קשריות (בלוטות) לימפה מוגדלות (Lymphadenitis, Lymphadenopathy)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

קשריות הלימפה (בלוטות לימפה) הן חלק חשוב ביותר במערכת החיסון. מעריכים שיש כ-600-500 בלוטות לימפה המפוזרות לכל אורכו ורוחבו של גוף האדם. בנוסף, רקמה לימפטית נמצאת גם בתוך איברים רבים אחרים כגון אזור הלוע, דרכי הנשימה, מערכת העיכול, מוח העצם והטחול.


בלוטות לימפה מוגדלות ונפוחות

בלוטות לימפה מוגדלות ניתנות למישוש ועלולות להצביע על מחלה או זיהום.


לכל קשריות (בלוטות) הלימפה יש צינורית כניסה, שדרכה זורם הנוזל הלימפטי שמנוקז מהאזור שבו יושבת בלוטת הלימפה, וצינורית יציאה, שדרכה מוזרם הנוזל הלימפטי שמעובד בתוך קשריות הלימפה אל מערכת הכלים הלימפטיים. בסופו של דבר, מתחברים כלל הצינוריות וכלי הלימפה אל מערכת מחזור הדם.

קראו עוד:  על מה מעידות בלוטות לימפה נפוחות?


קשריות (בלוטות) הלימפה מורכבות מרקמת חיבור וקבוצות תאים שונות המהוות חלק ממערכת החיסון שמפוזרות בצורה ארכיטקטונית מאורגנת וקבועה בתוך רקמת החיבור. בלוטות הלימפה כוללות בעיקר תאי לימפוציטים מסוג B ו-T. הקוטר של קשרית (בלוטת) לימפה תקינה אינו עולה על 1 ס"מ. אצל צעירים, קשריות הלימפה גדולות מעט יותר מאשר אצל מבוגרים. בדרך כלל קשריות (בלוטות) הלימפה, גם אלה הנמצאות באזורים החיצוניים של הגוף, אינן ניתנות למישוש.


המונח הלועזי Lymphadenopathy (לימפאדנותפיה) מציין מצב שבו בלוטות הלימפה נפוחות מעל לגודלן האנטומי הטבעי ועל כן ניתן למשש אותן באזורים ה"חיצוניים" של הגוף (כגון: צוואר, בית שחי, מפשעה).
קראו עוד: 

סיבות וגורמי סיכון

הסיבות האפשריות להגדלת בלוטות הלימפה:1. דלקות זיהומיות (Lymphadenitis) כגון מחלת הנשיקה, חצבת, הרפס, אבעבועות רוח, דלקות גרון, מחלת שריטת החתול, ושחפת.2. מחלות דלקתיות אוטו-אימוניות,  כגון דלקת מפרקים שיגרונית (Reumatoid arthritis), זאבת אדמנתית (Systemic lupus erythematosus).י אלה מחלות שאינן זיהומיות, אלא נגרמות עקב שיבוש במערכת החיסונית, שתוקפת את הגוף בטעות.


3. מחלות סרטניות כגון: לימפומהלוקמיה לימפטית וגרורות ממקורות שונים.ברוב המקרים, הסיבות לבלוטות לימפה מוגדלות (Lymphadenopathy, Lymphadenitis), בעיקר אצל ילדים, הן שפירות, שבדרך כלל נובעות מתגובה מקומית או כללית לזיהום, לרוב מנגיף.

אבחון ובדיקות

במקרים רבים של דלקת בבלוטות הלימפה ניתן להגיע לאבחון כבר על פי התסמינים ובדיקה גופנית של החולה.

בשאר המצבים, יתכן שיהיה צורך בבדיקות דם (ספירת דם), בצילומים ולעיתים בביופסיה (המותקנת מחלק מהקשרית או מקשרית (בלוטת) לימפה שלמה לצורך הסתכלות במיקרוסקופ).

