מתח שלפני ווסת (Premenstrual syndrome)

ראשי
שאלות ותשובות

תאור

תסמינים גופניים ושינויים בהתנהגות ובמצב הרוח מופיעים בימים המקדימים את המחזור החודשי במחזוריות.
התסמינים השכיחים כוללים בין השאר: תפיחות הבטן, צבירת נוזלים, רגישות בשדיים. השינויים ההתנהגותיים כוללים: מתח וחרדה, עצבות ודיכאון, רגישות-יתר והתפרצויות בכי, כעס וקושי בריכוז, עייפות והיעדר הניעה (מוטיבציה) לפעילויות רגילות, רעב מוגבר ועוד. תופעות אלו נעלמות עם הופעת דימום הווסת, ונישנות לקראת הדימום/המחזור החודשי הבא.
אבחון תסמונת המתח הקודם לווסת, ששמה הוטבע בתחילת שנות ה-50, מבוסס על תלונותיה של האישה, בעיתוי המתייחס לימי המחזור החודשי.
אין בדיקות מעבדה או בדיקות עזר שהן ייחודיות לאבחון תסמונת זו. כלי העזר העיקרי לצורך האבחון המשוער הוא התאמת הופעת התסמינים ללוח השנה.
הבסיס הביולוגי לתסמונת טרם הוגדר, אך יש הוכחות לקשר סיבתי להפרשת פרוגסטרון ולירידה ברמתו לקראת תום השלב הלוטאלי של המחזור. מכאן שתסמונת זו אופיינית רק לנשים בגיל הפוריות החוות ביוץ, ואינה מופיעה אצל נערות צעירות מאוד, נשים בהריון או לאחר גיל המעבר.
נשים חוות שינויים אלו ברמות שונות של חומרה. אולם התלונות של אותה אישה בדרך כלל נישנות. מיעוט הנשים מדווחות על פגיעה משמעותית בתפקוד היומיומי, במהלך עיסוקן או באיכות חייהן. קיים דיווח על נטייה משפחתית, כלומר, הסתמנות דומה אצל אימהות, בנות ואחיות.
למרכיב הפסיכולוגי בהתייחסות למחזור החודשי, בהיבט האישי והחברתי של האישה חשיבות מרובה (לדוגמה, פרק הנידה בקרב המשפחות הדתיות). עובדה זו באה לידי ביטוי בהיארעות השונה של התסמונת ובעוצמת הופעתה בקרב נשים מתרבויות שונות.
תסמונת זו נדונה בבית המשפט כטענה לאי-שפיות זמנית במסגרת טיעוני ההגנה של נשים שביצעו פשעים, כולל רצח. דווח כי כשני שלישים מהפשעים האלימים שבוצעו על ידי נשים אירעו בשבוע שקדם למחזור החודשי, ומיעוט זעיר - בשבוע שלאחר מכן.
בין הגישות שנועדו למתן את התסמינים ולהפחית את המצוקה האישית (ההשפעה מוגבלת ותלויה באישה באופן פרטני):
שינוי אורח חיים [צריך להופיע בתוך מסגרת]
- הפסקה של צריכת קפאין ועישון;
- התעמלות, רצוי אירובית;
- תזונה מבוקרת וארוחות סדירות;
- הפחתת מתח והקפדה על שינה סדירה;
- גישה מרגיעה של הרופא המאשר כי התופעה מוכרת ושכיחה, עשויה להקל את מצוקת האישה;
- במקרים קשים - הפסקת המחזור השחלתי: בתרופות (מניעת ביוץ) או בניתוח (כריתת שחלות).
ד"ר מנחם פישר
פורומים, הפלה, הפסקת הריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפלות חוזרות שרית 06/07/2019 22:22
  • שלום, עברתי 5 הפלות ברצף הפסקת דופק בין השבועות 10-12, יש לי ילדה אחת מנישואיי הקודמים.עברנו את כל הבדיקות האפשריות כולל בדיקה קריוטיפ לי ולבעלי ובנוסף בדיקה גנטית לעובר האחרון ללא בעייה כרומוזומאלית. בדיקת סיווג רקמות לי ולבעלי- שלילי. בבדיקות דם שבוצעו במהלך השנים anti dna ו-ana חיובי (לא נבדק לאחרונה). בפגישה עם רופא המטפל בהפלות חוזרות הומלץ על עירויivig האם יש סיכוי שהעירוי זה מה שיפתור את בעיית ההפלות החוזרות? אודה לתשובתך

  • + הוסף תגובה
מחזור לאחר גרידה ענבל 26/06/2019 21:53
  • שלום, לפני חודש וחצי עברתי גרידה בשבוע 8, לאחר שבוע רופא בדק אותי והיה נראה תקין. לפני 10 ימים קיבלתי וסת, חזקה וארוכה מהרגיל, לאחר 5 ימים היה נראה שפסק הדימום ומאז חוזר לסירוגין- היום היום ה10. יש לציין שיש לי מיומה ברחם אשר דוחקת את החלל. ברור לי שאגש להיבדק אבל האם זה הדימום נשמע חריג ויש ללכת בדחיפות או שניתן להמתין למועד התור בעוד מספר ימים?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 04/07/2019 08:09
  • את צודקת שעלייך לגשת ולהיבדק. אין לי דרך לדעת אם הדימום הוא בעייתי או לא דרך פורום..... אם יש דימום חריג או שונה - גשי לרופא שלך לבדיקה.

  • + הוסף תגובה
ניסיון כניסה להריון דניאלה 25/06/2019 10:59
  • היי, שמי דניאלה בת 27. כבר 7 חודשים אני ובעלי מנסים להכנס להריון ולא מצליחים. המחזור שלי כל החיים היה סדיר גם כשהייתי בלי גלולות, היה מגיע לי בדיוק באותו התאריך כל חודש(כל 30-31 ימים) ב7 חודשים האחרונים גם המחזור היה סדיר כל 31 ימים, מלבד פעם אחת. הפעם הזאת קרתה לפני חודשיים. המחזור איחר לי והייתי בטוחה שאני בהריון כי אין מצב שמאחר לי! כל הבדיקות הריון הראו שלא כולל בדיקת דם ולאחר 9 ימים קיבלתי מחזור... חודש לאחר מכן הגיע לי לאחר 31 ימים כרגיל והחודש, אני כבר ביום ה35 ועדיין לא קיבלתי ובדיקות הריון בשתן מראות שלילי. יש סיבה שזה קורה? כי הפעם אני כבר לא מפתחת ציפיות שאני בהריון כמו פעם שעברה, מצד שני הימים עוברים והמחזור לא מופיע. בריאה בדרך כלל, ללא בעיה הורמונלית, ללא היסטוריה רפואית. ביצעתי בדיקה שגרתית אצל גניקולוג - תקין. מציינת כי בעלי ביצע בדיקת זרע - תקינה. אני לא כל כך יודעת מה לעשות אשמח לעזרה.

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 04/07/2019 08:07
  • למרות שאת רגילה למחזור מאד סדיר, חשוב לזכור שהגוף איננו מכונה ולא עושה אותו דבר כל הזמן. אם יש איחור אני מציע לבצע בדיקת דם להריון ולגשת לרופא המטפל לבדיקה.

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!