קלקול קיבה (Listeriosis)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

ליסטריה הוא חיידק שגורם לחוש קלקול קיבה, אשר נגרם כתוצאה מאכילת מזונות הנגועים בחיידק ליסטריה מונוציטוגנס (Listeria monocytogenes). אצל נשים הרות, ההידבקות בנגיף יכולה להסתיים בלידה מוקדמת, בזיהום חמור אצל היילוד, או אף בלידת עובר מת.

חיידק ליסטריה פוגע על פי רוב בנשים הרות, יילודים ובני אדם מבוגרים בעלי מערכת חיסונית לקויה. בני אדם בריאים וילדים יכולים גם הם להידבק בחיידק ליסטריה, אולם לרוב הם מפתחים תסמיני מחלה קלים בלבד. תינוקות יכולים להיוולד כאשר הם נגועים בחיידק ליסטריה, במידה והאם צורכת מזון הנגוע בחיידק ליסטריה במהלך חודשי ההיריון.

סימפטומים


התסמינים של הידבקות בחיידק ליסטריה כוללים בין השאר עלייה בחום הגוף קלקול קיבה, כאבי שרירים, תחושת בחילה או הקאות. 

במידה והזיהום מתפשט אל עבר מערכת העצבים, יופיעו תסמינים כגון: כאבי ראש, קישיון בעורף, תחושת בלבול, איבוד שיווי המשקל, או הופעתם של פרכוסים וכן קלקול קיבה קיצוני יותר. נשים בהיריון יסבלו בדרך כלל מתסמינים קלים בלבד הדומים לאלה של מחלת שפעת.
 

סיבות וגורמי סיכון

חיידק ליסטריה נמצא במים ובאדמה.

·          ירקות יכולים להזדהם על ידי הקרקע או כתוצאה משימוש בחומרי הדברה על בסיס גללי בעלי חיים.
·          בעלי חיים יכולים להעביר את החיידק ולגרום לזיהום של תוצרי בשר ומוצרי חלב.
·          מזון מעובד, כגון גבינות רכות ובשר קר יכולים להזדהם לאחר תהליך הייצור
·          מוצרי חלב שלא עברו תהליך של פסטור או מוצרי מזון המיוצרים מחלב לא מפוסטר יכולים להיות מזוהמים בחיידק.

אבחון ובדיקות


האבחון של חיידק ליסטריה מבוסס על בחינת העבר הרפואי של החולה ועל ביצוע בדיקה גופנית. הרופא המטפל בך ישאל אותך שאלות לגבי התסמינים אותם אתה חווה, לגבי מוצרי מזון שונים אותם צרכת לאחרונה, ולגבי סביבת העבודה והבית שלך. ביצוע בדיקת דם או בדיקת ניקור מותני יוכל לאשר את האבחנה.

טיפולים ותרופות

בן אדם אשר מצב בריאותו תקין בדרך כלל, ואישה בריאה שאינה נמצאת בהיריון, אינם מצריכים בדרך כלל טיפול במחלה. התסמינים של המחלה ייעלמו בדרך כלל לאחר שבועות מספר.

במידה והינך בהיריון ונדבקת בחיידק ליסטריה, נטילת אנטיביוטיקה יכולה למנוע לרוב את הידבקות העובר בחיידק. תינוקות אשר נדבקים בחיידק ליסטריה יכולים לקבל את אותה האנטיביוטיקה הנרשמת לבני אדם מבוגרים. בדרך כלל יינתן שילוב של סוגי אנטיביוטיקה שונים עד שהרופא המטפל בך יוכל לקבוע אבחנה חד משמעית.

מניעה

יש באפשרותך למנוע את ההידבקות בחיידק ליסטריה על ידי נקיטת מספר אמצעי זהירות בכל הנוגע לטיפול במוצרי מזון על מנת לא לחוש קלקול קיבה.

קנה בתבונה. הקפד לעטוף היטב בשר טרי, מוצרי עוף ודגים, והחזק אותם בנפרד ממוצרי מזון אחרים. סע הביתה מייד לאחר שסיימת את הקניות על מנת שתוכל לאחסן כראוי את כל מוצרי המזון.

הקדש מחשבה בזמן הכנת המזון שלך. שטוף היטב את ידיך לפני ולאחר הטיפול במזון. שטוף את ידיך היטב לאחר הביקור בשירותים ולאחר החלפת חיתול לתינוק. שטוף היטב פירות וירקות טריים תחת זרם של מים. במידה וניתן השתמש בקרשי חיתוך נפרדים, האחד עבור ירקות ופירות טריים והשני עבור מוצרי בשר, עוף ודגים. כמו כן ניתן להכניס את קרשי החיתוך והסכינים למדיח הכלים על מנת לחטא אותם לאחר השימוש.

הקפד על שמירת ואחסון המזון בצורה נאותה. בשל, הכנס למקרר או למקפיא מוצרי בשר, עוף, ביצים, דגים או מנות מוכנות תוך שעתיים. מכיוון שחיידק ליסטריה יכול להתרבות גם במקרר, הקפד לנקות מזון שנשפך במקרר, במיוחד נוזלים של נקניקיות, בשר טרי או עוף.

נהג בתבונה בזמן בישול המזון. השתמש במד חום נקי עבור הבשר, על מנת לקבוע האם הבשר הגיע לרמת הבישול הרצויה. יש להימנע מאכילת קציצות המבורגר עשויות למחצה, והיה מודע להרעלות מזון כתוצאה מאכילת דגים נעים (כולל סושי), צדפות ופירות ים.

