סרטן הכבד (Liver Cancer)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

הכבד אחראי על סינון מתמיד של הדם הזורם בגוף, הוא הופך חומרים מזינים ותרופות שנספגים ממערכת העיכול, לחומרים כימיים מוכנים לשימוש. לכבד יש תפקידים חשובים נוספים, ביניהם סילוק רעלים וחומרים כימיים אחרים מהדם והפיכתם להפרשות. דרך הכבד עובר כל הדם הזורם בגוף, לכן הוא נגיש מאד לתאי סרטן שזורמים בדם.

כבד יכול להיפגע מסרטן ראשוני, המתפתח בו עצמו, או מסרטן שמתפתח במקומות אחרים בגוף ואז מתפשט אל הכבד. ברוב המקרים סרטן הכבד הוא משני או גרורתי, כלומר מקורו של הגידול הממאיר נמצא במקום אחר בגוף.

ברחבי העולם, סרטן ראשוני בכבד תוקף גברים פי שניים מאשר נשים, זהו הסרטן הנפוץ ביותר בקרב גברים, הוא תוקף בעיקר אנשים מעל גיל 50.

כבד מורכב ממספר סוגים של תאים, לכן יש מספר סוגים של גידולים שיכולים להתפתח בו. חלק מהגידולים שפירים וחלקם גידולים סרטניים, שעלולים להתפשט גם אל מקומות אחרים בגוף (לשלוח גרורות). הגידולים השונים מתפתחים מסיבות שונות ומטופלים בשיטות שונות. סיכויי ההחלמה תלויים בסוג הגידול.

גידולי כבד השפירים הנפוצים ביותר הם:

·          המנגיומה 
·          אדנומה של הכבד 
·          תהליך פוקאלי דמוי גידול 
·          ציסטה 
·          לימפומה 
·          פיברומה 
·          ליומיומה

הטיפול בגידולים אלו שונה מהטיפול בגידולים סרטניים. לעתים, כאשר הם גורמים כאב או דימום, יש צורך להסירם באמצעות ניתוח.

סוגי סרטן הכבד הם:

·          הפטוצלולר קרצינומה (HHC). 
·          סרטן בדרכי המרה (מקורו של סרטן זה בצינור המרה, והוא לא ידון במאמר זה).

סיבות וגורמי סיכון

סרטן כבד ראשוני (הפטוצלולר קרצינומה) נוטה לתקוף אנשים שיש להם מומים מולדים בכבד, אנשים שמפריזים בשתיית אלכוהול, או אנשים הלוקים בזיהום כרוני, הנובע ממחלות כמו צהבת מסוג B ו- C, המוכרומטוזיס (כאשר יש יותר מידי ברזל בכבד) וכן שחמת הכבד (צירוזיס). 

יותר מ- 50% מהאנשים שאובחן אצלם סרטן כבד ראשוני, לוקים גם בשחמת הכבד (צלקת בכבד, שנגרמת לעתים קרובות כתוצאה משתיה מופרזת של אלכוהול, מצהבת B ו- C ומהמוכרומטוזיס, מחלות שעלולות לגרום לנזק בלתי הפיך ולאי ספיקת כבד). 

אנשים שסובלים מהמחלה הגנטית המוכרומטוזיס, שמתבטאת בכמויות גדולות מידי של ברזל, נמצאים בסיכון גבוה אף יותר.

חומרים מסרטנים רבים עלולים לגרום להתפתחות של סרטן כבד ראשוני, ביניהם קוטלי עשבים מסוימים וכימיקלים כמו ויניל כלוריד וזרניך. עישון, במיוחד כאשר הוא מלווה בשתייה מופרזת של משקאות אלכוהוליים, מגביר את הסיכון להתפתחות המחלה.  אלפא טוקסין - רעלן מסרטן, שמיוצר על ידי סוג מסוים של עובש, יכול אף הוא לגרום להתפתחות המחלה. אלפטוקסינים נמצאים לעתים בחיטה, בבוטנים, באורז, בתירס ובפולי סויה.

גורמי סיכון נוספים:

·          מין החולה. 
·          משקל. 
·          שימוש בסטרואידים אנבוליים(סטרואידים לבניית הגוף). 
·          היסטוריה של סוכרת. 
·          מחלות מטבוליות תורשתיות.

אבחון ובדיקות

לא מקובל לבצע באופן גורף, שיקוף לגילוי מוקדם של סרטן הכבד ראשוני, אולם ניתן לשקול ביצוע שיקוף לאנשים שנמצאים בסיכון גבוה. יחד עם זאת המחקרים לא הצליחו לקבוע האם השיקוף יעיל עבור כל החולים. על מנת לאבחן סרטן כבד, יש לשלול תחילה את קיומן של מחלות אחרות, בעלות תסמינים זהים.

אנשים בסיכון גבוה הם אלכוהוליסטים ואנשים הלוקים בצהבת כרונית.

