כאב בבית החזה שמקורו אינו בלב (Non-cardiac chest pain)

ראשי

תאור

כאב בבית חזה בעל מאפיינים של תעוקת חזה הוא תופעה זו שכיחה מאוד, המשמשת אות אזהרה לחולה ולרופא. תיאור התסמינים מתקשר עם כאב בעל אופי תעוקתי. מוקד הכאב נמצא מאחורי עצם בית החזה והכאב מקרין לידיים, לגב, לצוואר או ללסתות. הכאב יכול להימשך דקות ספורות עד שעות ואפילו ימים. למחצית מהלוקים בתסמונת תעוקתית, יש מאפיינים של כאב ממקור הוושט כמו צרבת, עליית חומצה או הפרעות בבליעה.

אישה סובלת מכאב בחזה שמקורו אינו בלב


אצל כ-10%-50% מהחולים הפונים לעזרה רפואית עקב כאב תעוקתי, מתברר שמקור הכאב אינו בלב. אצל שליש מהחולים העוברים צנתור לב, מתברר שעורקי הלב תקינים ומקור תלונותיהם אינו בלב, ושיעור תחלואת הלב במעקב ממושך אחר חולים אלו הוא 1%. 

ד"ר ישי רון

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


סיבות וגורמי סיכון

המנגנונים העומדים מאחורי כאב בבית החזה אינם ברורים. אך קיימות מספר מחלות בוושט הגורמות להופעת כאב בבית החזה: 

כשני שליש מהלוקים ברפלוקס קיבתי-ושטי, שגם רגישים ביותר לחומצה העולה מהקיבה. 

כשליש מהחולים לוקים בהפרעות מוטוריות בוושט, שהשכיחה ביותר היא תופעת ושט "מפצח אגוזים" אשר בה מתכווץ הוושט בעוצמה רבה. תופעות נוספות הן עווית הוושט, אכלזיה והפרעות שאינן ספציפיות בתפקוד הוושט. 

בשנים האחרונות נתגלו גורמים נוספים וביניהם מתח נפשי, התכווצות ממושכת של שריר הוושט, ורגישות-יתר של עצבי הוושט לגירויים שונים. לאנשים עם בעיות אלה סף גירוי נמוך לניפוח הוושט על ידי בלון (גירוי מכני) או להזלפת חומצה (גירוי כימי).

חולים הרגישים לצורות שונות של גירוי לוקים בוושט רגיש (רגיז) (Irritable esophagus). תופעות אחרות הגורמות לכאב בבית החזה שמקורו בוושט: שתיית משקאות קרים או חמים מאוד, גיהוקים קשים.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

תחילה יש לשלול באופן ודאי מחלת לב. 

אחר מכן עורכים לחולה בדיקת גסטרוסקופיה, או צילום לאחר בליעת בריום. אם עולה חשד להק"ו ניתן לבצע בדיקת ניטור חומציות הוושט למשך 24 שעות.

אם יש חשד להפרעה מוטורית בתפקוד הוושט מבצעים מנומטריה של הוושט. קיימים תבחיני תגר אשר נועדו לגרות את הוושט ולהפיק מהחולה את התלונות האופייניות. התבחין ע"ש ברנשטיין (הזלפת חומצה לוושט), הזרקת אדרופוניום (Edrophonium) גורמת להתכווצות עזה של הוושט ולתגובת כאב אופיינית.

בשנים האחרונות מקובל לנצל תבחין טיפולי על ידי מתן תרופות מקבוצת PPI (מעכבי  משאבות מימן) כמוLansoprazole, Omeprazole, Pantoprazole אשר חוסמות את הפרשת החומצה מהקיבה. טיפול במשך שבוע-שבועיים במינון גבוה נועד לטפל בכאב ולאשש את האבחון.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

אצל חולים רבים התופעות חולפות עם הידיעה שאין מדובר במחלת לב. כאשר התכווצויות הוושט רבות, מטפלים בתרופות מרפות שריר חלק (Nitroglycerine, Nifedipine, Diltiazem). נוגדי דיכאון במינון נמוך מעלים את סף הכאב (Paroxetine, Trazodone Amitriptyline).

במקרים קיצוניים, כאשר הטיפול הרגיל אינו יעיל, מבצעים ניתוח לשם חיתוך אורכי של שריר הוושט. אם עולה חשד לרפלוקס הקיבתי-ושטי הטיפול בתרופות זהה. קיימים דיווחים על טיפולים התנהגותיים כמו משוב ביולוגי או היפנוזה.

פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!