הקפד על הגשה נאותה של המזון. יש להגיש מוצרי מזון חמים כשהם חמים ומוצרי מזון קרים כשהם קרים.

הקפד לעקוב אחר ההנחיות אשר מופיעות על גבי האריזות של המזון. ההנחיות אשר מופיעות על גבי האריזות מספקות מידע לגבי תאריך התפוגה ואופן ההכנה והאחסנה של המזון. קריאה ומעקב אחר ההנחיות המופיעות על גבי האריזה יצמצמו את רמת הסיכון שלך לחלות ולקבל הרעלת מזון.

במקרה של ספק כלשהו, השלך את המוצר לפח האשפה. במידה ואינך בטוח האם צריכת המזון בטוחה, אל תאכל אותו. חימום מזון נגוע אינו הופך אותו לבטוח לאכילה. אל תטעם מזון החשוד כנגוע. ייתכן וריחו ומראהו יהיו תקינים, אך אין הדבר אומר כי הוא בטוח לאכילה.

במידה ואת בהיריון

·          אל תאכלי נקניקיות, ארוחות מוכנות, מוצרי מעדנייה אלא אם כן הם חוממו עד כדי העלאת אדים.

·         
אל תאכלי גבינות רכות, כגון גבינת פטה או ברי, קממברט, גבינה כחולה או גבינות תוצרת מקסיקו, כגון "קסו בלנקו פרסקו". אין בעיה לצרוך גבינות חצי קשות, כגון: מוצרלה, או גבינות אחרות כגון: גבינה פרוסה, גבינת שמנת או קוטג'.

·         
אל תאכלי כבד קצוץ, פטה כבד או מוצרי בשר למריחה. ניתן לצרוך מוצרים אלה במידה ומקורם מקופסת שימורים.

·         
אל תאכלי מוצרי ים מעושנים מן המקרר אלא אם כן הם חלק ממאכל מבושל כגון בתוך פשטידה. דוגמאות למוצרי ים מעושנים: דגי סלמון, טרוטה, דג הכסף, בקלה, טונה ומקרל. ניתן לאכול מוצרי ים שמקום בקופסאות שימורים, כגון: דג סלמון או טונה, או מוצרי דגים מעושנים שאינם מצריכים קירור.

·         
אל תשתי חלב שאינו עבר הליך של פסטור, ואל תצרכי מוצרי חלב אשר יוצרו מחלב שאינו מפוסטר, כגון סוגים שונים של גבינות.

·         
הימנעי מאכילת סלטים קנויים המכילים בשר בקר, עוף, ביצים, טונה ופירות ים, מאכלים שמגבירים את הסיכוי שלך לחוש קלקול קיבה.

פורומים, מחלות לב נשים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בעקבות בדיקת הולטר - קצב מירית 17/07/2019 19:53
  • בת 68.7 מקבלת דיובאן 80x2 ביום לאיזון לחץ דם. בדרך כלל דופק נמוך. מרגישה לעיתים קרובות את הלב פועם. ביצעתי הולטר לב וקיבלתי את הפענוח היום. רופאת המשפחה שלי לא נמצאת ואשמח לקבל בינתיים את חוות דעתך. תודה מראש. הפענוח: קצב בסיסי: סינוס. קצב לב מינמלי: 40 קצב לב מכסימלי: 115 ממוצע:60. הפרעות קצב חדריות: PVC`S: 23. הפרעות קצב על חדריות: PAC`S 9375 בפיזור שווה מתוכם 830 זוגות, שלשה אחת וגם ברצף של 5 פעימות.הפרעות הולכה: לא. שינויי ST לא.

  • + הוסף תגובה
הולטר טלי פורטר 17/07/2019 21:38
  • בהולטר פעימות מוקדמות ממקור עליה - בעיקרון לא מדובר נ ממצא מסוכן - את ההקשר לתלונות ופירוט עמוק יותר יש לקבל מהרופא ששלח אותך לבדיקה

  • + הוסף תגובה
הפסקת מדללי דם לפני עקירת שן אביטל 13/07/2019 21:38
  • לפני חצי שנה עברתי התקף לב וניתוח מעקפים. לוקחת ברילנטה 90 פעמיים ביום במקום אספרין(עקב רגישות).צריכה לעבור עקירה בשן. רופא השיניים חושש מדימום יתר. בביקורת לפני כשבועיים הקרדיולוג אמר לי לא להפסיק את הברילנטה אף יום. רופא המשפחה אומר להפסיק ל5 ימים. מה לעשות?

  • + הוסף תגובה
שינים טלי פורטר 14/07/2019 06:56
  • א. עליך לפנות שוב לקרידולוג שלך ולברר מדוע ב. בדכ לאחר כחצי שנה ניתן לעשות הפסקה של כ5 ימים לטובת הטיפול הנל ברם.. רק הקרדיולוג יודע את כל הפרטים ויתכן שיש סיבות שאיני ערה אליהן!! אז לפנו לקרידולוג ולברר מהי הסיבה בעטיה חצי שנה לאחר התקף לב לא ניתן לדעתו להפסיק ברילינטה לטובת הטיפול

  • + הוסף תגובה
הפסקת מדללי דם לפני עקירת שן אביטל 13/07/2019 21:34
  • לפני חצי שנה עברתי התקף לב וניתוח מעקפים. לוקחת ברילנטה 90 פעמיים ביום במקום אספרין(עקב רגישות).צריכה לעבור עקירה בשן. רופא השיניים חושש מדימום יתר. בביקורת לפני כשבועיים הקרדיולוג אמר לי לא להפסיק את הברילנטה אף יום. רופא המשפחה אומר להפסיק ל5 ימים. מה לעשות?

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!