דלקת הגיד (tendinitis)

ראשי
שאלות ותשובות

תאור

דלקת הגיד (טנדיניטיס,tendinitis) היא תופעה שכיחה בשורשי ובכפות הידיים המאופיינת בתהליך דלקתי או גירוי הגידים. הגידים הם רקמת החיבור המגשרת בין השריר לעצם. הגיד עטוף במעטפת המפרישה נוזלים ובכך מתאפשרת תנועת החלקה חופשית של הגיד. כוחות שחיקה וגזירה פועלים על הגיד. התהליך הדלקתי מתרחש בגיד העטוף במעטפת, בעוברו דרך מקום מוצר או סמוך לאחיזתו בעצם. חבלה, שימוש-יתר, מחלה שגרונית, כגון דלקת מפרקים שגרונתית או דלקת חוליות מקשחת, לעיתים זיהום חיידקי עלול לגרום לדלקת הגיד (לדוגמה, זיבה). ההפרעה מאופיינת בכאב ובהגבלה בתפקוד. מצבים כרונים עלולים לגרום לפגיעה מתמידה בגיד או אף לקרע. הטיפול משתנה בהתאם לחומרת המצב וכולל מנוחה, תרופות לשיכוך כאבים שאינן סטרואידיות, הזרקות של תרופות סטרואידיות, וניתוח במצבים כרוניים. המקומות השכיחים הם: אצבע "הדק", דה-קרווין, הפרעות סביב המרפק.
פורומים, כאבים בכתף ובמרפק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קרע ב-Tendom Supraspinatus בגודל 0.5 ס"מ Segev 18/07/2019 18:37
 • אני בת קצת יותר מ-67, בריאה בדרך כלל אך מאז עברתי את גיל 60 מתחילה לחוש סימני זיקנה: לחץ-דם - לא מי יודע מה אבל לוקחת כדורים וכן ערך קצת גבוה של טריגליצרידים (גם כן מטופל). אבל מה שמדאיג אותי זה חולשה עקרונית בסחוסים ובגידים שלי, כנראה מולדת. אני עומדת בפני החלפת שני מפרקי הירכיים בגלל סחוסים שחוקים, ובשתי הכתפיים יש לי בעיות עם הגיד הנ"ל. הקרע הנ"ל הוא בכתף השמאלית וגם בכתף הימנית מתחילה לי בעייה דומה. אין שום סימן לדלקת פרקים בגופי. אני פשוט מעוניינת לתקן את כל המעוות בניתוחים פולשניים וזהו. אין טעם בגילי לנסות טיפולים "רכים" שעלולים להימשך זמן רב. האם 0.5 ס"מ הוא קרע מספיק גדול כדי לנתח?

 • + הוסף תגובה
השפעת הזריקה ירון 17/07/2019 10:41
 • שלום ד"ר אם קיבלתי זריקה לכתף לכמה זמן הזריקה משפיעה ? ותוך כמה זמן יודעים אם הכן הזריקה משפיעה עלי או לא האם צריך ללכת לביקור אצל הרופא? גם אם הכאבים עוברים ? או לא?

 • + הוסף תגובה
השפעת הזריקה דר' ירון סלע 17/07/2019 11:00
 • שלום רב ירון, ותודה על פנייתך ! אשמח לדעת באיזה זריקה מדובר, על מנת לסייע. ישנן זריקות שונות ולכל אחת השפעה אחרת. מה הבעיה הרפואית אשר הצריכה זריקה ? מי הזריק? מומחה כתף או אחות או רופא משפחה (לדוגמה). נא ספק לי את מרב המידע האפשרי אודותיך, ועל מצבך הרפואי, על מנת שאבין את הסיטואציה טוב יותר. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
VNAL ירון 17/07/2019 11:08
 • זריקה דיפרוספן לידוקאין כאבים חזקים בכתף ומומחה כתף הזריק תזריקה הייתי שמח גם לדעת האם הזריקה זאת חזקה או לא הכי?

