אפטה (Aphtha)

ראשי

תאור

אפטה הוא סוג של כיב שנוצר ברקמות ריריות. האפטה באופן טיפוסי היא פצע עגול או סגלגל, בתוך הפה, באזורים כמו החלק הפנימי של השפתיים והלחיים, או מתחת ללשון. הפצע נוטה לבוא וללכת מעצמו.

כ-20% מהאוכלוסייה מפתחים פצע אחד או יותר, לפחות מדי פעם לאורך חייהם. 

אפטות יכולות להופיע גם על איברי המין, במקרים אלו הן קרויות כיב ליפשוץ (Lipchutz ulcer). כיבים מסוג זה יותר נפוצים בקרב נשים, ועשויים להיות מלווים בכאב משמעותי ובנפיחות. תגובת האפטה באיבר המין יכולה להופיע לאחר זיהום .

בחורה חושפת פצע אפטה בשפה הפנימית בפה


סימפטומים


ההופעות החוזרות ונשנות של אפטות בפה מתחילות לרוב כעיגול צהבהב, אשר מוקף בהילה אדומה. לאחר מכן, הנגע משתנה והופך להיות כיב, שמכוסה בשכבה רופפת של רקמה לבנה, צהובה או אפורה. הרקמה שמסביב אינה מושפעת מהנגע.

הכיב עשוי להיות כואב, במיוחד כאשר הוא מגורה על ידי תזוזה או אכילה של מאכלים מסוימים בעלי חומציות גבוהה, למשל פירות הדר.

הבעיה עשויה להופיע כנגע יחיד או כמספר נגעים, כאשר אם מדובר במספר נגעים הם נוטים להיות מפוזרים בכל חלל הפה.

ישנם שלושה סוגים של כיב אפטה:

 • אפטות קטנות אשר באות והולכות (80% מהמקרים). האפטות במקרה זה הן בקוטר של פחות מ-5 מ"מ, והן חולפות לאחר שבוע עד שבועיים.
 • אפטות גדולות, שקוטרן לעיתים יותר מ-10 מ"מ, וזמן ההחלמה מהן הוא שבועות עד חודשים. אפטות גדולות גם נוטות להשאיר צלקת.
 • מקבץ של כיבים קטנטנים ומרובים (Herpetiform ulcers), אשר חולפים תוך חודש, ומופיעים ברוב המקרים על הלשון.

סיבות וגורמי סיכון

הגורם להתפתחות אפטות לא ברור לחלוטין. לכ-40% מהסובלים מאפטות יש בן משפחה שסובל מאפטות גם הוא. 

כיום ההשערה היא שהתפתחות האפטה היא תוצאה של תגובה לא תקינה של מערכת החיסון לחלבון כלשהו ברקמה הרירית. 

ישנם מספר גורמים אשר נדמה כי הם אחראים להתפרצות של אפטות, בהם לחץ נפשי, מחסור בשינה, פגיעה מכנית (כמו נשיכה), חוסר תזונתי (במיוחד בויטמין B, ברזל וחומצה פולית), מאכלים מסוימים (שוקולד לדוגמא), חלק ממשחות השיניים (קשור בחומר המקציף במשחת השיניים), מחזור, תרופות מסוימות, וזיהומים ויראליים.

תופעות נלוות וסיבוכים

כל אחד יכול ללקות בפצע האפטה. הפצעים מתחילים להופיע לראשונה בגיל הילדות או בגיל ההתבגרות, ומשפיעה על נשים יותר מאשר גברים.

אפטות באיברי המין נוטות להיות מקושרות במחלות מערכתיות, יותר מאשר אפטות בפה. מחלות המקושרות באפטות כוללות: תסמונת בכצ'ט, מחלת צליאק (רגישות לגלוטן), מחלת מעיים דלקתית, וזיהום בנגיף הכשל החיסוני האנושי (HIV).

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

ברוב המקרים, הבעיה אינה דורשת בדיקות כלל. כאשר התופעה חוזרת על עצמה מספר רב של פעמים או באופן חמור, ניתן לבצע מספר בדיקות הכוללות ספירת דם, רמת ברזל, ויטמין B12 וחומצה פולית בדם, בדיקת דם להימצאות של נוגדני גלוטן (בחשד למחלת צליאק), ובדיקות דם נוספות. כמו כן ניתן לקחת דגימה באמצעות מטוש לבדיקה מיקרוביולוגית להימצאות של  Candida albicans, Herpes simplex virus ו-Vincent’s organisms. 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול באפטות אינו טיפול מרפא, ומטרתו להקל על הכאב ואי הנוחות שהן מסבות, מאחר שהבעיה חולפת מעצמה תוך שבועיים. לשם כך נעשה שימוש בחומרים מאלחשים . 

