ספירוכטות (Spirochetes)

ראשי

תאור

קבוצה מגוונת של חיידקים שהמשותף לכולם הוא צורתם הסלילית והיכולת להתנועע בתנועה סיבובית בתווך נוזלי. חלקם מצויים בבני אנוש בלבד, בעוד שאחרים מתיישבים בבני אדם רק באקראי. יש הניתנים לתירבות במעבדה בתנאים אנאארובים, אחרים יתרבו רק בחיות מעבדה, ויש כאלה שלא ניתן לתרבתם כלל וכלל.
הספירוכטות שגורמות למחלות בבני אדם כוללות שלושה סוגים (Genera) טרפונמה (Treponema), בורליה (Borrelia), ולפטוספירה (Leptospira). אליהם יש להוסיף את החיידק שגורם לקדחת נשיכת החולדה (Spirillum minor).
טרפונמה - כוללת ארבעה מינים (Species) בעלי קרבה גנטית (מגיבים לאותם תבחינים סרולוגיים), המצויים רק בבני אדם ולא ניתן לתרבתם במעבדה: 1. טרפונמה פלידום תת-מין פלידום (Treponema pallidum subspecies pallidum) מחולל העגבת; 2. טרפונמה פלידום תת-מין פרטנו (pertenue) מחולל מחלת Yaws; 3. טרפונמה פלידום תת-מין אנדמיקום (endemicum) מחולל מחלת Bejel; 4. טרפונמה קרטאום (carateum) מחולל מחלת Pinta. בעוד שהעגבת מועברת אך ורק במגע מיני, אין הדבר כך לגבי יתר המחלות שהוזכרו. מחלת Yaws נפוצה בכל האזורים הטרופיים, נרכשת בדרך כלל בילדות כתוצאה ממגע עם נגעים בעור. מהלכה כרוני והיא פוגעת בעיקר בעור ובעצמות. מחלת Bejel מצויה באפריקה, דרום מזרח אסיה והמזרח התיכון. ההידבקות מתרחשת בגיל הילדות (בעיקר באזורים כפריים ותברואה לקויה) בעקבות מגע עם נגעים בריריות או באמצעות כלי אוכל נגועים. המחלה גורמת למגוון של נגעים בעור, ובהמשך פוגעת בעיקר בעצמות ובדרכי הנשימה העליונות. מחלת Pinta נפוצה במרכז אמריקה ובדרומה, גורמת לכיבים בעור שהם גם מקור להידבקות.

בורליה - כוללת מספר מינים שהעיקריים בהם הם: 1. Borrelia recurrentis המצויה רק בבני אדם, וגורמת לקדחת אפידמית נישנית המועברת באמצעות פשפשים; 2. קבוצה של בורליות המצויות במכרסמים ובבני אדם, וגורמות לקדחת אנדמית נישנית המועברת על ידי קרציות; 3. Borrelia burgdorferi המצויה במכרסמים, באיילים ובבני אדם, וגורמת למחלת ליים (Lyme) המועברת על ידי קרציות. מחלת ליים נפוצה בצפון אמריקה ואירופה (אך לא בישראל). הממצא העיקרי בשלב החד הוא נגע אופייני בעור (Migrans erythema chronicum). בהמשך פוגעת המחלה במיפרקים, בלב ובמערכת העצבים.

לפטוספירה (L. interrogans) - סוג אחד של לפטוספירה אחראי לתחלואה בבני אדם ומצוי גם בבעלי חיים רבים. לפטוספירוזיס היא מחלת חום הפוגעת לעיתים בכבד, בכליות ובאיברים אחרים. ההידבקות מתרחשת במגע עם שתן מכרסמים ובקר, או עם מים שזוהמו בהפרשות בעלי חיים.

Spirillum minor - גורם לקדחת נשיכת החולדה בעיקר באסיה. אירועי חום נישנים יכולים להתרחש על פני שבועות, חודשים ואף שנים, ולגרום לסיבוך: דלקת פנים הלב.

