תפרחת או פריחה בעור (Rash)

ראשי
שאלות ותשובות

תאור

תפרחת בעור, שמכונה לעיתים פריחה בעור או אקזמה (eczema), מאופיינת בהופעת נגעים בשטחים מוגבלים כתוצאה משינויים חריגים בעור. הנגעים יכולים להתבטא בשינויי צבע בלבד, להיות מורמים, בעלי תוכן מוצק או נוזלי (שלפוחיות או בועות). על הנגעים עלולים להתווסף גם שינויים מישניים כמו קשקשת, גלד, גלע, כיב, סימני גירוד או צלקת. התפרחת יכולה להיות מפושטת על פני אזורים נרחבים, ממוקמת באזור מסוים או במספר אזורים. קראו עוד:  
פריחה בעור
פריחה אצל תינוקות;      
אקזמה בידיים


אבחון תפרחת בעור
אבחון התפרחת בעור כולל מספר מרכיבים: בראש ובראשונה מגדירים את סוג הנגע הראשוני (על פי מינוח מקובל), שינויים מישניים, גודל, צבע, שטח פנים וגבולות (סדירים או שאינם סדירים, חדים או כאלה המתמזגים עם העור מסביב). בעת האבחון חשוב לשים לב גם למיקום ולפיזור הנגעים. 


באבחון התפרחת או הפריחה בעור בודקים את הגודל, הצבע, הצורה והמיקום של הנגעים.

האנמנזה מקיפה את סיפור הופעת התפרחת ומהלכה, גורמים סביבתיים, הופעת תפרחת אצל אנשים נוספים בסביבה הקרובה (שיכולה לרמוס על הדבקה, למשל) או תסמינים נלווים כמו גרד, כאב, חום מקומי או חום גוף. בנוסף, ניתן להיעזר בבדיקות מעבדה כמו בדיקות דם, בדיקה מיקרוסקופית של פיסת רקמה, משטחים, ותרביות מהנגעים. עם זאת, עד כמה שבדיקות העזר חשובות ומועילות, העיקר באבחון התפרחת בעור הוא "קריאה" נכונה ופירוש נבון של השינויים הנצפים. מבחינה זו העיניים של הרופא הן הכלי החשוב ביותר באבחון מחלות עור. 

פריחה בעור - מחלה או סימפטום?
תפרחת עלולה להיות ביטוי של מחלת עור, כמו אטופיק דרמטיטיס או פסוריאזיס, או מחלה כללית-מערכתית, כי לחלקן יש גם ביטויים בעור. הידועות מכולן הן מחלות ויראליות, שנקראות גם מחלות ילדים בגלל שכיחותן בקרב ילדים, המתבטאות בחום ובפריחה בגוף. מחלות אלה כוללות: חצבת, אדמת, אדמדמת, המחלה החמישית, אבעבועות רוח ועוד. אך לרובן יש כיום חיסון.

בנוסף, למחלות הילדים יש עוד מחלות מנגיפים המתאפיינות בחום ובתפרחת, בכללן נגיף הקוקסקי הגורם לתפרחות מלוות בחום ולעיתים בשלשולים והן נפוצות בעיקר בקיץ, מחלת הפה והגפיים (שמכונה בציבור הרחב "הפה והטלפיים"), מחלת הנשיקה (מונו-נוקלאוזיס), קדחת הנילוס ועוד. 
קבוצה גדולה אחרת של מחלות זיהומיות המלוות בפריחה בעור היא זו הנגרמת מחיידקים. המוכרות שבהן הן טיפוס, דלקת מעטפת המוח (מנינגיטיס), שנית (סקארלטינה), עגבת (סיפיליס), מחלת ליים ועוד.


פריחה בעור שאינה מחלת עור
חשוב במיוחד להכיר את מאפייני הפריחה בעור שמופיעות עקב מחלות שאינן זיהומיות. למחלות מטבוליות (קשורות להפרעה בחילוף חומרים), אנדוקריניות, מחלות קולגן, מחלות אוטואימוניות ולמחלות ממאירות יש לעיתים ביטויים בעור, שזיהויים עשוי להוות המפתח לאבחונם, גם משום שהתסמינים בעור נגישים יותר. לדוגמה, במחלות הפוגעות במרכיבים של רקמת החיבור (קולגן) נפגעות מערכות גוף רבות ובתוכן גם העור. אחת המחלות היא דלקת כלי הדם (ואסקוליטיס), שבמהלכה נפגעים כלי הדם באיברים חיוניים רבים, כמו: כליות, ריאות, מערכת העצבים ועוד, אולם האבחון והסיווג נקבעים על פי בדיקה של דגימת הרקמה מאזור הפריחה בעור. 

