פיצול אישיות (Split personality)

ראשי

תאור


פיצול אישיות מקושר לעיתים קרובות עם סכיזופרניה אך קישור זה שגוי במהותו. סכיזופרניה היא הפרעה פסיכוטית שבמסגרתה מתרחשת פגיעה נרחבת בבוחן המציאות וביכולת לפרש ולתפוס את המציאות כפי שרוב האנשים עושים זאת. פיצול אישיות, או כפי שהוא מכונה בעגה המקצועית - הפרעת זהות דיסוציאטיבית, היא הפרעה המשתייכת לקבוצת ההפרעות הדיסוציאטיביות ובמסגרתה מתקיימות מספר מערכות זהות באותה הנפש.

פיצול אישיות - מאפיינים

פיצול אישיות בא לידי ביטוי בקיומן של כמה זהויות נפרדות, כאשר לכל אחת מהן ישן תכונות, היסטוריה ודפוסי התנהגות ורגשות אופייניים. ברוב המקרים ישנה זהות מרכזית אשר מודעת לקיומן של הזהויות האחרות.

כיצד נוצר פיצול אישיות?

המונח פיצול אישיות מכיל את הדרך בה נוצרת הפרעת הזהות הדיסוציאטיבית: חלק מהאירועים והסיטואציות שחווה האדם מפוצלים מחוויית העצמי שלו ומשויכים לזהות אחרת, הנתפסת כאילו היא שעברה את החוויה. פיצול כזה של האישיות מתרחש, בדרך כלל, כשהאדם עובר אירועים בלתי נסבלים באופן קיצוני. כדי להגן על עצמו מהחוויה, הוא משכנע את עצמו שלא הוא זה שעובר את האירוע אלא "מישהו" אחר. כך הוא מגן על עצמו מחוויות שאי אפשר לעבד ולעכל אותן. כך, למשל, נפגעות של גילוי עריות, אלימות קשה או טראומות מיניות חמורות חוות פגיעות אשר עלולות להוות איום כה קיצוני על שלמות הנפש שלא ניתן לשאת אותו ולכן יש צורך לפצל אותו מהחוויה. בהתאם לכך, האישיות המרכזית של אישה שעברה תקיפה מינית וסובלת מפיצול אישיות יכולה לסלוד או להיגעל מאישיויות מפוצלות כגון הילדה הקטנה או הנערה המתבגרת. זאת משום שבחוויתה, הן חוו את האלימות הזוועתית, קיימו יחסי מין אסורים או חוו את הדחייה וחוסר האמון מהאם, שהתעלמה מתלונתן על האב הפוגע. באופן זה עשוי להיווצר מצב שבו האישיות המרכזית מתפקדת, באופן סביר, ואילו מערכות האישיות האחרות הן אלו שסובלות, לא מתפקדות ושנואות. עם זאת, במקרים רבים האישיות המרכזית היא גם כן אישיות סובלת ומיוסרת, שפעמים רבות מתקשה ביצירת קשרים בין אישיים משמעותיים, סובלת מחוסר סיפוק ומדיכאון וחרדה.

בגלל האופן בו נוצר פיצול אישיות, הטיפול המרכזי הוא באמצעות פסיכותרפיה, המבוצעת על ידי פסיכולוגים, ובהדרגתיות מסייעת להכיר את מערכות האישיות השונות, להבין את הגורמים לפיצול האישיות ולעיבוד החוויות הטראומטיות שכאשר התרחשו היו נוראיות מכדי שיהיה ניתן לעכל אותן ולעבדן.

ישנם מקרים בהם טיפול תרופתי בתרופות נגד דיכאון או תרופות נגד חרדה יכול לסייע בשיכוך הסימפטומים המתלווים להפרעה, אך טיפול זה לא יכול להחליף טיפול פסיכולוגי שמכוון לחיבור בין חלקי האישיות המפוצלים.
פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הצטרפו לאינדקס הרופאים!