דלקת כיבית של המעי הגס (ulcerative colitis)

ראשי

תאור

פרוקטיטיס היא דלקת של רירית החלחולת (הרקטום). הפרוקטיטיס עלולה להיות חדה ולהיות מלווה בשלשול, חום, דם בריר בצואה וטנזמוס (טחירה). הופעת התסמינים קשורה במידת החומרה ובגורם לדלקת. הפרוקטיטיס עלולה להיות כרונית, נישנית, ובמקרים של דלקת ספציפית שאינה קשורה בזיהום, עלולה להתפתח בעקבות טיפול בהקרנות, לאחר ניתוח, כתופעה שניונית לנטילת תרופות מסוימות, או חוסר אספקת דם (איסכמיה). כאשר החולה מתלונן על שלשול דמי שנמשך מעל לשבוע, מבצעים בירור באמצעות בדיקות דם, בדיקת צואה וסיגמואידוסקופיה.
יש גורמים שונים לפרוקטיטיס. הנפוצים ביותר הם זיהומים מחיידקים, מפטריות או מנגיפים. החיידקים הנפוצים ביותר הם: Shigella, Campilobacter jejuni, Salmonella ו-Esherichia coli. מחלות אלה חולפות מעצמן בתוך כשבוע. טיפול באנטיביוטיקה ניתן רק במקרים חמורים במיוחד. זיהומים אחרים שכיחים פחות. מספר מזהמים גורמים לפרוקטיטיס בקרב חולים הלוקים בדיכוי המערכת החיסונית כמו חולי איידס (AIDS).
הדלקת גורמת לקולופרוקטיטיס הנצפית במקרים של דיברטיקוליטיס (דלקת סעיף). החולה מתלונן על חום ועל כאב בטן בצד שמאל תחתון. במקרים מסוימים המחלה עלולה להתפתח למורסה בהיקף המעי הגס. הטיפול מתבסס על אנטיביוטיקה ועל מעקב רפואי. במקרים מסוימים מנתחים זמן קצר לאחר ההתקף החד. פרוקטיטיס עלולה להתפתח כתגובה להקרנות, לנטילת תרופות (כגון תרופות אנטי-דלקתיות) או במקרים של חוסר אספקת דם (איסכמיה) הקשורה במחלת לב, בקרישת-יתר של הדם או בנטילת אמצעי מניעה בדרך פומית.
פרוקטיטיס יכולה ללוות דלקת כיבית של המעי הגס המאופיינת על ידי דלקת מתמשכת ברירית שמתחילה בפי הטבעת. במחלת Crohn אין ברקטום דלקת, אלא כמות מסוימת של כיבים, והאבחון נקבע על ידי קולונוסקופיה וביופסיה. אלה מקרים כרוניים. אם יש כיב בודד ברקטום שסיבתו אינה ידועה ייתכן חיקוי של דלקת כיבית של המעי הגס, ויש להתקין ביופסיה שתאשר את האבחון. הטיפול מתבסס על הקלת העצירות.
ד"ר מרק באר גבל

פורומים טחורים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקה בדיקה 28/10/2020 09:07
טחורים פנימיים דרגה 4 שלומית 10/10/2020 16:22
  • שלום. בת 51.יש לי טחורים פנימיים דרגה 4. לפני 12 שנים עברתי ניתוח pph. וכעבור כ 10 שנים, חזרו. אין לי דימומים קשים כרגע, אבל מאוד מפריע לתפקוד. האם ממליץ לבצע ניתוח עכשיו בזמן קורונה ועומס בבתי חולים... או לחכות? כמובן שממש מפחדת מהכאבים שאחרי ומההתאוששות. עליי לציין שכשבוע אחרי הניתוח הקודם, נהיה לי דימום מאסיבי, ואושפזתי לשבוע בבית חולים.

  • + הוסף תגובה
טחורים ד"ר רפאל אלון 27/10/2020 18:01
  • עלייך לפנות לבדיקת פרוקטולוג. ייתכן ויומלץ לך על ניתוח לכריתת הטחורים. אין סיבה לחשוש מקורונה

  • + הוסף תגובה
כאבים ונפיחות הרקמה בחלחולת חיים 11/10/2020 11:09
  • שלום רב, אני בן 46 ועברתי בעבר ניתוח לפיסורה, וכן טיפול בהל-דופלר לטחורים. בדר״כ אני מקפיד על יציאות רכות ושתיה מרובה, אולם לעיתים בעקבות כמה יציאות קשות ואפילו רכות הרקמה בחלק הפנימי של פי הטבעות מתנפחת לי וגורמת לכאבים קשים. אני מטפל במקרים כאלה בפתיליות פרוקטוגליבנול + תוספת של עזרקעין לאילחוש. האם אין לבעיות האלה פתרון כירורגי או אפקטיבי יותר? חשוב לי לציין שלא מדובר בטחורים ולא בפיסורה. זה רק כאבים בעקבות נפיחות הריקמה הפנימית. תודה

  • + הוסף תגובה
כאב ד"ר רפאל אלון 27/10/2020 18:00

הצטרפו לאינדקס הרופאים!