הרטבת לילה במבוגרים (nocturia)

ראשי
אבחון ובדיקות
שאלות ותשובות

תאור

הרטבת לילה (Nocturia) הינו מצב בו אדם מתעורר מספר פעמים במהלך הלילה לצורך הטלת שתן. תופעה זו ידועה גם בשם הטלת שתן במהלך הלילה. מקור הבעיה הוא מסיבות שונות אולם תופעה זו יכולה להצביע על בעיה מערכתית גדולה יותר, כגון גידולים בבלוטת הערמונית בגברים.
הרטבת לילה (Nocturia) הינו סימפטום נפוץ ביותר הפוגע קשות באיכות החיים של המטופל. הצורך לקום מספר פעמים במהלך לילה אחד לא מאפשר שינה איכותית ורציפה במהלך כל הלילה, וגורם לעייפות, עצבנות דיכאון ואף ירידה ביכולות קוגניטיביות ותפקודיות במהלך היום. לעיתים רחוקות הרטבת לילה (Nocturia) עלולה אף להוריד את תוחלת החיים של החולה.

שכיחות התופעה של הרטבת לילה (Nocturia) המצאת ביחס ישר עם גילו של המטופל, כך שהסיכוי לפתח תופעה זו עולה עם הגיל. שכיחותה נעה מ-40%-16% אצל בני 45-40 ועד 90%-50% אצל בני 80 שנה ויותר. דבר זה אינו מפתיע היות וידועות מספר בעיות במערכת השתן אשר נוטות להופיע בקרב אנשים מבוגרים יותר. 

במצב נורמאלי, אצל כל אדם בריא , במהלך שנת הלילה השתן הולך ונהיה מרוכז יותר. בשינה ממוצעת של 6-8 שעות ריכוזו של השתן עולה במספר מונים מריכוזו בתחילת הלילה. ברגע שריכוז האוסמולריות בשתן עולה מעל לרף מסוים, רצפטורים מיוחדים בשלפוחית מאותתים למוח על כך, והוא מעיר את הגוף (זו הסיבה שאני מרגישים צורך עז להטיל שתן בבוקר). תהליך ייצור השתן בגוף הוא תהליך מחזורי ומבוקר ביותר על ידי ההורמון ווזופרסין, הורמון זה מיוצר בבלוטת יותרת המוח ומופרש במידה פחותה יותר במהלך היום מאשר בלילה. תפקידו של הורמון זה הוא להורות על ספיגה חוזרת בכליה, כלומר כאשר ריכוזו עולה בדם הכליות מייצרות פחות שתן, כך שכמות השתן המופקת ביום עולה על זו שמופקת בלילה. תפוקת שתן לילית מוגברת מוגדרת כיותר מ 20% מסך תפוקת השתן ביממה. לפי חוקרים אחדים, ייצור של יותר מ 0.9 עד 1.3 סמ"ק שתן בדקה בשעות הלילה נחשב לתפוקה לילית מוגברת. מטופל הישן שש שעות בלילה ותפוקת השתן הלילית שלו היא 324 סמ"ק ויותר ייחשב כסובל מתפוקת שתן לילית, מכיוון שהוא מייצר יותר מ 0.9 סמ"ק בדקה. ראוי להדגיש שאנשים בריאים כלל אינם אמורים לקום בלילה כדי להטיל שתן.

בדרך כלל הסיבה להרטבת לילה (Nocturia) הינה קלה לאבחון ולטיפול. המענות משתייה לפני שעות השינה יכולה להקל בצורה משמעותית על הסימפטומים. במיוחד הימנעות ממשקאות אלכוהוליים ובעלי תוספת של קפאין (משקאות אלו מגבירים את תפוקת השתן בגוף). אולם לעיתים הסיבה להרטבה הלילית הינה חמורה יותר ומצריכה טיפול תרופתי. לרוב הרטבה לילית (Nocturia) נגרמת כתוצאה מהגדלה של בלוטת הערמונית (הפרוסטטה) אולם לבעיה זו יתכנו מספר סיבות נוספות כגון:
אי סדירות בהפרשת הורמון ווזופרסין בלילה (תופעה זו יכולה להיות מועברת בתורשה או נרכשת בשלב מאוחר יותר בחיים). רמת ההפרשה של ווזופרסין קטנה עם הגיל , ולכן שכיחות המחלה עולה בקרב גילאים מבוגרים יותר.

הפרשת יתר של מים או מלחים בשל אי ספיקת לב. אי ספיקת לב משמעה שהלב אינו יכול לשאוב את כל הנוזלים או הדם באופן יעיל. כתוצאה מכך נותרים בגוף נוזלים, המתרכזים בעיקר בחלל הבין תאי בגפיים התחתונות; נוזלים אלה גורמים בצקות. הבצקת נעלמת בבוקר, מכיוון שבמצב של שכיבה הנוזלים חוזרים לכלי הדם, ללב ובסוף לכליות.

