ורטיגו (Vertigo)

ראשי

תאור

ורטיגו, המכונה גם סחרחורת סיבובית, היא מצב הגורם לתחושה שהסביבה נעה או מסתובבת. זהו סימפטום ולא מצב רפואי בפני עצמו.  תחושה זו עשויה להיות כמעט ולא מורגשת, או שהיא יכולה להיות חמורה עד שקשה לשמור על שיווי המשקל ולבצע משימות יומיומיות. 

בחורה נשענת עם ידה על הקירר בגלל ורטיגו

צילום:  Kleber Cordeiro | shutterstock


סימפטומים


תסמינים שעלולים ללוות ורטיגו כוללים:

• אובדן שיווי משקל.

בחילות.

• הקאות.

ניסטגמוס - תנועות עיניים מהירות לא רצוניות (ריצוד) .

טינטון (Tinnitus) - רעש או זמזום באוזניים שמקורו פנימי ולא רעש חיצוני .

• הפרעות בתחושה, בדיבור או בראייה עלולות ללוות ורטיגו מרכזי הנובע מבעיה מוחית. 

סיבות וגורמי סיכון

ורטיגו נגרם בדרך-כלל כתוצאה מבעיה באוזן הפנימית, מצב המכונה ורטיגו פריפרי, אך הגורם לוורטיגו יכול להיות גם בגלל בעיות באזורים מסוימים במוח, מצב המכונה ורטיגו מרכזי . הסיבות הנפוצות לוורטיגו פריפרי הן: 

• ורטיגו התקפתי תנוחתי שפיר (Benign paroxysmal positional vertigo) - אחד הגורמים השכיחים לוורטיגו. הטריגר במקרה זה הוא לרוב שינויים במיקום הראש כגון שכיבה, מעבר לישיבה או הטיית הראש.  הגורם לכך הוא שינוי מיקומם של גבישי סידן (קריסטלים) המהווים חלק מאיבר שיווי המשקל באוזן הפנימית. 

דלקת באוזן הפנימית.

• דלקת בעצב הווסטיבולרי (העצב שאחראי על שיווי המשקל) .

מחלת מנייר- הפרעה באוזן הפנימית שנובעת ככל הנראה מבעיית לחץ בתוך האוזן ויכולה לגרום לוורטיגו .

ורטיגו מרכזי לעומת זאת נובע מבעיה במוח כגון שבץ, טרשת נפוצה או גידול מוחי. 

תופעות נלוות וסיבוכים

ברוב המקרים ורטיגו נגרם מבעיה באוזן הפנימית. במקרים רבים זהו תסמין לא מסוכן, אך הוא מצריך פנייה לרופא/ה לצורך אבחון וקבלת טיפול.  חשוב לציין כי ורטיגו עלול להעלות את הסיכון לנפילות, במיוחד בקרב אוכלוסייה מבוגרת, ועל כן יש חשיבות רבה בפנייה לרופא/ה ולקבלת טיפול.  במקרים בהם קיימים סימפטומים המרמזים על ורטיגו מרכזי כגון הפרעות בדיבור, בתחושה או בראייה, יש לפנות לקבלת טיפול רפואי דחוף. 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

לצורך אבחון, רופא/ה עשוי/ה לבצע בדיקה גופנית כדי לבדוק אם יש סימנים לתנאים שעלולים לגרום לוורטיגו. זה יכול לכלול בדיקת אוזניים ובדיקת עיניים, בה ייבדקו סימנים של תנועה בלתי רצונית (ניסטגמוס). בנוסף, הרופא/ה עשוי/ה לבדוק את שיווי המשקל או לנסות ליצור מחדש את הסימפטומים על ידי כך שיבקש לעבור במהירות מישיבה לשכיבה. בהתאם לתסמינים, הרופא/ה עשוי/ה להפנות לבדיקות נוספות, בהן:

בדיקות שמיעה.

• Electro Nystagmography) ENG) - בדיקה להערכת מערכת שווי המשקל הממוקמת באוזן הפנימית ובמוח. הבדיקה עוקבת אחר פעילות העיניים בתגובה לגירויים שונים. בנוסף, במהלך הבדיקה מבוצעת בדיקה קלורית שבה מוזרמים מים או אוויר לאוזן לצורך הערכה של מערכת שווי המשקל. 

• פוסטורוגרפיה- בדיקה הנעשית ע״י מכונה לבדיקת שיווי המשקל המספקת מידע על השימוש בראייה, חישה ומערכת שיווי המשקל כדי לשמור על שיווי משקל. 

• בדיקות הדמיה כגון CT או MRI כדי לשלול גורם מוחי לוורטיגו. 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

לרוב, מצב של ורטיגו משתפר עם הזמן ללא טיפול. עם זאת, יש אנשים שיסבלו מאפיזודות חוזרות ונשנות לאורך מספר שנים, כמו אלה הסובלים ממחלת מנייר.

תרופות, כמו אנטי-היסטמינים, יכולות לעתים לעזור בוורטיגו. בנוסף, טיפול בסטרואידים או אנטיביוטיקה במקרה של דלקת באוזן הפנימית או בעצב הווסטיבולרי יכול להיות נחוץ.  יש להיוועץ עם הרופא/ה המטפל/ת על מנת להתאים את הטיפול התרופתי למצב הרפואי שגורם לוורטיגו.

