מחלה כרונית של עצב מההרפס זוסטר. כרגע אני מרגישה יותר טוב ועליתי 1 ק"ג במשקל. הרופא שלח אותי לבדיקות דם תפקודי כבד, כליות שכולם תקינות וגם לבדיקות מרקרים וביניהם: a.f.p tm = 7.2 ca 125 = 9.2 ca 72.4= 283 ca 15.3 =19.7 ca 19.9 = 37.3 cea= קטן 1.3 מה זה המרקר ca 72.4 שהוא ברמה כה גבוהה? לפני חודש הוא היה ברמה 146.? מה עלי לעשות?

  • + הוסף תגובה
סרטן בזנב הלבלב גרורתי בכבד ובאגן שרי 23/05/2020 17:39
  • אמי בת 85 עברה אירוע מוחי ובבדיקות גילו סרטן גרורתי בזנב הלבלב עם הרבה גרורות בכבד ובאגן הימני. איזה אוספיס מומלץ ? ואיך לתת לה איכות חיים טובה ללא סבל?

  • + הוסף תגובה
סרטן לבלב בבת 85 ד"ר רונן ברנר 23/05/2020 20:44
  • ניתן לתת טיפול אונקולוגי לחולי סרטן לבלב גרורתי גם בגיל 85 וגם לאחר ארוע מוחי. היכולת לטפל, לשפר איכות חיים ולהאריך את החיים, קשורה למצב הבסיסי של החולה. בהוספיס ניתן רק טיפול לשיכוך כאב ולא ניתן טיפול אונקולוגי מאריך חיים. הייתי מתייעץ עם אונקולוג מתאים לגבי הדרך הטיפולית המתאימה לאמך. אם תרצי לקבל יעוץ שלי ניתן לפנות לטלפונים המצורפים באתר.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!