כאב תפקודי ממקור אנורקטאלי (Anorectal function of pain)

ראשי

תאור

ההסברים לכאב אנורקטאלי אינם חד-משמעיים. מוכרות שלוש הפרעות המובחנות על בסיס משך הכאב ושכיחות הופעתו.
תסמונת לבטור אני (Levator ani): החולה מתלונן על כאב עמום שנמשך שעות ספורות, וכרוך לעיתים בקושי להתרוקן. הצואה לעיתים קשה. בבדיקה הרקטאלית מופק כאב כאשר נמוש חלקו האחורי של השריר הפובורקטאלי. 7%-6% מכלל האוכלוסייה לוקים בתסמונת זו. אין טיפול ייחודי ולכן מומלצות שיטות שונות. עיסוי באצבע במשך 4-3 ימים או אמבטיות ישיבה חמות. מדווח על יעילותן של תרופות לשחרור השריר, כגון Diazepam או Methocarbamol.

פרוקטאלגיה פוגאקס (Proctalgia fugax): החולה מרגיש כאב חד באזור פי הטבעת שנמשך שניות או דקות ספורות. הכאב נעלם לחלוטין לאחר ההתקף. הוא עלול להופיע בלילה או במשך היום. לא נמצא ממצא חריג יחיד כלשהו הקשור בכאב זה. היות שההתקפים הם קצרים ומתרחשים לעיתים רחוקות, מתבסס הטיפול על הסבר והרגעה. דווח על הצלחה בטיפול בתרופות, כגון Clonidine, Salbutamol או ניטראטים.

Coccygodynia: כאב ברקטום שמקורו בעצם העוקץ (Coccyx). לכאב מסוג זה דרגות שונות של חומרה והוא עלול לעיתים להקרין לעכוז. גורמי Coccygodynia עשויים להיות תזוזה, שבר או שיגרון של העוקץ. ההפרעה עלולה לנבוע מנזק משוער לעוקץ במהלך לידה וגינלית ויכולה להיות גם תפקודית. הטיפול מתבסס על חימום מקומי בחום לח ועל תרופות מפיגות כאבים. לעיתים, כאשר הטיפול השמרני אינו יעיל, זריקות קורטיקוסטרואידים מקומיות עשויות להועיל. לעיתים רחוקות, במקרים של Coccygodynia אורגנית חמורה, ולאחר שאין תגובה לטיפול בתרופות, מתבצעת כריתה של העוקץ.

ד"ר מרק באר גבל

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007
פורומים, טחורים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טחורים ללא כאב ליאורה 01/07/2019 12:03
  • שלום, הופיע אצלי טחור שגרם לי לכאב רב. השתמשתי במשחה שקיבלתי בסופר פארם ואני מרגישה הקלה רבה וכמעט ללא כאב. האם יש צורך ללכת לפרקטולוג כי זה עלול לחזור או שאפשר להמשיך במצב הזה?

  • + הוסף תגובה
טחורים ד"ר רפאל אלון 01/07/2019 19:53
ניתוח טחורים אילן 24/06/2019 09:15
  • היי,עברתי לפני שבוע ניתוח טחורים,הכל מרגיש בסדר,אבל כשנוגע חש כאילו בולט לי החוצה,האם זה נפיחות? ואם כן כמה זמן לוקח שהנפיחויות יורדות?

  • + הוסף תגובה
ניתוח ד"ר רפאל אלון 24/06/2019 21:25
  • אחרי ניתוח יכולה להיות נפיחות מקומית למשך עד מספר שבועות. אם אתה מוטרד-פנה לבדיקה אצל המנתח

  • + הוסף תגובה
אמבולציה לטחורים שבי 19/06/2019 07:13
  • שלום, רציתי לשאול על טיפול חדש בטחורים של הכנסת קטטר דרך הרגל לסגירת כלי הדם. האם הטיפול מוכר בעולם? ומה הם הסיכונים? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
אמבוליזציה ד"ר רפאל אלון 19/06/2019 08:17
  • לפי התיאור מדובר בעצם על צינתור כלי הדם המספקים דם לטחור וחסימתם. הטיפול אינו מוכר לי

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!