הטיפול כולל תכשירים מאלחשים, חומרי חיטוי לשטיפת הפה וסטרואידים מקומיים. במקרים חמורים נעשה שימוש באנטיביוטיקה, בטיפול סטרואידי מערכתי ובתרופות נוספות. 

מניעה

הימנעות מהגורמים המעוררים לבעיה (מתח נפשי, מחסור בוויטמינים וברזל וכו'), שטיפת פה בחומרים לא אלכוהוליים, ושימוש במשחות שיניים שאינן מכילות SLS (החומר המקציף), עשויים לעזור במניעה של הופעת הפצעים.


פורומים MRI

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עזרה בפיענוח MRI גיורא 01/06/2020 18:09
 • שלום ד"ר, לאחר תקופה ממושכת של כאבי כתף ומשלא נראו ממצאים בבדיקת US, רנטגן וCT ביצעתי בדיקת MRI אודה לעזרתך בהבנת הממצאים והמלצה . ממצאים: מודגמת בצקת לשדית דיפוזית בשני צדדיים של המפרק האקרומיוקליווקולרי בליווי אי סדירות של המשטחים הפירקים ואותות חריגים ברקמות הרכות מסביב, אך ללא הרחבה של המרווח המפרקי וללא הדגמת קרע בקופסית המפרק וברצועות הקורקו-קלביקולרית והקורקו-אקרומיאלית. לא הודגם קרע בגידים המסובבים ובגיד הביצפס. מודגמת אי סדירות בלברום הקדמי בליווי שינויים ציסטיים סובכונדרלים בגלנואיד הקדמי וצבר ציסטות גנגליוניות/פרי -לברליות בצמוד לגלנואיד ברוחב צדדי 8.3 ס"מ, גובה עד 5.2 ס"מ וקוטר קדמי-אחורי/עובי עד 8.0 ס"מ. מרקם ונפח של השרירים תקינים. מוקדים ציסטיים תוך גרמיים קטנים בגבשושית הגדולה בצמוד לאחיזת הגידים המסובבים, ללא הדגמת נזק על שם היל-זקס, בצקת או אוסטאונקרוזיס. נוזל תוך מפרקי בכמות פיזיולוגית. בסיכום: 1 .נזק די משמעותי במפרק האקרומיוקליווקולרי אשר נראה יותר כנזק ניווני/תגובתי לפעילות גופנית מאומצת מאשר נזק חבלתי. 2 .ללא הדגמת קרע בגידים המסובבים או בגיד הביצפס. 3 .נזק/קרע לברלי עם שינויים כרוניים סובכונדרליים בגלנואיד הצמוד בליווי צבר גדול של הציסטות הפרי-לברליות כמתואר.

 • + הוסף תגובה
עזרה בפענוח MRI 360 מעלות שיא שירותי רפואה 02/06/2020 14:30
 • שלום רב, השאלה הופנתה ונענתה על ידי ד״ר עדו דרוקמן , מומחה לרדיולוגיה . ——————————————————————— יש נזק במפרק אקרומיוקלביקולרי שנובע מפעילות יתר בדר״כ ופגיעה בלברום שהטיפול בה תלוי בגיל וברמת הפעילות של הנבדק. יש צורך לראות אורטופד כתף להחלטה על הטיפול המתאים . במידה ומעוניינים לבצע את המשך הבירור נשמח לעזור ולסייע כמו תמיד. בברכת בריאות 360 מעלות שיא , שירותי רפואה ובדיקות אבחנתיות מתקדמות בפריסה ארצית. 03-695-7777

 • + הוסף תגובה
ריסוק כדור,לבליעה נוחה יותר ראובן 27/05/2020 16:06
 • מדובר בכדור בשם nexium האם מותר לרסק אותו סוג של כדור לפני בליעתו? בתודה ! ראובן

 • + הוסף תגובה
MRI 360 מעלות שיא שירותי רפואה 30/05/2020 16:53
 • שלום רב, אינני רופא. זהו פורום MRI יש לפנות לרופא בהקדם לקבלת טיפול רפואי בברכת בריאות 360 מעלות שירותי רפואה

 • + הוסף תגובה
MRI 360 מעלות שיא שירותי רפואה 30/05/2020 16:54
 • שלום רב, אינני רופא. זהו פורום MRI יש לפנות לרופא בהקדם לקבלת טיפול רפואי בברכת בריאות 360 מעלות שירותי רפואה

 • + הוסף תגובה
פרקינסון דיאודופה יהודית 30/05/2020 07:16
 • מה האקויולנט של הג'ל ביחס לגלולות של סינימנט CR. מה צריך להיות המינון היומי במכשיר לחולה שלוקח ביום 5 גלולות של סינימנט CR

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!