אלבומין (Albumin)

ראשי
שאלות ותשובות

תאור

נסיוב הדם מכיל כמויות גדולות של חלבון. אלבומין הוא החלבון העיקרי המצוי בדם וקבוצת חלבונים גדולה נוספת הם הגלובולינים. האלבומין מיוצר בעיקר בכבד בקצב של כ-12 גר' ביום ומהווה 25% מכלל ייצור חלבונים בכבד. האלבומין גם מפורק ברובו בכבד, לאחר אורך חיים ממוצע של 17 עד 20 ימים. מרבית האלבומין (כ-60%) מצוי בנוזל הגוף מחוץ לכלי הדם ושאר ה-40% מצויים בנסיוב הדם. רמת האלבומין התקינה בנסיוב הדם היא 5.5-3.5 גר'/ד"ל וסך הכול רמת החלבון בנסיוב היא 9.0-5.5 גר'/ד"ל.


לאלבומין שני תפקידים עיקריים בגוף האדם: 
1. מהווה גורם עיקרי במניעת היציאה של נוזלי הדם מכלי הדם לרקמות הגוף (יוצר לחץ אונקוטי חיובי). לפיכך, הביטוי העיקרי של ירידה ברמות האלבומין הוא הצטברות נוזלים ברקמות והסתמנות של בצקות: ברגליים (בעיקר סביב הקרסוליים), בריאות ובחלל הבטן (מיימת).


2. תפקידו החשוב השני של האלבומין הוא בקשירת רכיבים חיוניים בזרם הדם, והובלתם לאיברי הגוף. רכיבים כגון: הורמונים, חומצות שומן, יסודות קורט, ובילירובין.


היפואלבומינמיה היא מצב של רמות אלבומין נמוכות מהרמות התקינות (מתחת ל-3.5 גר'/ד"ל). לרוב, מצב זה נגרם עקב ירידה בייצור האלבומין בכבד, ירידה העלולה להיות תוצאה של פגיעה בתאי הכבד ובכושר הייצור שלהם, או של ירידה בצריכת חומצות אמינו, יחידות היסוד של החלבונים, בדיאטה. מחלות כבד כרוניות, כגון דלקת כבד נגיפית כרונית ומצבים נוספים המובילים לצמקת הכבד, הם הגורם השכיח לירידת רמות האלבומין בדם, וזאת עקב מוות של תאי כבד ופגיעה חמורה ביכולת הייצור של הכבד. לגבי חולים הלוקים במחלת כבד כרונית מדידת רמת האלבומין בנסיוב מהווה את אחד המדדים לחומרת המחלה ולהתקדמותה. במחלות כבד חדות, כגון דלקת כבד נגיפית חדה, לא תימצאנה בדרך כלל בשבועיים הראשונים למחלה רמות נמוכות של אלבומין, עקב זמן החיים של האלבומין המצוי בנסיוב. במחלה חדה סוערת וממושכת ניתן למדוד ירידה הדרגתית ברמות האלבומין לאחר תקופה זו.


מצב רפואי נוסף הגורם לירידת רמות האלבומין בנסיוב הוא מחלות כליות שמופרש בהן האלבומין בשתן בכמות גדולה, מצב הקרוי תסמונת נפרוטית. בתסמונת נפרוטית אשר יכולה להוות ביטוי של פגיעה ראשונית בכליות, או שניונית למחלה רב-מערכתית אחרת, קיימת פגיעה בפקעיות הכליה וביכולת הסינון שלהן, פגיעה המובילה לאובדן מוגבר של חלבון בשתן. מצב זה עלול להתבטא במחלות כגון: סוכרת, מחלות ממאירות (לימפומה, ליקמיה, מלנומה), זאבת אדמנתית מערכתית ובמחלות זיהומיות שונות.
כ
אמור, סיבה נוספת לירידה ברמות אלבומין תיתכן עקב ירידה בצריכת אבן היסוד של כלל החלבונים בגוף: חומצות אמינו. באופן תקין, כלל חומצות האמינו מסופקות במזון ונספגות בגוף דרך המעי. ירידה באספקת חומצות אמינו לכבד הדרושות לשם ייצור חלבונים תיתכן, הן עקב צריכה ירודה בדיאטה (מצבי תת-תזונה) והן עקב בעיה בספיגתם דרך המעי בגוף. לכן, במחלות שקיימת בהן פגיעה בכושר הספיגה של המעי כגון מחלת קרוהן או מחלת הכרסת (Celiac sprue) יימדדו לרוב רמות נמוכות של אלבומין, וריכוזו יהווה מדד לחומרת תת-הספיגה הקיימת. מחלות נוספות כגון אי-ספיקה בלב ופעילות-יתר של בלוטת התריס, עלולות אף הן לגרום לירידה ברמת האלבומין בנסיוב.


