FMF, קדחת ים תיכונית משפחתית (Familial Mediteranean Fever)

ראשי

תאור

קדחת ים תיכונית משפחתית היא מחלת חום חוזרת, הנפוצה בעיקר בקרב אנשים ממוצא ים תיכוני, כגון טורקים וארמנים, כמו גם ביהודים מצפון אפריקה ועירק. בשאר חלקי העולם המחלה נדירה. מחלת ה-FMF, קדחת ים תיכונית משפחתית, כפי שמשתמע משמה, היא מחלה דלקתית תורשתית המועברת בצורה רציסיבית מדור לדור. 

ברוב המקרים המחלה מתגלה בילדות ורק בכ-10% מהמקרים, ההתקפים מופיעים לראשונה אחרי גיל 20.

חולה FMF סובל מכאב בטן התקפי


סימפטומים


FMF מתבטאת בעיקר בהתקפי חום ובכאבים הממוקדים ברוב המקרים בבטן, בחזה ובמפרקים. שני תסמינים אלו, חום וכאב, נגרמים כתוצאה מדלקת סטרילית, שאינה תלויה בגורם מזהם כגון חיידק או וירוס, אלא בתגובה של הגוף לגירוי עלום כלשהו. תאי דם לבנים אשר מהווים את התגובה הדלקתית, מצטברים בקרומים שמרפדים את חלל הבטן, החזה, הלב והמפרקים, וגורמים לדלקות באזורים אלו.

המחלה היא מחלה התקפית, כאשר כל התקף מופיע בפתאומיות, וחולף תוך 24-72 שעות באותו האופן. תדירות ההתקפים יכולה להשתנות, כאשר עשויות אף לחלוף שנים ללא התקף של המחלה.

מחלת ה-FMF עשויה להתבטא בתסמינים נוספים, אם כי אלו נדירים יותר. חלק מהתסמינים יהיו התקפיים כמו התקפי חום בלבד, דלקת של שק האשכים, דלקת עור דמוית שושנה ודלקת שרירים. חלק מהתסמינים הנוספים עלולים להיות ממושכים כמו דלקת מפרקים ודלקת שרירים ממושכת, ובחלק מהמקרים עלולה להתפתח דלקת כרונית של המפרקים, כמו גם כאבי רגליים במאמץ, הידבקויות באזורי הדלקת ועמילואידוזיס.

סיבות וגורמי סיכון

ישנן 40 מוטציות שונות אשר יכולות לגרום לליקוי בגן הקשור במחלת ה-FMF, שהוא גן ה-MEVF, אשר אחראי על יצור חלבון מסוים בגוף הגורם לתהליכי הדלקת בגוף. ברוב המקרים יתגלו שתי מוטציות שונות. 

ישנם אנשים להם אין מוטציה כלל בגן הנ"ל והם עדיין סובלים מהמחלה, מה שהוביל מדענים למסקנה שככל הנראה ישנם גנים נוספים האחראים למחלה.

גורמי הסיכון למחלה, מעצם היותה תורשתית, כוללים בן משפחה הלוקה במחלה, ומוצא משפחתי ים תיכוני.

תופעות נלוות וסיבוכים

עמילואידוזיס, מתרחשת כתוצאה משקיע של חלבון מסוים (עמילואיד A) ברקמות הגוף השונות ובעיקר בכליות. עם הזמן, מתפתחת פגיעה כלייתית שמתבטאת בהפרשת חלבון בשתן, התפתחות של אורמיה, ואי ספיקת כליות סופנית. הרקמות האחרות בהן שוקעה חלבון העמילואיד A נפגעות גם הן, אך תסמיני הפגיעה בהן מופיעים לאחר שנים רבות. תסמינים אלו יכולים לכלול שלשול או תסמונת של אי ספיגה של מערכת העיכול, ירידה בתפקוד בלוטת התריס ובלוטת האדרנל, ופגיעה בתפקוד של הלב והריאות.

לצד התסמינים המלווים את מחלה ה-FMF, סיכוני המחלה כוללים מחלות המקושרות אליה. מחלות אלו אינן נגרמות כתוצאה מהמחלה עצמה. מדובר במחלות כמו דלקת כלי דם מהסוגים הנוך-שונליין פורפורה (Henoch Schoenlien purpura), דלקת רב-עורקית קשרית (Polyarteritis nodosa), וסינדרום בכצ'ט (Bechet’s syndrome), דלקות כליה כמו נפרופתיה IgA , ופיברומיאלגיה, שהיא תופעה של כאבי מפרקים ושרירים מפושטת.

הדלקת הנגרמת ממחלת ה-FMF עשויה להשפיע על מערכת הרבייה הנשית ולגרום לבעיות פוריות.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון FMF נעשה בצורה קלינית, ולא ניתן לבצע בדיקת מעבדה אחת אשר תאשר את הימצאות המחלה. המחלה במקרים רבים מתבטאת באופן כל-כך טיפוסי, שהתמונה הקלינית מאוד ברורה ומקלה על האבחנה. תופעות שיובילו לאבחנה כוללות התקפים חוזרים ונשנים, אשר דומים אחד לשני וממוקמים באזורים הטיפוסיים, וכן בזמן ההתקף ניתן לאבחן כי למטופל דלקת באזורים אלו עזרת בדיקות דם שיראו האצה של שקיעת הדם, ספירת תאי דם לבנים ופיברינוגן גבוהה. בין ההתקפים החולה מרגיש בריא לחלוטין, וכך גם עולה מבדיקות הדם. 

