דלקת פנים הלב (Endocarditis)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

דלקת פנים הלב היא מחלה שכיחה יחסית עם פוטנציאל להיות קטלנית אם אין מטפלים בה, אך אם היא מאובחנת בזמן, ניתן על ידי טיפול מתאים להביא לריפוי מלא.
הלב מורכב ברובו משריר שמוקף משני צידיו במעטפות. המעטפת החיצונית היא רקמת חיבור המכונה כפורת הלב או פריקרד (Pericard), ובחלק הפנימי, כלומר החלק הנמצא בכיוון חללי הלב, הקרום הוא רקמה של תאי ציפוי או אפיתל (Epithel) ומכונה אנדוקרד (Endocard).

כל דלקת, ללא קשר למקום הימצאה ואף לא לגורם שבגינו היא התפתחה, שמה מסתיים בסיומת itis (בלטינית), ולכן דלקת של האנדוקרד, מכונה "אנדוקרדיטיס" (Endocarditis).

מרביתן של הדלקות באנדוקרד נגרמות על ידי חיידקים. אולם, יש לזכור, שלא רק חיידקים יכולים לגרום לדלקת מסוג זה. אנדוקרדיטיס עלולה להיגרם, אם כי לעיתים רחוקות, על ידי גורמים אחרים, כמו תהליכים אימונולוגיים (תגובה של מערכת החיסון), על ידי פטריות, או על ידי תהליכים ממאירים. לפיכך, הסיווג המקובל של אנדוקרדיטיס הוא לדלקת מחיידקים שהיא כאמור המחלה השכיחה (Bacterial endocarditis), ולתהליכי דלקת שאינם מחיידקים (Non-bacterial endocarditis), קטגוריה הכוללת את כל שאר התהליכים.

אנדוקרדיטיס (מחיידקים) מתפתח במרבית המקרים אצל חולים בעלי פגם מבני באחד המסתמים (Valve) או יותר, בחלל הלב. המסתמים, כמו כל הרקמה של פנים הלב, מצופים ברקמת האפיתל. כאשר מבנה המסתם תקין, זרימת הדם על פניו "חלקה" ולא נוצרות מערבולות. אולם, כאשר המסתם פגום מסיבה כלשהי, כמו לדוגמה, מום לב מלידה שפוגע במבנה התקין של המסתם, או כל בעיה אחרת הפוגמת במשטח המסתם, זרימת הדם על פני המסתם אינה סדירה, ונוצרות מערבולות קטנות. כתוצאה ממערבולות אלה עלולים החיידקים המצויים בזרם הדם לשהות על פני המסתם פרק זמן ארוך מן הרגיל, "להתיישב" ולהתחיל את התהליך הדלקתי.

חיידקים מצויים בזרם הדם באורח שכיח, והתופעה המתוארת לעיל עלולה להתרחש גם אצל אנשים בריאים לאחר הליכים רפואיים שבמהלכם מוחדרים החיידקים לזרם הדם. הליכים כמו טיפולי שיניים, החדרה של אמצעי דימות למערכת העיכול (כמו קולונוסקופיה), וטיפולים גינקולוגיים. מרביתם המכרעת של מקרים אלה מסתיימים ללא כל פגע משום שמערכת החיסון מתמודדת בקלות יחסית עם הכמות הקטנה של חיידקים החודרים לזרם הדם. לעומת זאת, כאשר יש בעיה מבנית באחד המסתמים התהליך הדלקתי בלתי נמנע.

ד"ר אבי הסנר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


סימפטומים


התסמינים והסימנים הקליניים של אנדוקרדיטיס אינם ייחודיים למחלה זו, ומבטאים למעשה את תגובת הגוף לתהליך דלקתי כרוני. החולה מתלונן בדרך כלל על תסמינים שונים שאינם קשורים לכאורה כמו עייפות, סחרחורת, דופק בלתי סדיר לעיתים, קוצר נשימה, ולעיתים כאשר התהליך ארוך - ירידה במשקל. במקרים החדים יופיעו סימנים ותסמינים הקשורים לפגיעה במערכת העצבים המרכזית.

סיבות וגורמי סיכון

כאשר המחלה מאובחנת מהר ניתן להגיע לריפוי מלא שלה באמצעות טיפול אנטיביוטי, אבל כאשר הטיפול מתחיל מאוחר מדי, עלול להיגרם נזק מסוכן לאברים שונים של הגוף כתוצאה מן המחלה.

אבחון ובדיקות

לעיתים קרובות מאובחנת בבדיקת הלב איוושה חדשה. הסיבה להופעתה של איוושה היא הרס של רקמת המסתם. כאשר החיידקים גורמים לדלקת על פני המסתם, נגרם הרס של רקמת המסתם ותפקודו נפגע. תהליך זה מביא לאי-ספיקה של המסתם המתבטא באיוושה חדשה, או בשינוי אופיה של איוושה שהיתה ידועה.

בנוסף, ייתכן שתחול הגדלה של הטחול כביטוי לתגובה של מערכת החיסון לתהליך הדלקתי הכרוני. במקרים חדים החולה עלול לפתח אי-ספיקה של הלב בגלל הכשל בתפקוד המסתמים, וכן הוא עלול ללקות בתופעות של פגיעה במערכת העצבים המרכזית. הפגיעה במערכת העצבים עלולה להיות קשה במיוחד וסיבתה תסחיף (אמבוליה) מזוהם. תסחיפים כאלה, מקורם במסתם הלב בצידו השמאלי של הלב. זרימת הדם מן הצד השמאלי של הלב מגיעה לכל חלקי הגוף דרך אב העורקים (אאורטה). צבר של חיידקים ש"התיישב" על המסתם שבצידו השמאלי של הלב, עלול להתנתק ולנדוד עם זרם הדם לכל מקום בגוף. אם הוא מגיע למוח, עלולה להיווצר שם מורסה שתתפשט ותהרוס את רקמת המוח החיונית, ותפריע בשל כך לתפקודו התקין של המוח. מורסה כזו עלולה להתפתח גם בכליות ולמעשה בכל איבר אחר, לפיכך, התסמינים שנמצאו בבדיקה מצביעים על המקום שאליו נדדו החיידקים וגרמו לזיהום של האיבר.

