הזעת לילה (Night sweats)

ראשי
אבחון ובדיקות
שאלות ותשובות

תאור

הזעה בלילה היא הזעה המתרחשת תוך כדי שינה וגורמת להרטבת כלי המיטה או הבגדים שישנים איתם. זיעה המופרשת מבלוטות זיעה בשכבת הדרמיס בעור מורכבת ברובה ממים ואלקטרוליטים (בעיקר, נתרן ומעט אשלגן) ומעט חומרים נוספים (כגון אלבומין ואוריאה). הרכב הזיעה משתנה בהתאם למאזן הנוזלים בגוף, לטמפרטורה וללחות החיצונית ולפעילות ההורמונלית והגופנית. 


הזעה המופיעה כתגובה לשינויים בטמפרטורת הגוף או הסביבה, לבוש מוגזם, מצב רגשי או בעקבות אכילת מזון מסוים אינה אמורה להדאיג. עם זאת, הזעת לילה יכולה גם להעיד על קיום בעיה הורמונלית, מחלה זיהומית, ממארת או אחרת.

גבר שוכב במיטה וסובל מהזעת לילה


הזעות לילה משמעותיות, שגורמות להתעוררות ומפריעות לשינה תקינה מחייבות בירור רפואי כדי לשלול מספר מחלות ובעיות בריאותיות. המצבים שעלולים לגרום להזעה לילית כחלק מהתסמינים כוללים:

מחלות זיהומיות - שחפת, ברוצלוזיס, טיפואיד, דלקת פנים הלב (אנדוקרדיטיס זיהומית) ומחלת האיידס.

מחלות ממאירות (סרטן) - הזעת לילה נפוצה בלימפומה מסוג הודג'קין, שבה מהוות הזעות הלילה אחד משלישיית התסמינים המאפיינים של לימפומות: חום, איבוד משקל והזעות לילה (תסמיני B), לוקמיה, לימפומה מסוג נון-הודג'קין. חלק מסוגי סרטן הריאה ומזותיליומה (מחלה ממארת של מעטפת הריאה) עלולים אף הם להסתמן בהזעות לילה. בנוסף, גם תסמונת קרצינואיד (Carcinoid syndrome) עלולה לגרום להזעה משמעותית בלילה.

בעיות הורמונליות -  הזעה לילית היא אחד התסמינים המאפיינים את גיל המעבר (מנופאוזה) והפסקת המחזור אצל נשים. חלק מהנשים מדווחות אף על מספר ארועים כאלו בלילה ועל פגיעה משמעותית בשינה. בנוסף, פעילות יתר של בלוטת התריס (היפרתיירואידיזם), זיהום או דלקת של בלוטת התריס עלולים להתבטא גם בהזעות לילה.

מצבים אחרים - לעיתים חרדה, נזק לעצבים האוטונומיים או ציסטה בחוט השדרה, פאוכרומוציטומה (גידול שפיר בבלוטת יותרת הכליה), הפרעות במח העצם, הפרעות שינה כמו הפסקות נשימה בשינה עלולים לגרום להזעה מרובה בלילה. בנוסף, הזעות לילה עלולות להוות חלק מתופעות לוואי של תרופות מסוימות כגון תרופות נגד דיכאון וחרדה, הורמונים ותרופות נגד סוכרת שנועדו להוריד את רמת הסוכר (גלוקוז) בדם.הופעת תסמינים נלווים ובדיקה גופנית על ידי רופא יהוו על פי רוב הכוונה לאבחון המתאים. מחלת חום חדה המלווה בתסמינים של מחלה זיהומית כגון שיעול, שלשול, הקאות או תסמינים נוספים, יכוונו למחלה זיהומית. ירידה במשקל, חום גבולי ממושך והגדלת קשריות לימפה בבדיקה גופנית, יכוונו למחלת הודג'קינס או למחלה ממארת אחרת. אך חשוב לזכור כי במרבית המקרים הזעת לילה קלה היא תגובה לתנאי הסביבה בזמן השינה ואין לראות בכל הזעת לילה רמז לקיומה של מחלה בסיסית, ודאי לא כזו המסכנת חיים.

