מצבי הלם (Shock states)

ראשי
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

הלם הוא מצב מסכן חיים שבו, עקב ירידה באספקת הדם, צריכת החמצן של הרקמות אינה מספקת לקיום חילוף החומרים (מטבוליזם). תפקוד דופן התאים נפגע, הם מתמלאים בנוזל ומשתבש ריכוז המלחים בתוכם. בהתמשך מצב זה, התאים מתים, תפקוד האיברים נפגע, מתפתח כישלון רב-מערכתי והחולה עלול למות.
הסימנים של מצב ההלם: חוסר מנוחה וערפול הכרה, עור קר ולח, לחץ-דם נמוך, דופק מהיר, ירידה בתפוקת השתן, הצטברות חומצה בדם ובתאים ואי-ספיקה רב-מערכתית.

מצבי הלם מחולקים לשלוש קבוצות עיקריות:

1. הלם תת-נפחי על רקע ירידת נפח הדם, נגרם על ידי דימום פעיל או איבוד נוזלים, כגון שלשול והקאה נישנים או הזעה ניכרת.

2. הלם לב נגרם על ידי ירידה בכושר ההתכווצות של שריר הלב (אוטם גדול, דלקת שריר הלב, הכשות בעלי חיים), הפרעות בקצב הלב (פרפור פרוזדורים, פרפור חדרים, דופק איטי מאוד), הפרעות מכניות (מחלות מסתמי הלב, קרע של דופן אב העורקים) והפרעה חסימתית לזרימת הדם (אוטם גדול בריאות, נוזל בחלל שבין הלב והמעטפת שלו - הפריקרד ויתר-לחץ-דם ריאתי קשה).

3. הלם על רקע הרחבת נפח כלי הדם יכול להיגרם עקב מצב של זיהום קשה ותהליך דלקתי מפושט, תגובת-יתר (אנפילקסיס) להרעלה או תרופות, בהשפעת תרופות מרחיבות כלי דם, פציעה או פגיעה במוח או בחוט השדרה והפרעות הורמוניות שונות.

מבחינים בין שלושה שלבים של הלם הנבדלים בחומרתם:

1. מצב מקדים הלם. איבוד של עד 10% מנפח הדם מלווה בדופק מהיר וירידה קלה בלחץ-הדם. מערכות ההגנה של הגוף עדיין מסוגלות לפצות על הפסד הנפח.

2. מצב הלם. איבוד של מעל 20% מנפח הדם או ירידה ניכרת בתפוקת הלב, מלווים בקריסת יכולת הפיצוי והופעת סימני ההלם.

3. הלם בלתי הפיך. התמשכות ההלם מביאה לפגיעה בלתי הפיכה ברקמות, כישלון רב-מערכתי ומוות.

בהלם הנגרם עקב חבלה מדרגים את חומרת ההלם לארבע דרגות על פי חומרת איבוד נפח הדם: איבוד עד 15%, איבוד של 15%-30%, איבוד של 30%-40% ואיבוד מעל 40% מנפח הדם. ככל שגדול איבוד הדם, כן חמורים יותר סימני ההלם וגדולה יותר הסכנה הנשקפת לחייו של הנפגע.

התמותה מהלם זיהומי קשה היא 35%-45%, ומהלם בלב 60%-90%. התמותה מהלם תת-נפחי תלויה בגורם לו ועומדת ביחס ישר לעומק ההלם ולמהירות ויעילות הטיפול.

ד"ר עמירם לב

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

טיפולים ותרופות

הטיפול בהלם חייב להיות מיידי על מנת למנוע את החמרת הנזק. מטרתו, לשפר את זרימת הדם ואספקת החמצן לרקמות. הטיפול משתנה על פי המצב שגרם להתפתחות ההלם וכולל: טיפול בגורם הראשוני להתפתחות ההלם, שיפור אספקת הדם לרקמות וטיפול באי-ספיקת המערכות המתפתחת עקב ההלם.

