כלבת בבעלי חיים ובני אדם (Rabies)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

הנגיף מופרש דרך רוק הכלב ומועבר בנשיכה. מאזור הנשיכה, עובר הנגיף על סעיפי העצבים עד למוח. לאחר שהוא מגיע למוח ומתרבה בו, הוא מועבר שוב אל בלוטות הרוק.

סימפטומים


הזמן מהנשיכה ועד להופעת סימני המחלה נע בן עשרה ימים לחודשים רבים (לעיתים שנה). הזמן עד להופעת הסימנים תלוי במרחק הנשיכה מהמוח. סימני המחלה יחלו כאשר הנגיף מתחיל להתרבות ברקמת המוח, אך הפצת הנגיף דרך הרוק יכולה להתחיל כמה ימים לפני כן.

ישנם שני מופעים של כלבת: שקט וסוער. בשלב השקט קשה לאתר את הסימנים ובהתאם, את בעל החיים החולה.
לאחר תחילת הופעתם של סימנים, לבעל-החיים כעשרה ימים עד למותו מהמחלה.
סימני המחלה כוללים:
• דיכאון / חוסר מנוחה
• שינוי בהתנהגות
• ריור
• קושי בבליעה, אכילה ושתיה
• ווקליזציה (יללות) ולעיתים שינוי בקול הנביחה
• תוקפנות כלפי בני אדם, בעלי חיים, או אפילו חפצים
• פרכוסים / שיתוקים
• פחד ממים

סיבות וגורמי סיכון

הגורם לכלבת הוא נגיף (וירוס) רנ"א, בצורת קליע.

בעל החיים אשר מפיץ את המחלה שונה באזורים שונים של העולם: באזורים טרופיים, כלבים הם הם המפיצים העיקריים של המחלה, באירופה וקנדה אלו הם שועלים, ובארה"ב – בואשים, דביבונים ועטלפים (עטלפים הם בעל החיים היחיד שיכול להיות נשא של המחלה מבלי לחלות בה).

אבחון ובדיקות

אבחון המחלה מתבסס על הסימנים שתוארו, בעיקר בבעלי חיים באזור בו המחלה ידועה כנפוצה.
בישראל, כל בעל-חיים החשוד כנגוע במחלה מומת, מוחו נשלח למכון הפתולוגי ונבדק לכלבת. לא קיימת בדיקה להדבקה בכלבת בבעל-חיים לפני מותו.

בעלי חיים החשודים שנחשפו לנגיף, אך לא פיתחו סימנים, נשלחים להסגר בו נבדק האם הם מפתחים את סימני המחלה.

טיפולים ותרופות

מחלת הכלבת נחשבת לקטלנית ביותר, עם 100% תמותה (למעט מקרים נדירים, בבני אדם).
לא קיים טיפול לכלבת בבעלי-חיים. כל בעל-חיים החשוד כנגוע, מומת.

בבני אדם, למרות קיומו של חיסון נגדה ולמרות מבצעים להכחדת המחלה, כלבת עדיין נפוצה ברחבי העולם, כאשר כל עשר דקות לערך מת אדם מכלבת.
ישנם מספר פרוטוקולים ניסיוניים לטיפול במחלה, כאשר קיימות כמה הצלחות חלקיות בקרב בני אדם בודדים אשר שרדו (לרוב עם נזקים עצביים).

כל אדם שנחשף לחיה נגועה בכלבת מקבל סדרת זריקות שמטרתן למנוע את התפתחות המחלה. הזריקות כוללת חיסון פאסיבי (המכיל נוגדנים הפועלים מיד כנגד נגיף שיתכן וקיים בגוף) ומספר חיסונים נוספים המיועדים לגרום לייצור של נוגדנים בגוף האדם. החיסון ניתן ללא תשלום על-ידי משרד הבריאות.

חשוב להבין, כי הוירוס רגיש לסבון ולחומרי חיטוי, לכן לאחר נשיכה, שטיפה קפדנית של המקום במים וסבון וחיטוי מיד לאחר מכן מורידים את סיכויי ההידבקות.

מניעה

בישראל, חובה לחסן כלבים נגד כלבת מדי שנה. אי חיסון כלב נגד כלבת הוא עבירה על החוק. כיום מדווחים עשרות מקרי כלבת מדי שנה, רובם בחיות בר (שועלים, תנים ועוד), אך גם בחיות משק ובכלבים. בישראל מפוזרים חיסוני כלבת המיועדים לטורפי בר בשטחים פתוחים, במטרה להפחית את מקרי ההדבקה מדי שנה.

ההמלצה היא לחסן גם חתולים שיוצאים מהבית, בייחוד באזורים בעייתיים (אזור הצפון ואזורי הגבולות). הגנו על על עצמכם ועל בעל-החיים שלכם - חסנו אותם.
פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הצטרפו לאינדקס הרופאים!