קדחת קיו (Q-fever)

ראשי
אבחון ובדיקות

תאור

קדחת קיו (Q fever) היא מחלת חום זיהומית הנפוצה ברוב ארצות העולם (גם בישראל), ונגרמת מחיידק Coxiella burnetii (קוקסיילה בורנטי). היא תוקפת גם בעלי חיים: בקר, צאן, חיות מחמד, וגם גורמת להפלות. החיידק עמיד מאוד לתנאי הסביבה וחודר בדרך כלל דרך דרכי הנשימה.
המחלה מתבטאת בשתי צורות עיקריות: מחלה חדה, שנגרמת בעטייה דלקת ריאות, ונמשכת 2-1 שבועות; ומחלה כרונית התוקפת בודדים מן האוכלוסייה שלקתה במחלה בצורתה החדה, ומתבטאת בדלקת פנים הלב (אנדוקרדיטיס), בדלקת כבד או בדלקת שיליה (אצל נשים הרות).

הטיפול בקדחת קיו נעשה באמצעות אנטיביוטיקה מסוג טטרציקלינים.

ד"ר אבי קיסרי

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

אבחון ובדיקות

אבחון המחלה נקבע על ידי תבחינים סרולוגים, ובדרך זו מבחינים גם בין הצורה החדה לזו הכרונית. החיידק הוא טפיל מוחלט וניתן לבודדו ולגדלו רק במערכות תאיות (תרביות תאים, עוברי עוף, חזירי-ים). ניתן לאבחן את נוכחות החיידק בדגימה הקלינית גם באמצעות צביעות חיסון שונות ובעזרת תבחיני אבחון (PCR).
פורומים, מרפאת מטיילים רמב"ם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
זיקה בהודו ובסרילנקה מתעניינת 17/07/2019 20:25
  • שלום ד"ר, בעלי ואני מתכננים לנסוע להודו (צפון וגם דרום הודו כולל גואה ואנדמן) ולאחר מכן להמשיך לסרילנקה. אנחנו מתכננים לנסות להכנס להריון מיד עם חזרתנו. יש הרבה מידע על זיקה מלפני שנתיים / שלוש אך קשה לדעת, מהי רמת הסיכון לחשיפה באזורים אלו היום? תודה על המענה!

  • + הוסף תגובה
זיקה בהודו וסרי לנקה ד"ר עמי נויברגר 17/07/2019 22:48
  • המידע אכן חלקי וישן. סביר כי הסיכון נמוך מאוד.

  • + הוסף תגובה
הריון לפני טיול למקסיקו מיטל דהרי 14/07/2019 23:02
  • שלום רב דוקטור. אני ובעלי טסים ב14.8.2019 למקסיקו לחודש. אנחנו לא משתמשים באמצעי מניעה ככה שיכול להיות שאכנס להריון לפני הטיול או במהלכו. אשמח לדעת לגבי סיכונים בעניין נגיף הזיקה. והאם כדאי לא לטוס:/

  • + הוסף תגובה
זיקה במקסיקו ד"ר עמי נויברגר 15/07/2019 07:46
  • לפי כל הדיווחים הסיכון להידבק במקסיקו נמוך מאוד מאוד, בעיקר לטיול שכולל לינה במלונות ממוזגים. כימות של רמת הסיכון אין, וההחלטה לבסוף היא שלכם. אם תחליטו לנסוע ותכנסי להריון - תבדקו בחזרתכם.

  • + הוסף תגובה
גרודים וצריבה חזקים הודיה 14/07/2019 05:33
  • שלום ד"ר, כרגע אני נמצאת בסרי לנקה, ורציתי לדעת האם יש דרך לטפל בגרודים וצריבה ממש חזקים במפשעות ובנרתיק? כשהייתי בארץ אצל רופאת נשים היא אמרה לי שזה כנראה פטריות והביאה לי אגיסטן לטיפול(3 כדורים) , טיפלתי בארץ,זה עבר אבל פה(בסרי לנקה ארוגם ביי) זה חזר ממש חזק ואני לא יודעת מה לעשות. הייתי בבריכה ובים-יכול להיות שזה משם? אני נשואה וזה מציק לי כ"כ, רציתי לדעת גם לגבי זה. האם יש דרך לטפל בזה מכאן? יש לי את הקרם של אגיסטן אבל זה לא כ"כ עוזר,ואני כבר לא יודעת מזה, אשמח לתשובתך המהירה. תודה רבה

  • + הוסף תגובה
סליחה ד"ר עמי נויברגר 15/07/2019 07:44


הצטרפו לאינדקס הרופאים!