תסמונת קדם וסתית (premenstrual syndrome)

ראשי
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

המחזור החודשי משתנה מאשה לאשה. הווסת עשויה להיות סדירה, לא סדירה, עם דימום קל, עם דימום כבד, מלווה בכאב, ללא כאב, ארוכה או קצרה - ועדיין היא תהיה נורמלית. תקופת הווסת עצמה משמעותית פחות מבחינה רפואית מאשר דימום, כאב או הפרשות שלא בזמן הווסת. 
רק כאשר הבעיות הן חמורות או חוזרות במשך מספר חודשים, יש צורך בתשומת-לב רפואית. 
הרופא עשוי למצוא בעיות כגון אנדומטריוזיס (endometriosis), נוכחות של סוג רקמה שמרפדת את הרחם בחלקים אחרים של הגוף, שם היא גורמת לבעיות. לעיתים נדירות יש צורך בטיפול חירום.


טיפולים ותרופות

טיפול ביתי
לעיתים נדירות יש צורך בתרופות משתנות (טבליות שעוזרות לגוף להיפטר מעודף נוזלים על-ידי הגברת ההשתנה) ובהורמונים. אנו מעדיפים גישה פשוטה וטבעית על פני גישה מורכבת. 
כולנו ראינו יותר מדי טיפולים הורמונליים שהובילו לשינויי מצב רוח גרועים יותר מאשר השינויים שבתסמונת הקדם וסתית; ומתן משתנים שהוביל לאובדן אשלגן, דלקת פרקים מסוג גאוט ותלות פסיכולוגית בתרופות. 

מלח נוטה לגרום להצטברות נוזלים ברקמות. הדרך הטבעית ביותר לגרום לנוזלים להתחיל לצאת היא לצמצם את צריכת המלח. רוב האנשים אוכלים כמות מלח הגדולה פי עשרה מהכמות הדרושה. מומחים רבים סוברים כי זוהי אחת הסיבות ללחץ דם גבוה ולטרשת העורקים. אם את יכולה לצמצם חלק מצריכת המלח שלך, אולי תסבלי פחות מנפיחות והצטברות נוזלים. אם לאוכל אין טעם ללא מלח, נסי להשתמש בתבלינים אחרים או בתחליפי מלח מסחריים. מוצרים אשר ברשימת מרכיביהם מופיעה המלה נתרן (sodium) או הסימן הכימי Na מכילים מלח. 

לטיפול ב- "כאבי המחזור", שהם למעשה התכווצויות של הרחם, השתמשי  באיבופרופן 
(ibuprofen) או במשככי כאבים אחרים .

מה צפוי אצל הרופא/ה
תוכלי לקבל עצות מהרופא. 
במקרים מסוימים יינתן מרשם לתרופות משתנות או להורמונים. עבור ההתכווצויות בזמן הווסת, פעמים רבות ניתן מרשם לאיבופרופן (ארטופן, נורופן וכו') או לתרופה אחרת מעכבת-פרוסטגלנדינים. שימי לב שניתן להשיג גם איבופרופן במינונים נמוכים יותר (אדוויל, אדקס וכו') ללא מרשם רופא . 

בדיקה גינקולוגית אינה מועילה בדרך כלל, ולעיתים לא תבוצע. עם זאת, אם יש חשד לדלקת רירית הרחם, יש לערוך את הבדיקה בתקופה שלפני קבלת הווסת. 

במקרים של דימום כבד, אפשר שיהיה צורך בגרידה. אין מבצעים כריתת רחם בגלל תלונה זו בלבד. אם יימצא גידול, לעיתים יהיה צורך בניתוח. אך גידול שרירני (מיומה) הוא נפוץ מאוד ואינו מסוכן. הגידול מפסיק לגדול בדרך כלל מעצמו, ולא תמיד יש צורך בניתוח. גידולים כאלה גדלים על-פי רוב באיטיות ומפסיקים לגדול עם הפסקת הווסת, כך שאם ממתינים ניתן להימנע מניתוח.

 

פורומים, אולטראסאונד מילדות וגניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימום שלא מפסיק מוקה 30/06/2019 23:22
  • היי, בתאריך 23/5 התחלתי טיפול בגונאל לפני החזרת עוברים... הזרקתי במשך יומיים והחלטתי להפסיק ולדחות את הטיפול וההחזרה. אני מעלה את הנושא כי אולי זה קשור... כמה ימים אחרי שהפסקתי את הטיפול(יומיים/שלושה אחרי) התחיל לי דימום שנראה כמו וסת אבל הבעיה היא שעד היום 30/6 אני עדיין מדממת אבל ממש ממש ממש מעט. האם זאת סיבה לדאגה? כדאי ללכת לבדיקה וגינאלית אצל הרופא שלי?

  • + הוסף תגובה
דמום פרופ צלאל 30/06/2019 23:27
  • כמובן שזוהי הפרעה הורמונלית שקשורה להפסקת הטיפול באמצע. פני לרופאך המטפל אם הדמום נמשך

  • + הוסף תגובה
תרופות לפני הריון סימה 24/05/2019 15:55
  • שלום רב אני מתכננת הריון בתקופה הקרובה ivf בעוד כחודשים האם מותר עד אז לקחת סמוביל ואוסמו אדלאט, תודה

  • + הוסף תגובה
בדיקת דם ופא 22/05/2019 08:35
  • שלום עשיתי בדיקת דם ויצא : Iron 74 Ferrritin 7.8 Tsh 3.76 המחזור שלי לא מסודר וגם הדם במחזור מעטים מאוד מאוד.

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!