דלקת הכסת (bursitis)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

הכסת (bursa) הינה רפידה המלאה בנוזל מימי המשמשת כמו כרית ומרככת את המגע בין גידים ושרירים לבין עצמות בדרך כלל באזור הפרקים. כאשר מופיע דלקת בכסת יש תחושת כאב באזור ואף הגבלה בתנועה.
המקומות הנפוצים ביותר להופעת דלקת בכסת הם מפרקי הכתף, המרפק והירך. אולם, היא יכולה להופיע גם בברך, בקרסול ובבסיסי אצבעות הרגליים. הדלקות מופיעות בדרך כלל במפרקים שמבצעים תנועה קבועה שחוזרת על עצמה לאורך זמן.
הטיפול לרוב יהיה מנוחה לפרק והמצב אמור לחלוף בתוך ימים עד שבועות. אבל, לדלקת הכסת יש נטייה לחזור במידה והתנועה שגרמה לכך מלכתחילה נמשכת.
 

סימפטומים


כאשר יש דלקת בכסת המפרק עשוי להיות כואב, נוקשה, אדום, נפוח ובנוסף הכאבים מוחמרים בתנועה או נגיעה באזור.

כדאי לפנות לטיפול רפואי כאשר האודם והנפיחות חמורים, יש הגבלה בתנועה של המפרק, הכאב נמשך למעלה משבועיים או שהוא חריף מאד וכן כאשר מופיע חום מערכתי.
 

סיבות וגורמי סיכון

הסיבה להופעת דלקת בכסת היא משתנה ותלויה במיקום המפרק. מה שמשותף לכל המקרים הוא שבדרך כלל הדלקת מופיעה לאחר ביצוע של תנועה שחוזרת על עצמה המערבת את המפרק או הפעלת עומס מכני אחר על המפרק והכסת.  דוגמאות לגורמים הנפוצים הם:

•    הרמת חפצים מעבר לגובה הראש בצורה שחוזרת על עצמה או השלכת כדור-בסיס בעוצמה עלולים לגרום לדלקת הכסת במפרק הכתף.

•    הישענות למשך זמן ממושך על המרפק כמו בזמן קריאה ממושכת, לימוד, מטווחים בשכיבה ומצבים דומים גורמים לדלקת הכסת במרפק. ההופעה במצב כזה תהיה של נפיחות משמעותית ואודם.

•    כריעת ברך למשך זמן ממושך כמו אצל אנשים שעובדים בהתקנת שטיחים ופרקטים, מקרצפי ריצפה, חיילים ועוד יגרמו להופעה של דלקת בכסת של הברך.

•    ישיבה ממושכת על משטחים קשים או לא נוחים תגרום להופעת דלקת הכסת במפרק הירך.

•    דלקת בכסת יכולה גם להיות זיהומית בעקבות חדירה של פתוגן אל הכסת. מצבים זיהומיים נפוצים במיוחד בברך ובמרפק שם הכסת נמצאת בסמיכות רבה לעור כך שדקירה קטנה עלולה לגרום לחדירה של זיהומים אל הכסת.

גורמי הסיכון:

גיל: הופעה של דלקת בכסת נפוצה יותר בגילאי הביניים (40-60~).

עיסוק: ישנם מקצועות הכרוכים בשימוש אינטנסיבי במפרק אחד או יותר בצורה הגורמת לגירוי של הכסת כמו מתקיני שטיחים, מתקיני גגות רעפים, גננים, חיילים, רוכבי אופניים, שחקני כדורסל וכדור-בסיס ומחליקים על הקרח.

מחלות רקע: מחלות רבות עלולות לפגוע בפרקים ולגרום לעליה בשכיחות דלקת הכסת כמו אצל חולים ב: דלקת פרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis), דלקת פרקים ניוונית (osteoarthritis), שיגדון (gout), מחלות בבלוטת התריס וסוכרת.
 

אבחון ובדיקות

מבחני הדמיה: למרות שצילומי רנטגן אינם יכולים לאבחן בצורה חיובית נוכחות של דלקת בכסת אך, בדיקה זו היא חיונית לשלילה של מצבים ומחלות אחרות שעלולות לגרום לסימפטומים דומים.