בדיקות נוספות:

בדיקות דם שמודדות את סמני הגידול (מרקרים) –חומרים שרמתם בדם עולה כאשר אדם לוקה במחלת סרטן הכבד עשויות לסייע בקביעת אבחנה. סרטן הכבד מפריש חומר בשם אלפא פטופרוטאין (AFP), שקיים בדרך כלל אצל עוברים ונעלם בזמן הלידה. 

בדיקת אולטרסאונד היא הבדיקה הראשונה שמבצעים בדרך כלל, משום שבאמצעותה ניתן לגלות גידולים בגודל 1 ס"מ. סריקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) והדמיה בתהודה מגנטית ((MRI עשויות לגלות גידולים קיימים ולסייע בדירוגם, אולם לעתים קרובות הן נותנות תוצאות חיוביות שגויות. ביופסיה היא הבדיקה היחידה שיכולה להבדיל בין גידול שפיר לגידול ממאיר. 

לפרוסקופיה היא בדיקה יעילה לגילוי גידולים קטנים, קביעת ההיקף של שחמת הכבד, או לקיחת דגימה לצורך ביופסיה ועוד. לפרוסקופיה או ביצוע סריקה על-קולית (סריקה באולטרסאונד) במהלך ניתוח.

טיפולים ותרופות

כל הסוגים של סרטן הכבד קשים לריפוי. סרטן ראשוני בכבד, לעתים רחוקות מתגלה בשלב מוקדם- השלב בו הסיכויים לטפל בו הם הטובים ביותר. גם בסרטן משני בכבד, או בגרורות של סרטן אחר שהתפשטו אל הכבד קשה לטפל, משום שאז מדובר סרטן שכבר התפשט. 

הרשתות הסבוכות של כלי דם ודרכי מרה בכבד מקשות אף הן על ביצוע הניתוח. רוב הטיפולים מתמקדים בשיפור ההרגשה של המטופל ובניסיון להאריך את חייו.

חולים שהתגלו אצלם גידולים בשלבים התחלתיים, אותם ניתן להסיר באמצעות ניתוח, הם בעלי הסיכויים הטובים ביותר להחלים. למרבה הצער, ברוב המקרים של סרטן כבד לא ניתן לבצע ניתוח, אם משום שהסרטן נמצא כבר בשלב מתקדם מידי, או משום שהכבד חולה מידי ולא יעמוד בניתוח. 

במקרים מסוימים ניתן להקטין את הגידולים באמצעות טיפול כימותרפי, ולהביא אותם למצב שיאפשר הסרתם באמצעות ניתוח. 

את אותו תהליך ניתן לעיתים לבצע באמצעות אתנול במקום בכימותרפיה. אין הוכחות לכך שכימותרפיה לאחר ניתוח מעלה את סיכויי ההישרדות של החולה. חולים שהטיפול בהם הצליח והמחלה נמצאת בהפוגה, צריכים להיות במעקב צמוד, על מנת לוודא שהמחלה אינה מתחדשת. 

קריותרפיה – טיפול באמצעות הקפאת הגידול, וצריבה באמצעות אנרגיית גלי רדיו (RFA) לצורך השמדת הגידול, הן שיטות שיכולות לשמש במקרים מסוימים של סרטן כבד. 

טיפולי הקרנות ניתן לבצע בדרכים רבות, אולם יש להם מגבלות, משום שסבילות הכבד להקרנות היא נמוכה. כאשר משתמשים בהקרנות, עושים זאת כדי להקל על תסמינים מחוץ לכבד, או על מנת להקל על כאב בכבד, על ידי כיווץ הגידול. בטיפול באמצעות תסחוף (אמבוליזציה), עושים שימוש בכימותרפיה או בהקרנה, על מנת לעצור את אספקת הדם אל הגידול. בשיטה זו ניתן להשתמש גם לצורך טיפול בגידולים גדולים יותר.

השתלת כבד היא אופציה עבור חולים שיש להם סרטן הכבד וגם שחמת הכבד. זהו הליך שיש בו סיכון רב, אך גם סיכויים לריפוי.

סרטן כבד מתקדם כולל יותר  טיפול טוב אחד. בעזרת כימותרפיה והקרנות במינון נמוך, ניתן לעתים לעצור את התפשטות הסרטן ולהקל על הכאבים, אך יחד עם זאת, התועלת של הטיפולים הללו בסרטן מסוג זה היא קטנה. 

רוב החולים מקבלים משככי כאבים חזקים בשילוב עם תרופות להקלה על בחילות ונפיחות, או לשיפור התיאבון. התרופה בסוראפניב (נקסאוואר) היא הראשונה שמשיגה שיפור ניכר במצבם הכללי של חולים הלוקים בסרטן מתקדם בכבד, ולא ניתן לטפל בהם באמצעות כימותרפיה. 

