סחרחורת סיבובית (vertigo)

ראשי
שאלות ותשובות

תאור

במושג סחרחורת (Dizziness) מתארים באמצעותה מגוון תחושות שמקורן נפשי כמו אלו המופיעות במצבי חרדה, או כאשר עולות תלונות נירולוגיות שונות כמו חוסר יציבות או תלונות ממקור קרדיוואסקולרי כמו כמעט עילפון, וכן כאשר מופיעה תחושה או אשליה של תנועה וסיבוב הנובעת מהפרעות במערכת הווסטיבולארית (מערכת שיווי המשקל). התחושה מכונה סחרחורת סיבובית או ורטיגו (Vertigo), ופירושה גירוי פיזיולוגי בלתי שגרתי של מערכת שיווי המשקל (הווסטיבולארית), או חולי כלשהו במערכת זו.

סחרחורת סיבובית היא אשליה של תנועה. זוהי תחושה שכל העולם מסתובב, מתהפך ומתערבל. סחרחורת סיבובית איננה מחלה אלא תסמין של הפרעה במערכת לשיווי משקל.

מערכת זו קולטת ומעבדת גירוים תנועתיים. תחילתה בחיישנים הנמצאים באוזן הפנימית. האוזן הפנימית מחולקת לשני איברים: איבר השמע והאיבר לשיווי משקל (המבוך הווסטיבולארי). המבוך הווסטיבולארי מורכב משלוש תעלות מעגליות למחצה ומשני מכלים (האוטריקולוס והסאקולוס -Utricule and saccule). התעלות המעגליות למחצה מסודרות לפי שלושת מישורי המרחב, סידור המאפשר את קליטת התנועה הזוויתית של הראש בכל המישורים, ואילו האוטריקולוס והסאקולוס הם האיברים הקולטים תנועות קוויות בכל הכיוונים כולל כוח הכבידה. המשך המערכת הווסטיבולארית בעצב המעביר מידע לגזע המוח, למוחון (צרבלום), לחוט השדרה, לגרעינים בבסיס המוח (התלאמוס) ולקליפת המוח.

תפקידה של המערכת הווסטיבולארית לאפשר ראייה חדה של העולם החיצוני בעת ביצוע תנועות ראש, לייצב את הגוף כנגד כוח הכבידה ולמנוע נפילות. היעד הראשון מושג בעיקר על ידי הפעלת קולטני תאוצה זוויתיים הנמצאים בתעלות המעגליות למחצה. הקולטנים מעבירים את מסר תנועת הראש לגרעין הווסטיבולארי שבגזע המוח, ומשם לגרעינים עצביים המניעים את שרירי גלגלי העיניים. כל תנועה של הראש מעוררת תנועה נגדית ומיידית של גלגלי עיניים. כתוצאה מכך העיניים יציבות במרחב, ותמונת העולם החיצוני נקלטת יציבה ברשתית ובמוח. ייצוב הגוף מושג בעיקר על ידי קליטה של תאוצות ליניאריות כולל כוח הכבידה, על ידי התאים שבאוטריקולוס ובסאקולוס ועל ידי העברת המידע לגרעיני גזע המוח, לחוט השדרה ולשרירי הגב והגפיים.

כל הפרעה בעיבוד המידע, בעת מחלה או בעת גירוי בלתי שגרתי של המערכת לשיווי משקל, גורמת לסחרחורת בעיקר מסוג סחרחורת סיבובית. במהלכה גלגלי העיניים אינם יציבים והם מרצדים ללא פיקוח. ריצוד העיניים הקרוי ניד (ניסטגמוס - Nystagmus) הוא הסימן העיקרי שבאמצעותו מאבחנים את הסחרחורת הסיבובית. סימנים נוספים הם חוסר יציבות, בחילות, הקאות חיוורון וזיעה קרה.

כאשר הסחרחורת נובעת מגירויים תנועתיים בלתי שגרתיים כמו בסיבובי קרוסלה, מתרחשת סחרחורת המכונה פיזיולוגית. סחרחורת זו היא תגובה תקינה של המערכת והיא חולפת עם הפסקת הגירוי.

כאשר הסחרחורת מופיעה ללא גירוי סביבתי ברור, מדובר בסחרחורת שמקורה במחלה. הסיבות העיקריות לסחרחורת סיבובית הן מחלות אוזניים, מחלות בעצב שיווי המשקל ומחלות במערכת העצבים המרכזית שמערבות את המסלולים הווסטיבולארים. הגורמים השכיחים למחלות אלו הם: דלקות, הפרעות בזרימת דם, גידולים ומחלות ניוון.

בשלב חד של סחרחורת סיבובית הטיפול בדרך כלל הוא בתרופות. אם הליקוי קבוע, באיבר או בעצב שיווי המשקל, הטיפול הוא פיזיקלי המיועד לשיקום המערכת לשיווי המשקל. זהו טיפול המבוסס על הפעלה של מערכות עצביות אחרות במטרה לחזק את שיווי המשקל והיציבה. גם כאשר הסחרחורת תנוחתית ומאופיינת בהתקפים קצרים של סחרחורת סיבובית בשל שינוי תנוחה, הטיפול הוא פיזיקלי. סחרחורת זו נגרמת כתוצאה מהינתקות גבישים מאיבר האוטריקולוס וכניסתם לאחת מתעלות המבוך הווסטיבולארי. הטיפול מבוסס על תנועות ראש מיוחדות המחזירות את הגבישים למקומם ומפסיקות את התקפי הסחרחורת.

