מחלת מנייר (Meniere's disease)

ראשי
שאלות ותשובות

תאור

הרופא הצרפתי מנייר תיאר במאה ה-19 מחלה שהיא חיבור של שלוש תופעות: סחרחורת, ליקוי שמיעה וטינטון. כל אחת מהתופעות כשלעצמה היא תופעה שכיחה הנלווית לליקויים ולמחלות של האוזן הפנימית, אולם במחלת מנייר יש צירוף של שלושתן, ובזאת ייחודיותה.
המחלה מתהווה בגיל העמידה, יותר אצל נשים, ואינה שכיחה. ראשיתה, על פי רוב, באחת או בשתיים משלוש התופעות הנ"ל, ולא בשלושתן יחד. משום כך לא ניתן לאבחן אותה בוודאות בשלביה הראשונים. מאפיינים אותה התקפים בגלים, התוקפים בתדירות של חודשים ושנים. מאפיינים נוספים קשורים בהבדלים שבעוצמת התופעות: בתחילה, ההתפרצויות אינן בעוצמה גבוהה, והן חולפות או נחלשות. עם הזמן הן גוברות (אם כי לא תמיד), ובשלב מתקדם יותר מתגלות לפחות שתיים מן התופעות המאפיינות את המחלה או כל השלוש. אז היא מופיעה בהסתמנות מלאה.
כאשר הסימן הראשון הוא ליקוי בשמיעה מרגיש החולה ליקוי פתאומי בשמיעה, לפעמים בתוך שעות מעטות, ובאוזן אחת. הליקוי בשמיעה האופייני למחלה זו הוא בעיקר בתדירויות הנמוכות והגבוהות אך פחות בתדירויות הביניים. הליקוי בתדירויות הגבוהות אופייני למרבית הליקויים והמחלות באוזן הפנימית. לעומתו ליקוי בתדירויות הנמוכות יוצא-דופן וצריך לעורר חשד לקיומה של מחלת מנייר.
כאשר הסימן הראשון הוא סחרחורת, המחלה קשה מאוד לחולה. הסחרחורת מרתקת את החולה למיטה בהרגשה קשה מאוד. הוא מרגיש שהוא, החדר או המיטה מסתובבים ללא הפסק. סחרחורת זו מתחילה פתאום, גוברת ומגיעה לשיאה בתוך שעות, ונמשכת יום עד מספר ימים. לאחר שהסחרחורת מגיעה לשיא היא דועכת בהדרגה. התקפים אלה גורמים לחרדה.
כאשר הסימן הראשון הוא טינטון, הוא בדרך כלל חד-צדדי, גובר בתוך ימים, וחולף כעבור שבועות ספורים או שאינו חולף.
ההסתמנות: ההתקפים הם של אחת או יותר מהתופעות, כאשר המרשימה והקשה ביותר בהן היא הסחרחורת. הם באים וחולפים בגלים כל כמה חודשים או שנים, בעוצמה משתנה ועם מגמת התגברות מפעם לפעם. בתחילה נותרים שרידים קלים של ההתקף, אך במשך הזמן הם גוברים ומתמידים ברצף בין ההתקפים (בעיקר טינטון והיחלשות גוברת של השמיעה). מאפייני המחלה הם: סחרחורת סיבובית הנמשכת ימים ספורים בכל התקף, עליות וירידות בשמיעה במהלך ימים או שבועות, עם מרכיב אופייני של ליקוי בתדירויות הנמוכות, וטינטון הגובר במיוחד בעת התקף. המחלה נמשכת שנים רבות, גוברת עם השנים, ודועכת מעצמה בגיל זיקנה.
אבחון המחלה נקבע על דרך השלילה של גורמים אחרים לתופעות, בצירוף הסימנים המתגלים, והתאמתם להסתמנות הקלינית האופיינית.
גורם המחלה אינו ידוע. ההשערה המקובלת כיום היא כי הגורם הוא לחץ מוגבר של נוזלי האוזן הפנימית. סיבת היווצרות הלחץ ודרכי הטיפול למניעתו אינם ידועים.
מטרת הטיפול להקטין את הלחץ באוזן הפנימית. הטיפול בתרופות מיועד לספוג נוזלים מהגוף (תרופות משתנות) או להשפיע על חילופי הנוזלים בתוך האוזן הפנימית. תרופות אלה יעילות לגבי חלק מהחולים. למרות התועלת המוגבלת שלהן נהוג לטפל באמצעותן מחוסר תרופות יעילות יותר.
לאחרונה הוחל בטיפול מקומי בתרופות: תרופות הפוגעות בתאי שיווי המשקל, המוחדרות לאוזן התיכונה כדי שתיספגנה בתוך האוזן הפנימית. טיפול זה יעיל למדי אך מתאים רק לחולים שמחלתם במצב מתקדם, בגלל סיכון לליקוי נוסף בשמיעה. אם החולה במצב קשה במיוחד ואינו מצליח לתפקד בצורה סבירה נשקלים גם ניתוחים. בשיטה אחת הניתוח מושתת על עיקרון הניקוז של עודף הנוזל מהאוזן הפנימית לשחרור הלחץ. שיטת ניתוח מורכבת יותר היא חיתוך העצב של שיווי המשקל. ככלל ממעטים להיעזר בניתוחים. כל הטיפולים, הן אלו שבתרופות והן אלו שבניתוח, יעילים במידה גבולית בלבד בהשוואה לחוסר טיפול, והמדד הקובע את הצלחתם הוא ההרגשה הסובייקטיבית של החולה.
ד"ר דוד כהן
פורומים, צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
Nodule במיתר הקול יוני 19/06/2019 23:17
 • גילו אצלי היום nodule במיתר קול שמאלי וצרבות יתר. קיבלתי טיפול לצרבת השאלה שלי איך גורמים להסרת הפוליפ הזה בדרך טבעית או שחיים עם זה או שמנתחים?