 • + הוסף תגובה
זריקה לכתף דר' ירון סלע 17/07/2019 11:38
 • תודה על העדכון. אינני יכול להתייחס למקרה שלך ספציפית כי אינני יודע מה הבעיה הרפואית ללא בדיקתך. באופן תאורטי, זריקה זו עוזרת לאחר כיום או יומיים ממועד ההזרקה, ומשך ההשפעה משתנה מאדם לאדם. אחוז ההצלחה, תלוי בפרמטרים רבים. במידת הצורך, ניתן לחזור על ביצוע הזריקה לאחר 3-4 חודשים, למרות שיש לנסות להפחית בכמות ההזרקות במידת האפשר... במידה ויש ברקע סכרת, יש לעקוב אחר רמות הסוכר בימים הראשונים לאחר הזריקה כי היא גורמת לעלייה בערכי הסוכר. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
האם זה עזר או לא? ירון 18/07/2019 09:29
 • אם אחרי כמה ימים עדיין יש כאבים זה אומר שזה עזר או לא ? או שצריך לתת לזה יותר מ4 ימים? ואם זה לא עוזר מה צריך לעשות? ותודה רבה על כל העזרה

 • + הוסף תגובה
שאלה מ 15/07/2019 01:28
 • שלום וברכה תודה רבה על העזרה רציתי לשאול כמה דברים אני בת 21 לאחר תאונה אני בריאה בד"כ למעט מאז התאונה יש כאבים בכתף הייתי אצל רופא והוא כתב כתף שמאל רגישות ברורה על אזור ACJ משמאל עם אי סדירות קלה מקומית כאב בסוף פליקציה .CBA שגורם לכאב על אזור ACJ שאר בדיקה JOBE'S ספיד התנגדות לאינפרה- ספינטוס סוגרים תקיניות רושם באולטרסאונד כתף שמאל ללא ממצא משמעותי לפי פיענוח רושם מקור הכאב מאזור ACJ נתנו לי זריקה של דיפרוספן לידוקאין באזור ACJ יש כאבים ממש חזקים הייתי רוצה לדעת מה 1. אתה חושב על הבדיקה הזאת 2. מזה אומר אי סדירות קלה מקומית 3. האם הזריקה באמת עוזרת? 4. ומה עושים אם היא לא תעזור? כמו כן מגבלה מסויימת ביד

 • + הוסף תגובה
שאלה דר' ירון סלע 15/07/2019 07:40
 • שלום רב מ', ותודה על פנייתך ! אשמח לדעת מה מהות התאונה. איזו תאונה- תאונת דרכים (ברכב, הולכת רגל, אופניים...), תאונת עבודה, תאונת ספורט... מה בדיוק קרה בתאונה? האם היתה באנרגיה גבוהה או נמוכה? האם היו חבלות נוספות? מתי בדיוק התרחשה התאונה ? אי סדירות ב ACJ- לפי צילום רנטגן ? האם את פעילה גופנית ומבצעת שנים רבות עומס משקולות על הכתף ? יש סיבות שונות לאי סדירות במפרק. יתכן על רקע שחיקתי, יתכן על רקע טראומתי, רקע זיהומי, רקע גידולי או רקע דלקתי אחר. ללא בדיקתך הגופנית אינני יכול להתרשם מהממצאים ואינני יכול לחוות דעתי המקצועית. אינני יודע איכן בדיוק ניתנה הזריקה ומדוע לא עזרה. ציינת בסוף הפסקה שיש "מגלבה מסויימת ביד" - גם משפט זה אינו ברור לי . "יד" - הכוונה לכתף , הכוונה לכף היד או מרפק ? מה מקור המגבלה ? כאב או חסימה מכאנית. לסיכום- אשמח לעזור ישירות. עלייך להיבדק על ידי מומחה כתף (במידה והבדיקות עד כה לא היו על ידי מומחה כתף). בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
המשך מ 15/07/2019 08:56
 • הייתי הולכת רגל ומיניבוס פגע בי אף פעם לא הרמתי משקולות על הכתף והמגבלה המסוימת ביד זה בגלל הכתף שקשה לי להרים תיד גבוהה רק עד הכתף אפילו קצת פחות קיבלתי את הזריקה בדיוק איפה שהכי כאב שזה היה ACJ רציתי לדעת אם הזריקה באמת אמורה לעזור לכאב שלי או שלא בטוח? אי סדירות ACJ זה לפי הבדיקה הגופנית שהרופא עשה לי אני הייתי אצל רופא אורטופד מהקופה והוא אמר לי לפי בדיקה אולטרסאנד BICEPS תקין עם מעט נוזל סביבו המומחה כתף אמר לי שהוא חושב שמקור הבעיה בACJ ולכן נתן לי תזריקה לשם. שהלכתי שבוע אחרי התאונה למומחה כתף הוא לא ראה משהו מסויים הוא ראה קצת רגישות באזור כנראה שזה הלך והחמיר הייתי שמחה לדעת מה אתה חושב על זה ומזה האי סדירות שכנאה פתאום ראו אותו?

