סחרחורת (Dizziness)

ראשי
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

המונח "סחרחורת" חל על מגוון רחב של תחושות ומצבים, בעיקר של סחרחור וחולשה, עם הרגשה של אובדן יציבות. אולם, לעיתים קרובות אנשים מתארים גם טשטוש ראייה, כאב ראש, בלבול והפרעות בהליכה כאי-שיווי משקל, אף על פי שבמצבים אלו אין הפרעה אמיתית בשיווי המשקל. 
 

הסיבות לסחרחורת ולאי-שיווי משקל הן רבות ומגוונות, וניתן לסווגן למספר קבוצות עיקריות: 1. הפרעה במערכות שיווי המשקל
2. הפרעה בזרימת הדם למוח
3. מצבים אחרים


סחרחורת בשל הפרעה במערכות שיווי המשקל
יש שלוש מערכות המשמרות תחושת שיווי משקל וההתמצאות במרחב:

א. מערכת שיווי המשקל (Vestibular system) הממוקמת באוזן התיכונה
ב. מערכת הראייה
ג. המערכת הסומטו-סנסורית הקולטת מידע מן העור, המפרקים והשרירים.


סחרחורת סיבובית (Vertigo) היא תחושה כאילו העצמים חגים מסביבנו בעוד אנו עומדים במקום. תחושה זו מופיעה בדרך כלל בשל הפרעה במערכות שיווי המשקל, אולם היא עשויה להופיע גם במצבים של הפעלה תקינה שלהן, כמו במקרה של מחלת ים או בחילה בנסיעה. סחרחורת, שמתפתחת לדוגמה בעת צפייה במרדף בקולנוע, נובעת מחוסר התאמה בין המידע שנקלט ממערכות החישה השונות: מערכת הראייה קולטת תנועה מהירה אולם השרירים, המפרקים והאוזן התיכונה "מדווחים" על ישיבה במקום. במקרה זה כל המערכות פועלות באופן תקין, אולם חוסר ההתאמה בין המסרים השונים שלהן מתבטא בסחרחורת.

גם הפרעה בפעילות כל אחת משלוש המערכות הנ"ל עלולה היא להתבטא בסחרחורת. התופעה השכיחה ביותר היא הפרעה באחד מחלקיה של מערכת שיווי המשקל, החל באיבר החישה, המבוך (Labyrinth) הממוקם באוזן התיכונה, דרך עצב הגולגולת השמיני ועד לקליפת המוח. ההפרעה יכולה להיות חד-צדדית או לערב את שתי האוזניים, יכולה להיות קבועה או להופיע בהתקפים. לעיתים ההפרעה מופיעה בעיקר בתנוחה מסוימת (לדוגמה בשכיבה), והיא עלולה להתפתח עקב זיהום, גידול, טראומה ואפילו כיפיון (אפילפסיה).סחרחורת בשל הפרעה בזרימת הדם למוח
חולשה המופיעה לפני עילפון (Pre-syncope) ונגרמת מירידה באספקת החמצן למוח בשל זרימת דם ירודה. חולשה זו מופיעה בדרך כלל בעמידה, ומתבטאת בתחושה כללית רעה, הופעת נקודות בשדה הראייה, בלבול, עייפות, חיוורון ניכר או צבע אפור של הפנים, וזיעה קרה המכסה את הגוף. במקרים רבים התחושה היא שהאדמה זזה. אם זרימת הדם למוח אינה מוגברת נגרמים עילפון, איבוד הכרה, ונפילה למצב מאוזן. התנוחה המאוזנת משפרת את זרימת הדם למוח, על ידי ביטול הצורך להתגבר על כוח המשיכה בעת הזרמת הדם מן הלב למוח. הגורמים העיקריים לאי-שיווי משקל עקב הפרעה בזרימת הדם למוח קשורים בהפרעה בלחץ-הדם או בנפח הדם, הפרעות במערכת הלב וכלי הדם והפרעות בכלי הדם במוח. 
הטיפול הראשוני בחולשה מסוג זה מכוון למניעת פציעה אפשרית במקרה של נפילה. מעבר לישיבה או לשכיבה ישפרו את זרימת הדם ואת ההרגשה. אם האירועים נישנים יש להימנע ממצבים המעוררים חולשה ולפנות לטיפול בגורם הראשוני לבעיה.


סחרחורת בשל מצבים אחרים
אי-שיווי משקל עלול להופיע גם במספר מצבים שאינם נכללים באחת משתי הקטגוריות הקודמות. דוגמאות למצבים כאלה הם התקף חרדה, היפוגליקמיה (ירידה חדה ברמת הסוכר בדם) ודיכאון קליני. במקרים אלה מערכות שיווי המשקל פועלות כשורה, וישיבה או שכיבה לא יקלו את התחושה. 
במקרה של התקף חרדה, אי-שיווי משקל עלול להופיע בשל דפיקות הלב המהירות ותחושת החנק המאפיינות מצב זה, אך גם כתוצאה של נשימת יתר (היפרוונטילציה) הגורמת בסופו של תהליך להתנגדות לזרימת הדם למוח, ומכאן הירידה באספקת החמצן.


פרופ' משה מיטלמן
ד"ר נועה האס

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

טיפולים ותרופות

הטיפול בסחרחורת כולל מנוחה במיטה ותרופות המדכאות את מערכת שיווי המשקל כגון אנטי-היסטמינים או תרופות הרגעה כגון דיאזפם (Diazepam) המוכרת כוואליום. אם הסחרחורת אינה חולפת תוך מספר ימים מומלץ לקום מן המיטה בניסיון להפעיל פיצוי להפרעה באמצעות חלקים אחרים במערכת העצבים. 


