ורטיגו (Vertigo)

ראשי

תאור

ורטיגו, המכונה גם סחרחורת סיבובית, היא מצב הגורם לתחושה שהסביבה נעה או מסתובבת. זהו סימפטום ולא מצב רפואי בפני עצמו.  תחושה זו עשויה להיות כמעט ולא מורגשת, או שהיא יכולה להיות חמורה עד שקשה לשמור על שיווי המשקל ולבצע משימות יומיומיות. 

בחורה נשענת עם ידה על הקירר בגלל ורטיגו

צילום:  Kleber Cordeiro | shutterstock


סימפטומים


תסמינים שעלולים ללוות ורטיגו כוללים:

• אובדן שיווי משקל.

בחילות.

• הקאות.

ניסטגמוס - תנועות עיניים מהירות לא רצוניות (ריצוד) .

טינטון (Tinnitus) - רעש או זמזום באוזניים שמקורו פנימי ולא רעש חיצוני .

• הפרעות בתחושה, בדיבור או בראייה עלולות ללוות ורטיגו מרכזי הנובע מבעיה מוחית. 

סיבות וגורמי סיכון

ורטיגו נגרם בדרך-כלל כתוצאה מבעיה באוזן הפנימית, מצב המכונה ורטיגו פריפרי, אך הגורם לוורטיגו יכול להיות גם בגלל בעיות באזורים מסוימים במוח, מצב המכונה ורטיגו מרכזי . הסיבות הנפוצות לוורטיגו פריפרי הן: 

• ורטיגו התקפתי תנוחתי שפיר (Benign paroxysmal positional vertigo) - אחד הגורמים השכיחים לוורטיגו. הטריגר במקרה זה הוא לרוב שינויים במיקום הראש כגון שכיבה, מעבר לישיבה או הטיית הראש.  הגורם לכך הוא שינוי מיקומם של גבישי סידן (קריסטלים) המהווים חלק מאיבר שיווי המשקל באוזן הפנימית. 

דלקת באוזן הפנימית.

• דלקת בעצב הווסטיבולרי (העצב שאחראי על שיווי המשקל) .

מחלת מנייר- הפרעה באוזן הפנימית שנובעת ככל הנראה מבעיית לחץ בתוך האוזן ויכולה לגרום לוורטיגו .

ורטיגו מרכזי לעומת זאת נובע מבעיה במוח כגון שבץ, טרשת נפוצה או גידול מוחי. 

תופעות נלוות וסיבוכים

ברוב המקרים ורטיגו נגרם מבעיה באוזן הפנימית. במקרים רבים זהו תסמין לא מסוכן, אך הוא מצריך פנייה לרופא/ה לצורך אבחון וקבלת טיפול.  חשוב לציין כי ורטיגו עלול להעלות את הסיכון לנפילות, במיוחד בקרב אוכלוסייה מבוגרת, ועל כן יש חשיבות רבה בפנייה לרופא/ה ולקבלת טיפול.  במקרים בהם קיימים סימפטומים המרמזים על ורטיגו מרכזי כגון הפרעות בדיבור, בתחושה או בראייה, יש לפנות לקבלת טיפול רפואי דחוף. 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

לצורך אבחון, רופא/ה עשוי/ה לבצע בדיקה גופנית כדי לבדוק אם יש סימנים לתנאים שעלולים לגרום לוורטיגו. זה יכול לכלול בדיקת אוזניים ובדיקת עיניים, בה ייבדקו סימנים של תנועה בלתי רצונית (ניסטגמוס). בנוסף, הרופא/ה עשוי/ה לבדוק את שיווי המשקל או לנסות ליצור מחדש את הסימפטומים על ידי כך שיבקש לעבור במהירות מישיבה לשכיבה. בהתאם לתסמינים, הרופא/ה עשוי/ה להפנות לבדיקות נוספות, בהן:

בדיקות שמיעה.

• Electro Nystagmography) ENG) - בדיקה להערכת מערכת שווי המשקל הממוקמת באוזן הפנימית ובמוח. הבדיקה עוקבת אחר פעילות העיניים בתגובה לגירויים שונים. בנוסף, במהלך הבדיקה מבוצעת בדיקה קלורית שבה מוזרמים מים או אוויר לאוזן לצורך הערכה של מערכת שווי המשקל. 

• פוסטורוגרפיה- בדיקה הנעשית ע״י מכונה לבדיקת שיווי המשקל המספקת מידע על השימוש בראייה, חישה ומערכת שיווי המשקל כדי לשמור על שיווי משקל. 

• בדיקות הדמיה כגון CT או MRI כדי לשלול גורם מוחי לוורטיגו. 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

לרוב, מצב של ורטיגו משתפר עם הזמן ללא טיפול. עם זאת, יש אנשים שיסבלו מאפיזודות חוזרות ונשנות לאורך מספר שנים, כמו אלה הסובלים ממחלת מנייר.

