צפקת (Peritonitis)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

מעטפת הצפק (Peritoneum) תוחמת את חלל הבטן ועוטפת את מרבית איברי הבטן. צפקת היא דלקת של מעטפת זו הגורמת להצטברות של נוזל או מוגלה בחללי הבטן התחומים על ידה. צפקת יכולה להיות ראשונית, כלומר שמקורה אינו ידוע, או מישנית לגורם אחר כדוגמת זיהום או גירוי כימי. התסמינים השכיחים בצפקת הם חום, כאב בטן ותפיחות הבטן, ולעיתים גם בחילה והקאה. אדם הלוקה בצפקת מעדיף לשכב בלא תזוזה שכן הבטן רגישה ביותר למגע ואפילו שיעול או עיטוש גורמים לכאב עז.
לעיתים מסתמנת הצפקת כמו בטן רגישה וכואבת, המכונה "בטן חדה". מצב זה מחייב לעיתים ניתוח.

צפקת ראשונית (Primary peritonitis) - מכונה גם צפקת ספונטנית מחיידקים (Spontaneous Bacterial Peritonitis - SBP) מכיוון שמקורה אינו מזוהה. צפקת ראשונית מופיעה בדרך כלל על רקע של מיימת השכיחה במחלות כמו צמקת הכבד במבוגרים או תסמונת נפרוטית בילדים. נוזל המיימת מהווה מצע גידול עשיר לחיידקים, הם משגשגים בחלל הבטן וגורמים לדלקת.

צפקת שניונית (Secondary peritonitis) - נגרמת כתוצאה מכניסת חיידקים לחלל הבטן בעקבות גורמים שונים כגון ניתוח או טראומה חודרת לבטן (לדוגמה, דקירת סכין), הינקבות של אחד מאיברי מערכת העיכול (כגון מעי) ושפיכת תוכנו לחלל הבטן, או כתוצאה מפעילות כימית, כמו גירוי קרום הצפק על ידי חומרים כימיים חיצוניים או פנימיים (לדוגמה, חומצה שמקורה בקיבה).

צפקת מופיעה לעיתים אצל חולים המטופלים לאורך זמן בדיאליזה צפקית. במקרה זה נהוג להוסיף טיפול באנטיביוטיקה ישירות לחלל הבטן, דרך נוזל הדיאליזה.

פרופ' משה מיטלמן
ד"ר נועה האס

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

אבחון ובדיקות

אבחון צפקת ראשונית קשה ונקבע רק לאחר שלילת מקור זיהומי בתוך הבטן.

צפקת שניונית ניתנת לאבחון בעזרת צילומי רנטגן ו-CT על ידי זיהוי מקור תוך-בטני לזיהום, וזיהוי אוויר חופשי בבטן המעיד על הינקבות מעי.

טיפולים ותרופות

הטיפול בצפקת ראשונית נעשה תחילה באנטיביוטיקה היעילה כנגד מגוון רחב של חיידקים, ובהמשך באמצעות אנטיביוטיקה ספציפית היעילה נגד החיידק שזוהה בנוזל המיימת או בדם.

הטיפול במקרים של צפקת שניונית, בנוסף לטיפול בעזרת אנטיביוטיקה, כולל בדרך כלל ניתוח להוצאת מקור הזיהום או לתיקון האיבר המנוקב.
פורומים, אטופיק דרמטיטיס מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צלוליטיס חוזר הילה 01/07/2019 12:38
  • שלום דר' אשמח אם תמליצי לי את אנטיביוטיקה לטיפול בצלוליטיס שחוזר כל פעם מחדש בעיקר באזור הרגליים. הפצעים מוגלתיים מאוד וכואבים מאוד. עד עכשיו לקחתי אנטיביוטיקה קלינדמיצין תודה רבה הילה

  • + הוסף תגובה
צלוליטיס דר רמית מעוז סגל 01/07/2019 13:28
  • כדאי שתפני לזיהומולוג פורום זה אינו עוסק בבעיה זו

  • + הוסף תגובה
תרופה חדשה crisaborole אור 22/02/2018 12:46
  • היי. אני בן 31 ויש לי אקזמה באצבעות הידיים כבר מעל 5 שנים. טיפלתי עד כה בבטאקרוטן g משחה. לאחר שהדיים שלי בלבד נדבקו בוירוס הפה והגפיים מילדי, החלטתי שכדאי שאפסיק עם הטיפול בסטרואידים. מה גם הבנתי שאחת ההשפעות של בסטרואידים הוא דילול העור. אם אני טועה תקנו אותי, אבל לדעתי הטיפול אולי טוב לטווח הקצר אך לטווח הארוך הוא מעקב את היהירפאות הטבעית של הגוף. 1) אשמח לשמוע המלצות לטיפולים אחרים. 2)קראתי פה קצת על טיפול באור. האם ניתן לבדוק את האפקטיביות עלי על פי ההשפעה של חשיפה חד פעמית לשמש כמו בילוי בים? 3) באחת התגובות היה רשום על טיפולים סיסטמים, ביולוגים ועוד משהו. במה מדובר? 4)קראתי שיצאה תרופה חדשה בצורת קרם. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Crisaborole האם היא צפויה להגיע לישראל ומתי?

  • + הוסף תגובה
אטופיק ד"ר רמית מעוז-סגל 23/02/2018 10:27
  • שלום לך. פוטו תרפיה היא טיפול מקובל ויכול להיות יעיל , אך לא מדובר באורכי גל כמו בשהייה בחוף הים. יש היום מגוון טיפולים יעילים לאטופיק דרמטיטיס. הטיפולים הללו מותאמים באופן אישי לכל מטופל , עליך להבדק על אלרגולוג על מנת לקבל מידע על טיפול המיטבי עבורך. בברכה

  • + הוסף תגובה
מכון מומלץ לאטופיקס דרמטיטיס לילדים רים 31/05/2019 00:21
  • שלום , אני אמא ל 3 ילדים..! יש לי אקזמה בעור , ולשני ילדים יש להם אטופקס דרמטיטיס. נסיתי הרבה תרופות , הלכתי והתייעצתי עם הרבה רופאים , אבל לצערי אין שום שיפור. המצב של העור והפצעים בעור אצל הילדים הולך ומתדרדר . יש תקופות שאני מגיעה למצבים שחודש שלם אני בחופש ואיתם בבית סגורה ולא שולחת אותם לגן רק בגלל שהמצב של העור מאוד רגיש. אשמח אם תוכלו להמליץ לי על מכון או מרפאה שהיא עוסקת בתחום הזה , שהוא " אטופקס דרמטיטיס ". בתקווה שתעזרו לי..! תודה רבה...

  • + הוסף תגובה
טיפול דר רמית מעוז סגל 04/06/2019 16:45


הצטרפו לאינדקס הרופאים!