מצבים נוספים העלולים לגרום לירידה ברמת האלבומין הם כוויות נרחבות, הריון, ונטילת תרופות כגון סטרואידים, הורמונים גבריים (אנדרוגנים) ונשיים (גלולות למניעת הריון) ואינסולין. בבדיקת דם שנמדדו בה רמות נמוכות של אלבומין יש לשלול אפשרות של נטילת תרופות מקבוצות אלו על ידי הנבדק.
לעומת הסיבות הרבות היכולות להוביל לירידה ברמת האלבומין בנסיוב, עלייה ברמתו אינה שכיחה והיא מבטאת לרוב מצבים של התייבשות קשה.


ד"ר איל צימליכמן
פורומים, מחלות כבד מבוגרים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
hepatitis c rna geno rocker 17/07/2019 12:50
  • HEPATITIS C RNA QUAN 2.2*10 HEPATITIS C RNA GENO 1b 1 מה זה אומר בבקשה?

  • + הוסף תגובה
תפקודי כבד ופיאוכרומוציטומה אני 15/07/2019 15:58
  • לפני כ4 שנים התגלה אצלי (במקרה) פיאוכרומוציטומה . נותחתי. ובשעתו לשאלתי אם זה יכול לחזור אמרו לי לא. אולי בצד השני. לפני פחות מחודש בבדיקות דם תפקודי הכבד שלי היו גבוהים. חזרתי היום על הבדיקה והתוצאות יותר גבוהות. alt (gpt) 77 לעומת יוני 52 ומרץ 12. ggt 43 לעומת יוני 39 ומרץ 22 79 (ast (got לעומת 67 ביוני ו18 במרץ שאלתי האם יכול להיות שיש קשר לפיאוכרומוציטומה? ומה כעת עם התוצאות? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
אנזימי כבד פרופ' זיו בן ארי 15/07/2019 17:34
  • אין קשר לפאוכרומוציטומה. התוצאות מצביעות על צורך בהמשך הברור רופא המשפחה יידע כיצד

  • + הוסף תגובה
תודה רבה אני 15/07/2019 17:50
גרד בידיים בעיקר בשעות היום קרן 09/07/2019 13:54
  • צהריים טובים, אני בת 41 מטופלת בכדור טטירייס ללחץ דם . בשלוש החודשים האחרונים יש לי תופעה של גירוד בעיקר בידיים שמתעורר במהלך היום לא מתעוררת ממנו בלילה . ניתנו לי תרופות לאלרגיה שלא עזרו . אין סימנים על העור אך היום הופיע יובש מין פסים על העור . נעשו לי שבוע שעבר בדיקות דם שהתוצאות החריגות הן : Monocytes 0.28 K/uL asophils 0.01 K/uL ESR 31 mm/h Glucose 109.1 mg/dL Creatinine 0.39 mg/d ALT(GPT) 36 U/L HDL Cholesterol 28 mg/dL C-Reactive Prot. 10.6 mg/L eGFR >60 eGFR IU בנוסף AST (GOT 35 גבול עליון האם מדובר על בעיה בכבד אני מאוד לחוצה תודה על המענה

  • + הוסף תגובה
גרד פרופ' זיו בן ארי 15/07/2019 17:32
  • תוצאות בדיקות הכבד בתחום הנורמה. ALT מעט מאוד חורג. בקשי מהרופא אל כת בדיקות הדם של אנזימי הכבד (ALP, GGT, בילירובין)

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!