 • + הוסף תגובה
Nodule במיתר הקול ד"ר יקי כהן 20/06/2019 10:15
 • Nodule - אינו מחייב פוליפ זה יכול להיות גם יבלת . שאותה ניתן לרפא באמצעות טיפול אצל קלינאי תקשורת \במידה וזה פוליפ - יש צורך להסירו בניתוח כירורגי לרוב

 • + הוסף תגובה
פוליפ יוני 23/06/2019 21:29
 • רציתי לדעת בקשר לבדיקת סטרובוסקופיה האם זו הבדיקה הרגילה שרופא א. א. ג עושה עם הסיב אופטי או שזה שונה ואם זה שונה איך ניתן להשיג בדיקה כזו?

 • + הוסף תגובה
פוליפ ד"ר יקי כהן 24/06/2019 09:18
 • יוני בוקר טוב , אם יש לך נגע חד צידי זה יהיה לרוב פוליפ, ואותו יש להסיר בפעולה כירורגית הוא אינו יכול להרפא לבד. החשיבות בהסרתו נבועת משתי סיבות - 1. לא משאירים נגע גידולי בגוף והשנייה הוא בשלב מסויים יתחיל לפצוע את המיתר הנגדי ויכביד על המיתר שעליו הוא נמצא ויפגע בגל הרטט שלו. אם נצפה אצלך פוליפ אין סיבה לעשות בדיקת סטרובוסקופ - שבודקת את גלי הרטט של המיתר - סיב אופטי היא בדיקה מספקת. אתה מוזמן לבוא אלי לקליניקה לחוות דעת נוספת. המשך יום נעים

 • + הוסף תגובה
פוליפ במיתר הקול יוני 05/07/2019 18:05
 • בהמשך לתשובתך לפני כשבועיים ראו בבדיקה עם סיב אופטי פוליפ על מיתר הקול. והיום לאחר כשבועיים ביקשתי בדיקה חוזרת ובה נאמר לי שלא רואים שום דבר. המלצת הרופא היתה לשלוח לבדיקת סטרובוסקופיה. דעתך בנושא. תודה

 • + הוסף תגובה
פוליפ במיתר קול ד"ר יקי כהן 07/07/2019 12:59
שינוי בטון דיבור אם 05/07/2019 09:23
 • קורה שתוך כדי שיחה אני מרגישה שטון הדיבור שלי נהיה נמוך. בעבר הייתי צרודה מספר פעמים ולעיתים אפילו איבדתי את הקול למספר ימים. חשוב לציין שאני לא מהדברנים הגדולים....

 • + הוסף תגובה
איבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 25/06/2019 12:10
 • היי, אני בת 21 וסובלת מחרדות קשות.לפני כשלושה חודשים ניסיתי להתאבד.הייתי מונשמת ומורדמת ושמו לי טובוס.כשהשתחררתי מבית החולים לא יכלתי לדבר בכלל,רק בלחש ועם הרבה מאמץ.עכשיו הקול שלי עדיין לא חזר במלואו.הקול שלי צרוד מאוד,שקט,לא יכולה לדבר בקול,קשה לי לדבר סתם כך,זה ממש לוקח ממני מאמץ.הקול שלי חלש מאוד.זה מחריף לי את החרדות כי עכשיו אני גם נשמעת נורא מוזר ומתביישת לדבר בחברה. *השאלה היא,יש איזה טיפול למצב הזה כדי שהקול שלי יחזור לקדמותו או שזה בלתי הפיך? כבר עבר המון זמן!!!! *יש איזה טיפול,אפילו טבעי למצב?

 • + הוסף תגובה
איבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס ד"ר כהן יקי 25/06/2019 13:32
 • רייצ'ל שלום , ראשית צריך לבדוק את מצב מיצרי הקול שלך לאחר החדרת הטובוס. לפי הבדיקה ניתן יהיה לדעת האם טיפול שמרני אצל ק. תקשורת מספק או שיש צורך במשהו אחר את מוזמנת לבוא ולהיבדק רפואה שלמה ד"ר כהן

 • + הוסף תגובה
עוד שאלה לאיבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 25/06/2019 13:38
 • תודה רבה.רק לא הבנתי,מה זה טיפול שמרני אצל ק.תקשורת? איפה לבוא ולהיבדק? אני גרה בירושלים.

 • + הוסף תגובה
המשך תשובה ד"ר יקי כהן 25/06/2019 13:41
 • טיפול שמרני - זה טיפול בקול אצל קלינאית תקשורת המתמחה בתחום. אני מקבל בתל אביב ברמת החייל אבל את יכולה לפנותלכל מומחה למיתרי הקול גם בירושלים

 • + הוסף תגובה
המשך קול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 30/06/2019 17:25
 • תודה.כתבת שלפני טיפול אצל קלינאית תקשורת יש צורך לבדוק את מצב מיתרי הקול.האם קלינאית תקשורת בודקת את מצב מיתרי הקול או שצריך ללכת לרופא? אם כן,לאיזה רופא? רופא משפחה זה בסדר?

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!