בחלק קטן מהמקרים, נשארים סימני דלקת כרונית בבדיקות הדם.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בקדחת ים תיכונית משפחתית מתבסס על תרופה ישנה מאוד בשם קולכיצין. מדובר בתרופה נוגדת דלקת שמצליחה לסייעה ב-60% מהמקרים באופן מוחלט, ובאופן חלקי ב-35% מקרים נוספים. כאמור, מטרת התרופה היא למנוע התקפי דלקת, ועל כן היא ניטלת באופן יומי וקבוע, כאשר המטופל אינו חווה התקף. באם מתקיים התקף, אין התרופה יכולה לעצור את הכאב, ולכן יש ליטול תרופות לשיכוך כאבים ותרופות נוגדות דלקת מסוג NSAIDs.

בנוסף למניעת ההתקפים, קולכיצין עוזר במניעה של עמילואידוזיס במידה והתרופה ניטלת באופן קבוע. גם אם התרופה לא הצליחה למנוע את ההתקפים של המחלה, נטילת מינון יומי קבוע של 2 מ"ג ומעלה תעזור במניעה של עמילואידוזיס.

חולים שאינם מגיבים לקולכיצין, יכולים לקבל טיפול תת-עורי של Interpheron alpha, אשר מדכא את ההתקף כאשר הוא מתרחש או מונעת אותו בשלב הראשוני שלו, כאשר הוא עוד "מתבשל".

מניעה

אי אפשר למנוע את המחלה או להבריא ממנה, אך נטילת הטיפול המתאים של מנת קלוכיצין ביום, ברוב המקרים עשויה למנוע התקפים וסיבוכים של הדלקת. החיים עם מחלת ה-FMF, ברוב המקרים יכולים להיות רגילים ונטולי סבל כאשר נוטלים את הטיפול כנדרש.


פורומים, פיברומיאלגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
איזו בדיקה מאבחנת פיברומיאלגיה? יעל 13/11/2019 19:42
אישור לפיברומיאלגיה מאיה 15/10/2019 14:40
 • שלום רב, לאחר כאבים בגפים בעורך בלסתות ובאזור העינים. עיפות כרונית וקשיים בשינה ,פניתי לרופא המשפחה שנתן לי טיפול בףALATROLET. קראתי שיש תופעות לווי שבין יתר :השמנת יתר (יש לי עודף משקל ואני נאבקת במשקל). נודע לי כי קנאביס מסיע.כיצד ניתן לקבל אישור לקנאביס?

 • + הוסף תגובה
משחת DMSO לכאבים כרוניים אדם גוטליב 25/10/2019 16:54
 • אהלן מאיה, אני עוסק בתחום של צמחי מרפא והרבליזם. אני מייבא משחה אלטרנטיבית העונה לשם ,DMSO ברמה גבוהה מאוד. המשחה מורכבת מאקליפטוס ואלוורה , שמים אותה באופן חיצוני, היא חודרת את העור דרך ממברנת התא ומריצה את הדם באזור הכאב ומקלה משמעותית תוך 40 דקות. אני עוזר לאנשים עם כאבים כרוניים, בעיות ברכיים, גב, כאבי מפרקים, בעיות בקיבה, דלקתיות, נפיחות, פציעות ספורט למיניהן ועוד. אשמח לתת למי שרוצה דוגמית ניסיון בחינם לכמה ימים. מספר טלפון 0559464985 אימייל adamgot6@gmail.com

 • + הוסף תגובה
מאיה לדעתי יעל 13/11/2019 19:39
 • בקשי מהרופא הפניה לראמטולוג. לא ברור לי כיצד רופא משפחה מחלק כדורים כך סתם מה הוא אבחן אותך על דעת עצמו? את צודקת יש תופעות לוואי ולא רק השמנה אני למשל סירבתי לקחת את כל הכדורים הפסיכאטריים הללו. סבלתי המון אבל גם אלו שלוקחים כדורים סובלים מדברים אחרים.= תופעות לוואי.. אני לא הסכמתי לקחת מלא כדורים כמו אתופן וכו' כי תמיד אמרו לי לא יודעים מה יש לך, אבל קחי.. אז תמיד אמרתי שאני לא לוקחת סתם כדורים שלא יודעים מה יש לי... חבל על הכבד.

 • + הוסף תגובה
פיברומיאלגיה רביב 25/05/2019 16:13
 • שלום, שמעתי שגירוי סנסורי (עיסוי, צ'יקונג, רפלקסולוגיה...) יכול לעזור במשהו לחולי פיברומיאלגיה. האם זה נכון? תודה

 • + הוסף תגובה
רפואה משלימה בפיברומיאלגיה דר' יונתן וולמן 25/05/2019 17:26
 • טיפול במסגרת של פעילות הכוללת שילוב מדיטציה ותנועה (כמו צ'י קונג, טאי צ'י) יכולה בהחלט לעזור ומומלצת מאוד. יש פחות נתונים מבוססים על הצלחת טיפולים כמו רפלקסולוגיה ובאופן כללי טיפול במגע, אולם אין מניעה כמובן מנסיון, אולי למטופל/ת ספציפיים זה יכול לעזור.

 • + הוסף תגובה
היי רביב אבי 13/11/2019 19:35
 • אולי תנסה מכשיר TENS בפיזיותרפיה. הבנתי שאפשר לקבל גם מיד שרה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!