התקף חרדה (Panic attack)

ראשי

תאור


אתה בנסיעה באוטובוס, נפגש עם חברים ואולי נמצא לבדך בבית. בתחילה נדמה לך שזו התחלה של שפעת - חם לך, אתה מתחיל להזיע ויש לך צמרמורת קלה בגוף - אולם פתאום אתה מתחיל לחוש דקירות בחזה וסחרחורת, ומתחיל לחשוש שמדובר במשהו רציני הרבה יותר, ייתכן וזה התקף לב. הידיים שלך מתחילות לרעוד, אתה מרגיש תחושת 'נימול' בכפות רגליך והחשש שבעוד מספר רגעים תאבד את ההכרה לעיני כולם או כאשר אתה לבדך ואיש לא יכול לסייע לך- הולך ומתעצם. במילים אחרות - אתה עובר התקף חרדה.


התקף חרדה - תסמינים

הסיטואציה שמתוארת מעלה הינה תיאור שכיח של מצב המכונה התקף חרדה: חוויה של פחד או אי נוחות קיצונית שנמשכים כעשר דקות ומלווים בלפחות ארבעה מהסימפטומים הבאים:

• דופק מהיר
• קוצר נשימה
• לחצים באזור החזה
• הרגשת מחנק, סחרחורת או צמרמורת
• תחושת אי יציבות או איבוד הכרה
• גלי חום וקור בכל הגוף
• רעד בגוף והזעה
• בחילה או לחץ בבטן
• תחושת חוסר מציאותיות, קהות חושים או דה פרסונליזציה ("זה לא אני, זה לא קורה לי").
• פחד מהתקף לב, התעלפות, מוות או "השתגעות"

התקף פאניקה הינו מצב בו הגוף "מגיב" כאילו הוא נמצא בסכנה כאשר בפועל אין כל סיבה לכך: הגוף מפעיל תגובות ומנגנונים שונים אשר במצבי סכנה ממשיים היו מתריעים על הצורך בתגובה הישרדותית - התגוננות, מאבק או בריחה. כך, לדוגמה, אם היינו באמצע טיול בג'ונגל ומבחינים לפתע באריה, סביר להניח כי הדופק שלנו היה מואץ באופן מיידי ואוטומטי כדי להבהיר לנו שאנו מצויים בסכנה. במצב של התקף פאניקה הגוף פועל באותו האופן למרות שאין אריה, או סכנה מוחשית אחרת, שמאיימים עלינו.

התקף חרדה והפרעת חרדה - מה ההבדל?

התקף חרדה זהו מקרה בודד בו מופיעה חווית הפחד הזו והתסמינים הגופניים-רגשיים הנלווים לה. בניגוד לכך, הפרעת פאניקה היא מצב בו ההתקף חוזר ונשנה מספר פעמים ובמשך לפחות חודש בו מתקיימים גם פחד מהתקף נוסף, וגם חשש מהשלכותיו ("אני אמות אם זה יקרה לי שוב") ו/או הימנעות ושינוי בהתנהגות כתוצאה מהפחד שההתקף הישנה (הימנעות מנסיעה באוטובוס או שהייה לבד בבית, לדוגמה).
קיימות גם הפרעות חרדה נוספות מלבד הפרעות פאניקה אשר אינן מערבות התקפי חרדה.

התקף חרדה - גורמים

התקף חרדה הינו שילוב של גורמים ביולוגיים, קוגניטיביים ורגשיים.

התקף חרדה מלווה בתגובות גופניות ומחקרים מראים על כך שאנשים מסוימים הם בעלי מועדות גנטית-מולדת גבוהה יותר להתקפים מסוג זה, וכי הסיכוי להופעתו של התקף פאניקה גדולה יותר בקרב אנשים בעלי קרובי משפחה הסובלים מהפרעות חרדה.

בהיבט הקוגניטיבי, נמצא במחקרים כי הסבירות להופעתו של התקף חרדה גדולה יותר כאשר ישנה נטייה לפרש באופן מופרז וקטסטרופלי תחושות גופניות שונות. כך, לדוגמה, אדם שיראה בהזעה, סחרחורת ותחושות גופניות אחרות כביטוי לכך ש"משהו רע קורה" - מצוי בסיכון גבוה יותר להתפתחות התקף פאניקה ביחס לאדם שיניח כי מדובר באירוע חולף ולא משמעותית.

באופן טבעי, גורמים ביולוגיים וקוגניטיביים שנוגעים להופעתו של התקף חרדה מתעצמים על רקע גורמים רגשיים. התקף חרדה עלול להופיע בתקופה של אי ודאות, לאחר אובדן, סביב חוויות טראומטיות ובתקופות של לחץ ומתח מוגברים.


ניתן לטפל בהתקף חרדה ע"י טיפולים שונים, בייחוד סוגי פסיכותרפיה כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי.
פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הצטרפו לאינדקס הרופאים!