גם בדיקות מעבדה שנלקחות בתלונות כאלו משמשות לשלילה של מחלות אחרות ובמיוחד מחלות ראומטיות שיכולות לגרום לכאבים במפרקים.
 

טיפולים ותרופות

הטיפול כולל בעיקר מנוחה וחוסר הנעה של האזור החולה. את הנפיחות והכאב ניתן להקל בעזרת קירור מקומי של המפרק בעזרת קרח. טיפול תרופתי כמו שימוש בנוגדי דלקת שאינם סטרואידים (NSAIDS) המשמשות להקלה על הכאבים ולהפחתת התהליך הדלקתי.

במצבים חריפים בהם הכאבים עזים ומלווים בהגבלה משמעותית בתנועה הטיפול יכול לכלול הזרקה של סטרואידים לחלל המפרק הגורמים להפחתה מיידית של התהליך הדלקתי ולהקלה משמעותית בכאבים. הטיפול עשוי לכלול המלצות לפיזיותרפיה ולפעילות גופנית לחיזוק השרירים וכך להורדה של הלחץ המופעל על המפרק.

במצבים בהם דלקת הכסת היא זיהומית בעקבות חדירה של חיידקים לחלל הכסת יש צורך בשימוש באנטיביוטיקה על מנת לטפל בחיידקים.

מניעה

לא כל הדלקות בכסת ניתנות למניעה אך ישנם מספר צעדים אותם ניתן לנקוט על מנת להקטין את הסיכון להופעה של הדלקת וכן להפחית את ההתלקחויות שלה:

-    שימוש ברפידות לברך –"ברכיות" אצל מי שעבודתו או התחביב שלו כרוכים בכריעה ממושכת על הברך.

-    כרית עשויה לסייע לאנשים הישנים על הצד להפחית את החיכוך שכרוך בהנחת ברך אחת על השנייה.

-    כאשר מתכופפים להרים משא כבד יש להקפיד על כיפוף מהברכיים ושמירה על גב ישר וכך להפחית את החיכוך המופעל על מפרק הירך.

-    הימנעות מלהישען על המרפקים לזמן ממושך.

-    במהלך פעילות ממושכת היוצרת עומס על המפרקים מומלץ לבצע הפסקות תכופות על מנת לאפשר מנוחה למפרק.

-    לא לשבת לפרקי זמן ארוכים ולהקפיד לקום ונוע בזמן ההפסקות.
 
פורומים, אורטופדיה כף רגל וקרסול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
heel fat pad edema דלית 19/07/2019 20:55
  • שלום רב, זו האבחנה מבדיקת MRI . אשמח לדעת מה יכול לעזור להחלמה . תודה

  • + הוסף תגובה
אבחנות שונות שלושה אורתופדים שיר 16/07/2019 14:17
  • שני מומחים לכף רגל קרסול אבחנו משהו מולד בכף הרגל ואמרו שרק ניתוח יעזור נגד הכאבים.רופא שלישי קבי מחלה סיסטמית וקנאביס ואפילו לא פיזיותרפיה. לא בדק את הצילומים שהבאתי וגם לא שלח אותי לצילום. חוץ מלכעוס וללכת לרופא פרטי האם אוכל לדרוש ממנו להפנות לצילומים עדכניים? הדיסקים הקודמים משנים רחוקות מאוד. רנטגן ואולטרסאונד שנעשו בעבר. מה עליו היה לעשות כדי לבסס את אבחנתו? חוץ ממישוש ידני? האם אין זה זלזול באבחנה?

  • + הוסף תגובה
עזרה בפיענוח mri ארז 05/07/2019 19:12
  • עקב חבלה בקרסול הופנחתי לבדיקת MRI להלן הפיענוח: קונטוזיות לשדיות בעצם הקוניפורמית ה 1 בעצם הנביקולרית , בבסיס עצם המסרק ה 1 בפטישון הלוטרלי ,בצוואר הטאלוס ,באספקט האחורי של הטאלוס כיפת הטאלוס ניראית שמורה על השאר גידים רצועות הכל תקין... אשמח להסבר לגבי הקונטוזיות שכן כבר עוד מעט שנה ועדיין סובל כאבים תודה

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!