טיפולים ותרופות

בחלק גדול מהמקרים של בלוטות (קשריות) לימפה מוגדלות אין צורך בטיפול, ובשאר - הטיפול מותאם לאבחנה שנקבעה.

ד"ר מיכאל הופמן

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה

הוצאת ידיעות ספרים 2007


פורומים, המטולוגיה ואונקולוגיה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עלייה במספר הטסיות אמא דואגת 14/07/2019 09:02
  • שלום, בתי בת ארבע. בבדיקת דם שנערכה לה ב-17 בפברואר נמצא: wbc-15.6 plt-601 בבדיקה חוזרת ב-13 ביוני נמצא: wbc - 17.6 plt - 582 וגם Eos - 2.8 (בבדיקה בחודש פברואר היה תקין). שאר הערכים היו תקינים. הבדיקה הראשונה נעשתה לאחר שהילדה הפגינה עייפות מאוד גדולה במשך תקופה, אבל בחודשים האחרונים (ובזמן הבדיקה החוזרת) היא חיונית ומלאת מרץ והתחזקה מאוד. 1. על מה הערכים האלה יכולים להצביע? ממה יכולה העלייה לנבוע אם שאר הערכים תקינים והיא נראית ומתפקדת בסדר? 2. האם יתכן קשר בין ה-wbc וה-plt ל-eos? (בדיקות צואה שנערכו בשבועיים האחרונים היו תקינות) 2. אנחנו אמורים לעשות בדיקת דם נוספת מחר, אבל היא מצוננת. האם כדאי לדחות את הבדיקה בכמה ימים? האם צינון יכול להשפיע על התוצאות? 3. אנחנו אמורים לטוס לחו"ל בחודש הבא. אם המספרים לא ירדו בבדיקה הקרובה, האם זה אמור להשפיע על הנסיעה שלנו? האם זה בעייתי מבחינת ביטוח רפואי? 4. במידה והמספרים לא ירדו, כדאי לקבוע תור באופן פרטי להמטולוג ילדים (הרופאה של הבת שלי בחופש ואני לא רוצה להמתין עם זה). תודה רבה!

  • + הוסף תגובה
קרישיות יתר וטיפול בסרטן השחלות דורית 13/07/2019 01:06
  • אני סובלת מקרישיות יתר מאוד מורכבת - הטרוזיגוטית למוטציה פרוטרומבין 20210, הטרוזיגוטית למוטציה פקטור V ליידן, הומוזיגוטית ל- MTHFRA 1298C, ביתא גליקורפוטאיון IGM 27, ואנטי קרדיוליפין IGM 30. שאר הבירור רמת פרוטאין C, S, אנטי טרומבין תקינות. וכן מתסמונת APLA. לצערי, חליתי כעת בסרטן השחלות, ואני אחרי ניתוח שבו הוצאו השחלות, החצוצרות, הרחם, צוואר הרחם, האומנטום, הצפק נוקה, אולם נשארו מספר גרגורים על גבי המעי, שיטופלו בכימותרפיה. בעניין ההמטולוגי: עד לניתוח קבלתי במשך כארבע שנים קרטיה 100. לפני הניתוח, עברתי להזרקת קלקסן, ונאמר לי במחלקה האונקולוגית , שעלי לקחת אותם לפחות חודש אחרי הניתוח. לדברי אחד ההמטולוגים בקופ"ח יתכן שהוא ירצה שאתחיל לקחת קסרלטו (אבל לא עברתי מעולם שום אירוע, לא פרפור עליות, לא תסחיף ריאתי). בשבוע הבא אני מתעתדת להתחיל טיפול של 6 טיפולים של קרבופלטין, וטקסול. היום הייתי אצל רופאה נוספת לצורך חוו"ד נוספת, והיא אמרה לי שלצורך תכנון הטיפול בי, עלי לברר מהבחינה ההמטולוגית, אם אני יכולה לקבל : א. אווסטין - אותו נהוג לשלב עם התרופות הכימותרפיות. ב. תרופות אימונותרפיות (כדוגמת קיטרודה) ג. תרופות ביולוגיות (מעכבי PARP כדוגמת OLAPARIB/LYNPARZA אין לי את מי לשאול ואיפה לברר, ואני מאוד מוטרדת. במחלקה שבה אני מטופלת הם לא התייעצו עם המטולוג, ואני מאוד מוטרדת מהכל. ושאלה נוספת: את הטיפול של הקרבופלטין והטקסול, ניתן לקבל כטיפול אחד כל שלושה שבועות, ואפשר לחלק את המנה כטיפול שבועי - ואז אקבל 1/3 מנה כל שבוע , כך שסך כל כמות החומר שאקבל תהיה בסופו של דבר אותה כמות. האם מבחינה המטולוגית עדיפה החלוקה של המנה למנות חד שבועיות במקום פעם בשלושה חודשים? סליחה על אורך השאלה, אבל אני ממש אובדת עצות, ודואגת . אודה על כל אינפורמציה בנושא.