תרופות, כמו אנטי-היסטמינים, יכולות לעתים לעזור בוורטיגו. בנוסף, טיפול בסטרואידים או אנטיביוטיקה במקרה של דלקת באוזן הפנימית או בעצב הווסטיבולרי יכול להיות נחוץ.  יש להיוועץ עם הרופא/ה המטפל/ת על מנת להתאים את הטיפול התרופתי למצב הרפואי שגורם לוורטיגו.

פיזיותרפיה וסטיבולרית - סדרת תרגילים לסובלים מוורטיגו התקפי תנוחתי שפיר (פתאומי לאחר שינוי תנוחת הראש), עשויה לגרום להטבה בתסמינים. 

מניעה

מניעה של ורטיגו קשורה במצב הרפואי שגרמה לו. לא תמיד ניתן למנוע ורטיגו. עם זאת, ישנם דברים שניתן לעשות כדי להפחית את מספר האירועים, ובהם: 

• להזיז את הראש בזהירות ובאטיות במהלך פעילויות יומיומיות.

• לקום לאט מהמיטה ולהתיישב בקצה המיטה זמן מה לפני שנעמדים.

• לישון כאשר הראש מורם מעט על 2 כריות או יותר.


מקורות:

1.NHS inform. Vertigo. Last updated: 18 February 2020. https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/ears-nose-and-throat/vertigo

2.Mayo Clinic. Benign paroxysmal positional vertigo (BPPV). June 30, 2018. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/vertigo/symptoms-causes/syc-20370055

3.American Optometric Association. Nystagmus. https://www.aoa.org/patients-and-public/eye-and-vision-problems/glossary-of-eye-and-vision-conditions/nystagmus

4.NHS. Ménière's disease. Page last reviewed: 23 March 2020. https://www.nhs.uk/conditions/menieres-disease/

5.NHS. Vertigo. Page last reviewed: 2 June 2020 .https://www.nhs.uk/conditions/vertigo/


פורומים צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שינוי קול שוש 18/11/2020 10:46
 • כיצד נתן להוריד עיבוי הקול לאחר נטילת טסטוסטרון .

 • + הוסף תגובה
שינוי קול ד"ר יקי כהן 18/11/2020 10:52
 • שוש שלום לרוב לוקח קצת זמן והקול מתייצב אם לקיחת הטסטוסטרון הולכת להיות לתקופה אז ממליץ להגיע לבדיקת מיתרי הקול ולראות איך זה משפיע על המיתרים. ואז נוכל לתת ייעוץ מלא

 • + הוסף תגובה
מיתרי קול אטרופיים ועייפות קולית ארטיום 17/11/2020 10:59
 • שלום, בן 23, אובחנתי עם מיתרי קול אטרופיים אך כן קיימת סגירה של המיתרים בעת הפקת הקול ולא בורח אוויר לפי הרופא המאבחן. הופנתי לקלינאית תקשורת אך המצב לא השתפר משמעותית ואני עדיין מרגיש קושי לדבר לאורך זמן ולעתים קיימת צרידות. לאחר הטיפול עם הקלינאית תקשורת הרופא המליץ על הזרקת חומר מילוי למיתרי הקול על מנת לעבות אותם. האם זה יכול לעזור למרות העובדה שהמיתרים כן נסגרים? כדאי לנסות טיפול נוסף אצל קלינאית תקשורת? תודה.

 • + הוסף תגובה
מיתרי קול אטרופיים ד"ר יקי כהן 17/11/2020 11:48
 • ארטיום שלום רב, האם יש הסבר מדוע מיתרי הקול שלך דקים? האם העייפות הקולית היא כבר מפר שנים? כן מילוי המיתרים יכול לסייע. אתה צעיר ולכן חשוב לדעת מדוע הם דקים . מי הקלינאי שטיפל בך ואילו תרגילים קיבלת? צריך קצת יותר מידע מאמין כי בגלל הגיל הצעיר ניתן לטפל בטיפול שמרני ולא ע"י הזרקות. אבל בכללי כן הזרקות מעבות את המיתר לתקופת זמן ואז צריך לחזור על הפעולה שוב. אם תרצה חוות דעת נוספת אתה מוזמן להגיע למרפאתי

 • + הוסף תגובה
קול מעובה חגית 16/11/2020 22:22
 • היי רציתי לשאול שמחודש חמישי להריון, קולי השתנה הייתי בטוחה שזה חלק מתסמיני ההריון אך היום אני כבר שנה אחרי הלידה וטרם חזר הקול הרגיל והנעים שהיה לי

 • + הוסף תגובה
קול מעובה ד"ר יקי כהן 17/11/2020 08:37
 • חגית שלום , שינוי בקול במהלך הריון היא לא תופעה נדירה לרוב מתרחשת עקב שינוי הורמונאלי , אך מכיוון וכבר עברה שנה אני כן ממליץ לך לבוא להיבדק את מוזמנת להגיע אלי למרפאה בלת אביב דברי אם העוזרת שלי זהבית היא תעזור לך לקבוע תור 053-2762577 או לפנות לכל רופא א.א.ג המומחה למיתרי הקול באזור מגוריך

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!