מחלות שמתבטאות בפריחה בעור
יש מחלות עור מסוימות, שפוגעות גם במערכות אחרות, כמו פגיעה במיפרקים במחלת פסוריאזיס, בכצ'ט, זאבת האדמנתית (SLE) ומחלות רבות אחרות. עד כדי כך שהגבול בין מחלת העור והמחלה הפנימית עם תסמינים בעור אינו חד, והחולים מטופלים על פי רוב בידי רופאים מתחומי התמחות שונים. בנוסף, רגישות-יתר לתרופות, אלרגיה למזון או לחומרים נשאפים עלולה להתבטא בפריחה בעור, לדוגמה חרלת (אורטיקריה).


פרופ' רוני וולף 

ממשיכים לדבר על זה בפורום פריחה
פורומים, אקנה – פצעי בגרות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כתמי עור כתוצאה מפצעים שרון 17/07/2019 11:06
 • שלום ד"ר אני בעל עור בהיר וכל פצע שיוצא לי בשנה האחרונה נהפך לי לכתם. אני מתוסכל מהמצב ולא יודע כיצד לפתור אותו. מזה יומיים הופיע לי כתם גדול בצבע אדום על הפנים, על הלחי (לאחר שכשבוע היה פצע). ואני מתוסכל מאוד מהמצב. אני חייב להעלים אותו שכן אני עובד עם אנשים ולקוחות וזה פוגע בי. מחר יש לי פגישת עבודה חשובה מאוד. אשמח לכל עצה והמלצה לטיפול מיידי בכתם הנ"ל. כל משחה ***אמיתית*** שתעזור לטפל בבעיה כזאת. אני חייב לציין שזה מרגיש שורף ומעין צריבה. הכתם כאמור אדמדם ואינו קטן. שמתי על הפצע פלסטר על מנת לא לחטט בו ועדיין, זה מרגיש כאילו פעולה זאת החמירה את המצב.

 • + הוסף תגובה
משחת זינדקלין ג'ל רוני 14/07/2019 22:08
 • שלום וברכה, אני בת 26. כשבועיים לאחר הלידה השניה שלי התחילו לי פצעים בפנים. רופאת עור הביאה לי זינדקלין ג'ל. רציתי לשאול לגבי המשחה - מה יעילות הטיפול ע"י משחה זו? מתי אפשר לראות תוצאות? הפנים שלי נעשות שמנוניות ע"י השימוש במשחה - עם איזה סבון כדאי לשטוף את הפנים? וכמה פעמים ביום כדאי לשטוף ולנקות אותן?

 • + הוסף תגובה
משחת זינדקלין גל ד"ר שמואל יורב 15/07/2019 16:18
 • רוני שלום מבלי לראות מצב פניך אנני יכול לדעת .בעקרון המשחה עובדת . ניתן לשטוף פנים באקניל וואש

 • + הוסף תגובה
אקנה ציסטי דלקתי עדי 25/06/2019 02:37
 • סובלת קשות מאקנה וולגריס, מיועדת להתחיל טיפול ברואקוטן, מעוניינת לשלב טיפול בפוטותרפיה, מיואשת וסקפטית להכל, אשמח לשמוע דעה מקצועית על ייעילות ואפקטיביות של הטיפול.. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
אקנה ציסטי דלקתי ד"ר שמואל יורב 25/06/2019 07:12
 • בהסתייגות שלא ראיתי מצב האקנה שלך מס שאלות 1. מתחילה בקיץ רואקוטאן? 2מי יטפל בפוטותראפיה ?רופא עור?

 • + הוסף תגובה
המשך תגובה עדי 25/06/2019 11:52
 • כן מתכננת להתחיל בשבועיים הקרובים טיפול תרופתי. שמעתי המלצה על טיפול פוטותרפי אצל דר לאקנה יורם הרט האם מכיר את הטיפול? יודע להמליץ עליו?

 • + הוסף תגובה
המשך תגובה ד"ר שמואל יורב 27/06/2019 17:51


הצטרפו לאינדקס הרופאים!