פרופ' מיכאל דן

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007
פורומים, השתלת שיער

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חברת DHI ביוון נימרוד 08/05/2019 09:38
 • לדעתי הכי איכותיים שיש 3 חברים שלי עשו בסניף סלוניקי ויצא להם פצצה! וטבעי הרבה יותר מכל השתלה שראיתי בטורקיה

 • + הוסף תגובה
השתלה DHIביוון סלוניקי דודו 30/06/2019 18:09
Www.hairtransplant.org.il Nimrod 30/06/2019 19:25
בקשר ללינק דודו 01/07/2019 00:16
 • זה הסניף שלאותה קבוצת DHI אבל שנמצא בארץ בתל אביב לא ביוון ובכלל מה ההנבדל בין הסניף שננמצא בארץ לעומת יוון ?

 • + הוסף תגובה
אין סניף בארץ זה רק מרכז אבחנה ויעוץ בר 05/07/2019 21:21
בקשר לסניפים באתונה ויוון דודו 06/07/2019 00:32
 • תודה על התשובות הקודמות באיזה שיטוך DHI וה FUE עובדים הסניף בסלוניקי ,והסניף באתונה ,? איזה שיטה מביאה יותר הצלחה ? ואיזה סניף מבין השתיים הוא יותר טוב ויותר אמין

 • + הוסף תגובה
אותו דבר שניהם חלק מרשת DHI אבי 08/07/2019 15:02
 • זו רשת ענקית המונה כיום 75 סניפים בעולם והקונספט היחידי בו הרופא מבצע את כל ההליך מהתחלה ועד הסוף זה לא קורה באף מקום!

 • + הוסף תגובה
מבולבל לגבי שיטות השתלת שיער nan 30/10/2018 19:15
 • אחת ולתמיד האם שיטת השתלת שיער dhi זה שיווק פרסומי או פריצת דרך בתחום השתלות השיער? מה השיטה הכי יעילה היום?

 • + הוסף תגובה
מקור מוסמך אוריאל 26/12/2018 14:38
 • אני שמעתי ממקור מוסמך מתוך בית החולים MEDICAL שביצע אלפי השתלות ששיטת DHI מצליחה על אחד מתוך 10 אנשים. מעדיף באופן אישי את שיטת FUE שמבטיחה יותר הצלחה

 • + הוסף תגובה
תשובה ל DHI קובי 29/06/2019 17:46
 • בעיקרון DHI זה טיפה יותר ישן אבל אני אסביר את ההבדלים,בDHI מוציאים זקיק זקיק מהאזור התורם מה שגורם לשיטה להיות איטית יותר ובגלל זה בדרך כלל מזתילים עד 2000 זקיקים,גם ראיתי כאלה שמשתילים יותר אבל לקח 14 שעות ועלה אקסטרה,ההחלמה בשיטת DHI היא הרבה יותר מהירה מFUE יותר מדוייקת והשתלים נשמרים יותר. פשוט FUE עושים למי שצריך הרבה שתלים זה יותר אפקטיבי ומהיר

 • + הוסף תגובה
הסרת שיער בלייזר אבג 31/05/2019 18:06
 • שלום, האם הסרת שיער בלייזר יכולה לפגוע בעור או בבריאות? האם הסרת שיער בלייזר יכולה לפגוע בפרומונים המופרשים בבית השחי ובמפשעות? לא יופרשו פרומונים כשאין שיער שצומח? האם הסרת שיער בלייזר פוגעת בבלוטות האפוקריניות? מה ההבדל בין הסרת שיער בשעווה או בסכין להסרת שיער בלייזר בעניין הפרומונים וכדו'? מה ההשפעות על הגוף בהסרת שיער? האם הסרת שיער בלייזר יכולה לפגוע בעוד תחומים? אני רוצה להתחיל בהסרת שיער בלייזר אבל חוששת. תודה רבה

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!