 • + הוסף תגובה
המשך דר' ירון סלע 15/07/2019 09:05
 • תודה על המידע הנוסף. הוא אכן תורם. כמובן, שאינני יכול לדבר בשם הרופאים האחרים או לדעת מה היה הלך מחשבתם. אני מניח שהרופא חשב שהבעיה אכן ממוקדת למפרק ה ACJ והגיוני ולגיטימי לקבל זריקה חד פעמית באזור. כמובן, שבמידה ויש פתולוגיות נוספות בכתף, כדוגמת דלקת סביב הגיד הארוך של הבייספס, כפי שציינת ב US . יש אכן אפשרות שזריקה רק ל ACJ ולא ממוקמת קדמית בכתף סביב הבייספס, אכן תשאיר כאב סביב הבייספס. לעתים מבצעים הזריקה בכמה מוקדים שוים בכתף, כאשר יש מספר פתולוגיות במקביל. אי סדירות ב ACJ יכולה לנבוע מחבלה היוצרת נזק רצועתי ומצב של תת פריקה או פריקה מלאה של המפרק. שוב, אינני יודע האם לכך הם התכוונו. לא בדיקתך הגופנית ומעבר על הצילומים במו עיניי, אינני יכול להתייחס לגופו של מקרה. לרוב, מזהים בצילום רנטגן וב US את הבעיה במפרק ACJ, במידה ויש בעית יציבות של המפרק. הבדיקה הגופנית היא חלק קרדינלי באבחון זה. בהצלחה רבה !

 • + הוסף תגובה
עוד שאלה קטנה מ 15/07/2019 09:11
 • תודה רבה על בעזרה אם קיבלתי את הזריקה בACJ זה אומר שכאב בACJ יותר לא יהיה לי? ואחרי כמה זמן מהזריקה אני אמורה להרגיש שינוי

 • + הוסף תגובה
עוד שאלה קטנה דר' ירון סלע 15/07/2019 09:42
 • זריקה היא לא תעודת ביטוח אין מאה אחוז ברפואה לעתים עוזרת ולעתים לא. לרוב, עוזרת לאחר יום או יומיים, ותלוי בפתולוגיה האמיתית, כדי לדעת לכמה זמן היא תעזור...

 • + הוסף תגובה
המשך שאלה מ 15/07/2019 09:17
דיקור סיני דר' ירון סלע 15/07/2019 09:44
 • רפואה משלימה היא דבר מבורך. לעתים עוזרת ולעתים לא (כמו גם הרפואה ה"רגילה"). תלוי באבחנה המדוייקת. מאד אינדיבידואלי ותלוי באיכות המטפל. אין לי התייחסות למקרה שלך לכאן או לכאן כי לא בקדתי אותך.. בריאות שלמה ובהצלחה !

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!