- בהלם תת-נפחי: יש להפסיק פעילות גופנית מוגברת לצורך הקטנת איבוד הנוזלים ולהזליף נוזלים לתוך הווריד בהתאם ללחץ-הדם והדופק. יש לעצור דימום פעיל על ידי לחץ מקומי או התקנת חוסם עורקים, לבצע ניתוח לעצירת דימום פנימי ולערות כדוריות דם אדומות, אם קיים איבוד דם משמעותי.

- בהלם לב: מנוחה, חמצן, טיפול בהפרעת קצב הלב, מתן תרופות המרחיבות את כלי הדם של שריר הלב והמקטינות את העומס על הלב, מתן חומרים הממיסים את קריש הדם שגרם לאוטם או פתיחת כלי הדם על ידי החדרת צנתר. לעיתים יש צורך בניתוח התקנת מעקפים לכלי הדם הסתומים או לתיקון פגם במסתם.

- בהלם עקב הרחבת כלי הדם: הזלפת נוזלים מהירה, מתן תרופות מכווצות כלי דם, טיפול בנסיוב ספציפי נגד רעל ההכשה.

- בהלם אנפילקטי: נוזלים, סטרואידים ואדרנלין.

- כאשר הגורם להלם הוא זיהום חיידקי מפושט, יש לסלק את מקור הזיהום - לטפל באנטיביוטיקה מתאימה, לתת נוזלים ותמיכה בתרופות מכווצות כלי דם. אם קיימת תגובה דלקתית חריגה, יש להוסיף סטרואידים במינון נמוך ו-Protein C פעיל.

רוב החולים מונשמים עקב אי-ספיקה נשימתית ובחלק מהם צריך לבצע המודיאליזה כדי להחליף את פעולת הכליות. הפרעה בקרישת הדם עקב ניצול גורמי הקרישה יש לתקן במתן פלסמה טרייה וגורמי קרישה. חומרים המונעים היווצרות כיבים בקיבה ובתריסריון, ימנעו התפתחות דימום ממערכת העיכול.

פקקת בוורידי הרגליים ותסחיף לריאות עקב שכיבה ממושכת, יש למנוע על ידי מתן נוגדי קרישה במינון נמוך. מתן אינסולין, תוך שמירת רמת סוכר תקינה לחולים במצב קשה, מוריד את התמותה.
פורומים, טחורים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טחורים ללא כאב ליאורה 01/07/2019 12:03
  • שלום, הופיע אצלי טחור שגרם לי לכאב רב. השתמשתי במשחה שקיבלתי בסופר פארם ואני מרגישה הקלה רבה וכמעט ללא כאב. האם יש צורך ללכת לפרקטולוג כי זה עלול לחזור או שאפשר להמשיך במצב הזה?

  • + הוסף תגובה
טחורים ד"ר רפאל אלון 01/07/2019 19:53
ניתוח טחורים אילן 24/06/2019 09:15
  • היי,עברתי לפני שבוע ניתוח טחורים,הכל מרגיש בסדר,אבל כשנוגע חש כאילו בולט לי החוצה,האם זה נפיחות? ואם כן כמה זמן לוקח שהנפיחויות יורדות?

  • + הוסף תגובה
ניתוח ד"ר רפאל אלון 24/06/2019 21:25
  • אחרי ניתוח יכולה להיות נפיחות מקומית למשך עד מספר שבועות. אם אתה מוטרד-פנה לבדיקה אצל המנתח

  • + הוסף תגובה
אמבולציה לטחורים שבי 19/06/2019 07:13
  • שלום, רציתי לשאול על טיפול חדש בטחורים של הכנסת קטטר דרך הרגל לסגירת כלי הדם. האם הטיפול מוכר בעולם? ומה הם הסיכונים? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
אמבוליזציה ד"ר רפאל אלון 19/06/2019 08:17
  • לפי התיאור מדובר בעצם על צינתור כלי הדם המספקים דם לטחור וחסימתם. הטיפול אינו מוכר לי

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!