ד"ר קרלוס גורדון

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007
פורומים, צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
Nodule במיתר הקול יוני 19/06/2019 23:17
 • גילו אצלי היום nodule במיתר קול שמאלי וצרבות יתר. קיבלתי טיפול לצרבת השאלה שלי איך גורמים להסרת הפוליפ הזה בדרך טבעית או שחיים עם זה או שמנתחים?

 • + הוסף תגובה
Nodule במיתר הקול ד"ר יקי כהן 20/06/2019 10:15
 • Nodule - אינו מחייב פוליפ זה יכול להיות גם יבלת . שאותה ניתן לרפא באמצעות טיפול אצל קלינאי תקשורת \במידה וזה פוליפ - יש צורך להסירו בניתוח כירורגי לרוב

 • + הוסף תגובה
פוליפ יוני 23/06/2019 21:29
 • רציתי לדעת בקשר לבדיקת סטרובוסקופיה האם זו הבדיקה הרגילה שרופא א. א. ג עושה עם הסיב אופטי או שזה שונה ואם זה שונה איך ניתן להשיג בדיקה כזו?

 • + הוסף תגובה
פוליפ ד"ר יקי כהן 24/06/2019 09:18
 • יוני בוקר טוב , אם יש לך נגע חד צידי זה יהיה לרוב פוליפ, ואותו יש להסיר בפעולה כירורגית הוא אינו יכול להרפא לבד. החשיבות בהסרתו נבועת משתי סיבות - 1. לא משאירים נגע גידולי בגוף והשנייה הוא בשלב מסויים יתחיל לפצוע את המיתר הנגדי ויכביד על המיתר שעליו הוא נמצא ויפגע בגל הרטט שלו. אם נצפה אצלך פוליפ אין סיבה לעשות בדיקת סטרובוסקופ - שבודקת את גלי הרטט של המיתר - סיב אופטי היא בדיקה מספקת. אתה מוזמן לבוא אלי לקליניקה לחוות דעת נוספת. המשך יום נעים

 • + הוסף תגובה
פוליפ במיתר הקול יוני 05/07/2019 18:05
 • בהמשך לתשובתך לפני כשבועיים ראו בבדיקה עם סיב אופטי פוליפ על מיתר הקול. והיום לאחר כשבועיים ביקשתי בדיקה חוזרת ובה נאמר לי שלא רואים שום דבר. המלצת הרופא היתה לשלוח לבדיקת סטרובוסקופיה. דעתך בנושא. תודה

 • + הוסף תגובה
פוליפ במיתר קול ד"ר יקי כהן 07/07/2019 12:59
שינוי בטון דיבור אם 05/07/2019 09:23
 • קורה שתוך כדי שיחה אני מרגישה שטון הדיבור שלי נהיה נמוך. בעבר הייתי צרודה מספר פעמים ולעיתים אפילו איבדתי את הקול למספר ימים. חשוב לציין שאני לא מהדברנים הגדולים....

 • + הוסף תגובה
איבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 25/06/2019 12:10
 • היי, אני בת 21 וסובלת מחרדות קשות.לפני כשלושה חודשים ניסיתי להתאבד.הייתי מונשמת ומורדמת ושמו לי טובוס.כשהשתחררתי מבית החולים לא יכלתי לדבר בכלל,רק בלחש ועם הרבה מאמץ.עכשיו הקול שלי עדיין לא חזר במלואו.הקול שלי צרוד מאוד,שקט,לא יכולה לדבר בקול,קשה לי לדבר סתם כך,זה ממש לוקח ממני מאמץ.הקול שלי חלש מאוד.זה מחריף לי את החרדות כי עכשיו אני גם נשמעת נורא מוזר ומתביישת לדבר בחברה. *השאלה היא,יש איזה טיפול למצב הזה כדי שהקול שלי יחזור לקדמותו או שזה בלתי הפיך? כבר עבר המון זמן!!!! *יש איזה טיפול,אפילו טבעי למצב?

 • + הוסף תגובה
איבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס ד"ר כהן יקי 25/06/2019 13:32
 • רייצ'ל שלום , ראשית צריך לבדוק את מצב מיצרי הקול שלך לאחר החדרת הטובוס. לפי הבדיקה ניתן יהיה לדעת האם טיפול שמרני אצל ק. תקשורת מספק או שיש צורך במשהו אחר את מוזמנת לבוא ולהיבדק רפואה שלמה ד"ר כהן

 • + הוסף תגובה
עוד שאלה לאיבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 25/06/2019 13:38
 • תודה רבה.רק לא הבנתי,מה זה טיפול שמרני אצל ק.תקשורת? איפה לבוא ולהיבדק? אני גרה בירושלים.

 • + הוסף תגובה
המשך תשובה ד"ר יקי כהן 25/06/2019 13:41
 • טיפול שמרני - זה טיפול בקול אצל קלינאית תקשורת המתמחה בתחום. אני מקבל בתל אביב ברמת החייל אבל את יכולה לפנותלכל מומחה למיתרי הקול גם בירושלים

 • + הוסף תגובה
המשך קול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 30/06/2019 17:25
 • תודה.כתבת שלפני טיפול אצל קלינאית תקשורת יש צורך לבדוק את מצב מיתרי הקול.האם קלינאית תקשורת בודקת את מצב מיתרי הקול או שצריך ללכת לרופא? אם כן,לאיזה רופא? רופא משפחה זה בסדר?

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!