דלקת כבד אוטואימונית (Autoimmune hepatits)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

דלקת כבד אוטואימונית היא מחלה בלתי שכיחה המופיעה בעיקר אצל נשים ומאופיינת על ידי דלקת כבד פעילה המודגמת בביופסיה, ובערכים גבוהים של אנזימי כבד ושל חלבונים הקרויים גמא גלובולינים, בנסיוב. דלקת כבד אוטואימונית נגרמת על ידי תגובת-יתר של מערכת החיסון של החולה כנגד תאי הכבד (הפאטוציטים) של עצמו, על רקע נטייה תורשתית, אך בדומה למחלות אוטואימוניות אחרות, הגורם המדויק למחלה זו אינו ידוע.

הביטוי הקליני והמעבדתי של דלקת כבד אוטואימונית שונה באורח משמעותי מחולה לחולה ולפני שקובעים את האבחון כדלקת כבד אוטואימונית, יש לשלול סיבות אחרות למחלת כבד כרונית, כמו מנגיפים שונים, משתיית אלכוהול, מהפרעות מטבוליות או מנטילת תרופות מסוימות, משך תקופה ארוכה.

על פי סוג הנוגדן בנסיוב של החולים, תוארו שתי תת-קבוצות עיקריות של דלקת כבד אוטואימונית: Type I, תת-הקבוצה השכיחה ביותר ומאופיינת בהימצאותם של נוגדנים לגרעין ולשריר חלק, ו-Type II המופיעה אצל חולות צעירות ומאופיינת בסוג אחר של נוגדנים עצמיים הקרויים Anti LKM.

פרופ' רפאל ברוק

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

טיפולים ותרופות

מקובל לטפל בדלקת כבד אוטואימונית בתרופות המדכאות את פעילות מערכת החיסון ועל ידי כך להפחית את התגובה הדלקתית בכבד. טיפול זה מדכא את תסמיני המחלה ומונע את החמרתה אצל למעלה מ-80% מהמטופלים.

הטיפול בדלקת כבד אוטואימונית נעשה באמצעות שתי תרופות עיקריות: פרדניזון, תרופה מקבוצת הקורטיקוסטרואידים, אשר ניתנת בראשית הטיפול במינון גבוה היורד בהדרגה בהמשך הטיפול; ואימורן (Azathioprine), תרופה מקבוצת התרופות מדכאות מערכת החיסון.

מומלץ לטפל בכל החולים שנמצאו אצלם בביופסיית כבד רמות מוגברות של אנזימי כבד ודלקת משמעותית בביופסיית כבד. קיים ויכוח לגבי הצורך בטיפול בתרופות במקרים הקלים. רוב החולים שלקו בדלקת כבד אוטואימונית מגיבים באופן מיידי כלפי תרופות המדכאות את פעילותה של המערכת החיסונית ואשר מורידות באופן משמעותי את שיעור התמותה ממחלה זו.

הטיפול בתרופות ניתן במשך מספר שנים לפחות, וחלק ניכר מהחולים יזדקק לטיפול בפרדניזון או באימורן במינון נמוך, לכל החיים, כדי למנוע החמרה של המחלה. המעקב אחר המטופלים הוא בעיקר על ידי בדיקות של תפקודי הכבד במעבדה, ובשלב מאוחר יותר גם באמצעות ביופסיית כבד נישנית שהיא המדד החשוב ביותר להצלחת המעקב והטיפול.

לחולים שאינם מגיבים לטיפול בתרופות יש סיכוי ללקות, תוך מספר שנים, בצמקת הכבד, וחלקם אף יזדקק להשתלת כבד.
פורומים, מחלות שד וכירורגיה של השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גוש בשד דנה 08/07/2019 19:40
  • שלום לפני שבוע גיליתי גוש בשד. בus זוה כי גוש חשוד בגודל של 2.5 סמ ונשלחתי לביופסיה. בזמן הביופסיה הרופא אמר לי שזה זיהום ויש לי הצטברות חלב בשד. האם זה יתכן בגיל 50? מה אני אמורה לעשות? עדיין חוששת מממצא סרטני

  • + הוסף תגובה
ביופסיה פרופ' משה פפא 10/07/2019 07:32
  • איני יכל לתת אבחנה ללא בדיקה תמתיני לתצאות הביופסיה ואז גשי להבדק

  • + הוסף תגובה
הנקה עם שתלים ישנים קיקי 07/07/2019 21:45
  • אני ובעלי מתכננים להכנס להריון ואני 16 שנה עם שתלי סיליקון. תהינו האם הנקה יכולה ללחוץ על השתלים ובכך לגרום לקרע או לנזק בהם. אם כן, כדאי להחליף את השתלים והאם כדאי לעשות זאת בהריון? תודה

  • + הוסף תגובה
הנקה ושתלים פרופ' משה פפא 08/07/2019 00:44
  • בעיקרון לא צריכה להיות בעיה בכל מקרה מציע לבוא ולהבדק

  • + הוסף תגובה
פצע שלא נירפא בשד מקס 06/07/2019 18:19
  • שלום, יש לי כבר מעל שנה פצע בדופן שד שמאל, מעין אבצס שלא מחלים. הוא מגיע לנקודת "רתיחה" יוצאת הפרשה מחלים מעט וחוזר חלילה. לאיזה רופא עליי לפנות? כירורג שד? רופא עור? משפחה? תודה מראש

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!