אי-ספיקת כליות, תסמונת דום נשימה בשינה או אי-ספיקה ורידית גם הן בעיות הגורמות הפרעה בניקוז הדם מהגפיים התחתונות. כתוצאה מכך הנוזלים מצטברים בחלל הבין תאי, כמו באי ספיקת לב. בשכיבה בלילה הנוזלים זולגים לורידים שברגליים ומגיעים בסוף לכליות, שמייצרות יותר שתן. 
בקרב נשים מחסור באסטרוגן יכול אף הוא לגרום להפרעות בתפקוד מערכת השתן ולעורר השתנה לילית מרובה. כמו גם שלפוחית רגיזה.
במקרה של הרטבה לילית (Nocturia) כתוצאה מבלוטת ערמונית מוגדלת, הבלוטה יוצרת לחץ על צינור הניקוז של השתן כך שהשלפוחית לא מתרוקנת בצורה מלאה בכל הטלה, ותכיפות הצורך לרוקן את השלפוחית גובר (גם בשעות הלילה).

סימפטומים


הרטבת לילה (Nocturia) מאופיינת בתסמינים של: התעוררות מרובה (יותר מפעם אחת) במהלך הלילה לצורך הטלת שתן. התעוררות זו מתאפיינת בעייפות מוגברת במהלך היום, קשיים מוטוריים בביצוע פעולות קלות יחסית (כתוצאה מעייפות) מחסור בשינה, קושי בלהתעורר בבוקר ולעיתים גם כאבים באזור הבטן התחתונה במהלך הלילה.

אבחון ובדיקות

אבחון של הרטבת לילה (Nocturia) מצריך בדיקה גופנית מלאה ולקיחת היסטוריה רפואית על ידי הרופא המטפל. פרטים חשובים כמו מחלות, ניתוחים ותרופות בהן מטופל החולה יכולות לשמש כרמז למקור הבעיה. בנוסף יידרש המטופל לתעד את זמני הטלת השתן שלו למשך יממה אחת לפחות. לעיתים רחוקות יהיה צורך בביקור לילי במרפאת שינה.  
פורומים, נפרולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כליה וציסטה יעקב 14/07/2019 11:19
 • בבדיקת אולטרה סאונד הודגמה אצלי פרכימיה שמורה מלבד החלק העליון. ציסטה בגודל 4.3 ס"מ עם מחיצות-ציסטה לא פשוטה. שאלתי מה הסיכוי שזה ממאיר? האם צריך לבדוק ב ct? או שצריך להיות רק במעקב. עלי לציין שאני בן 65 סובל מערמונית מוגדלת בינונית שפירה כעשר שנים. קצת מודאג אודה לתשובתך המהירה

 • + הוסף תגובה
כליה וציסטה יעקב 14/07/2019 11:50
 • שכחתי רק להוסיף שבדיקות כימיה בדם מלפני שלושה שבועות תפקוד הכליות תקין לחלוטין. תודה

 • + הוסף תגובה
ציסטה מורכבת הכליה פרופ' יוסף חביב 14/07/2019 16:44
 • אין צורך בדאגה מיותרת. יש סיכוי מסוים לא גדול במיוחד שציסטה מורכבת תתדרדר לממאירות. לרוב ממאירות מסתמנת כגוש כליתי. כדי להעריך את המבנה ותביולוגיה של ציסטה מורכבת בכליה אני ממליץ לך לבקש MRI עם גדוליניום.

 • + הוסף תגובה
כליה וציסטה יעקב 14/07/2019 18:06
RBC גבוה בבדיקות שתן ירון 10/07/2019 14:46
 • שלום וברכה אני בן 37 בריא בד"כ אך קיבלתי לאחרונה תוצאות של 20 RBC/microl בבדיקת שתן. עד כמה זה חריג? האם זה מחייב בירור? אני מתחיל לחשוש... תודה

 • + הוסף תגובה
דם בשתן פרופ' יוסף חביב 10/07/2019 16:58
 • מצב של דם בשתן בבדיקת מקלון שתן, בלי שרואים שינוי בצבע השתן נקרא מיקרוהמטוריה. ראשית יש לודא שהבדיקה לא בוצעה אחרי מאמץ גופני. לכן כדאי לבדוק שתן ראשון בבוקר. יש לוודא שהבדיקה לא בוצעה בזמן דלקת בשתן ו שאין חלבון בשתן, לבצע בדיקת אולטרסאונד דרכי שתן. בגילך לרוב אין צורך בבדיקת ציטולוגיה בשתן בתנאי שלא מעשן ושאין ספור משפחתי.. עם הבדיקות הנ''ל להתייעץ עם רופא כליות. לרוב כשהבדיקות הנ''ל תקינות ניתן להסתפק במעקב.

 • + הוסף תגובה
בדיקה לציטולגיה וגודש קל ב us יוסי 02/07/2019 16:36
 • שלום..אחרי בירור של אינספור בדיקות שתן כולל לפתלוגיה איצטלוגיה הכול תקין...מה שהראה באלטרסנוד במיון גודש קל ולא יחסו לזה חשיבות יש לציין שאני סובל קצת מקושי במתן שתן ממה זה נובע ומה עלי לעשות האם אבן יכולה לגרום לזה?? היא יכולה לגרום לעוד תסמינים כגון יובש והרגשת צמא מרובה ? תודה

 • + הוסף תגובה
אבן פרופ' יוסף חביב 04/07/2019 08:20
 • לא נראה שיש קשרפתולוגי בין התלונות לממצאים. כמובן שאם התלונות נמשכות יש להמשיך טיפול במסגרת מרפאת מומחה.

 • + הוסף תגובה
אבל לא הבנתי המשך 08/07/2019 17:48
 • עדיין לא יודע למה נוצר גודש וזה לא פעם ראשונה

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!