קדחת ים תיכונית משפחתית (FMF)

ראשי
שאלות ותשובות

תאור

תרופה המופקת מפקעת הסיתוונית. היא מכילה חומר אלקלואידי המצוי כטיפול בתהליכי דלקת מאז המאה הראשונה לספירה. מקור השם במחוז עתיק בשם קולציס (Colchis) לחוף הים השחור. בתחילה, נוצל הקולכיצין כטיפול במחלת השיגדון (Gout) אולם עם השנים, הורחבו הוריות הטיפול בו לקדחת ים תיכונית משפחתית (FMF), התסמונת ע"ש בכצ'ט (Behçet), עמילואידוזיס (Amyloidosis), סוגים מסוימים של צמקת הכבד, סקלרודרמה (Scleroderma), ומספר תסמונות בעור.
עיקרון פעילותו של הקולכיצין הוא עיכוב יכולת התנועה של התאים הלבנים (ליקוציטים) לאתרים בהם מתהווה התהליך הדלקתי על כל מרכיביו.
קולכיצין נחשבת לתרופה בטוחה, אך טווח רמתה הטיפולית בדם הוא צר. היא עוברת פירוק (מטבוליזם) בכבד ותוצרי פירוקה מופרשים בחלקם בדרכי המרה ובחלקם בשתן. לפיכך, במחלות של הכבד או דרכי המרה או במקרים של אי-ספיקת כליות, יש להקטין את מינונה, או להימנע כליל מהטיפול בה. בשל העובדה כי קולכיצין מפורק על ידי תסס (אנזים) בכבד המשמש לפירוק בו-בזמן גם של תרופות רבות אחרות, קיימת ביניהם תחרות על הפירוק, שבעטיה עלולה רמתו בדם לעלות. נוסף על כך, יצוין כי תכשירים מסוימים מסוגלים לעכב את פעילות האנזים ובכך למנוע את פירוקו של הקולכיצין. בין השאר יוזכרו התרופות והחומרים הבאים המחייבים זהירות במתן משולב עם קולכיצין ובמיוחד במצבים בהם קיימת מחלה בכליות או בכבד: אריתרומיצין (Erythromycin), קטוקנזול (Ketokenazole), דילטיאזם (Diltiazem) ובמידה מסוימת, מיץ אשכוליות.
השפעות הלוואי לטיפול בקולכיצין כוללות: בחילה, הקאה, כאב בטן ושלשול.
במקרים של הרעלה עלולות להופיע התופעות הבאות: פגיעה בתפקוד הלב, אי-ספיקת כליות, אי-ספיקה ריאות, תהליך קרישה תוך-כלית (DIC), ובהמשך פרכוסים ואובדן הכרה. מכיוון שלמעשה, אין טיפול יעיל להרעלה קשה של קולכיצין, קיימת חשיבות עליונה לוודא כי ההוריה לטיפול בו מוצדקת והמינון תואם - בהתחשב בתפקודי הכבד והכליה.
פרופ' בן-שטרית אלדד
פורומים, פיברומיאלגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבי מפרקים/פיברומיאלגיה נאני 23/06/2019 21:47
 • לום לכם, אני בת 22 אני סובלת כבר משנתיים מכאבים מופשטים בכל הגוף בעיקרון בעמוד שדרה, צוואר ,ידיים ורגלים. קשיי שינה, הירדמות בכפות ידיים, מצב רוח על הפנים וכאבי ראש כל הזמן. לצורך העניין אמא חולת בכצ׳ט/ דוד מצד אמא חולה ספחת. פניתי כמה פעמים לכל מיני מרפאות ורופאים וכל אחד מאבחן אותי אחרת או שפשוט מקשרים את זה לפיברומלגיה וזהו. לוקחת גלולות סימפלטיה/אלטרולט זאלדיאר בדיקות דם ANTI-CCP +HLA תקינות בדיקות הדם מ 2017 תמיד מעידות על ערכי שקיעת דם גבוהים ב 2017 בדיקה ראשונה 26 שנייה 29 ב 2018 בדיקה אחת 35 ב 2019 42 מיפוי עצמות עדכני: קליטת יתר באזור מטטרסו-פלנגיאלי אצבע שני כף רגל שמאל ובקרסול שמאל באזור טלו-קלקניאלי. אשמח מאודה אם מישהו יכול לעזור או לכוון אותי! תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
פיברומיאלגיה רפאל 22/07/2019 12:49
 • ממליץ לך בחום ליצור קשר עם הגב' טלאור סלע, שהחלימה לחלוטין ממחלת הפיברומיאלגיה, ומזה שנים היא מטפלת בחולי פיברו. 054-4758271.

 • + הוסף תגובה
הריון, מריחואנה ופיברומאלגיה אנונימית 25/06/2019 10:40
 • שלום, אני סובלת מזה כעשור מפיברומאלגיה מאובחנת, והדבר היחיד שעוזר לישון בתקופות של התקפים הוא עישון מזדמן של מרחיאונה (מה שאני מצליחה להשיג). אני לא מעשנת כבדה, לרוב לא יותר מפעם פעמיים בשבוע, בתקופות שאין התקפים בכלל לא מעשנת, אין כאן עניין של הנאה. אני מנסה להיכנס להריון מזה כחודשים. במהלך ההריון אני אמנע מעישון באופן גורף, החל מהרגע שאקבל בדיקה חיובית. אבל אני תוהה האם זה מזיק לעשן בתקופה הקודמת לכניסה להריון, ואם כן מהם הסיכונים. אציין שאני מפחדת שיקח לי זמן להיכנס להריון, היות ובעברי אנורקסיה , וויתור על העישון יפגע מאוד ביכול שלי לתפקד בתקופות של התקפים.

 • + הוסף תגובה
פיברומיאלגיה רפאל 22/07/2019 12:48
 • ממליץ לך בחום ליצור קשר עם הגב' טלאור סלע, שהחלימה לחלוטין ממחלת הפיברומיאלגיה, ומזה שנים היא מטפלת בחולי פיברו. 054-4758271.

 • + הוסף תגובה
תרופה לכאב חושש 21/07/2019 15:06
 • האם שימוש כרוני בתרופות לכאב, באבחון פיברומיאלגיה הוא הפיתרון? חוששת שלא יהיה מה שיעזור לי בהמשך, כי אני מטופל מגיל יחסית צעיר בתרופות כאב. מרגיש שהן פחות עוזרות..

 • + הוסף תגובה
פיברומיאלגיה רפאל 22/07/2019 12:47
 • ממליץ לך בחום ליצור קשר עם הגב' טלאור סלע, שהחלימה לחלוטין ממחלת הפיברומיאלגיה, ומזה שנים היא מטפלת בחולי פיברו. 054-4758271.

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!