הממצאים השכיחים שישנם בבדיקות מעבדה במחלה זו הם אנמיה בדרגת חומרה בינונית, שקיעת דם מוחשת כביטוי לתהליך הדלקתי, ופגיעות ספציפיות בהתאם לאיבר המטרה שנפגע על ידי התהליך.

האבחון נקבע על פי רמת חשד גבוהה שצריכה לכלול דיווח על הליך מקדים כמו טיפול שיניים, בדיקה גינקולוגית או בדיקה של מערכת העיכול. הצירוף של סיפור מתאים וממצאים של בדיקה גופנית, צריך לכוון את הרופא להתקין תרביות דם. אם התרביות מצמיחות חיידקים ואמצעי הדימות משקפים פגם במסתם, מאששים את האבחנה.

טיפולים ותרופות

הטיפול בדלקת פנים הלב נעשה באנטיביוטיקה לתקופה ממושכת, ולעיתים קרובות, אם האבחון נקבע מספיק מוקדם, ניתן להביא על ידי כך לריפוי מלא. לעומת זאת, השתהות באבחון, אם בשל פנייה מאוחרת של החולה אל הרופא, ואם משום שרמת החשד לא היתה מספיק גבוהה, עלולה להסתיים בנזק בלתי הפיך לרקמות באיברים כמו לב (הרס המסתם), מוח או כליות, ובמקרים חמורים עלול חוסר טיפול במועדו להסתיים במות החולה.
פורומים, ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפרעות קצב חיה 18/06/2019 21:41
 • היי ביצעתי בדיקת הולטר עקב לחצים בחזה ומתח נפשי ככה נכתב: קצב סינוס 48-140 ללא טכיקרדיה חדרית ללא חסם פרוזדורי/חדרי ללא פרפור פרוזדורי תוצאות:הפרעות על חדריות: בודדות apbs. אשמח לדעת מה זה אומר.

 • + הוסף תגובה
הולטר לב ד"ר דוד יעקובי 20/06/2019 06:34
 • חיה שלום, מטבע הדברים חסרים נתונים כגון; גילך, ההתוויה לבדיקה, מחלות רקע וכו׳. הפרעות חדריות בודדות יכולות להיות ממצא בגדר הנורמה בחלק לא קטן מהחולים. עלייך לפנות לקרדיולוג המטפל על מנת לקבל תשובות פרטניות למקרה שלך. בברכה, ד"ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי וולפסון.

 • + הוסף תגובה
לאחר ניתוח לב פתוח ורד 18/05/2019 13:34
 • שלום אני 7 חודשים לאחר ניתוח לב פתוח. רציתי לדעת לגבי הצלקת של הניתוח - האם אפשרי להשתזף בשמש ואין מניעה? תודה

 • + הוסף תגובה
שיזוף לאחר ניתוח לב ד"ר דוד יעקובי 21/05/2019 10:10
 • ורד שלום, במידה והניתוח עבר ללא אירועים מיוחדים וההחלמה של הפצע הייתה טובה אין מניעה בספרות המקצועית מלחזור לפעילות שגרתית חצי שנה לאחר הניתוח. למרות האמור לעיל, חלק מהפלסטיקאים ממליצים על הימנעות מחשיפה לשמש במשך שנה בשל הסיכוי/סיכון לפיגמנטציה באותו האיזור. הייתי ממליץ להתייעץ עם רופא עור בנושא. בברכה, ד״ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה מרכז רפואי וולפסון

 • + הוסף תגובה
הסתיידויות באאורטה הבטנית שלומית 18/05/2019 10:51
 • שלום רב, בתוצאות בדיקת C.T לכאבי גב, רשום כי יש הסתיידויות באאורטה הבטנית. בפניה לרופאת המשפחה נאמר לי כי אין לי מה לדאוג ואין צורך בבדיקות נוספות. אני בת 56, סובלת מתת פעילות לבלוטת התריס, מאוזנת ומטופלת באלקטרוקסין. עישנתי במשך 9 שנים ועברו מאז 14 שנים ללא עישון. אולם אין ברקע מחלות כגון; לחץ דם, סכרת או כולסטרול. יש במשפחה רקע של סכרת, כולסטרול ולחץ דם. אודה על תשובתך בנושא והאם עלי לדאוג ולפעול אחרת?

 • + הוסף תגובה
הסתיידות של האאורטה הבטנית ד"ר דוד יעקובי 21/05/2019 10:06
 • שלומית שלום, הסתיידות של האאורטה הבטנית הינה אכן תופעה יחסית שכיחה אשר, בדרך-כלל, אינה דורשת התייחסות מיוחדת. למרות האמור לעיל יש לשלול הרחבה של האאורטה הבטנית, פרט שלא ציינת בשאלתך, שכן הרחבה כזו יכולה להוות סכנה ממשית. עלייך לפנות לרופא המטפל על מנת לקבל תשובה ובמידת הצורך לקבל הפנייה לכירורג כלי דם לצורך ייעוץ. בברכה, ד״ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה מרכז רפואי וולפסון

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!