גרענת (Trachoma)

ראשי

תאור

מחלה זיהומית הנגרמת על ידי גורם הדומה לחיידק ונקרא כלמידיה. המחלה שכיחה בעיקר בקרב אוכלוסיות בעלות היגיינה וסניטציה נמוכות. יש בעולם כחצי מיליארד חולים שלקו בגרענת והיא מהווה את אחת הסיבות השכיחות לעיוורון.
המחלה היא אנדמית באזור המזרח התיכון, אך בישראל המקרים שבהם המחלה פעילה הם נדירים ביותר, יש שלקו בה בעבר והיום אינה מדבקת.
מקובל להניח כי זבוב הבית וחרקים מעופפים אחרים מעבירים את הכלמידיה וגורמים להידבקות בגרענת. הסימנים הראשונים למחלה הם תחושת גוף זר בעין, אודם, דמעת, רגישות לאור והפרשה נוזלית עד מוגלתית.
בבדיקה על ידי רופאי עיניים בעזרת מכשיר הנקרא מנורת סדק, ניתן לראות את סימני הדלקת בלחמיות העיניים, בעיקר בזו המצפה את העפעף העליון מבפנים. בקרנית מתפתחת דלקת המתבטאת בעכירות, ובהמשך, מתהוות צלקות ברקמת העפעף מבפנים, צלקות בקרנית, שינוי בכיוון צמיחת הריסים כך שחלקם צומחים פנימה ודוקרים את העין תוך היווצרות יובש ברקמת העין.
הטיפול במצב החד הוא באנטיביוטיקה מקבוצת הטטרציקלין והאריתרומיצין כטיפול מקומי לעין, ובדרך פומית. לאחרונה, הוחל טיפול באנטיביוטיקה חדשה הנקראת אזיתרומיצין שיעילותה גבוהה והיא נצרכת באופן חד-פעמי.
בשלב הצלקות יש צורך בטיפול באמצעות תחליפי דמעות לעין היבשה, בניתוחי העפעפיים והריסים הדוקרים את הקרנית, וכאשר צלקות הקרנית קשות נדרשת השתלת קרנית, על מנת להחזיר לעין את כושר הראייה.
ד"ר יעקב רוזנמן

פורומים, הסרת משקפיים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בת 26 יש לי שאלה לוברבום 06/06/2019 11:42
  • מה זה נקרא אי רגולרית בקרנית שלא מאפשר לנתח ניתוח לייזר בעיניים מחכה לתשובה שלום וברכה אני בת 26 עם קוצר ראיה גבוה שלא טופלו שנים שעברה אמרו לי להתחיל לעשות משהו כי מאוד פחדו על שאר הבעיות בעיניים שלא יהיה בעיות יתר רציתי לשאול מה יש כן לעשות לכאלה בעיות בעיניים תודה רבה

  • + הוסף תגובה
הסרת משקפיים בזמן הנקה או/ו הריון נגה 05/06/2019 04:18
  • שלום, אני בת 34 ומניקה לאחר לידה. האם אפשרי לעבור ניתוח להסרת משקפיים בלייזר? בנוסף, אני מתכננת הריון נוסף בשלוש השנים הקרובות.האם כדאי לחכות עם הניתוח? אציין (אם זה רלוונטי) שיש לי מספר מאוד גבוה (-9). תודה מראש!

  • + הוסף תגובה
שלום רב, ד"ר אורי מלר 06/06/2019 08:06
  • השאלה נענתה כבר בפורום אחר. בקצרה שוב – אם שאר הפרמטרים תקינים – אין מניעה מניתוח. בהצלחה, ד"ר אורי מלר.

  • + הוסף תגובה
בת 26 לוברבום 21/05/2019 10:49
  • שלום וברכה יש לי שאלה האם כשיש סכנה להיפרדות רשתית מפגות וקוצר ראיה גבוה מה מטפלים קודם אמרו לי בלית ברירה שיש לי קרטקונוס האם מטפלים קודם את הקרטקונוס או קודם את הרשתית תודה רבה

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!