  • + הוסף תגובה
קרישיות יתר ד"ר דרור לוין 13/07/2019 22:01
  • שלום רב הפורום כאן (המטולוגיה ילדים) אינו הכתובת לשאלות כאילו. אני חש את המצוקה ואני בחרתי לענות לך. ראשית לאחל לך החלמה מהירה מהממאירות שנית לגבי השאלה הספציפית יש סיכון מוגבר לפקקת לאור המחלה האונקולוגית הפעילה ואף עקב הטיפול הכימי ולכן תוספת של טיפול אנטיקואגולנטי מניעתי כמו קלקסן או קסרלטו היא אפשרות סבירה מאד את חייבת לפנות בהקדם להמטולוג - רצוי שקרוב לתחום הקרישה בכדי לקבל יעוץ אישית המותאם לכל הנתונים שלך. רפואה שלמה דרור

  • + הוסף תגובה
יעוץ לגבי ביופסיות בקיבה חוסיין 07/07/2019 14:40
  • שלום לך ד"ר עשיתי לפני חודשיים בדקית גסטרוסקופיה ממצא הבדיקה , שתפי דם/אודם וקוו z לא סדיר , ולקח 3 ביופסיות 2 תקינים ואחת יצא samll bowel mucosa with mildly increased IEL's and normal villi עכשיו שאלתי ד"ר התשובה שבאנגלית האם לימפוציטים T זה לא נותן חישבות לעקוב אחרי זה? או יתן להגברת תהליך סרטני ? שמחייב רצינות ? בשנת 2012 היה לי CELIAC SCREEN גבוה 74.4 ב2014 CELIAC חזר תקין 13 ואחרי חודשיים היה 7 אבל באותו השנה 2014 היה IGA גבוה היה 411 אז ביקשו ב2015 לעשות בדיקות האלה אציין לך בשנת 2015 היו בדיקות דם שלי ANTI CARDIOLIPIN IgA היה גבוה 45 FREE LIGHT CH.-KAPA היה גבוה 30 FREE LIGHT CH-LAMBDA זה היה תקין 20.20 Free Kappa/Free Lamb זה היה תקין גם 1.38 הבדיקות בשיטת מעבדת קופ"ח כללית לאחרונה CRB יוצא גבוה מעט מהנורמה בכל 6 חודש לבדיקות דם,.. אה ולציין לך שהייתי בבית חולים בחודש 12 היה אצלי פריטין (בדם) היה 418 גבוה CRP היה 3.9 גבוה מודה לך מאוד ד"ר

  • + הוסף תגובה
פורום גסטרו מבוגרים ד"ר דרור לוין 07/07/2019 21:46
  • שלום המקרה מורכב , נדמה לי שאין משהו מסוכן אבל חסר לי הרבה נתונים פנה לפורום גסטרו מבוגרים הרבה בריאות דרור

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!