סחרחורת שמופיעה בתנוחה מסוימת בדרך כלל חולפת מעצמה, אולם במקרים עקשניים ניתן לבצע תרגילים מסוימים. לעיתים רחוקות יש צורך בניתוח האוזן התיכונה.

פורומים, צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
Nodule במיתר הקול יוני 19/06/2019 23:17
 • גילו אצלי היום nodule במיתר קול שמאלי וצרבות יתר. קיבלתי טיפול לצרבת השאלה שלי איך גורמים להסרת הפוליפ הזה בדרך טבעית או שחיים עם זה או שמנתחים?

 • + הוסף תגובה
Nodule במיתר הקול ד"ר יקי כהן 20/06/2019 10:15
 • Nodule - אינו מחייב פוליפ זה יכול להיות גם יבלת . שאותה ניתן לרפא באמצעות טיפול אצל קלינאי תקשורת \במידה וזה פוליפ - יש צורך להסירו בניתוח כירורגי לרוב

 • + הוסף תגובה
פוליפ יוני 23/06/2019 21:29
 • רציתי לדעת בקשר לבדיקת סטרובוסקופיה האם זו הבדיקה הרגילה שרופא א. א. ג עושה עם הסיב אופטי או שזה שונה ואם זה שונה איך ניתן להשיג בדיקה כזו?

 • + הוסף תגובה
פוליפ ד"ר יקי כהן 24/06/2019 09:18
 • יוני בוקר טוב , אם יש לך נגע חד צידי זה יהיה לרוב פוליפ, ואותו יש להסיר בפעולה כירורגית הוא אינו יכול להרפא לבד. החשיבות בהסרתו נבועת משתי סיבות - 1. לא משאירים נגע גידולי בגוף והשנייה הוא בשלב מסויים יתחיל לפצוע את המיתר הנגדי ויכביד על המיתר שעליו הוא נמצא ויפגע בגל הרטט שלו. אם נצפה אצלך פוליפ אין סיבה לעשות בדיקת סטרובוסקופ - שבודקת את גלי הרטט של המיתר - סיב אופטי היא בדיקה מספקת. אתה מוזמן לבוא אלי לקליניקה לחוות דעת נוספת. המשך יום נעים

 • + הוסף תגובה
פוליפ במיתר הקול יוני 05/07/2019 18:05
 • בהמשך לתשובתך לפני כשבועיים ראו בבדיקה עם סיב אופטי פוליפ על מיתר הקול. והיום לאחר כשבועיים ביקשתי בדיקה חוזרת ובה נאמר לי שלא רואים שום דבר. המלצת הרופא היתה לשלוח לבדיקת סטרובוסקופיה. דעתך בנושא. תודה

 • + הוסף תגובה
פוליפ במיתר קול ד"ר יקי כהן 07/07/2019 12:59
שינוי בטון דיבור אם 05/07/2019 09:23
 • קורה שתוך כדי שיחה אני מרגישה שטון הדיבור שלי נהיה נמוך. בעבר הייתי צרודה מספר פעמים ולעיתים אפילו איבדתי את הקול למספר ימים. חשוב לציין שאני לא מהדברנים הגדולים....

 • + הוסף תגובה
איבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 25/06/2019 12:10
 • היי, אני בת 21 וסובלת מחרדות קשות.לפני כשלושה חודשים ניסיתי להתאבד.הייתי מונשמת ומורדמת ושמו לי טובוס.כשהשתחררתי מבית החולים לא יכלתי לדבר בכלל,רק בלחש ועם הרבה מאמץ.עכשיו הקול שלי עדיין לא חזר במלואו.הקול שלי צרוד מאוד,שקט,לא יכולה לדבר בקול,קשה לי לדבר סתם כך,זה ממש לוקח ממני מאמץ.הקול שלי חלש מאוד.זה מחריף לי את החרדות כי עכשיו אני גם נשמעת נורא מוזר ומתביישת לדבר בחברה. *השאלה היא,יש איזה טיפול למצב הזה כדי שהקול שלי יחזור לקדמותו או שזה בלתי הפיך? כבר עבר המון זמן!!!! *יש איזה טיפול,אפילו טבעי למצב?

 • + הוסף תגובה
איבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס ד"ר כהן יקי 25/06/2019 13:32
 • רייצ'ל שלום , ראשית צריך לבדוק את מצב מיצרי הקול שלך לאחר החדרת הטובוס. לפי הבדיקה ניתן יהיה לדעת האם טיפול שמרני אצל ק. תקשורת מספק או שיש צורך במשהו אחר את מוזמנת לבוא ולהיבדק רפואה שלמה ד"ר כהן

 • + הוסף תגובה
עוד שאלה לאיבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 25/06/2019 13:38
 • תודה רבה.רק לא הבנתי,מה זה טיפול שמרני אצל ק.תקשורת? איפה לבוא ולהיבדק? אני גרה בירושלים.

 • + הוסף תגובה
המשך תשובה ד"ר יקי כהן 25/06/2019 13:41
 • טיפול שמרני - זה טיפול בקול אצל קלינאית תקשורת המתמחה בתחום. אני מקבל בתל אביב ברמת החייל אבל את יכולה לפנותלכל מומחה למיתרי הקול גם בירושלים

 • + הוסף תגובה
המשך קול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 30/06/2019 17:25
 • תודה.כתבת שלפני טיפול אצל קלינאית תקשורת יש צורך לבדוק את מצב מיתרי הקול.האם קלינאית תקשורת בודקת את מצב מיתרי הקול או שצריך ללכת לרופא? אם כן,לאיזה רופא? רופא משפחה זה בסדר?

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!