אימפטיגו (impetigo)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

אימפטיגו הוא זיהום בעור שנגרם על-ידי חיידק מסוג סטרפטוקוק, ולעיתים גם  על ידי חיידקים אחרים. 

אימפטיגו שכיח בתינוקות וילדים ומופיע בעיקר על הפנים, סביב האף והפה, על הידיים, הצוואר. עם זאת, אימפטיגו יכול להופיע בכל מקום. מחלה מאד מדבקת, שיכולה להתפשט במגע ישיר או דרך מגע עם חפצים נגועים כמו מגבות, כלי מיטה וכו'.  

אם האימפטיגו מתפשט, הוא עלול לגרום לאי נוחות רבה, הכוללת גירודים רבים. 

אימפטיגו

אחרי שהפצעים מחלימים, תיתכן ירידה קלה בצבע העור באזור, שיחזור לגוון הרגיל שלו עם הזמן, כך שאין סיבה להיות מוטרדים מכך.


סימפטומים


ניתן לזהות אימפטיגו בעזרת הפריחה האופיינית שראשיתה בנקודות אדומות קטנות, והיא מתפתחת לשלפוחיות קטנות שמתפוצצות ויוצרות קרום דביק בצבע דבש. בדרך כלל, פריחה זו מתפשטת במהירות רבה ומדבקת מאד, והיא מלווה בגירודים ומטרידה במיוחד בקיץ - בעיקר באקלים חם ולח. 

תופעות נלוות וסיבוכים

סיבוכים בכליות
הדאגה הגדולה ביותר היא מפני תגובה נדירה לזיהום בסטרפטוקוק - דלקת כליות הידועה בשם דלקת פקעיות הכליה (glomerulonephritis). הדלקת בכליות גורמת לשתן להיות בצבע חום כהה (כמו קולה), ועל-פי רוב היא מלווה בכאבי ראש ובעלייה בלחץ הדם. אף שלסיבוך זה שם מפחיד, הוא אינו נמשך זמן רב ומרבית האנשים מחלימים ממנו באופן מלא.


לרוע המזל, אנטיביוטיקה לא תמנע את הדלקת בכליות. אולם היא עשויה למנוע את התפשטות האימפטיגו לאנשים אחרים והיא יעילה גם בריפויו. על אף שיש ויכוח בנושא זה, רופאים רבים מאמינים שאם יש רק פצע אחד או שניים והפצעים אינם מתפתחים, ניתן להסתפק בטיפול ביתי באימפטיגו.

אבחון ובדיקות

רצוי לעשות בדיקת דם ובדיקת שתן על מנת לאתר סימנים מוקדמים לפגיעה אפשרית בכליות.

טיפולים ותרופות

טיפול ביתי
ניתן להשרות את הפצעים כך שהקרום ירד במים פושרים. יש לשטוף את הפצעים עם סבון ומים אחרי שהקרומים ירדו בהשריה. משחה אנטיביוטית יכולה למנוע את התפשטות האימפטיגו לאנשים אחרים. אם הפצעים אינם משתפרים במהירות או אם נראה שהם מתפשטים, פנו לרופא ללא דיחוי. 

מה צפוי אצל הרופא/ה
אחרי בדיקת הפצעים ובירור ההיסטוריה הרפואית כראוי, הרופא ייתן בדרך כלל מרשם לאנטיביוטיקה הנלקחת בבליעה או משחה אנטיביוטית מיוחדת (המכילה מופירוצין). יש רופאים שיבדקו את לחץ הדם או את השתן כדי לחפש סימנים מוקדמים של פגיעה בכליות.
פורומים, מלנומה והסרת שומות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חוו"ד תוצאת ביופסיה לנקודת חן ישראל ישראלי 25/06/2019 15:58
  • בבקשה חוודעתך לבדיקה כאשר נאמר עי רופאת הילד שזה תקין וזו התוצאה skin excisional biopsiy from left upper back Dysplastic compound nevus with congenital features compltely excised Beta catenin p16 HMB45 melanocytic cocktail immunostains were performed. התקבל קטע עור בפורמלין לא מסומן בצורת פוליפ בממדים 0.7×0.6×0.4 סמ במרכזו על פני העור נמצא כתם בצבע חום ללא גבולות ברורים השוליים הנתוחיים נצבעו בדיו שחור ניתן בשלומותו לבדיקה בחתכים רוחביים. דעתך בבקשה ??? תודה

  • + הוסף תגובה
הסרת שיער בלייזר אבג 10/06/2019 18:31
  • שלום, האם הסרת שיער בלייזר יכולה לפגוע בעור או בבריאות? האם הסרת שיער בלייזר יכולה לפגוע בפרומונים המופרשים בבית השחי ובמפשעות? לא יופרשו פרומונים כשאין שיער שצומח? האם הסרת שיער בלייזר פוגעת בבלוטות האפוקריניות? מה ההבדל בין הסרת שיער בשעווה או בסכין להסרת שיער בלייזר בעניין הפרומונים וכדו'? מה ההשפעות על הגוף בהסרת שיער? האם הסרת שיער בלייזר יכולה לפגוע בפוריות? אולי בעוד תחומים? אני רוצה להתחיל בהסרת שיער בלייזר אבל חוששת. תודה רבה

  • + הוסף תגובה
הסרת שיער בלייזר פרופ' אסתר עזיזי 11/06/2019 21:04
  • שלום רב, הפורום מוקדש למלנומה והסרת שומות. מומלץ להפנות את השאלות לרופא המטפל. בברכה, פרופ' אסתר עזיזי

  • + הוסף תגובה
נבוס דיספלסטי שהוסר אורנית 16/05/2019 09:42
  • לפני יומיים הסירו בשיטת כריתה ותפירה נבוס דיספלסטי בכף רגל שמאל. הסרת תפרים תוך 14 יום. מתי אפשר לחזור להתאמן במכון כושר?

  • + הוסף תגובה
נבוס דיספלסטי שהוסר פרופ' אסתר עזיזי 04/06/2019 14:13
  • שלום רב, ניתן להניח שאפשר יהיה לחזור ולהתאמן במכון כושר לאחר הסרת התפרים. בכל מקרה, מומלץ להוועץ ברופא המטפל. בברכה, פרופ' אסתר עזיזי

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!