אנשים הלוקים בסרטן מתקדם בכבד יכולים לבחור להצטרף למחקרים קליניים שבודקים שיטות טיפול חדשות. מחקרים אלו כוללים הקפאת תאי הגידול לצורך השמדתם, שימוש בסוכנים ביולוגיים כמו אינטרפרון או אינטרלוקין-2 במטרה לעודד את המערכת החיסונית לתקוף סרטן כבד באופן נמרץ יותר, ושליחת סוכנים קטלניים ישירות אל התאים הסרטניים, תוך שימוש בחלבונים סינטטיים, שנועדו להשמיד גידולים ספציפיים.

פורומים, סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קשרית ראתית מעוגלת קשיי נשימה וCT אני7 19/07/2019 09:16
 • שלום אשמח לעזרה בפענוח סיטי שבוצע ללא חומר ניגוד 3 חודשים אחרי כריתה של חצי אונה שמאל בלוטת תריס סובלת עדיין מקשיי נשימהלפעמים שמוקלים בעזרת משאף הגדלה ואי אחידות של בלוטת תריס בעיקר באונה שמאלית עם לחץ מימינלי על קנה נשימה ודחיקה קלה לימין ללא הצרות של הלומן. ללא עדות לימפאודנופטיה לאורך הצוואר מיצר עליון ופסגות ריאות שנכללו בטווח סריקה תקינות פרט לקשרית ראתית מעוגלת בקוטר עד 1 סמ אשר נכללה בטווח הסריקה ממוקמת בURL מבנה גרמי תקין. האם בלוטה יכולה לצמוח בשנית אחרי כריתתה?? האם ממצא יחיד יכול להיות חשוד כסרטני?סבלתי מקשי נימה ללפני הניתוח במשך כמה שנים וסובלת גם כמה חודשים אחרי הניתוח. תודה מראש

 • + הוסף תגובה
תוצאות mri סיון 02/07/2019 16:43
 • ד"ר אגבאריה צהריים טובים ביצענו היום mri ראש 3 חודשים אחרי ההקרנה. אלה התשובות: תגובה טובה של כל התהליכים שטופלו. רושם לתהליך של 1 ממ בצמוד לגוף חדר לטרלי משמאל סדרה 10 חתך 48. הד"ר אומר שאולי זה היה גם בmri אז אבל לא ממש נצבע כמו עכשיו. אומר אולי זה גידול ואולי זה שום דבר זנ גם 1 ממ. יום א יישבו וידונו על זה. אני מנסה להבין האם הנקודה הנ"ל נמצאת במקום מסוכן??? ודבר שני מה זה כל חודש משהו חדש צץ זה כבר מתחיל להפחיד! (את הממצא החדש שכתבו בסיטי האונקולוג אמר שבכלל לא מבין על מה הם מדברים אין פה שום דבר) האם זה מסמן לעבור לכדור קו 2 עם חדירות גבוהה יותר?? תודה מראש!

 • + הוסף תגובה
אשמח בבקשה לתגובה סיון 08/07/2019 16:48
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 08/07/2019 18:12
 • ממצאים של 1 ממ לא משמעותיים בשלב הזה. יש להמשיך ולעקוב סהכ רושפ מחלה בשליטה

 • + הוסף תגובה
הרגע קיבלתי הודעה סיון 08/07/2019 21:18
 • הרגע קיבלתי הודעה מהאחות שצריך שוב לעשות הקרנה רשמה מיטעד רדיוכירורגיה. למה?? עד כדי כך 1 ממ במח באותו מקום שכתבתי לך הוא בעייתי?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 11/07/2019 17:30
 • לא ברור לי למה החליטו להקרין יכול להיות שהמראה היה מספיק חשוד ולכן החליטו להקרין

 • + הוסף תגובה
תגובה סיון 14/07/2019 08:22
 • הובא לדיון עם נוירורדיולוג­ ישיבה מה­2019/7/7­ נראה כתהליך משני חדש צמוד לגוף החדר משמאל שקוטרו כ­2­-1 מ"מ. ממצאים מוקדים המתאימים לפיזור משני ללא שינוי משמעותי מבדיקה קודמת. מוקד כמתואר בשולי החדר הצדדי השמאלי, באבחנה מבדלת קברנומה, אך לא ניתן לשלול לחלוטין מוקד פיזור נוסף. הודגם גם בבדיקות קודמות. ללא הדגמת ממצאים חדשים החשודים לפיזור משני. זה אומר שזה לא חדש נכון? פשוט פספסו ב MRI הקודם

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 14/07/2019 11:40
 • למיטב הבנתי הממצא הזה הוא חדש ולא נראה במרי הקודם

 • + הוסף תגובה
תגובה סיון 14/07/2019 12:09
 • בסיכום ביקור כתבו חדש בהפנייה כתבו נראה גם בבדיקות קודמות. אני כבר איבדתי את זה!! האם זה משהו חמור לדעתך? ד"ר אגבאריה האם אתה מקבל לחות דעת נוספת בשעות הערב? אשמח מאוד לקבוע ולהגיע.

 • + הוסף תגובה
אטלקטטים אורי 11/07/2019 21:36
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 11/07/2019 23:43
 • זה ממצאים שפירים שמעידים על איזורים של תמט קטנים

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!