צרעת (Leprosy)

ראשי

תאור

מחלת הנסן נקראה בעבר "צרעת" בשל קישור מוטעה בינה לבין הצרעת המקראית. כינויה ע"ש ד"ר הנסן, הרופא הנורווגי שגילה בשנת 1873 את החיידק המחולל.
זוהי מחלה זיהומית כרונית הנגרמת על ידי חיידק מִיקְוֹבַּקטֶריוּם לֶפְּרָה. היא פוגעת בעיקר בעור, בעיניים ובעצבים ההיקפיים, וניתנת לטיפול ולריפוי מלא באמצעות תרופות. המחלה מדבקת, ועוברת מאדם לאדם על ידי שאיפת טיפות רסס שמקורן במערכת הנשימה העליונה של חולה, בעקבות עיטוש או שיעול. לא ניתן לחסן כנגד המחלה, והיא עלולה להתפתח בכל גיל, בזכרים ובנקבות.
ל-95% מהאוכלוסייה עמידות טבעית כנגד המחלה באמצעות תגובה חיסונית יעילה המחסלת את החיידקים ומונעת את התפתחותה למרות מגע עם חולים פעילים ובלתי מטופלים.
אבחון: למחלה סימנים ייחודיים המופיעים בעיקר בעור ובעצבים ההיקפיים, והם משקפים את התגובה החיסונית הייחודית לפלישת החיידק לרקמות. התופעות בעור שהן בדרך כלל סימן ראשון להתהוות המחלה, כוללות: כתמים, רבדים וקישריות שיכולים להיות חסרי תחושה, נטולי הזעה ודלילי שיער. בעצבים תחושתיים הפגיעה גורמת לאובדן תחושות, כמו: חום, קור, מגע, לחץ וכאב שטחי. בעצבים מוטוריים הפגיעה גורמת לחולשה, לשיתוק ולדלדול שרירים, ובעצבים האוטונומיים הפגיעה גורמת לשינוי בתישעורת וליובש של העור. בהיעדר טיפול והדרכה מתאימים פגיעות אלה עלולות לגרור נכויות בלתי הפיכות בגפיים ובעיניים.
הטיפול באמצעות תרופות המומלץ על ידי ארגון הבריאות העולמי הוא טיפול משולב של שלוש תרופות במשך תקופה ארוכה. הטיפול בתרופות יעיל מאוד, החיידקים מאבדים את כושר ההדבקה זמן קצר לאחר התחלת הטיפול, ולכן חולה מטופל אינו מקור להידבקות ואין צורך לבודדו. יש חשיבות רבה לגילוי ולטיפול מוקדם כדי למנוע התפתחות של נזקים בעור ובעצבים, כדי לשמור על תפקוד תקין ועל איכות חיי החולים.
ההערכה היא שיש כיום בעולם כ-12-10 מיליון איש הלוקים במחלה או בתוצאותיה. על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, 91% מהחולים מרוכזים בארצות אנדמיות במזרח אסיה, מזרח אפריקה ואמריקה הלטינית. לפי נתונים אלה, בשנת 2003 נתגלו למעלה מ-500,000 מקרים חדשים. בישראל רשומים כ-200 מטופלים וכמו באירופה ובארצות הברית מתגלים מדי שנה חולים חדשים, רובם מהגרים או תיירים מארצות אנדמיות.
ד"ר לי-און גלעד
רות וכסלר RN, MPA

פורומים, מרפאת מטיילים רמב"ם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
זיקה בהודו ובסרילנקה מתעניינת 17/07/2019 20:25
  • שלום ד"ר, בעלי ואני מתכננים לנסוע להודו (צפון וגם דרום הודו כולל גואה ואנדמן) ולאחר מכן להמשיך לסרילנקה. אנחנו מתכננים לנסות להכנס להריון מיד עם חזרתנו. יש הרבה מידע על זיקה מלפני שנתיים / שלוש אך קשה לדעת, מהי רמת הסיכון לחשיפה באזורים אלו היום? תודה על המענה!

  • + הוסף תגובה
זיקה בהודו וסרי לנקה ד"ר עמי נויברגר 17/07/2019 22:48
  • המידע אכן חלקי וישן. סביר כי הסיכון נמוך מאוד.

  • + הוסף תגובה
הריון לפני טיול למקסיקו מיטל דהרי 14/07/2019 23:02
  • שלום רב דוקטור. אני ובעלי טסים ב14.8.2019 למקסיקו לחודש. אנחנו לא משתמשים באמצעי מניעה ככה שיכול להיות שאכנס להריון לפני הטיול או במהלכו. אשמח לדעת לגבי סיכונים בעניין נגיף הזיקה. והאם כדאי לא לטוס:/

  • + הוסף תגובה
זיקה במקסיקו ד"ר עמי נויברגר 15/07/2019 07:46
  • לפי כל הדיווחים הסיכון להידבק במקסיקו נמוך מאוד מאוד, בעיקר לטיול שכולל לינה במלונות ממוזגים. כימות של רמת הסיכון אין, וההחלטה לבסוף היא שלכם. אם תחליטו לנסוע ותכנסי להריון - תבדקו בחזרתכם.

  • + הוסף תגובה
גרודים וצריבה חזקים הודיה 14/07/2019 05:33
  • שלום ד"ר, כרגע אני נמצאת בסרי לנקה, ורציתי לדעת האם יש דרך לטפל בגרודים וצריבה ממש חזקים במפשעות ובנרתיק? כשהייתי בארץ אצל רופאת נשים היא אמרה לי שזה כנראה פטריות והביאה לי אגיסטן לטיפול(3 כדורים) , טיפלתי בארץ,זה עבר אבל פה(בסרי לנקה ארוגם ביי) זה חזר ממש חזק ואני לא יודעת מה לעשות. הייתי בבריכה ובים-יכול להיות שזה משם? אני נשואה וזה מציק לי כ"כ, רציתי לדעת גם לגבי זה. האם יש דרך לטפל בזה מכאן? יש לי את הקרם של אגיסטן אבל זה לא כ"כ עוזר,ואני כבר לא יודעת מזה, אשמח לתשובתך המהירה. תודה רבה

  • + הוסף תגובה
סליחה ד"ר עמי נויברגר 15/07/2019 07:44


הצטרפו לאינדקס הרופאים!