אבחון ובדיקות

בהתאם לבעיות בריאותיות החשודות שגרמו להזעת לילה.

פורומים, סרטני עור שאינם מלנומה NMSC קרצינומת תאי בסיס (BCC) וקרצינומת תאי קשקש (SCC)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
נקודת חן שהוסרה צבי 23/04/2019 05:18
  • שלום. לפני 25 שנה,לאחר תקופה ארוכה של מתח וחרדה חזקים,התחלתי להרגיש כאב(בצורה של דקירות) בנקודת חן הנמצאת בגב.הנקודה הוסרה בניתוח. מאז כל כמה חודשים הייתי מרגיש כאב בצורה של דקירה במקום בו היתה הנקודה.בחודשים האחרונים תכיפות הכאב גדלה מאוד(כל כמה ימים).ניגשתי לרופא עור,ולאחר הסתכלות של כמה שניות במקום אמר לי שאין צורך לדאוג,שהכל זה עצבים. אבל תשובתו לא הרגיעה אותי . האם יש סיבה לדאגה? אין צורך בצילום פנימי? שום דבר לא מתפתח? תודה מראש. צבי.

  • + הוסף תגובה
כאב לאחר הסרת נקודת חן דר' גיל טאובר 08/05/2019 12:05
  • הופעת כאב או גרד באיזור צלקת ניתוחית או נקודת חן ידועה בקרב מטופלים. הכאב או הגרד מופיע בשל גירוי של עצבים הנמצאים באיזור הצלקת או נקודות החן. אין בהופעת הכאב או הגרד ללמד על התפתחות ממאירות או נגע לא תקין. בכל מקרה, כאשר פונים לרופא עור לביקורת שומות או נקודת חן יש לבצע בדיקה עם מכשיר דרמטוסקופ כדי להגיע לאבחנה מדוייקת. רפואה שלמה, ד"ר גיל טאובר

  • + הוסף תגובה
MALIGNANT MELANOMA BABA 22/04/2019 21:41
  • תשובה מפטולוגיה MALIGNAT MELANOMA GROWING ALONG HAIR FOLLICLES NO ULCERATION,NO VASCULAR INVASION/NO SATELLITOSIS.NO REGRESSION TIL NON BRISK מש הצמב שלי, אני לפני CT כל הגוף ו בדיקות ללימפוט זקיב

  • + הוסף תגובה
סיכון לנגעים הדואגת 13/04/2019 22:32
  • שלום, הסירו לי 2 נגעים מהפנים ומהעורף, סרטניים, אבל לא מלנומה. האם אני בסיכון שכל נגע ונקודת חן יהפוך לסרטני? דואגת, כי יש לי נגעי עור מרובים.. תודה

  • + הוסף תגובה
נקודות חן דר' גיל טאובר 14/04/2019 20:50
  • ישנם סרטני עור רבים שאינם מלנומה ויש צורך באבחנה ספציפית על מנת לענות על שאלה זו. הנגעים הסרטניים השכיחים ביותר שאינם מלנומה הם ממאירות תאי קשקש SCC וממאירות תאי בסיס BCC. גורמי הסיכון העיקריים להתפתחות סרטנים אלו הם חשיפה מצטברת לשמש וגוון עור בהיר. במיעוט המיקרים ישנו רקע גנטי או דיכוי מערכת החיסון הגורמים לעלייה בשכיחות סרטנים אלו. למי שאובחן בעבר עם SCC ו/או BCC יש סיכון גדול יותר להופעת גידול דומה גם בעתיד. בדרך כלל מדובר בנגעים חדשים ולא בשינוי של נקודות חן קיימות. בכל מקרה, ההתנהלות המומלצת כוללת מניעת חשיפה לשמש, שימוש במסנני קרינה וסקירת שומות שנתית עם דרמטוסקופ אצל רופא העור המטפל. רפואה שלמה ד"ר גיל טאובר

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!