ורטיגו (Vertigo)

ראשי

תאור

ורטיגו, המכונה גם סחרחורת סיבובית, היא מצב הגורם לתחושה שהסביבה נעה או מסתובבת. זהו סימפטום ולא מצב רפואי בפני עצמו.  תחושה זו עשויה להיות כמעט ולא מורגשת, או שהיא יכולה להיות חמורה עד שקשה לשמור על שיווי המשקל ולבצע משימות יומיומיות. 

בחורה נשענת עם ידה על הקירר בגלל ורטיגו

צילום:  Kleber Cordeiro | shutterstock


סימפטומים


תסמינים שעלולים ללוות ורטיגו כוללים:

• אובדן שיווי משקל.

בחילות.

• הקאות.

ניסטגמוס - תנועות עיניים מהירות לא רצוניות (ריצוד) .

טינטון (Tinnitus) - רעש או זמזום באוזניים שמקורו פנימי ולא רעש חיצוני .

• הפרעות בתחושה, בדיבור או בראייה עלולות ללוות ורטיגו מרכזי הנובע מבעיה מוחית. 

סיבות וגורמי סיכון

ורטיגו נגרם בדרך-כלל כתוצאה מבעיה באוזן הפנימית, מצב המכונה ורטיגו פריפרי, אך הגורם לוורטיגו יכול להיות גם בגלל בעיות באזורים מסוימים במוח, מצב המכונה ורטיגו מרכזי . הסיבות הנפוצות לוורטיגו פריפרי הן: 

• ורטיגו התקפתי תנוחתי שפיר (Benign paroxysmal positional vertigo) - אחד הגורמים השכיחים לוורטיגו. הטריגר במקרה זה הוא לרוב שינויים במיקום הראש כגון שכיבה, מעבר לישיבה או הטיית הראש.  הגורם לכך הוא שינוי מיקומם של גבישי סידן (קריסטלים) המהווים חלק מאיבר שיווי המשקל באוזן הפנימית. 

דלקת באוזן הפנימית.

• דלקת בעצב הווסטיבולרי (העצב שאחראי על שיווי המשקל) .

מחלת מנייר- הפרעה באוזן הפנימית שנובעת ככל הנראה מבעיית לחץ בתוך האוזן ויכולה לגרום לוורטיגו .

ורטיגו מרכזי לעומת זאת נובע מבעיה במוח כגון שבץ, טרשת נפוצה או גידול מוחי. 

תופעות נלוות וסיבוכים

ברוב המקרים ורטיגו נגרם מבעיה באוזן הפנימית. במקרים רבים זהו תסמין לא מסוכן, אך הוא מצריך פנייה לרופא/ה לצורך אבחון וקבלת טיפול.  חשוב לציין כי ורטיגו עלול להעלות את הסיכון לנפילות, במיוחד בקרב אוכלוסייה מבוגרת, ועל כן יש חשיבות רבה בפנייה לרופא/ה ולקבלת טיפול.  במקרים בהם קיימים סימפטומים המרמזים על ורטיגו מרכזי כגון הפרעות בדיבור, בתחושה או בראייה, יש לפנות לקבלת טיפול רפואי דחוף. 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

לצורך אבחון, רופא/ה עשוי/ה לבצע בדיקה גופנית כדי לבדוק אם יש סימנים לתנאים שעלולים לגרום לוורטיגו. זה יכול לכלול בדיקת אוזניים ובדיקת עיניים, בה ייבדקו סימנים של תנועה בלתי רצונית (ניסטגמוס). בנוסף, הרופא/ה עשוי/ה לבדוק את שיווי המשקל או לנסות ליצור מחדש את הסימפטומים על ידי כך שיבקש לעבור במהירות מישיבה לשכיבה. בהתאם לתסמינים, הרופא/ה עשוי/ה להפנות לבדיקות נוספות, בהן:

בדיקות שמיעה.

• Electro Nystagmography) ENG) - בדיקה להערכת מערכת שווי המשקל הממוקמת באוזן הפנימית ובמוח. הבדיקה עוקבת אחר פעילות העיניים בתגובה לגירויים שונים. בנוסף, במהלך הבדיקה מבוצעת בדיקה קלורית שבה מוזרמים מים או אוויר לאוזן לצורך הערכה של מערכת שווי המשקל. 

• פוסטורוגרפיה- בדיקה הנעשית ע״י מכונה לבדיקת שיווי המשקל המספקת מידע על השימוש בראייה, חישה ומערכת שיווי המשקל כדי לשמור על שיווי משקל. 

• בדיקות הדמיה כגון CT או MRI כדי לשלול גורם מוחי לוורטיגו. 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

לרוב, מצב של ורטיגו משתפר עם הזמן ללא טיפול. עם זאת, יש אנשים שיסבלו מאפיזודות חוזרות ונשנות לאורך מספר שנים, כמו אלה הסובלים ממחלת מנייר.

תרופות, כמו אנטי-היסטמינים, יכולות לעתים לעזור בוורטיגו. בנוסף, טיפול בסטרואידים או אנטיביוטיקה במקרה של דלקת באוזן הפנימית או בעצב הווסטיבולרי יכול להיות נחוץ.  יש להיוועץ עם הרופא/ה המטפל/ת על מנת להתאים את הטיפול התרופתי למצב הרפואי שגורם לוורטיגו.

