סבוראה (Seborrhea)

ראשי
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

בלוטות החלב בעור מגורות על-ידי הורמונים, ודבר זה מוביל לשמנוניות ולהתקלפות של הקרקפת. 
הדבר קורה אצל פעוטות בגלל החשיפה להורמונים של האם, ואצל ילדים מבוגרים יותר כשהם מתחילים לייצר הורמונים בעצמם. הבעיה יכולה גם להופיע בין גיל שנה לגיל ההתבגרות. ברגע שהיא מתגלה אצל ילד היא נוטה לחזור שוב. 

כשיש סבוריאה, המראה אינו נעים אך המצב עצמו אינו מזיק. עם זאת, הבעיה עלולה לגרום לעור להיות רגיש יותר לזיהומים של פטריות או חיידקים. ילדים עם סבוריאה סובלים לעיתים מזומנות מאדמומיות וקשקשת גם בגבות ומאחורי האוזניים.

בעיות שנראות כמו סבוריאה
לעיתים מזהים בטעות את המצב כגזזת של הקרקפת. זכרו גם שגזזת היא מצב יוצא דופן אצל פעוטות וילדים צעירים מאוד. 

בעיה אחרת שעשויה ליצור בלבול היא פסוריאזיס. 
זהו מצב שמזכיר במידה מסוימת סבוריאה, אך לרוב אינו חורג מקו השיער. הקשקשים בפסוריאזיס מופיעים על נגעים בולטים שקרויים פלאקים, דבר שלא קיים בסבוריאה. טיפול ביתי אינו מועיל בדרך כלל במקרה של פסוריאזיס, כך שיש צורך לפנות לרופא/ה.

טיפולים ותרופות

טיפול ביתי
מגוון סוגי שמפו נגד קשקשים קיימים בשוק והם עוזרים במקרים של קשקשת ברמה קלה עד בינונית. עבור מקרים קשים ועיקשים יש סוגי שמפו אחרים, פחות מוכרים אבל יעילים, שאינם דורשים מרשם רופא ונמצאים בבתי המרקחת. הם מכילים  סלניום סולפיד, תכשירי זפת, או תכשירים נגד פטריות.
תכשירים ללא מרשם הם חלשים יותר, אך טובים לא פחות אם משתמשים בהם בתדירות גבוהה. כאשר משתמשים בסוגים אלו של שמפו חשוב לפעול על-פי ההנחיות, כיוון שעלולה להיווצר שמנוניות של השיער. כמו כן קיימת אפשרות שצבעו ישתנה ושתופענה תופעות נוספות.
במקרה של קליפה אצל תינוקות, דרך הטיפול הטובה ביותר היא מברשת לשפשוף עדין. אם הקליפה עבה, שפשפו לתוכה שמן תינוקות חם, כסו במגבת חמה והשאירו כך למשך רבע שעה. השתמשו במסרק עם שיניים צפופות או מברשת כדי להסיר את הקשקשים. אחר-כך חפפו עם שמפו מתאים. הימנעו מכניסת שמפו לעיניים.
לא משנה מה תעשו, הבעיה לרוב חוזרת וייתכן שתיאלצו לחזור שוב על הטיפול. אם הבעיה מחמירה למרות הטיפול הביתי במשך מספר שבועות, פנו לרופא/ה.

מה צפוי אצל הרופא/ה
במקרים קשים של סבוריאה יש צורך לעיתים בטיפול מעבר לתרופות שהוזכרו לעיל; לרוב ניתן מרשם למשחת  קורטיזון. ביקור אצל הרופא/ה יאשר את האבחנה, שתיקבע בדרך כלל בהסתמך על מראה הפריחה.
לעיתים נלקח משטח מאזור הקשקשים והוא נבחן תחת מיקרוסקופ. תרופות דרך הפה או זריקות אינן ניתנות במקרה של סבוריאה, אלא אם נוצר סיבוך בשל זיהום חיידקי או פטרייתי.

פורומים, טיפול בהתקרחות בשיטת PRP

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ריח עובש בקרקפת דלי 18/06/2019 20:02
  • שלום רב , האם ריח עובש מן הקרקפת מצביע על בעייה רפואית כל שהיא, למרות שמירה על הגיינת השיער והגוף? האם ייתכן כי פטריית עובש "התנחלה" בקרקפת? ומה הוא הטיפןל המומלץ לכך?

  • + הוסף תגובה
סבוריאה ארנון 16/06/2019 14:57
  • שלום רב לכם ! לבני בן ה - 31 נאמר על ידי רופא העור שלו שיש לו סבוריאה. מבלי לפקפק באבחנתו אך באם בני מעוניין בחוות דעת רפואית ומקצועית נוספת אילו רופאי עור מתמחים בתחום זה במדינת ישראל ? אני יודע שזו שאלה אולי מעט בעייתית אבל אשמח לקבל המלצה למספר רופאים אשר ממש מתמחים בתחום בארץ. תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
פרפ לנשירת שיער דניאל 07/06/2019 14:34
  • שלום, אי פונה אליכבשה בנושא לטיפול פרפ למניעת נשירת שיער. יצא לי להציץ בחסרות מסויימות שעושות את הטיפול, וניראה לי שמחיר הטיפול מוגזם מאוד, כשאני יודע שבסופו של דבר הם לוקחים לי דם ומחדירים לי את זה לקרקפת. רציתי לדעת האם זה נשמע לכם שאעשה את הטיפול בצורה עצמאית ללא עבר רפואי? חקרתי קצת על אופן הטיפול ולא הבחנתי במשהו מסובך... אשמח לחוות דעתכם.

  • + הוסף תגובה
תיקון הטקסט דניאל 07/06/2019 14:36


הצטרפו לאינדקס הרופאים!