פיזיותרפיה וסטיבולרית - סדרת תרגילים לסובלים מוורטיגו התקפי תנוחתי שפיר (פתאומי לאחר שינוי תנוחת הראש), עשויה לגרום להטבה בתסמינים. 

מניעה

מניעה של ורטיגו קשורה במצב הרפואי שגרמה לו. לא תמיד ניתן למנוע ורטיגו. עם זאת, ישנם דברים שניתן לעשות כדי להפחית את מספר האירועים, ובהם: 

• להזיז את הראש בזהירות ובאטיות במהלך פעילויות יומיומיות.

• לקום לאט מהמיטה ולהתיישב בקצה המיטה זמן מה לפני שנעמדים.

• לישון כאשר הראש מורם מעט על 2 כריות או יותר.


מקורות:

1.NHS inform. Vertigo. Last updated: 18 February 2020. https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/ears-nose-and-throat/vertigo

2.Mayo Clinic. Benign paroxysmal positional vertigo (BPPV). June 30, 2018. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/vertigo/symptoms-causes/syc-20370055

3.American Optometric Association. Nystagmus. https://www.aoa.org/patients-and-public/eye-and-vision-problems/glossary-of-eye-and-vision-conditions/nystagmus

4.NHS. Ménière's disease. Page last reviewed: 23 March 2020. https://www.nhs.uk/conditions/menieres-disease/

5.NHS. Vertigo. Page last reviewed: 2 June 2020 .https://www.nhs.uk/conditions/vertigo/


פורומים צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת אף אוזן גרון דור 29/11/2020 18:40
 • שלום רב, יש לי שאלה, הייתי היום אצל רופא א.א.ג . אחרי שבוע של כאב ושריפה בגרון. בנוסף גם השתעלתי והיתה לי ליחה שכל הזמן ניסיתי להוציא אותה בשיא הכח ונהייתי גם צרודה מזה. שדיברתי הרגשתי כאילו משהו נתקע לי בגרון עד שאני מתחילה לדבר ונכנסתי לחרדה שאולי חלילה מהכחכוח פגעתי במיתרי הקול. בעבר שנבדקתי הרופא היה לו על המצח את הנורה בגודל של מטבע שהתקרב לגרון והסתכל. הפעם אולי בגלל הקורונה היה מולי במרחק של בערך 40/50 ס"מ אולי קצת יותר, ועל המצח היה לו רצועה עם נורת הלוגן מאד מאד חזקה והסתכל לגרון. נראה לי נורה יותר רחבה ולא קטנה. באותה שניה הרגשתי סינוור רציני וחזק בעיניים ומשום מה נכנסתי לפחד נוראי שהאור הזה ישר לעיניים יכול לגרום לנזק ברשתית או לפגוע בראיה. אשמח לדעת האם יש סיכון במנורה כזאת. תודה רבההה

 • + הוסף תגובה
עוד משהו רציתי להוסיף בבקשה דור 30/11/2020 22:12
 • אני עם מוקסיפן כבר 3 ימים ונאמר לי לקחת 6 ימים, טיפונת יש לי הטבה, אבל משהו מטריד אותי ממש, שאני מתחילה לדבר כאילו תקוע לי משהו באמצע הגרון מרגיש כמו ליחה או גוש קשה לי להסביר מה זה, וחייבת לכחכח או להשתעל כדי לדבר. מה זה יכול להיות? אולי גרמתי לעצמי נזק במיתרי הקול בגלל השיעול בשבוע שעבר שניסיתי בכל הכח להוציא ליחה? אולי חלילה גרמתי לעצמי בצקת במיתרי הקול? אם כן זה עובר לבד שאבריא? מה אני עושה כי זה ממש מטריד אותי העניין הזה שלא קרה לי מעולם. תודה רבה רבה על תשובתך.

 • + הוסף תגובה
הזרקה שומן/חומר מלאכותי למיתרי קול אריאל 27/11/2020 14:19
 • שלום, האם הזרקת שומן/חומר מלאכותי למיתרי הקול זה נחשב ללרינגוסקופיה טיפולית? (אם הסיבה לשאלתי רלוונטית, עקב מיתרי קול אטרופיים קיבלתי המלצה מהרופא לבצע הזרקה למיתרי הקול אך ההמתנה לתור לבית חולים ציבורי ארוכה מאוד. לכן בדקתי האם במסגרת שב״ן אני זכאי לכיסוי בבית חולים פרטי ומה שרשום זה ״לרינגוסקופיה טיפולית״.)

 • + הוסף תגובה
הזרקת ג'ל למיתר קול ד"ר יקי כהן 29/11/2020 08:50
 • אריאל שלום , הזרקת ג'ל אינה מוכרת בשב"ן לצערי . מי המליץ לך ובאיזה בית חולים ? אם אתה שייך למחוז צפון תדבר עם העוזרת שלי והיא תנסה לסייע לך 052-2762577

 • + הוסף תגובה
שינוי קול שוש 18/11/2020 10:46
 • כיצד נתן להוריד עיבוי הקול לאחר נטילת טסטוסטרון .

 • + הוסף תגובה
שינוי קול ד"ר יקי כהן 18/11/2020 10:52
 • שוש שלום לרוב לוקח קצת זמן והקול מתייצב אם לקיחת הטסטוסטרון הולכת להיות לתקופה אז ממליץ להגיע לבדיקת מיתרי הקול ולראות איך זה משפיע על המיתרים. ואז נוכל לתת ייעוץ מלא

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!