פיזיותרפיה וסטיבולרית - סדרת תרגילים לסובלים מוורטיגו התקפי תנוחתי שפיר (פתאומי לאחר שינוי תנוחת הראש), עשויה לגרום להטבה בתסמינים. 

מניעה

מניעה של ורטיגו קשורה במצב הרפואי שגרמה לו. לא תמיד ניתן למנוע ורטיגו. עם זאת, ישנם דברים שניתן לעשות כדי להפחית את מספר האירועים, ובהם: 

• להזיז את הראש בזהירות ובאטיות במהלך פעילויות יומיומיות.

• לקום לאט מהמיטה ולהתיישב בקצה המיטה זמן מה לפני שנעמדים.

• לישון כאשר הראש מורם מעט על 2 כריות או יותר.


מקורות:

1.NHS inform. Vertigo. Last updated: 18 February 2020. https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/ears-nose-and-throat/vertigo

2.Mayo Clinic. Benign paroxysmal positional vertigo (BPPV). June 30, 2018. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/vertigo/symptoms-causes/syc-20370055

3.American Optometric Association. Nystagmus. https://www.aoa.org/patients-and-public/eye-and-vision-problems/glossary-of-eye-and-vision-conditions/nystagmus

4.NHS. Ménière's disease. Page last reviewed: 23 March 2020. https://www.nhs.uk/conditions/menieres-disease/

5.NHS. Vertigo. Page last reviewed: 2 June 2020 .https://www.nhs.uk/conditions/vertigo/


פורומים צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בעיה בענבל אאא 26/10/2020 04:37
  • מזה כשנה וחצי אני סובל מתחושת גוש זר צמיגי בגרון שלא ניתן לבלוע או לפלוט. התחושה מחמירה בערב. עברתי בירור בכיוונים שונים כולל ריפלוקס ונזלת אלרגית אחורית (יש קצת משניהם) אך לבסוף נראה שהבעיה בענבל. בבדיקת א.א.ג: פה ולוע- "ענבל גדול ושמן". מה יכולות להיות הסיבות לכך שלפתע בחיים הענבל "גודל ומשמין"? יכול להיות משני לריפלוקס?

  • + הוסף תגובה
שליטה במיתרי הקול (בעיית שטף דיבור) איליה 23/10/2020 13:05
  • שלום. במהלך השנים מבערך חטיבת הביניים עד עכשיו שאני כבר בן 32. התחיל אצלי קושי בדיבור, שליטה בנשימה ובמיתרי הקול. לא בדיוק הבנתי עד היום מה שורש הבעיה. איך זה קרה. אין לי קשיים בנשימה. שמתי לב שאם אני רץ זה קצת עוזר לשיפור הריאות ואחר כך יש ירידה למטה אם אני לא מתמיד בזה בגלל עבודה ולימודים. אין לי תמיד ביטחון בגלל הקושי בדיבור. לא תמיד בטוח במילים שמוציא מהפה. אם יש דרך לשפר את העוצמה של הקול , המיתרים או הסרעפת. אשמח להתעדכן.

  • + הוסף תגובה
שליטה במיתרי הקול ד"ר יקי כהן 25/10/2020 10:57
  • איליה שלום , לא ציינת אם בדקו לך את מיתרי הקול, במידה ולא אתה צריך למצוא רופא א.א.ג המומחה למיתרי הקול (לרנגולוג) ולבדוק את המיתרים. במהלך הבדיקה דבר ראשון בודקים שאין משהו שמפריע לסגירת המיתרים , לאחר מכן מסתכלים על עובי המיתרים בהתאם לגיל ועל חוזקם. במידה ובכל תקין מפנים לטיפול שמרני אצל קלינאי תשקורת אשר מלמד אותך להפיק את הקול בצורה נכונהוכיצד עליך לשמור על היגיינה קולית ,

  • + הוסף תגובה
חוסר סגירה במיתרי הקול מאי 19/10/2020 06:43
  • היי ד״ר יקי. הייתי אצלך לפני כמה חודשים עקב מאמץ קולי וקושי בלהפיק צליל בעת שירה (אני שרה) אמרתי לך שהייתי אצל רופא אחר כמעט שנה לפנייך והוא אמר שיש לי בצקת קטנה על מיתרי הקול וזה אמור לעבור עם שיעורי פיתוח קול. כשהגעתי אליך בדקת לי את המיתרים ואמרת שהם נקיים לחלוטין ושיש חוסר סגירה אבל זה לא אמור להפריע. מאז אני עדיין מרגישה אותו דבר, אפילו קצת שינוי לרעה. אני מרגישה שאני לא יכולה להוציא את כל היכולת שלי בשירה כמו פעם, ומאוד כואב לי כשאני מנסה לשיר גבוה ומתעייפת מאוד מהר. האם כדי לי ללכת לקלינאי תקשורת או למורה לפיתוח קול? או לשלב את שתיהן? אני באמת כבר אובדת עצות. אנא עזור לי, תודה.

  • + הוסף תגובה
חוסר סגירה ד"ר יקי כהן 19/10/2020 09:50
  • אומנם חוסר סגירה לא אמור להפריע בשירה אך אם את מרגישה מאמץ אז בוודאי שללכת לפדגוג שירה שילמד אןתך לעקוף את הקושי . אם אני לא טועה בדיבור ראינו שיש סגירה . תתקשרי לזהבית שתוציא את התיק שלך ואני אעבור על הבדיקה שוב 053-2762577

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!